Foto: Pixabay

6 jautājumi par hortenzijām: atbild audzētāji 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba”
Lasīt citas ziņas

Sācies hortenziju ziedēšanas laiks, kas dārzus pārvērš baltās kupenās. Taču arī šim pacietīgajam augam ir savi untumi un prasības, kas jāņem vērā.

Uz lasītāju jautājumiem atbild hortenziju audzētāji Velta Breidaka un Ilmārs Zirnis.

1. Kāpēc neplaukst?

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto-Fotolia


Inga no Jūrmalas vaicā: “Šogad dārza hortenzijas zied ļoti vēlu un plaukst lēni. Vēlos pasteidzināt procesu, jo baidos, ka nepagūs izziedēt, jo arī krūmiem diezgan bālas lapas, kaut mēsloju.”

Vienīgais, kas būtu jādara hortenziju saimniecei, protams, ja augs pietiekami barots un laistīts, – jāgaida.

Liellapu hortenzijas, kas stādītas podos, būtu jāmēslo divas reizes mēnesī, jo tās patērē daudz spēka un barības vielu. Dārza hortenzijas līdz vasaras vidum vēlams mēslot reizi mēnesī, taču var arī iztikt ar pāris reizēm sezonā.

Augam lapas var būt bālas arī ūdens trūkuma dēļ. Ja nav mitruma, tas nespēs uzņemt arī barības vielas. Podos augošās jālaista tik bieži, cik nepieciešams, lai augsne podā vienmēr būtu vienmērīgi mitra (ne slapja, ne sausa). Gan podos, gan dobēs augošās, iespējams, jāaplaista arī lietainā laikā. Saņēmušas mitrumu, auga lapas it kā turas braši, taču saknes cieš no sausuma un sāk vīst, tiklīdz lietutiņš mitējies dzirdināt no augšas.

Daži dārznieki šogad pieļauj kļūdu un augiem dod papildu mēslojuma porcijas, lai pasteidzinātu ziedēšanu. Hortenzija varbūt arī atplauks agrāk, taču kā augs pēc šādas dopinga lietošanas nejutīsies labi. Pārmēslošana sevišķi bīstama dārza hortenzijām, kurām jāpagūst līdz ziemai nobriedināt dzinumus.

Reklāma
Reklāma

2. Kas kaiš?

“Man bija skaista liellapu hortenziju kolekcija. Pērn pārstādīju, bet šogad tās sāka nīkuļot, dažas pat aizgāja bojā. Apskatīju saknes – pie tām ir mazi balti tārpiņi. Nezinu, ko tagad darīt, lai glābtu palikušās,” – jautā Velta no Plakanciema.

Ja tārpi gadījušies visos podos, visticamāk, vainojams iegādātais substrāts. Dažkārt mazdārziņu saimnieki mēdz substrātam pievienot kompostu vai trūdus.

Piemēram, Velta Breidaka savām podu hortenzijām lieto tikai Kaigu kūdras substrātus. Hortenziju vajadzībām samaisa rododendru stādīšanai paredzēto (ielaboto, nevis tikai neitralizēto kūdras substrātu) ar to, kas ieteikts balkona un podu puķēm. Šādā augsnē gan pietiks barības vielu, gan iestrādātās granulas palīdzēs ilgāk saglabāt mitrumu.

Brīvāk var rīkoties ar augiem dobēs, jo tie spēj tikt galā ar situāciju arī tad, ja ar augsni gadījies kāds misēklis.

Ja liellapu hortenzija šķiet nīkulīga, to var droši pārstādīt kaut tagad. Šim nolūkam augsni viegli nokrata, tārpu apsēstās saknes noskalo un ievieto svaigā substrātā un jaunā podā. Citos gadījumos (pods par mazu) saknes nav jāskalo.

Tārpiem nepatiks, ja augu aplaistīs ar populārajiem zilajiem graudiņiem.

Pārbauda, vai laistot hortenzijām nav noskalotas plikas saknes. Ja ir, uzber kūdras substrātu vai mizu mulčas slānīti.

3. Kā labāk mēslot?

Foto – Sandra Ruska


“Esmu dzirdējis, ka hortenzijām patīk, ja tās laista ar kefīru, sūkalām. Nezinu, vai ar to pietiek vai papildus vajag dot citu mēslojumu,” – jautā Pēteris no Engures.

Eksperimentēt ar savām hortenzijām nevar liegt, taču tad kļūdās jāvaino sevi. Dažādas apšaubāmas pamācības lielā vairumā atrodamas interneta plašumos. Taču katrs profesionāls audzētājs pateiks, ka vispareizākā izvēle ir speciālie hortenziju mēslojumi. Piedāvājums ir ļoti plašs. Straujāka iedarbība ir ūdenī šķīstošajiem mēslojumiem, tie tagad ir piemērotākie.

Hortenzijām var lietot to pašu mēslojumu, ko rododendriem, acālijām, krūmmellenēm. Visiem šiem skābummīļiem var iegādāties un lietot vienu paku.

Mēslojumu ber tikai uz mitras augsnes.

4. Kā tikt pie ziliem ziediem?

“Pērn man uzdāvināja zilu hortenziju, taču šogad tā ir daudz bālāka. Vēlos toni paspilgtināt. Lietoju hortenziju mēslojumu, taču rezultāta nav…” – jautā Sabīne no Kandavas.

Universālais mēslojums sekmē auga augšanu, ziedu attīstību. Tā ietekmē arī krāsu tonis ir skaistāks. Taču, lai krāsa būtu košāka vai parādītos vispār, lieto speciālus mēslojumus.

Atsevišķi tiek piedāvāti līdzekļi ziedu krāsas paspilgtināšanai zilajām un sarkanajām hortenzijām.

Jārēķinās, ka dažādu šķirņu hortenzijas atšķirīgi reaģē uz ziedu iekrāsošanas līdzekļiem.

Šo mēslojumu lieto stingri pēc in­strukcijas, nepārsniedzot devu, citādi var gadīties pretējais efekts – puķes no stresa var nomest lapas.

Iekrāsosies zilas tikai tās hortenzijas, kuru ziediem piemīt šis gēns.

5. Kuras zied visagrāk?

Hortenzijas. Vienmēr pieprasītas ir visas skaraino hortenziju šķirnes, arī senā ‘Grandiflora’. Tās kļūst arvien populārākas, jo ir daudz jaunu šķirņu, dārzumīļi veido pat hortenziju kolekcijas.
Foto: kokaudzētava “Baltezers”


“Vēlos, lai hortenziju ziedēšana būtu ilgāka. Kuras sāk ziedēt visagrāk?” – jautā Valdis no Ogres.

Pirmās sāk ziedēt tā sauktās liellapu hortenzijas, kuras stādītas podos. To ziedēšanu var pasteidzināt, jau pavasarī agrāk no glabātavas ienesot siltumnīcā.

Agri pošas arī kokveida hortenzijas, kuras aug kā kupls krūms un zied kā baltas kupenas. Sevišķi skaistas ir šķirnes ‘Annabelle’ hortenzijas, jo to ziedkopas arī pēc noziedēšanas ilgi saglabājas skaisti zaļganā krāsā.

No skarainajām hortenzijām agrākās ir ‘Wims Red’, ‘Early Harry’, no liela auguma – ‘Great Star’. Viens no pirmajiem ir arī jaunums ‘Polestar’.

Populārās ‘Vanilla’, ‘Pinky Winky’, ‘Limelight’ seko vēlāk.

Ilgi plaukst arī tagad modernais jaunums – liellapu hortenzijas, kuras zied uz šāgada dzinumiem (vairums zied uz pērnajiem). Parasti liellapu hotenzijas iesaka ziemināt pagrabos vai citās glabātavās, jo jāsaglabā esošie dzinumi. Jaunās liellapu hortenzijas it kā varētu stādīt ārā, jo nav jābaidās, ka dzinumi apsals. Taču ir trūkums – jaunie dzinumi ar pumpuriem veidojas lēni, dažām šķirnēm var pat neizplaukt. Jārēķinās, ka šīs hortenzijas ir dārgas un skaistas, taču vēl jāpārbauda vietējos klimatiskajos apstākļos.

6. Kā tikt vaļā no skudrām?

“Ļoti patīk liellapu hortenzijas podos, taču tajos salien skudras un novārdzina augu. Izskalot skudras ar ūdeni neizdodas,” – jautā Zane no Jēkabpils.

Skudras ir visu podu puķu nelaime. Ja ir tikai daži podi, tad zem tā paliek paliktni – tajā būs mitrums, un skudras vairs nevarēs nokļūt savā mājoklī.

Ja podu daudz, var iegādāties pulverīti, kas paredzēts to atbaidīšanai. Sakņu kamolu saudzīgi pavelk ārā no poda. Līdzekli sakaisa uz saknēm un augu atliek atpakaļ podā. Skudras pazūd uz neatgriešanos.

Dabas izcelsmes atbaidītāji (kanēlis u.c.) nepalīdzēs, kad podā jau ierīkota skudru pils.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.