Nils Sakss-Konstantinovs: “Mani novērojumi liecina – pirmajās izolēšanās dienās lielākā daļa viegli tika galā ar neierasto situāciju, bet tagad trauksmes sajūta pārņem aizvien lielāku skaitu bērnu un jauniešu.”
Nils Sakss-Konstantinovs: “Mani novērojumi liecina – pirmajās izolēšanās dienās lielākā daļa viegli tika galā ar neierasto situāciju, bet tagad trauksmes sajūta pārņem aizvien lielāku skaitu bērnu un jauniešu.”
FotoKarīna Miezāja

Bērniem ar uzvedības traucējumiem trūkst atbalsta un speciālo iestāžu 6

Latvijā neesot iestādes, kur bērniem ar uzvedības traucējumiem sniegtu atbalstu, trešdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē sacīja bērnu psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs.

Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Lasīt citas ziņas

Viņš pauda uzskatu, ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) nenovērtē valstī esošo problēmu.

“Vienmēr būs bērni, kuru vajadzības būs tik lielas, ka skolas netiks galā, bet šobrīd Latvijā nav iestādes, kur specifiskā, terapeitiskā vidē sniegtu atbalstu bērniem ar uzvedību traucējumiem. “Naukšēnu” [sociālā korekcijas iestāde] bērni mētājas, klaiņo pa ielām un atrodas atkārtotās izmeklēšanās. Katrā novadā ir pa tādam bērnam,” pauda psihoterapeits.

CITI ŠOBRĪD LASA

Patlaban Latvijā ir 42 speciālās izglītības iestādes, tostarp 11 speciālās izglītības iestādes attīstības centri. Piecos novados ir vairāk par vienu speciālo izglītības iestādi, savukārt kopējais izglītojamo skaits tajās ir 5939, informēja izglītības un zinātnes ministres padomnieks juridiskajos jautājumos Jānis Ozols.

Pēc viņa paustā, daļa speciālās izglītības iestāžu atrodas tālu no lielākām apdzīvotām vietām vai atrodas sociāli neaktīvā vidē, kā arī daļa atrodas ēkās, kas tikai nosacīti piemērojamas mūsdienīgam mācību procesam un atbalsta nodrošināšanai izglītojamiem ar speciālām vajadzībām, tai skaitā internāta pakalpojuma nodrošināšanai.

Lai situāciju uzlabotu, līdz nākamā gada 31.maijam plānots veikt grozījumus, pārskatot speciālās izglītības iestāžu un vispārējās izglītības iestāžu speciālās izglītības klašu (grupu) finansēšanas kārtību. Savukārt līdz nākamā gada 31.augustam plānots izstrādāt vienotas prasības uzņemšanai profesionālās pamatizglītības programmās, nosakot kārtību, kādā izglītojamie ar speciālām vajadzībām minētajās izglītības programmās tiek uzņemti speciālās izglītības iestādēs vai profesionālās izglītības iestādēs, teica Ozols.

Tāpat turpināsies speciālo izglītības iestāžu apmeklēšana un sarunas ar pašvaldībām un plānošanas reģionu pārstāvjiem par speciālās izglītības tīkla un iekļaujošas izglītības pilnveidi.

Runājot par sociālo korekciju, Ozols minēja, ka šī gada jūlijā uzsākts sociālās korekcijas iestādes “Naukšēni” likvidācijas process, kā rezultātā audzēkņu uzņemšana tajā tika pārtraukta jau 1.septembrī. Audzēkņi izglītību turpina apgūt savās dzīvesvietās vai skolās.

Pašlaik “Naukšēnu” bijušajiem audzēkņiem konstatētas grūtības pašu bērnu motivācijā uzsākt mācības, novēroti kavējumi, vēlme mainīt skolu un citas problēmas.

“Mēs konstatējām, ka esošā sociālās korekcijas iestāde nesasniedz nepieciešamos mērķus un esošajos apstākļos nav iespējams atrast speciālistu atbalstu konkrētajā vietā. Tādēļ sadarbībā ar Tieslietu ministriju (TM) līdz nākamā gada 31.decembrim plānots ieviest koncepciju, kādā veidā varētu ar šiem bērniem strādāt, jo esošā situācija nepalīdz,” skaidroja Ozols.

Izglītības un zinātnes ministrijas un Izglītības kvalitātes valsts dienesta pārstāvji ir deleģēti TM darba grupā bērniem ar antisociālu uzvedību, kas izveidota, lai īstenotu bērnu likumpārkāpumu prevencijas reformu. Tādējādi plānots aizstāt bērnu administratīvo sodīšanu ar atbalstu un uzraudzību, saglabājot bērna atbildību.

Bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs atzina, ka sliktākais, kā mēģināt palīdzēt bērniem un jauniešiem ar uzvedības traucējumiem, ir atstāt viņus mājās. Proti, ja bērnam ir uzvedības traucējumi, tas esot signāls par to, ka vidē kaut kas nav labi un ģimenei nav resursu, lai problēmu risinātu. Šajā gadījumā skola būtu vieta, kur sniegt šiem bērniem atbalstu, klāstīja Bezborodovs.

“Ja mēs izstumjam bērnu ar uzvedības traucējumiem no vispārizglītojošas sistēmas, mēs rezultātā dabūjam milzīgas problēmas. Otrs sliktākais risinājums, ir savākt viņus vienā speciālā izglītības iestādē. Ja tādu bērnu ir viens vai divi, tad to ir vieglāk atrisināt, bet, ja mazā klasē ir desmit bērni ar uzvedības traucējumiem, tas pārvēršas par slaktiņu. Tas nav veiksmīgs risinājums,” pauda Bezborodovs.

Viņš norādīja, ka, piemēram, bērnu ar viegliem intelektuāliem traucējumiem vai autiskā spektra traucējumiem var iekļaut vispārizglītojošā iestādē, ja ir pieejams nepieciešamais atbalsts. Taču ne visos gadījumos iekļaušana strādā, jo nereti esošā sistēma izstumj tos bērnus, kuriem ir uzvedības traucējumi, un tas izglītības sistēmai būtu jārisina, atzina Bezborodovs.

Arī Konstantinovs uzsvēra, ka skolām ir liela loma bērna psihoemocionālajā veselībā, kas var piedāvāt efektīvākās intervences bērniem, kuriem ir depresija, trauksme un tamlīdzīgas problēmas. Arī Pasaules veselības organizācijas rekomendācija esot investēt līdzekļus skolu intervencēm, jo pakalpojumi no ārpuses, proti, sociālie dienesti neatrisinās problēmas, pārliecināts psihoterapeits.

Skolu intervences gan ir efektīvas tikai tad, kad uzvedības traucējumi tikko kā parādījušies, savukārt, ja tie parādās bērnudārza vecumā un tiek konstatēti vēlāk, palīdzēt ir grūtāk, piebilda Bezborodovs. Rezultātā izglītības sistēma atduras pret sociālo korekciju vai sociālo kontroli. Viņš uzsvēra, ka uzvedības traucējumus svarīgi atklāt agrāk par skolas vecumu.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga norādīja, ka atbalsta speciālistiem ir jābūt regulāri pieejamiem katrā izglītības iestādē, tostarp arī ģimnāzijās. Tāpat, viņas vērtējumā, ir steidzami jāpārskata augstskolu studiju programmas, jo patlaban valstī akūti trūkst atbalsta personāla, kā arī jāpievērš uzmanība darbinieku, vecāku, skolēnu izglītošanai par toleranci un iekļaušanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Covid-19 viltus vakcinācijas afērā iesaistītie nonāk tiesas zālē – pašmāju reperis un iesaistīts arī dziedošais policists
Pēteris Apinis. Par Līgu Meņģelsoni veselības ministra amatā un Armanda Pučes grāmatu par Raini
Snigšana nerimsies – tikai pieaugs! Braukšana apgrūtināta. Kad tas mitēsies? 2
VIDEO. Sāk palikt nopietni! Milovs draud Latvijas politiķiem sakarā ar “Doždj” slēgšanu: “Ja jūs paši to nesaprotat, biedri jums paskaidros” 224
Lasīt citas ziņas
Mājsaimniecībām nākamgad nepieaugs maksājums par apkurē izmantojamo gāzi
ASV ģenerālis: Putins karā pret Ukrainu cietis zaudējumus visos virzienos
Vai snigšana turpināsies? Laika prognoze piektdienai
VIDEO. Deputāts Kulbergs demonstrē, kā ir strādāt Saeimā cilvēkam, kurš pārvietojas ratiņkrēslā
ASV ģenerālis: Putins karā pret Ukrainu cietis zaudējumus visos virzienos
17:22
Māra Libeka: Ždanoka nevarētu aizstāvēt Kremļa intereses Eiropā, ja mūsu valsts politiķiem būtu bijis stingrs mugurkauls
17:21
Mājsaimniecībām nākamgad nepieaugs maksājums par apkurē izmantojamo gāzi
17:16
FOTO. Smalkās vakariņās Megana Mārkla žilbina ar juteklisku vakarkleitu un princeses Diānas gredzenu pirkstā 6
NEPLP lēmums par “Doždj” apraides atļaujas anulēšanu pieņemts vienbalsīgi. Āboliņš skaidro notikumu attīstību
Solovjovs vāciski izmēda ukraiņus un krīt histērijā: “Atriebt mūsējos vajag, raudāsiet pēc tam!” 8
“Sveiks un vesels braucu uz darbu!” Juris Savickis atbild medijiem par viņa nāves viltus ziņām 22
FOTO. No Skroderdienu Ieviņas līdz Antonijai, no aktrises līdz režisorei! Saruna Ditu Lūriņu
Gada inflācija nemainās – novembrī tā joprojām ir 21,8% 5
ASV un Krievija vienojušās apmainīt Graineri pret ieroču tirgoni Viktoru Butu
Visā Krievijā kaut kas sprāgst un deg. Slaidiņš vieš skaidrību: “Tur darbojas grupējums” 22
Kariņš akceptējis visus ministru kandidātus
“Kliba kāja pielikta klāt naudas pelnīšanai!” Kreituse nosauc bezjēdzīgāko amatu valsts pārvaldē 20
Putins: Karš Ukrainā “prasīs kādu laiku” un nepiemirstiet par kodolriskiem! 27
Taisi ragavas ziemā… Eksperti prognozē – cenu kritums kurināmajam nebūšot uz ilgu laiku 4
Arī Igaunijā pārtrauc “Doždj” raidīšanu; tāpat Lietuvā anulēta apraides atļauja 56
Latvijā strādā jau 11 000 Ukrainas iedzīvotāju un aktīvi apgūst latviešu valodu 1
Cipule turpinās darbu NMPD direktores amatā vēl piecus gadus
Bunkus slepkavības lietā celtas apsūdzības trim personām, arestēti līdzekļi 50 miljonu eiro apmērā
Sārts: No “Doždj” slēgšanas lielākais ieguvējs ir Kremlis. Iespējams, komandā ticis iefiltrēts aģents 136
Dzedulis: Pārsteigumi VID ģenerāldirektores lietā
“Mēs varam būt vispievilcīgākā valsts,” ekspertu pārdomas par naudas nākotni un kriptovalūtām
Krievija bija plānojusi anektēt visu Ukrainu līdz šā gada augustam 53
Īlons Masks uz brīdi zaudējis pasaules bagātākā cilvēka statusu “Forbes” sarakstā
VIDEO. “Stress atkal ir mans sabiedrotais…”: TV personība Baiba Sipeniece-Gavare pastāsta, kāpēc decembris rada satraukumu
VIDEO. “Pilna laika tētis esmu jau vairāk nekā trīs gadus”: režisors Miks Ozoliņš uzņēmies rūpes par meitu
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Signe Mengote