×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
6. jūnijs, 2012
Drukāt

Zēģelis apsvēris iespēju izmest narkotikas okeānā

zegelis_janis

Bermudu salās aizturētais latviešu narkokurjers Jānis Zēģelis pirms iekuģošanas Bermudu salās apsvēris izmest narkotikas un ieroci Atlantijas okeānā, vēsta laikraksts “The Royal Gazette”.

Otrdien tiesā savas liecības sniedza arī pats apsūdzētais, kā arī demonstrēta e-pasta sarakste starp Zēģeli un viņa māti Dainu Zēģeli, kas dzīvo Dominikānas Republikā. Latviski rakstītās vēstules tiesā tulkojusi profesionāla latviešu valodas tulkotāja Iluta Ficsimonsa.

Zēģelis tiesā sacīja, ka Trinidādā un Tobāgo viņam kāds vīrietis prasījis pārvest kravu uz Latviju. Viņš atteicās identificēt vīrieti.

Pēc izkuģošanas no Trinidādas viņu pārsteigusi tropiskā vētra, kas sabojājusi viņa burulaivas mastu.

“Divas nedēļas es pavadīju okeānā ar bojātu laivu. Mans plāns bija doties uz Latviju, bet šajos laika apstākļos laiva bija sabojājusies,” tiesā sacīja Zēģelis.

Viņš nav vēlējies doties uz Bermudām, jo neko nezināja par salām un to muitas darbību.

“Iepriekš vienīgais, ko es zināju par Bermudām, bija, ka tas ir viens no Bermudu trijstūra punktiem,” sacīja burātājs.

Vēl atrodoties okeānā, Zēģelis sakontaktējies ar kādu kuģi, kura kapteinis viņam ieteicis slikto laika apstākļu dēļ pamest kuģi.

“Es mēģināju viņam paskaidrot, ka es nevēlos pamest kuģi, ka man vajadzīga tikai palīdzība. Iespējams, kāds varētu atbraukt no Bermudām un aizvilkt mani. Viņi sakontaktējās ar Bermudām un viņi sacīja, ka attiecīgos laika apstākļos viņiem nav ļauts iziet no ostas un mani aizvilkt,” tiesā stāstīja latviešu burātājs.

Gan otra kuģa kapteinis, gan Bermudu salu koordinators ieteicis Zēģelim pamest savu laivu, taču viņš atteicies.

“Es sagaidīju rītu, kad aprima vējš, un ar savām burām un dzinēju es sasniedzu Sentdžordžu,” sacīja Zēģelis.

Kad Zēģelis tuvojies Bermudu salām, viņš e-pasta vēstulē jautājis mātei, ko darīt ar laivā esošajām “somām”, “desām” un “dzelzs rotaļlietu”.

Zēģeles kundze 20.jūlijā, dienu pirms iekuģošanas Bermudu salās, viņam atbildējusi: “Vēl neizsauc krasta apsardzi. Neizmet somas. Ko tu darīsi ar palīdzības apkalpi? Drīz būs laika prognoze.”

Nākamajā dienā Zēģelis mātei rakstīja: “Plānoju doties iekšā ar visām desām un, ja kāds kaut ko teiks, es izlikšos par upuri. Kopumā jūtos labi.”

Māte atbildējusi, lai Zēģelis somas atstāj uz jahtas.

21.jūlijā dienas laikā Zēģelis vēl vairākas reizes pārprasījis mātei, ko darīt ar “desām” – vai tās paturēt, vai arī izmest okeānā.

“Dārgais dēls, paturi desas. Esi uzmanīgs un tu NEDRĪKSTI nevienu brīdi ļaut kādam atrasties tavā laivā. Lūdzu nemet NEKO ūdenī. Ar to es domāju desas un rotaļlietu. Kaut kur aizejot aizslēdz jahtu,” burātājam rakstīja māte.

Prokurore Sindija Klārka tiesā jautāja likumsargiem, kas pārmeklēja Zēģeļa burulaivu “Arturs”, vai uz klāja atrastas kādas desas, un viņi apstiprināja, ka nē.

Pēc ierašanās Sentdžordžas ostā Zēģeļa māte viņam atsūtījusi vairākus simtus dolāru nepieciešamajiem laivas remontdarbiem.

Uz jautājumu, vai viņš mēģinājis Bermudu salās narkotikas iznest no laivas, Zēģelis atbildēja noraidoši. Arī uz jautājumu, vai viņš aizticis savu ieroci, kamēr atradies Bermudu salās, viņš atbildēja noliedzoši.

Jautāts, vai, atrodoties okeānā, viņš mēģinājis ar kādu sakontaktēties par narkotiku kravu, Zēģelis sacīja, ka viņš “mēģinājis sazvanīt cilvēku, kas mani nolīga, lai izskaidrotu situāciju un paprasītu mazliet naudas, bet viņa telefons bija izslēgts, tāpēc es atstāju balss paziņojumu”.

Zēģelis skaidroja, ka Bermudu salās plānojis palikt tikai četras dienas, taču valsts svētku dēļ vietējie veikali bijuši slēgti un viņš nav varējis iegādāties nepieciešamās tērauda plāksnes masta nostiprināšanai.

Jautāts, kāpēc viņš neko nestāstīja muitniekiem, kas pārmeklēja laivu, Zēģelis atbildēja: “Tāpēc, ka es vēlējos runāt ar kādu no policijas. Es vienkārši darīju to, ko viņi man lika, un atbildēju uz jautājumiem, kurus viņi man uzdeva.”

Tad viņš arestēts un nogādāts policijā, kur viņam nozīmēts advokāts, kas viņam ieteicis policistiem neko nestāstīt, bet visu izstāstīt tiesā.

29 gadus vecais Zēģelis apsūdzēts narkotiku, ieroča un munīcijas glabāšanā un importēšanā. Apsūdzētais noliedz savu vainu visos apsūdzības punktos.

Zēģelis ar Londonā reģistrēto burulaivu “Arturs” aizturēts 2011.gada 1.augustā sākumā Bermudu salu Sentdžordžas ostā. Policija uz jahtas atrada 165 kilogramus kokaīna, kā arī deviņu milimetru pusautomātisko pistoli “Beretta” un 192 patronas.

Pēc ekspertu novērtējuma, Zēģela vestās kokaīna kravas vērtība ir 48 miljoni dolāru (27 miljonu latu). Kā policistiem atklāja pats Zēģelis, par kravas pārvešanu pār Atlantijas okeānam būtu saņēmis atlīdzību divu miljonu ASV dolāru (1,14 miljonu latu) apmērā.

Pēc Zēģeļa sacītā, kokaīna krava viņa jahtā iekrauta jūrā pēc izbraukšanas no Trinidādas un Tobāgo ūdeņiem. Izbraucis jūrā, viņš piezvanījis narkotiku sūtītājiem un sniedzis savas atrašanās vietas koordinātes. Pie viņa burulaivas tad ieradies kuteris, no kā pārkrautas narkotikas.

Saskaņā ar vienošanos Zēģelim, kad viņš būtu sasniedzis Skageraka šaurumu pie Dānijas krastiem, būtu jāzvana narkotiku saņēmējam, lai sarunātu narkotiku nodošanu.

Pēc narkotiku saņemšanas viņš viens pats ar vienmasta 12 metrus garo buru laivu devies pāri Atlantijas okeānam ceļā uz Eiropu. Taču ceļā viņu pārsteigusi vētra, kas sabojājusi mastu, tāpēc Zēģelis 21.jūlijā piestājis Sentdžordžas ostā.

Valsts svētku dēļ jahtas remontdarbi aizkavējās, bet 1.augustā policija un muitas darbinieki veica reidu uz jahtas, atklājot tur narkotiku kravu.

Kaut arī apsūdzētais noliedz savu vainu, prokuratūra norāda, ka pierādījumi diezgan skaidri apliecina Zēģeļa vainu visos sešos apsūdzības punktos.

Ārlietu ministrijas (ĀM) preses sekretārs Jānis Sīlis aģentūrai LETA sacīja, ka Zēģelis ir sazinājies ar Latvijas vēstniecību ASV, kas ir iesaistījusies Zēģeļa tiesību un interešu aizstāvībā tādā apmērā, kādā tā ir pieļaujama saskaņā ar 1963.gada Vīnes konvenciju par konsulārajiem sakariem. Zēģelim ir nodrošināts advokāts un tulks.

Zēģelis izteikt lūgumu izciest sodu Latvijā var vien tad, ja tiks notiesāts. Līdz šim šādu lūgumu Zēģelis nav izteicis ne ĀM, ne Latvijas vēstniecībai ASV.

Zēģelis bija nonācis arī Latvijas tiesībsargājošo iestāžu uzmanības lokā, vēl pirms tika aizturēts Bermudu salās.

Valsts policijas preses pārstāve Sintija Virse aģentūrai LETA sacīja, ka šo kokaīna kravu, visticamāk, nebija plānots realizēt Latvijas teritorijā. Tas neesot iespējams mazā pieprasījuma pēc kokaīna dēļ. Virse atturējās vērtēt, kurā valstī krava nonāktu, ja viņš būtu sasniedzis Eiropas krastus, jo policijas rīcībā šādas informācijas pagaidām nav. Policija uzsver, ka kokaīna krava bija paredzēta kādas lielās valsts tirgum.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+