LIDOJOŠAIS SUNS 0

Ērika Oša zīmējums

Pēc ķīniešu kalendāra šis bija Koka kazas gads, bet pēc latviešu – manuprāt, Lidojošā suņa gads. Pāršķirstot daudzdeviņas dienas, grūti nosaukt to vienu personību, kura ekonomikā ienesusi vislielākās izmaiņas. Darba devēju apbalvotais liepājnieks UPB koncerna dibinātājs Uldis Pīlēns neapstrīdami ir uzņēmējdarbības līderis, kurš vietējās būvnieku iespējas maksimāli izmantojis globālajā pasaulē. Nenoliedzami zivrūpnieks Andris Bite Baltijā lielāko zivju konservu rūpnīcu “Karavella” padarīja neatkarīgu no Krievijas krīzes, nopirka konkurentu rūpnīcu Vācijā un iespraucās Skandināvijā. Apsveicami, kā Pēteris Žimants ar “Pure Chocolate” iespraucās ASV. Apbrīnojami, cik Jāzeps Šnepsts stabili turas piena tirgus virsotnē. Varētu saukt līderus arī citās nozarēs.

Pēc kādiem kritērijiem nominēt Gada cilvēku biznesā? Pirms desmit gadiem Uģis Zemturis man iedāvināja grāmatu “Zilā okeāna stratēģija”. Tajā INSEAD biznesa skolas profesori Čan Kims un Renē Moborņs savā veiksmes formulā piedāvāja nevis sacensties ar konkurentiem asiņu pielietajā haizivju sarkanajā okeānā, bet pašiem radīt jaunu tirgus laukumu – zilo okeānu.

Ieskatījies šai grāmatā, atcerējos Raimonda Gerkena bieži lietoto frāzi: “Ko es, mazais asarītis, starp biznesa haizivīm…” Nominētie un iepriekš nosauktie biznesa līderi ir veiksmīgi sarkanajā okeānā, kur savu apgrozījumu pratuši palielināt, citiem to samazinot. Tas ir, viņi pratuši vairāk izliet citu asinis, ne savējās.

Turpretim zilie okeāni domāti tām industrijām, kuras šodien vēl nepastāv un kurās ir iespēja būt pirmajam. Latvijā šis ir bijis Lidojošā suņa gads. Ne tāpēc, ka SIA “Helico Aerospace Industries” nupat pārsaukts vienkāršāk – par SIA “Air Dog”. Tāpēc, ka Edgars Rozentāls ar domubiedriem ir sācis masveidā ražot bezpilota vadāmos miniatūros lidaparātus jeb dronus.

“”Air Dog” ir lidaparāts, kurš paredzēts, lai tu filmētu sevi. Savukārt viss, ko šobrīd var nopirkt veikalā, ir paredzēts, lai tu filmētu citus. Tā ir kardināla atšķirība,” iepeldēšanu “zilā okeāna” biznesā žurnālam “Klubs” pamato E. Rozentāls. Viņam šī ideja kā sērfotājam tik tiešām radās zilajā okeānā – lai virs viļņiem vadītu sev sekojošu dronu, nevar paņemt līdzi ne pulti, ne mobilo tālruni, bet jārada filmējošais lidaparāts, kas seko aprocei uz rokas.

2014. gada vasarā bezpilota lidaparāts pūļa līdzfinansējuma vietnē “Kick­Starter” piesaistīja vairāk nekā 1,36 miljonus ASV dolāru. Šoruden tas piegādāts pirmajiem 200 klientiem. Visi tie izgatavoti Latvijā – Ventspils elektronikas fabrikā. Tāpēc “LA” Gada cilvēks ekonomikā – Edgars Rozentāls. Iespējams, arī nākamgad tieši gaisa telpā būs jānosaka gada cilvēks – saistībā ar “Air Baltic” jauno floti.

Ivars Bušmanis

Reklāma
Reklāma
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.