Foto: LETA/Evija Trifanova

Atlīdzība pat 240 eiro stundā: kā rīdzinieku nauda ar vērienu tērēta politkonsultantu uzdzīvei 9

Politiski pietuvināto uzdzīve – tā varētu raksturot to, kas vairākus gadus notika Rīgas domes struktūrās un kapitālsabiedrībās. “Rīgas namu pārvaldnieks”, “Rīgas satiksme”, Rīgas tūrisma attīstības birojs – visās šajās struktūrās ir aktīvi kriminālprocesi par mantas izsaimniekošanu, atgādina Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”. Lai gan savējo iekārtošanu siltos amatos var pārmest vairākiem Latvijas politiķiem, Rīgas domes politkonsultanti izcēlušies ar īpašu vērienu.

LE
LETA
Ziņas
“Atlaist visus Tukuma mentus!” Gobzems pēc atbrīvošanas nikns par šī rīta aizturēšanu 264
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Decembra vidū Latvijā iespējami pali 17
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī ir diena, kad liktenis ar tevi var izspēlēt kādu joku! Horoskopi 7.decembrim 4
19 stundas
Lasīt citas ziņas
Spilgts piemērs: ja ticēt kāda agrākā “Saskaņas” jauniešu aktīvista teiktajam par viņa pienākumiem “Rīgas satiksmē”, šīs konsultācijas viņam ļāvušas nopelnīt pat virs 240 eiro stundā.

Kad Valsts policija 2017.gada pavasarī prokuratūrai bija nosūtījusi “Rīgas namu pārvaldnieka” (RNP) lietu, bijušais Rīgas mērs un “Saskaņas” līderis Nils Ušakovs žurnālistiem iespēju, ka Rīgas domes struktūrās bijusi fiktīva nodarbinātība, kategoriski noliedza: “Man nav joprojām nekādas informācijas par to, ka kāds cilvēks RNP šajā nodaļā strādātu fiktīvi. Es nevaru teikt, ka visi cilvēki visos uzņēmumos, visās iestādēs, visos departamentos Rīgas pašvaldībā strādā vienādi labi, bet fiktīvu darbinieku – manuprāt, tādas informācijas nav.”

CITI ŠOBRĪD LASA
Ušakova dusmas varētu būt izraisījis fakts, ka policija lietu, kas tika uzsākta pēc Valsts kontroles revīzijas, prokuratūrai nodeva pusotru mēnesi līdz iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām.

Kriminālprocesā kā iespējami fiktīvie RNP Attīstības projektu nodaļas darbinieki figurēja vairāki ar “Saskaņu” saistīti cilvēki.

Piemēram, bijusī Rīgas domniece Svetlana Savicka, toreizējo domes deputātu dzīvesbiedres Žanna Pankratova un Aleksandra Klementjeva, Ušakova bijušā preses sekretāra Sandra Toča dēls Mārtiņš, arī portāla “nozagts.com” vadītājs Ivans Staļnojs.

Kopumā gada laikā 12 darbinieku algām varētu būt izkrāpti vairāk nekā 193 tūkstoši eiro.

Prokuratūrā apsūdzība tika celta ne vien darbiniekiem, bet arī divām amatpersonām. Pirmā ir bijušais nodaļas vadītājs, partijas “Gods kalpot Rīgai” biedrs Agnis Kalnkaziņš. Neilgi pēc RNP amata zaudēšanas 2015.gadā viņš tika iecelts “Rīgas ūdens” valdē, kur nostrādāja līdz pat šai vasarai, kad beidzās piecu gadu pilnvaru termiņš.

Apsūdzēta ir arī bijusī RNP valdes locekle Inga Bulgarina, kura prokuratūras ieskatā ļaunprātīgi izmantoja dienesta stāvokli un organizēja noziedzīgo nodarījumu.

Tieši viņa esot uzdevusi izveidot fiktīvās štata vietas Attīstības projektu nodaļā, uzskata prokuratūrā.

Bulgarina, Kalnkaziņš un pārējie apsūdzētie tiesas priekšā stāsies pašās augusta beigās – uzreiz pēc Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām. RNP par cietušo šajā lietā nav pieteicies. Uzņēmumam gan jau tagad ir droši zināms, ka fiktīva nodarbinātība tajā ir bijusi. Jau pirms trim gadiem savu vainu prokuratūrā atzina bijusī darbiniece Olga Mūrniece, atmaksājot RNP kā algu noziedzīgi iegūtos 7,4 tūkstošus eiro.

“Rīgas namu pārvaldnieka” lietā policijai bija jāizmeklē padsmit štata darbinieku padarītais viena gada periodā. Vēl vairāk darba izmeklētājiem varētu būt “Rīgas satiksmes” konsultantu lietā.

Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvalde jau pusotru gadu izmeklē kriminālprocesu par “Rīgas satiksmes” līdzekļu iespējamu izšķērdēšanu lielā apmērā, kas saistīta ar fiktīvu konsultāciju līgumu noslēgšanu.

Darba lauks policijai šai lietā sākotnēji bija visai plašs: vismaz 40 konsultantu četru gadu periodā

“de facto” pērn vairākkārt stāstīja par neizprotamajiem “Rīgas satiksmes” konsultāciju līgumiem, kas daudzos gadījumos tika slēgti ar “Saskaņas” vai “Gods kalpot Rīgai” biedriem, kā arī ar Ušakova līdzgaitniekiem un draugiem. Jautājumus radīja gan “Rīgas satiksmes” vajadzība pēc šādiem pakalpojumiem vispār, gan konsultantu meklēšanas process, gan atalgojums un padarītā darba apjoms.

Konsultantu vidū bija gan Rīgas domnieki, gan Ušakova biroja darbinieki, gan “Saskaņas” jaunieši, arī žurnālisti un pat Rīgas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs. Vajadzīgi “Rīgas satiksmei” bija pat kriminālprocesos vai skandālos ierautie, piemēram, RNP lietā apsūdzētais Ivans Staļnojs un bijusī Satiksmes departamenta amatpersona Uģis Broža.

Spilgts savējo algošanas piemērs ir kādreizējais “Saskaņas” jauniešu biedrības “Restart.lv” aktīvists Aleksejs Futs, kurš 2019.gada pavasarī strādāja Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļā. 2018.gadā no jūnija līdz novembrim “Rīgas satiksme” viņu algoja, lai viņš konsultētu klientu apkalpošanas centru operatorus un auditētu to veikumu.

2019.gadā savu atalgojumu “Rīgas satiksmē” Futs “de facto”atteicās atklāt, bet par saviem pienākumiem stāstīja šādi: “Nu, tur es strādāju ar konsultācijas centriem, ja, kā viņiem labāk runāt ar klientiem. (..) Es atnācu uz centriem, jā, apkalpošanas centriem, un tur konsultēju. (..) Divas vai trīs reizes mēnesī. (..) Nu, kādas 3-4 stundas [katra konsultācija]. (..) Tie bija kā semināri.”

Tolaik “de facto” rīcībā vēl nebija pilnas informācijas par konsultantiem izmaksāto atalgojumu.

Taču tagad “de facto” ir zināms, ka Futs no “Rīgas satiksmes” par pusgadu ilgo līgumu saņēma 17,6 tūkstošus eiro jeb vairāk nekā 2,9 tūkstošus eiro mēnesī.

Ja ticēt Futa stāstītajam par darba apjomu, var viegli aprēķināt, ka par savām konsultācijām viņš nopelnījis vismaz 240 eiro stundā.

Savukārt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs joprojām izmeklē lietu par Rīgas domes nodibinājumu “Rīgas tūrisma attīstības birojs” (RTAB). Tā amatpersonas KNAB ieskatā varētu būt izšķērdējušas nodibinājuma finanšu līdzekļus lielos apmēros, piemēram, noslēdzot fiktīvus sadarbības līgumus un apmaksājot privātus izdevumus; viltojušas un izmantojušas viltotus dokumentus; nodarbinājušas fiktīvus darbiniekus, kā arī prettiesiski izkrāpušas finanšu līdzekļus lielos apmēros.

Septiņu darbinieku iespējamu fiktīvu nodarbināšanu RTAB savā revīzijā saskatīja arī Valsts kontrole; pēc tās aprēķiniem laikā no 2016. līdz 2018. gadam viņiem kopumā izmaksāti 340 tūkstoši eiro.

Šajā kriminālprocesā aizdomās tiek turēti divi bijušie Rīgas domnieki, kas darbojušies RTAB valdē: Vita Jermoloviča no “Gods kalpot Rīgai” un Maksims Tolstojs no “Saskaņas”. Arī vairāki biroja darbinieki bija saistīti ar agrākajām Rīgas domes varas partijām.

Virziens, kam šajā lietā arī pievērš uzmanību KNAB, ir RTAB līgumi ar Vācijas konsultanta Luca Meiera firmām laikā, kad viņu darbam ar Saeimas vēlēšanu kampaņu bija piesaistījusi toreizējā Rīgas mēra Ušakova vadītā partija “Saskaņa”. Kopēja summa, ko Meiera uzņēmumi dažādās valstīs varētu būt saņēmuši no Rīgas domes nodibinājuma, sasniedz pat 300 000 eiro. Kratīšanas notika arī vācu konsultanta birojos gan Berlīnē, gan citās valstīs.

SAISTĪTIE RAKSTI
Runāt par lietu Meiers joprojām negrib – sazvanīts viņš pārtrauca telefonsarunu uzreiz pēc “de facto” lūguma sniegt komentārus.

“de facto” zināms, ka RTAB lietā ir vēl viens atzars, kas daļēji pārklājas ar Valsts policijas šobrīd izmeklēto RNP liftu remontu lietu. Proti, liftu lietā izmeklējamās iespējamās naudas atmazgāšanas pēdas aizved uz ārvalstu uzņēmumiem, kuriem saskatāma saikne ar vēl citiem “Saskaņas” Saeimas vēlēšanu kampaņas ārzemju konsultantiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
“Atlaist visus Tukuma mentus!” Gobzems pēc atbrīvošanas nikns par šī rīta aizturēšanu 264
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Decembra vidū Latvijā iespējami pali 17
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī ir diena, kad liktenis ar tevi var izspēlēt kādu joku! Horoskopi 7.decembrim 4
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 15
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policijas priekšnieks: Latvijā neviena likuma normas neļauj deputātiem netraucēti pārkāpt likumu 131
6 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 17
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā līdz šim miruši 4300 Covid-19 pacienti 26
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 15
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas 2
1 stunda
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Šie cilvēki savu veco antenu pagriež robežas virzienā, un tur viņiem viss ir bez maksas.” Pierobežā vietējais saturs nespēj konkurēt ar austrumu kaimiņu
14:17
LA
LA.LV
Ziņas
Vai Covid-19 omikrona varianta dēļ varētu tikt ierobežota ceļošana? Skaidro satiksmes ministrs 3
13:49
LE
LETA
Ziņas
Cik lielai daļai no Covid-19 mirušajiem bijušas blakusslimības? 12
13:37
LA
LA.LV
Ziņas
“Pārņem bailes, skatoties, ka šādi tiek pieņemti lēmumi.” Jurists par valdības sēdes gaitu saistībā ar lēmumiem par vakcināciju 61
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Piemineklis nosaukts par “Zēdelgemas kaunu”. Iesaka pārvietot latviešu karagūstekņu piemiņai veltīto pieminekli Beļģijā 70
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Saražoti metodiskie norādījumi, kā turpmāk pareizi runāt. Egila Līcīša feļetons 23
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gobzems pirmdienas vēlā vakarā nesaskaņotas sapulces rezultātā aizturēts arī Liepājā 16
2 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Vai valsts pārvaldes darbības shēma bieži vien nav diezgan tuva komiķu radītajai? 26
5 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai sniegs no kokiem un krūmiem ir jānopurina? Iesaka dārzniece
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja man kontos ir palikuši tikai 10 tūkstoši, man reāli sākas panika”: Kašers šogad zaudējis visus ietaupījumus 19
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policijas priekšnieks: Latvijā neviena likuma normas neļauj deputātiem netraucēti pārkāpt likumu 131
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 2
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Reperis Ozols atceras – reiz kāda fane viņam nozagusi metāla zobus 2
2 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Ziņas
“Nepieciešamība pēc zaļas un ilgtspējīgas pilsētvides ir uz palikšanu.” Kā Rīga plāno sevi apjozt ar veselības jostu 19
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Otrdiena būs auksta, bet saulaina 2
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd Eiropa ir apmaldījusies savās vērtībās.” Ekonomists par to, kas “mums ir svarīgāks” 26
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai vakcinācijas aptvere Latgalē ir uzlabojusies? Situāciju skaidro Līga Kozlovska 20
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju
53 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Augsta ranga amatpersona atklāj, kādā gadījumā ASV palielinātu militāro klātbūtni Austrumeiropā 35
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Koalīcija apsver iespēju samazināt PVN elektroenerģijai 25
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO: “Ejam mašīnai priekšā!” Gobzemu policija aizturējusi arī Ventspilī 152
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Automašīnas tiks evakuētas! Kādas ceļa zīmes varētu parādīties uz ielām šajā ziemā? 22
23 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
Etnogrāfe: Tā ir lielākā nelaime, ka vairāku paaudžu priekšmeti savilkti vienā ģērbā un pasniegti kā tautastērps 7
16 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Vai sētniekam par pašaizliedzīgu darbu ir pasniegts Triju Zvaigžņu ordenis? Egila Līcīša feļetons 23
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Atlaist visus Tukuma mentus!” Gobzems pēc atbrīvošanas nikns par šī rīta aizturēšanu 264
23 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Kad mājai jāziemo vienai: 7 praktiski padomi 5
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Astroloģiskā prognoze: veiksmīgās un bīstamās dienas decembrī
1 stunda