Latvijā
Vēsture

1940. gada 14. jūlijā. Notiek falsificētas “tautas parlamenta” vēlēšanas0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirms 80 gadiem padomju okupētajās Baltijas valstīs vienlaikus sākās “tautas parlamentu” vēlēšanas – farss, kam Kremlī piešķīra lielu nozīmi kā svarīgam pasākumam, kam vajadzēja radīt iespaidu par Baltijas aneksijas legalitāti.

Vēlēšanu inscenējumā bija jātop institūcijām, kas ”lūgtu” Baltijas uzņemšanu PSRS. Vēsturnieku ieskatā, visticamāk, lēmums par “vēlēšanu” organizēšanu tika pieņemts Maskavā 28.–29. jūnijā, kad pie Staļina notika PSRS augstākās vadības sanāksme ar Vladimira Dekanozova (PSRS emisārs Lietuvā), Andreja Višinska (PSRS emisārs Latvijā) un Andreja Ždanova (PSRS emisārs Igaunijā) līdzdalību.

Pēc tam marionešu valdībām okupētajās zemēs tikai atlika dublēt Kremļa rīkojumu ar saviem lēmumiem. Balsot tika ļauts tikai par vienu sarakstu, un vēlēšanas notika stingrā vietējo kompartiju un PSRS emisāru kontrolē. Latvijas “Tautas Saeimas” gadījumā uzvara bija jānodrošina “Darba tautas blokam”.

Balsojumu it kā vēl neatkarīgajā valstī organizēja, pārkāpjot Satversmi un vēlēšanu likumdošanu, kas Kārļa Ulmaņa autoritārisma laikā bija apturēta, taču ne atcelta.

“Priekšvēlēšanu kampaņas laikā ļoti būtiski bija nevis tas, ko “Darba tautas bloks” solīja darīt, bet tas, ko viņi solīja nedarīt pēc vēlēšanām.

Pirmkārt, netika pieļauts, lai tiktu izvirzīti lozungi par Latvijas neatkarības iznīcināšanu un pievienošanu PSRS. Pats Višinskis 5. jūlijā publiski un draudīgi aprāja tos komunistus, kuri aizraujas ar “dažādām neprātīgām fantāzijām”.

Otrkārt, nekas netika teikts par gaidāmo padomju varas pasludināšanu.

Treškārt, iedzīvotāji tika mierināti, ka nekāda dramatiska privātīpašuma atsavināšana nenotiks.

Saistītie raksti

Ceturtkārt, nekas netika teikts par gaidāmo katastrofālo agrāro politiku,” norāda vēsturnieks Aivars Stranga.

Vēlēšanu rezultātus falsificēja. Latvijas gadījumā par “Darba tautas bloku” skaitījās nobalsojuši 97,6% (Kuldīgā pat 100%).

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

GL
Gunta Lūse
Horoskopi un mistika
“No milzu ozoliem nāca tik jaudīga enerģija, ka elpa aizrāvās. Šie koki ir apmēram 400 gadu veci! ” Kā Miervaldis izveidoja dižozolu taku, kur gūt līdzsvaru un spēku 1
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Ugunsgrēkā daudzdzīvokļu ēkā Čehijā gājuši bojā desmit cilvēki
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Kamēr Pūce slēpjas kā vēzis alā, Krišjānis pa ballēm laiž, bet zakatistovi devušies uz dzimto planētu!” Egila Līcītša feļetons
4 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Pamēģiniet iztikt ar 300 eiro, šo cilvēku dzīve kļūst par izdzīvošanu,” Arhibīskaps Vanags par pensijām, NĪN un korupciju Rīgā 12
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
Polija kļūst par “Trampa fortu”, papildinot ASV karavīru skaitu valstī. Krievija solās “turēt roku uz pulsa” 6
17 stundas