Sagrautā ēka Ukrainas austrumu Bahmutas rajona Časivjarā. Ziemai tuvojoties, daudzstāvu dzīvojamie nami karadarbības zonā kļūs dzīvošanai nederīgi. Tajos nav ne apkures, ne elektroapgādes.
Sagrautā ēka Ukrainas austrumu Bahmutas rajona Časivjarā. Ziemai tuvojoties, daudzstāvu dzīvojamie nami karadarbības zonā kļūs dzīvošanai nederīgi. Tajos nav ne apkures, ne elektroapgādes.
Foto: Miguel Medin/AFP/SCANPIX

Mēs esam ņēmuši vērā visas pagājušo evakuācijas viļņu kļūdas, apstiprināja Ukrainas vicepremjere 3

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 171
Lasīt citas ziņas

 

Ukraina uzsākusi obligāto civiliedzīvotāju evakuāciju no Doneckas apgabala, par kuru publiski tika paziņots pagājušajā sestdienā. Varasiestādes paudušas, ka tā attiecas uz aptuveni 270 tūkstošiem iedzīvotāju – 220 tūkstošiem pieaugušo un 50 tūkstošiem bērnu. Evakuācijas mērķis ir gan pasargāt civilistus no karadarbības, gan fakts, ka Ukrainas kontrolētā Doneckas apgabala pilsētas un ciemi jau rudenī faktiski nebūs apdzīvojami.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Citādi nosalsiet

Pirmais kampaņas ietvaros evakuēto vilciens no Doneckas Ukrainas vidienes pilsētu Kropivnicku sasniedza vakar no rīta.

“Sākta obligātā evakuācija no Doneckas apgabala. Sievietes, bērni, vecāka gadagājuma cilvēki, cilvēki ar ierobežotām pārvietošanās spējām. Visus sagaidījām un izmitinājām, visiem palīdzējām,” savā “Telegram” kanālā ierakstīja Ukrainas vicepremjere Irina Vereščuka, kas reizē ir ministre uz laiku okupēto teritoriju reintegrācijas lietās.

Vereščuka ir atbildīgā par evakuāciju, vadot 29. jūlijā izveidoto Ukrainas valdības Koordinācijas štābu, kurā ietilpst ministriju, tiesībsargājošo iestāžu un militāro administrāciju pārstāvji.

Pilsoņus paredzēts vest uz Ukrainas centrālajiem un rietumu apgabaliem. Evakuētie saņems izziņas, kas apliecinās viņu kā “iekšēji pārvietoto personu” statusu.

Nav pirmā reize, kad vietējās amatpersonas, valdības locekļi un tāpat Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis aicina stūrgalvīgākos pamest savas mājas karadarbības zonā. Šoreiz tas darīts uzstājīgāk.

Kā uzsvērusi Vereščuka, dabasgāzes cauruļvadu sistēma Doneckas apgabalā ir sagrauta. Apkurināt daudzstāvu dzīvojamās mājas pilsētās un ciemos nav iespējams.

Cilvēkiem, kas tur paliks, ziemā draud nosalšana, pat ja karadarbība izvērstos Ukrainai labvēlīgi, jo remontbrigādes fiziski nespētu atjaunošanas darbu paveikt īsā laikā. Praktiski iznīcināts ir arī degvielas bāzu un uzpildes staciju tīkls. Dabūt degvielu automašīnām nāksies ļoti grūti vai pat neiespējami.

“Tiem, kas evakuēsies, jāzvana administrācijai vai jāraksta tiešsaistes konsultāciju vietnēm. Apgabala militārā administrācija visu fiksēs un pie šiem cilvēkiem atbrauks, paņems, aiztransportēs līdz evakuācijas vietai. Tas notiks ar automašīnu vai vilcienu. Stacijā viņus sagaidīs, sniegs pirmo palīdzību un finansiālo atbalstu.

“Ukrainas Pasts” jau zina, kā to darīt. Nauda ir. Mēs esam ņēmuši vērā visas pagājušo evakuācijas viļņu kļūdas. Mēs saprotam, ka kāds nevēlas evakuēties. Bet tā ir personīgā atbildība. Vēlreiz saku: gāzes, apkures nebūs, gaismas nebūs,” nedēļas nogalē aicināja vicepremjere.

Viņas lūgumam savā uzrunā no sestdienas uz svētdienu pievienojās Ukrainas prezidents Zelen­skis, apelējot pie visai lielā doneckiešu skaita, kas līdz šim atteikušies doties prom: “Lēmumu [aizbraukt no Doneckas apgabala] jums vienalga nāksies pieņemt. Ticiet man. Un jo ātrāk to izdarīsiet, jo vairāk cilvēku aizbrauks no Doneckas apgabala tagad, jo mazāk Krievijas armija paspēs nogalināt.

Ja jums ir tāda iespēja, lūdzu parunājiet ar tiem, kas vēl paliek karadarbības zonā Donbasā. Lūdzu pārlieciniet viņus, ka aizbraukt ir nepieciešams, īpaši, ja tās ir ģimenes ar bērniem.

Viss tiek organizēts pilna pavadība, pilna palīdzība. Vajag tikai pašu cilvēku lēmumu. Mēs neesam Krievija, mums katra dzīvība ir nozīmīga.”

Obligāto evakuāciju paredz Ukrainas civilās aizsardzības kodekss, un nav runas par brīvprātību. Dienestiem nav tiesību aizvest cilvēkus ar varu, taču palicējiem nāksies parakstīt apstiprinājumu, ka viņi personīgi uzņemas atbildību par savu, savu bērnu un tuvinieku likteni.

 

Karš nenorims

Evakuācijas kampaņa ir uzsākta laikā, kad ASV domnīca “Kara studiju intstitūts” (ISW) ziņo par Krievijas armijas centieniem pavirzīties ukraiņu kontrolētā Doneckas apgabala Bahmutas rajonā.

Eksperti gan apšauba, vai krieviem izdosies ieņemt Bahmutu, turklāt atslābis spiediens arī uz netālo Slavjansku un Siversku, jo Krievijai daļu karaspēka nācies pārsviest uz Zaporižjas apgabalu, tuvāk Hersonas apgabalam Ukrainas dienvidos, jo tur lēnām, taču neatlaidīgi attīstās ukraiņu pret­uzbrukums.

Tas nenozīmē, ka krievi atteiksies no uzbrukumiem Austrumukrainā un apdzīvoto vietu bombardēšanas. Tās var kļūt kaut mazākā mērogā, taču intensīvākas.

Civiliedzīvotāji joprojām būs apdraudēti. Krievijas mērķis ir iegūt pēc iespējas vairāk zemes līdz rudenī gaidāmajam “referendumam” par okupēto teritoriju pievienošanu Krievijas Federācijai.

Pēc ANO Augstās komisijas cilvēktiesību jautājumos šīsnedēļas aplēsēm, kopš februāra beigām Ukrainā karadarbības dēļ dzīvību zaudējuši vismaz 5327 civiliedzīvotāji, bet 7257 ievainoti.

SAISTĪTIE RAKSTI

Faktiskie skaitļi noteikti ir daudz lielāki. Vairums bojāgājušo un cietušo attiecās uz Austrumukrainas Doneckas un Luhanskas apgabalu. Turklāt nogalināto daudzums Ukrainas karaspēka kontrolētajās teritorijas ir vairāk nekā desmit reižu lielāks nekā civiliedzīvotāju upuru pretējā frontes pusē.

Mierīgie iedzīvotāji lielākoties iet bojā smagās artilērijas, zalvjuguns sistēmu un gaisa triecienu laikā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 171
“Ukraiņi iegājuši rutīnā pēc pusgada karadarbības – domā, ja fronte turas, tad kā brīvprātīgajiem nav jāpiesakās,” – secina Slaidiņš 2
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
“Beigās nekad nevar saprast, kas pieņem lēmumus.” Politikas apskatnieks par vēlētāju krāpšanu
VID aiztur kokaīna kontrabandistu sešu personu grupējumu: narkotikas no Dienvidamerikas tika pārvadātas kapsulās, tās norijot 1
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu
Antonevičs: “Krievijas gāzes ietekmes radītā krīzes pārvarēšana šoziem, bet ilgtermiņā – atbrīvošanās no tās – būs pirmais nopietnais izaicinājums” 13
FOTO. Ziedi, smaidi, skatītāju ovācijas, bildēšanās ar faniem: Jūrmalā izskanējis sirsnīgs Guntara Rača koncerts
13:21
VIDEO. Maksims Galkins un Alla Pugačova Jūrmalā īrē villu par 100 000 eiro mēnesī
12:45
VID aiztur kokaīna kontrabandistu sešu personu grupējumu: narkotikas no Dienvidamerikas tika pārvadātas kapsulās, tās norijot 1
12:25
VIDEO. Maksims Galkins un Alla Pugačova Jūrmalā īrē villu par 100 000 eiro mēnesī
VIDEO. Deg un sprāgst okupētajā Krimā – sākta iedzīvotāju masveida evakuācija, dzelzceļa satiksme pārtraukta 21
“Konservatīvie” savas nišas meklējumos, Bordānam nākoties “iemantot daudzus un dusmīgus ienaidniekus”
VIDEO. Palīdzēsim iegādāties Turcijas kaujas dronu “Bayraktar” Ukrainas armijai
KP atšifrējusi kārtējo būvnieku karteli, kas sadarbojies privāta pasūtītāja iepirkumā: uzņēmēji piekrituši lēmumam un sodiem 3
Mēs jautājam: Kā vērtējat to, ka Saeimas vēlēšanās kandidē arī bijušie VDK ziņotāji?
Pēc Egila Levita iniciatīvas, koalīcijas politiķi piekrīt pārskatīt uzturēšanās atļauju izsniegšanu Latvijā: laulātajiem tās neatņems 67
VIDEO. Vai Daugavpilī būs jāsalst? Elksniņš norāda uz problēmām noslēgt līgumus par dabasgāzes piegādi 12
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
Liepājā attaisnojies pašvaldības mērķētais atbalsta pandēmijā cietušajiem tūrisma nozares uzņēmējiem – “JA Travel” piemērs
Latvijas mazie un vidējie uzņēmumi ir pieticīgāki nekā Lietuvā un Igaunijā: vēlas aizņemties attīstībai līdz 10000 eiro
Moraveckis: Vēsturiskie izaicinājumi un viltus receptes – Eiropa atrodas krustcelēs
Bēgļi no Krievijas. Kā orientēties viņu īstajos nodomos? Saruna ar Kremļa opozicionāru Marku Feiginu
Karstums sit pušu rekordus: otrdien gaiss uzkarsīs līdz +33 grādiem 1
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs