Dažādus dabiskos materiālus liek joslās vienu aiz otra, veidojot pakāpenisku pāreju no mīkstāka materiāla uz grubuļaināku, asāku.
Dažādus dabiskos materiālus liek joslās vienu aiz otra, veidojot pakāpenisku pāreju no mīkstāka materiāla uz grubuļaināku, asāku.
Foto: Rebeka Rogale

Dārzs sportam un veselībai. Kā pašam ierīkot savu baskāju taku, trenažieri un āra dušu 2

Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Vasarā, kad daudz laika pavadām svaigā gaisā, piemājas dārzu var mērķ­tiecīgi iekārtot tā, lai pavadītais laiks nebūtu vien laiskošanās, bet dotu ieguldījumu mājinieku veselības un imunitātes stiprināšanai. To iespējams paveikt bez lieliem ieguldījumiem.

 

Veselības taka ­mājiniekiem

AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Norūdīšanās nolūkā ārsti jau no mazotnes iesaka vasarā staigāt plikām pēdām. Tāpēc ir lietderīgi ierīkot pašiem savu veselības taku ar dažāda veida dabisko materiālu segumu turpat, piemājas dārzā.

Pēdās atrodas ļoti daudz nervu galu, kas savienoti ar dažādiem ķermeņa orgāniem.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tos stimulējot, uzlabojas asinsrites un limfātiskās sistēmas darbība, tiek stiprināta imunitāte, uzlabojas garastāvoklis. Lai pēdām nodrošinātu pēc iespējas daudzveidīgāku kairinājumu, ieteicams izmantot dažādus dabiskos materiālus, ko izvieto joslās vienu aiz otra, veidojot pakāpenisku pāreju no mīkstāka materiāla uz grubuļaināku, asāku un atpakaļ.

Takas veidošanai var izmantot zālienu, smiltis, mālu maisījumu, granti, oļus, mulču, kastaņu kodolus, čiekurus, sīkus zariņus, gliemežvākus u. tml.

Taku vislabāk iekārtot kādā attālākā dārza daļā, lai pa to netiktu staigāts ar apaviem. Vispirms izplāno, cik plata un gara taka būs, pēc tam visā garumā izrok aptuveni desmit centimetrus dziļu padziļinājumu, kurā ieklāj un nostiprina agroplēvi. Pēc tam taku sadala sektoros un secīgi piepilda ar sagatavotajiem materiāliem un izlīdzina.

 

Dārzs kā sporta zāle

Treneris Kārlis Birmanis iesaka: apgriez ķerru otrādi un novieto to stabili. Izmanto gan rokturus, gan atbalsta rāmi un, balstoties pret tiem, veic atspiedienus un citus vingrojumus, kā darītu sporta laukumā uz līdztekām.
Publicitātes foto

“Rimi Bērniem” eksperti Smildziņu ģimene un fiziskās sagatavotības treneris Kārlis Birmanis iesaka dārzu un pagalmu izmantot arī sportiskām aktivitātēm. Ja pagalmā ir līdzens, labi kopts zāliens, tā ir ideāla vieta, kur pavingrot gan lieliem, gan maziem. Ritentiņš, stāja uz rokām vai svecīte ir kustības, ko var atcerēties vecāki un iemācīt saviem bērniem.

“Kūlenī un puskūlenī mācāmies kontrolēt muguru saliektā pozīcijā, kamēr esam sagrupējušies. Šī nodarbe ir lietderīga tieši tāpēc, ka ikdienā pārāk reti atrodamies šajā pozīcijā, taču kūlenis un sagrupēšanās ir būtisks posms kritienu traumatisma mazināšanā, kas, starp citu, būs ļoti noderīga prasme, piemēram, ziemā slēpojot,” skaidro treneris Kārlis Birmanis.

Izvēloties zālienu par vietu vingrošanai, jāapdomā, cik viegli to būs uzturēt kārtībā, lai katrs treniņš nav jāsāk ar zāles pļaušanu.

Tāpat jārēķinās, ka slapjā zālē var slīdēt kājas un ir iespēja gūt traumas. Savukārt, ja dārzs ir ar izteiktu reljefu, bērnu iecienīto batutu var iedziļināt zemē, nevis uzstādīt uz kājām, tādējādi izvairoties no biežām traumām.

Publicitātes foto

Arī tiem, kam darba pilnas rokas, ravējot, apkopjot daiļdārzu vai darot saimniecības darbus, nenāks par ļaunu paņemt kādu pauzīti un nedaudz pastaipīties. Šim nolūkam nav nepieciešami īpaši piederumi, var izmantot to, kas pa rokai, piemēram, kapli vai ķerru, kas var kalpot līdzīgi kā līdztekas.

 

Vingrošanas un treniņu stūrītis

Ja sporta aktivitātes ir ikdienas sastāvdaļa, dārzā iespējams ierīkot arī improvizētu vingrošanas stūrīti. Spēka treniņiem noderēs aerobikas jeb stepa sols, fitnesa bumba, dažāda smaguma hanteles un vingrošanas paklājiņš, bet tos radoši var aizstāt arī ar, piemēram, koka kasti stepa sola vietā, ūdenspudelēm hanteļu vietā u. c.

Lai no treniņiem nevajadzētu atteikties dažādos laikapstākļos, der padomāt par nojumes izbūvi. Tā pasargās gan no karstas saules vai lietus, gan no stiprāka vēja vai vēsuma, ja dārza sporta zāli gribēsies izmantot arī rudenī.

Svarīgi izplānot, kādu aprīkojumu zem nojumes izvietos, lai saprastu, cik plaša nojume nepieciešama un cik augstu tā jānovieto. Jāatceras, ka, izmantojot atsevišķus trenažierus vai inventāru, galvas novietojums paaugstinās.

Arī palēcienu vai vingrošanas laikā virs galvas vēl jāpaliek brīvai telpai, lai kustoties galvu neatsistu pret nojumes konstrukcijām. Lai mazinātu paslīdēšanu un citas traumas, jāpadomā arī par tādu pamatnes segumu, kas neslīd. Labi der koka dēļi, dekas vai gumijotās plāksnes.

Ja tomēr vingrošanas stūrīti iekārto mauriņā, tad jāraugās, lai inventārs būtu izvietots tā, ka netraucē zālienu ērti nopļaut.

Ideāli, ja vingrošanas stūrītim līdzās ir iespēja pieslēgt elektrību – varēs ieslēgt mūziku, uzlādēt tālruni, bet, ja sportošana brīvā dabā būs iepatikusies, vasaras beigās stūrīti būs iespējams arī apgaismot. Par elektromontāžas jautājumiem gan vēlams laikus pakonsultēties ar elektriķi, lai noskaidrotu visas detaļas.

 

Veldzējoša āra duša

Dušas prieki svaigā gaisā.
Publicitātes foto

Dārza duša būs ļoti lietderīga ne tikai vingrotājiem, bet arī tiem, kas dārzā rušinās dobēs un dara citus darbus. Tā noderēs arī mazajiem mājiniekiem ikdienas peldes vietā (īpaši, ja peldēšanās iespējas nav tuvu un regulāras), lai pamazām norūdītos. Turklāt duša ir arī drošāka un veselīgāka par nestabilajiem bērnu dārza baseiniem.

Pirms veidot dušu, jāapsver, kur to izvietot un kādā veidā tiks piepildīta ūdens tvertne, kurai jābūt ar aptuveni 100–200 l ietilpību.

Tilpni var iegādāties ar krānu vai arī izgatavot tam nepieciešamos savienojumus un caurules, izmantojot ūdensvada sistēmām paredzētās caurules. Tāpat jāierīko krāns, kas ļaus ūdenim nokļūt dušas klausulē. Vēlams izmantot plastmasas tvertni, kas ir vieglāka, tumšā krāsā (ātri sasilst) un novietot saulainā vietā, lai rezervuārā esošais ūdens sasiltu pēc iespējas ātrāk.

Lai dušas prieki izdotos, dušai jāatvēl pietiekami daudz vietas (vismaz 80×80 cm) un tvertne jānovieto pietiekami augstu (200–300 cm).

Ja dārzā nav speciālas notekas, tad zem dušas kabīnes izrok bedri, kurā uzkrāsies izlietotais ūdens.
SAISTĪTIE RAKSTI

Jāņem vērā, ka bedres dziļumam jāatbilst ūdens tvertnes tilpumam, lai bedre nepārpildītos. Bedres sienas nostiprina ar trim četrām auto riepām. Virs bedres par pamatni izmanto koka redeles, lai neslīdētu kājas un izlietotais ūdens ātrāk aizplūstu.

Pavisam vienkāršu pārnēsājamu dušu, ko var izmantot gan dārzā, gan pārgājienā, iespējams iegādāties interneta veikalos ar nosaukumu “tūristu duša” par apmēram 12 eiro. Dušas somu piepilda ar ūdeni, pakar saulē un, kad ūdens sasilis, mazgājas. Tā kā somas tilpums ir vien 20 l, ar ūdeni būs jārīkojas taupīgi un katram mazgāties gribētājam var vajadzēt savu somu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Griķu receptes: sacepums un pat vafeles! 3
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāds nogriež kātus gandrīz plikus, citam tie vēl kupli. Raut vai neraut tomātu lapas? 4
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
No sātīgas laša zupas līdz kraukšķīgiem cepumiņiem! Kādiem ēdieniem pievienot mums svešo fenheli? 4
3 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Svaigs, auksts un tieši laikā! Apelsīnu, melleņu un citu atspirdzinošu limonāžu receptes 2
3 dienas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
15 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pie varas būs tik ilgi, kamēr šņabis lēts!” Pierobežā neviens vairs nedzied slavas dziesmas ūsainajam diktatoram 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 291
1 diena
Lasīt citas ziņas
MB
Madara Briede
Ziņas
Latvijā 11 000 hektārus klāj latvāņi. Kāpēc tos neizdodas apkarot? 25
4 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
baziliku no veikala pareizi iestādīt piemājas dārziņā?
4 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Saldā vasaras garša! Aveņu kūkas, tortes un tartes recepte īstiem gardēžiem 2
4 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Apgriež, veido, lasa un novāc. Kas darāms dārzā no 19. līdz 26. jūlijam? 2
5 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Ātri pagatavojami, kraukšķīgi mazsālīti gurķīši ar ķiršu lapām un smaržīgajiem pipariem 4
6 dienas
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Dārzs sportam un veselībai. Kā pašam ierīkot savu baskāju taku, trenažieri un āra dušu 2
6 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Mūs cenšas sanaidot! Saeimas deputāti augstprātīgi dzen cauri likumus, izplatot maldus un naidu!” Varakļānu novada iedzīvotāju atklāta vēstule latgaliešiem 11
2 stundas
KL
Kristīne Liepiņa
Ziņas
Latvijā precējies šobrīd katrs otrais vīrietis. Vai pandēmija mudināja mīt gredzenus?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs
24 minūtes
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 4
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā degvielas cenas samazinās, Latvijā – pieaug
22 minūtes
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Noskaņojums mums ir ļoti profesionāls!” Volejbolistes Graudiņa un Kravčenoka par savām pirmajām olimpiskajām spēlēm 1
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. “Kā uzkāpšana uz septītā mākoņa!” Ostapenko un Čavars dalās emocijās 7
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 89
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ārsti – slepkavas!” Alūksnē pret vakcināciju izplata dezinformācijas skrejlapas; policija ierosina lietu 145
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 216
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Ceturto atmodu gaidot: par kolektīvo intelektuālo degradāciju un jaunu vēlēšanu sistēmu, kas varētu mūs izglābt 85
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Vārmes evaņģēliski luteriskās baznīcas pagrabos un zem grīdas atrasti 16 līķu kauli 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 291
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 8
1 diena
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 42
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Mārtiņš Trons: “Principā mēs esam viena no tām retajām Eiropas valstīm, kurā ir tik liels PVN pārtikas produktiem…”
10:32
LE
LETA
Ziņas
Tagad pret Covid-19 vakcinēs arī pilsētas svētkos, gadatirgos un dažādos pasākumos
10:11
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā degvielas cenas samazinās, Latvijā – pieaug
10:08