Foto: LETA

Atklātas “Lielā Kristapa” nominācijas; balva par mūža ieguldījumu – Savisko un Kleckinam 0

Šogad nacionālais kino festivāls “Lielais Kristaps” risināsies no 7. līdz 13. novembrim, un šodien rīkotāji atklāja, ka balva par mūža ieguldījumu tiks pasniegta diviem kino teorētiķiem Mikam Savisko un Ābramam Kleckinam.

Varens filmu birums un skatītāju skaits!

LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 50
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 34
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 5
1 diena
Lasīt citas ziņas

Atklāti arī nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominācijas 22 nominācijās. Kopumā šogad balvai tika pieteiktas 58 filmas. Starptautiskās filmu kritiķu asociācijas “FIPRESCI” Latvijas nodaļas pārstāve Zane Balčus norādīja, ka pieteikto filmu savstarpējās konkurences latiņa šogad bija augstāka nekā jebkad iepriekš, īpaši pilnmetrāžas spēlfilmu jomā, kurā balvai pieteiktas 11 filmas, tostarp tādas, kas tapušas bez valsts līdzfinansējuma.

Latvijas kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova atzina, – vislielākais prieks par to, ka simtgades filmas novērtējuši arī Latvija skatītāji, jo kopš valsts neatkarības atjaunošanas nekad vēl nav bijis tik liels skatītāju skaits vietējam kino: no nepilniem astoņiem procentiem kopējā kinoskatītāju skaita 2017. gadā šogad Latvijas filmu skatītāju īpatsvars pieaudzis līdz 30 procentiem.

Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma uzsvēra – ja ilgus gadus pašmāju bijusi izteikta disonanse starp filmām skatītājiem un filmām, par kurām interesējas starptautiskie kinofestivāli, tad, pateicoties programmai “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, izdevies kvalitatīvi nodrošināt abas puses.

Savukārt kultūras ministre Dace Melbārde izteica prieku par skatītāju skaita pieaugumu un latviešu kino iespiešanos arī ar to tieši nesaistītās jomās, piemēram, izglītības procesā, kur vairākas filmas gan pērn, gan šogad veiksmīgi papildina literatūras un vēstures stundu vielu. Ministre arī uzsvēra, – lai process neapstātos, izdevies aizstāvēt kino paredzētā budžeta pieaugumu par 1,5 miljoniem eiro gan nākamā, gan arī aiznākamā gada valsts budžeta. Taču ministre aicināja Nacionālo kino centru sagatavot uzskatāmu, detalizētu pētījumu par kino uzņemšanas ietekmi ne tikai uz kultūras procesiem, bet arī uz ekonomiku.

Balvas “Lielais Kristaps” nominācijas (pilns saraksts)

Vislielākais nomināciju skaits ir filmām “Homo novus” (13), “Tēvs Nakts” (12), “Bille” (9), Kriminālās ekselences fonds (6).

 Labākā pilnmetrāžas spēlfilma: “Bille”, “Ar putām uz lūpām”, “Homo novus”, “Kriminālās ekselences fonds” un “Tēvs nakts”, preses konferencē sacīja balvas producente Marta Bite.

Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma: “Baltu ciltis. Pēdējie Eiropas pagāni”, “Laika tilti”, “Mērijas ceļojums”, “Mūris” un “Turpinājums”.

Labākā aktrise: Ieva Puķe (“Ar putām uz lūpām”), Rūta Kronberga (“Bille”), Daiga Kažociņa (“Mērijas ceļojums”) un Elita Kļaviņa (“Rīga. Dublis 1”).

Labākais aktieris: Vilis Daudziņš (“Ar putām uz lūpām”), Artūrs Skrastiņš (“Tēvs nakts”), kā arī filmas “Homo novus” aktieri Kaspars Znotiņš un Igors Šelegovskis.

Labākais aktieris otrā plāna lomā: Andris Keišs (“Homo novus”), Andris Daugaviņš (“Kriminālās ekselences fonds”), Pēteris Liepiņš (“Bille”), Ivo Martinsons (“Nameja gredzens”), Kaspars Zvīgulis (“Homo novus”).

Labākā aktrise otrā plāna lomā:  Elīna Vāne (“Bille”), Lolita Cauka (“Bille”), Ilze Blauberga (“Tēvs nakts”), Agnese Cīrule (“Homo novus” un Guna Zariņa (“Homo novus”).

Labākais spēlfilmas režisors: Dāvis Sīmanis (Tēvs Nakts), Anna Viduleja (“Homo novus”), Oskars Rupenheits (“Kriminālās ekselences fonds”) un Jāni Nordu (“Ar putām uz lūpām”).

Labākais dokumentālās filmas režisors: Ivars Seleckis (“Turpinājums”), Sīmanis (“Mūris”), Želve (“Mērijas ceļojums”), Raitis Ābele un Lauris Ābele (“Baltu ciltis. Pēdējie Eiropas pagāni”), kā arī Kristīne Briede un Audrjus Stonis (“Laika tilti”).

Labākais animācijas režisors un mākslinieks (abas nominācijas šoreiz sakrīt): Vladimirs Leščovs (“Elektriķa diena”), Lizete Upīte (“Nakts pastaigas”), Indra Sproģe (“Ievads epilogam”).

Īsfilmu kategorijā nominēta animācijas filma “Elektriķa diena”, spēlfilma “Leftovers &; Leftlovers”, animācijas filma “Nakts pastaigas” un dokumentālā filma “Rezidenti”.

Balvas rīkotāji vairāku gadu garumā novērojuši tendenci, ka īsmetrāžas filmu kategorijās konkurence nav liela, līdz ar ko tās ir teju vai formālas. Tādēļ šogad visas īsmetrāžas animācijas, dokumentālās un spēlfilmas sacentīsies vienā kategorijā – “Labākā īsmetrāžas filma”.

Labākā debijas filma: Kristiana Riekstiņa darbs “Eva”, Vara Piņķa “Ģimene”, Lizetes Upītes animācijas filma “Nakts Pastaigas”, kā arī Ivara Zviedra kinolente “Vīrietis un dālijas”.

Labākais scenārists dokumentālajā kino: Kristīne Želve (“Mērijas ceļojums”), Dāvis Sīmanis un Matīss Gricmanis (“Tēvs nakts”), kā arī Oskars Rupenheits (“Kriminālās ekselences fonds”).

Labākais spēlfilmas operators: Andrejs Rudzāts (“Tēvs nakts”), Jānis Eglītis (“Homo novus”), Jurģis Kmins (“Bille”), Tobiass Deitums (“Ar putām uz lūpām”) un Gints Bērziņš (“Paradīze 89”).

Labākais dokumentālo filmu operators: Valdis Celmiņš (“Turpinājums”, “Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule”), Andrejs Rudzāts (“Mērijas ceļojums”), Mārcis Ābele un Jānis Indriks (“Baltu ciltis. Pēdējie Eiropas pagāni”), kā arī Ivars Zviedris (“Zāģeri”, Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule”).

“Labākais mākslinieks”: Kristīne Jurjāne (“Tēvs nakts”), Ieva Romanova (“Bille”), Kirils Šuvalovs (“Homo novus”), Aivars Žukovskis (“Paradīze 89”) un Toms Jansons (“Kriminālās ekselences fonds”).

Labākais komponists: Edgars Rubenis (“Tēvs Nakts”), Vestards Šimkus (“Elpa marmorā”), Pēteris Vasks (“Bille”), Siegfried (“Rīga. Dublis 1”), Raimonds Pauls (“Homo novus”).

Labākais skaņu režisors: Edgars Ansons (“Paradīze ’89”, “Turpinājums”), Anrijs Krenbergs (“Kriminālās ekselences fonds”), Ģirts Bišs (“Zāģeri”, “Nakts pastaiga”), Artis Dukaļskis (“Laika tilti”), Vladimirs Golovņickis (“Tēvs Nakts”).

Labākais kostīmu mākslinieks: Līga Krāsone (“Paradīze ’89”), Liene Rolšteina (“Homo novus”), Kristīne Jurjāne (Tēvs Nakts”), Ieva Veita (“Bille”), Sandra Sila (“Nameja gredzens”)

Labākais grima mākslinieks: Aija Beata Rjabovska (“Baltu ciltis. Pēdējie Eiropas pagāni”), Ilze Trumpe (“Homo novus”), Sarmīte Balode (“Tēvs Nakts”), Maija Gundare (“Paradīze ’89”)

Labākais montāžas režisors: Mirjama Jegorova, Gatis Belogrudovs (“Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule”), Gunta Ikere (“Mērijas ceļojums”), Dāvis Sīmanis, Andris Grants (Tēvs Nakts”), Andra Doršs (“Turpinājums”), Raitis Abele (“Baltu ciltis. Pēdējie Eiropas pagāni”).

Balvas laureātus noteiks starptautiska žūrija, kas darbosies festivāla laikā. “Lielā Kristapa” nedēļas kulminācija būs svinīgā balvu pasniegšanas ceremonija, kas notiks 12.novembrī, un tajā tiks apbalvotas labākās filmas un kino jomas profesionāļi 23 kategorijās. Atsevišķā konkursā tiks noteikta arī labākā studentu filma. Tradicionāli tiks pasniegta arī balva par mūža ieguldījumu kinomākslā, kā arī īpašās žūrijas un atbalstītāju balvas.

“Lielā Kristapa” balvu rīko biedrība Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo Kultūras centru un Kultūras ministriju.

Balva dibināta 1977.gadā, bet kopš 2014.gada tā atkal tiek pasniegta katru gadu. 2017. gadā par labāko spēlfilmu tika atzīta Viestura Kairiša “Melānijas hronika”, balvu par labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu saņēma Uģa Oltes un Mortena Trovika “Atbrīvošanas diena”, balvu kā labākā dokumentālā īsfilma ieguva Andreja Verhoustinska kinolente “Lidija”, savukārt par labāko animācijas filmu atzīta Edmunda Jansona “Bize un Neguļa”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 50
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 34
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 26
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atzinies, ka “izgāzies” ar dzimšanas dienas dāvanu mīļotajai Keitai: tā viņai nepatika
15 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 26
6 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Cīnās par Burtnieka ezeru vai par krēslu? Zvejnieki uzskata, ka pašvaldība melo un rīkojas beztiesiski 1
5 stundas
ĢK
Ģirts Kasparāns
Stāsti
Visa pasaule kabatā! Bezmaksas enciklopēdijas stāsts, kuru izmanto pat ārsti
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk tūkstoši – cik lielas būs vakcinācijas projekta biroja darbinieku algas? 17
8 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Liktenis izšķirsies pret grieķiem
21:34
GN
Gunta Neimane
Ziņas
Zviedrijā pieņem īpašu Pandēmijas likumu. Vai tāds palīdzētu droši iepirkties arī latviešiem? 3
21:21
ĢK
Ģirts Kasparāns
Stāsti
Visa pasaule kabatā! Bezmaksas enciklopēdijas stāsts, kuru izmanto pat ārsti
21:15
GN
Gunta Neimane
Ziņas
Zviedrijā pieņem īpašu Pandēmijas likumu. Vai tāds palīdzētu droši iepirkties arī latviešiem? 3
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iereibusi meitene, bailēs no policijas, izlec no otrā stāva loga un gūst nopietnas traumas 5
7 stundas
LE
LETA
Veselam
Ārste atklāj, kāds sindroms var attīstīties bērniem, kuri pārslimojuši Covid-19 7
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tukumā izsauc policiju, uztraucoties par kādu sievieti, un nejauši atklāj aizliegtu ballīti 6
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līdz sestdienas priekšpusdienai vietām Kurzemē un Zemgalē sniega sega kļūs krietni biezāka
11 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 50
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 18
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jenzis: Kamēr VID maksās prēmijas darbiniekiem par uzņēmumu sodīšanu, nekas labs nebūs 7
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
No šī vakara līdz svētdienai nakts stundās Latvijā jāievēro komandantstunda. Kas jāņem vērā? 7
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vizināšanās uz mašīnai piestiprināta maisa Talsu pusē beigusies ar 14 gadus vecas pusaudzes nāvi 13
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Darbinieku atstāja bez iztikas līdzekļiem. “Adugs Production” saņem 1000 eiro sodu 3
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķi prognozē, kad šajā aukstuma vilnī sagaidāms lielākais spelgonis 1
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atzinies, ka “izgāzies” ar dzimšanas dienas dāvanu mīļotajai Keitai: tā viņai nepatika
15 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Kinofilmas “Dvēseļu putenis” operators Valdis Celmiņš: “Skatīties filmu telefonā ir kā ēst “fāstfūdu”” 7
Intervija 17 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Valsts kontroli vadīs “politiski angažēts cilvēks no malas”? 4
19 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Kura no Maestro Paula melodijām Tev ir vistuvākā? 35
17 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cīņa ar kovidu pansionātos – mokoša un pavirša. Kā ierobežot saslimstību, ja lēmumu pieņēmēji neizprot problēmas apjomu? 32
19 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilam brīvdienu ēdienam! Kalmāra gredzentiņi ar kokosriekstu pienu, kariju, ķiršu tomātiņiem un kabaci
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Notārei un uzņēmējam katram 100 000 eiro par vecu un nevarīgu cilvēku apkrāpšanu 22
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
Izjukušas Sanas Timmas un hokejista Kaspara Saulieša attiecības: “Novēlu atrast to īsto un vienīgo!” 8
16 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā moderni iekārtot mājokli: šī gada 6 aktuālākās tendences
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sunītim rotaļlietas var nopirkt, bet bērnam gan nevar.” Armands Krauze par aizliegtajām precēm un trūkstošo loģiku 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 34
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 16. līdz 22.janvārim: kādas vēlmes piepildīsies 1
16 stundas