Foto: TASS/Scanpix/LETA

“Netaisnība! Esmu pārslimojusi kovidu, sertifikātu man neizsniedz un arī vakcinēties nevaru!” Kā šo skaidro ārsti? 82

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Tie, kuri pārslimojuši Covid-19 un paši tikuši galā ar slimību, pašlaik nevar saņemt kovida sertifikātu, ko izsniedz no 1. jūlija. Vaira (redakcijai vārds un uzvārds zināms) uzskata, ka tā esot liela netaisnība, jo viņa pārslimoja kovidu ģimenes ārsta uzraudzībā, bet ārsts, redzot, ka Vairai ir tipiski Covid-19 simptomi, toreiz decembrī, kad viņa saslima, nesūtīja Vairu veikt testu.

EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Ja sektantu ideoloģija attīstīsies sekmīgi, latviešu valsti var klapēt ciet.” Saruna ar politisko notikumu vērotāju Mārci Bendiku 36
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 2
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nelielies šodien, citādi veiksme no tevis novērsīsies! Horoskopi 16.septembrim
16 stundas
Lasīt citas ziņas

“Man ģimenes ārste teica, ka arī tāpat skaidrs, ka esmu slima ar kovidu, nav jēgas iet taisīt testu, bet divas nedēļas jāizolējas un jāārstējas. Pirms dažām dienām uztaisīju antivielu testu, kas bija ar gana augstu rādītāju.

Ziemā saslima arī mana meita, viņai pazuda gan oža, gan garšas sajūta, bet tests izrādījās negatīvs. Paradoksāli, vai ne? Daktere ārstē kovidu, bet analīzes, pēc kurām nosaka šo slimību, uzrāda, ka cilvēks nav inficējies. Toreiz jau neviens par tādu kovida sertifikātu nedomāja,” stāsta Vaira.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas, ka Covid-19 testos mēdz būt kļūdas, nav nekāds noslēpums, par to valdību informējis arī Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas galvenais speciālists Sergejs Ņikišins. Arī Veselības ministrija, pārbaudot vairākus gadījumus, kad sociālās aprūpes centros vieniem un tiem pašiem klientiem īsā laika periodā testējot, tika atklāti pretrunīgi analīžu rezultāti, secinājusi, ka testi ir kļūdas, bet tās neesot masveidīgas.

Pārsteigumu par pār­slimojušajiem, kuri netiek pie sertifikāta, LTV raidījumā “Rīta panorāma” pauda arī Saeimas deputāts un ekspremjers Māris Kučinskis (ZZS).

Arī daļa “Latvijas Avīzes” lasītāju ir neizpratnē, kāpēc mājas apstākļos kovidu pārslimojis cilvēks netiek pie oficiāla apliecinājuma, tāpat kā tie, kuri ārstējušies ārsta uzraudzībā. Antivielu tests taču uzrāda, ka slimība varētu būt izslimota.

Slimību kontroles un profilakses centrā saņēmu informāciju, ka pozitīvs antivielu testa rezultāts var būt pierādījums pagātnē pārslimotai infekcijai, taču tas nesniedz nekādu norādi par infekcijas norises laiku, kā arī tas nevar izslēgt, ka cilvēks šobrīd ir inficējies.

Pēc antivielu klātbūtnes neesot iespējams spriest, kad cilvēks ir pārslimojis Covid-19, tādējādi tas neatbilst prasībai par pozitīva testa derīguma termiņu. Covid-19 izslimojis cilvēks, kuram inficēšanās fakts ir pierādāms ar pozitīvu Covid-19 testu, kovida sertifikātu izsniedz 180 dienām.

Antivielu tests nepierādot, ka cilvēks nav infekciozs vai aizsargāts pret jaunu infekciju, vai nespēj izplatīt tālāk SARS-CoV-2 vīrusu. Pat, ja antivielu testi zināmā mērā sniedz pierādījumus par organisma imūnreakciju, jo­projām nav noteikts minimālais antivielu daudzums, kas nodrošina pietiekamu aizsardzību pret kovidu.

Ne valdības mājaslapā “Covid19.gov.lv”, ne speciāli Covid-19 sertifikātam izveidotajā tīmekļa vietnē “Covid19sertifikats.lv” nav atrodams precizējums, ka vīrusa pārslimošanas faktu var apliecināt tikai ar Covid-19 pozitīvu PCR testu, bet ne antivielu testu, kas parāda, ka slimība varētu būt izslimota. Vien norādīts, ka ir trīs veidu sertifikāti: par veikto vakcināciju, par veiktajām laboratoriskajām analīzēm un izslimošanas sertifikāts.

 

Saņem vakcīnu, un miers!

Arī Eiropas Slimību un profilakses centra speciālisti skaidro, ka pēc antivielu testa var konstatēt, ka cilvēks ir pārslimojis Covid-19, bet nav iespējams pateikt, kad tas noticis, kā arī nevar izslēgt, vai cilvēks nav slims patlaban.

Eiropas Parlamenta dokumentā par vakcinācijas, testēšanas un pārslimošanas sertifikātu izdošanu, verifikāciju un akceptēšanu, lai atvieglotu brīvu pārvietošanos Covid-19 pandēmijas laikā, antivielu tests dēvēts par laboratorisko testu, kura “mērķis ir noteikt, vai personai ir izveidojušās antivielas pret SARS-CoV-2, kas norāda uz to, ka sertifikāta turētājs ir bijis pakļauts Covid-19 iedarbībai un personai ir izveidojušās antivielas neatkarīgi no tā, vai personai ir vai nav bijuši slimības simptomi”.

Skultes ģimenes ārsts Reinis Siliņš pastāstīja, ka viņa praksē esot bijuši daži pacienti, kuri pārslimojuši kovidu, nevēršoties pie ārsta. “Epidemioloģiski viņi skaitās kā kovida slimnieki, bet ar obligāto testu tas nav pierādīts.

Nosakot antivielu līmeni, redzams, ka cilvēks ir slimojis vai viņam bijusi saskarsme ar inficēto, bet jāņem vērā, ka antivielu līmenis var būt ļoti mainīgs. Tādā veidā nav iespējams noteikt, kurā brīdī cilvēks ir saslimis.

Eiropā un arī Latvijā ir pieņemts zināms algoritms, kādā gadījumā izsniedz digitālo Covid- 19 sertifikātu. Diemžēl daļa kovidu pār­slimojušie nokļūst to skaitā, kuriem neiedod šo sertifikātu. Bet viņiem ir iespēja vakcinēties un šo sertifikātu iegūt bez kādiem jautājumiem. Tas ir pilnīgi lieks sarunas temats, ka cilvēks pirms kāda pusgada ir slimojis un viņam nedod sertifikātu uz vēl atlikušajām trim dienām,” uzskata ģimenes ārsts Siliņš.

 

Pagaidām no potes atturēsies

Taču Vaira tā neuzskata: “Pēc izglītības esmu bioloģe ar specializāciju cilvēku un dzīvnieku fizioloģijā. Šobrīd mans darbs nav saistīts ar specialitāti, bet ilgstoši esmu strādājusi Eksperimentālās medicīnas institūta imunoloģijas laboratorijā un Maskavā Vissavienības onkoloģijas centra radioimunoloģijas laboratorijā.

Esmu pārliecināta, ka nevar, neizvērtējot pašreizējo veselības stāvokli, steigties vakcinēties, jo organisms var reaģēt arī ļoti smagi, ja ir kādi citi saslimšanas faktori. Pirms vairākiem gadiem biju uz nāves sliekšņa pēc gripas vakcīnas, uz kuru mani pierunāja, lai gan teicu, ka nejūtos īsti labi. Pazīstami pieredzējuši ārsti man iesaka šobrīd nevakcinēties, jo reakcija nav prognozējama.

Meitai ir smagas autoimūnas saslimšanas, arī viņai reimatologs nerekomendē potēties. Viņa teic, ka jūtas savā ziņā diskriminēta, jo nevar saņemt Covid-19 sertifikātu tāpēc vien, ka acīmredzot toreizējais tests bijis kļūdains, turklāt ir bailes par savu veselību. Man šobrīd konstatēta Laima slimība pēc ērces koduma, organismam tāpat jau ir slodze, tāpēc vēlos nogaidīt ar vakcinēšanos.”

Dažādās valstīs ir atšķirīga pieeja Covid-19 pār­slimojušu cilvēku vakcinācijai. Ir valstis, kur vakcinē uzreiz pēc atveseļošanās, ir tādas, kur potē pēc trim mēnešiem vai pusgadu pēc pārslimošanas.

“Pārslimojušie iedzīvotāji iepriekš netika īpaši uzrunāti savlaicīgai vakcinācijai, tādējādi dodot priekšroku mazāk pasargātajai iedzīvotāju grupai. Tomēr tagad saistībā ar “delta” jeb Indijas vīrusa varianta masveida izplatīšanos, kas vēl straujāk izplatās iedzīvotāju vidū, neiesaka vairs gaidīt līdz pēdējai – 180. – dienai pēc pārslimošanas, lai uzsāktu vakcināciju,” skaidro Imuni­zācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska.

 

Tagad – vienu devu

Līdz jūlijam pārslimojušajiem potēja divas vakcīnas devas, bet patlaban tiek vakcinēta tikai viena deva. Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis stāsta, ka kovidu pārslimojušiem cilvēkiem parasti pēc pirmās vakcīnas devas saņemšanas parādoties izteiktākas blakusparādības nekā pēc otrās vakcīnas devas, tāpēc daudzās valstīs viņus divreiz nevakcinējot. Viņiem jau pēc pirmās potes izveidojoties ļoti laba organisma aizsargreakcija. Taču tas nenozīmējot, ka otrā vakcīnas deva organismam kaitējot.

Vakcinācijas sertifikāts Covid-19 pārslimojušiem, kas saņēmuši vienu vakcīnas devu, būs pieejams no 21. jūlija, kad tiks veiktas nepieciešamās izmaiņas vakcinācijas sertifikāta izveidošanas un parakstīšanas sistēmā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šāds lēmums pieņemts, balstoties uz vakcīnu efektivitātes jaunākajiem pētījumiem un Eiropas Padomes 14. jūnija ieteikumu par to, ka cilvēki ceļošanas kontekstā būtu jāuzskata par pilnībā vakcinētiem arī tad, ja vakcinācijas sertifikātā ir norādīts, ka vakcinācijas kursā ir veikta vienas devas ievadīšana.

Izmaiņas var skart arī tos cilvēkus, kuriem pēc pārslimošanas ir antivielas, bet kuriem nav bijis kovidu diagnosticējošais tests, jo šim jautājumam grasās pievērsties Eiropas Savienības institūcijas. Eiropas Komisijai līdz 31. oktobrim jāiesniedz Eiropas Parlamentam ziņojums, kurā būtu informācija, kas balstīta uz zinātniskiem pierādījumiem, ka pārslimošanas sertifikātu varētu izsniegt, arī ņemot vērā antivielu testu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 19
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Vēža pacientu pārstāvji norāda uz onkoloģisko pacientu skaita pieaugumu un finansējuma trūkumu ārstēšanai 7
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kas tavam skolas bērnam brokastīs? 4
1 diena
LE
LETA
Veselam
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veikta Latvijā pirmā īkšķa locītavas aizstāšana ar endoprotēzi 4
2 dienas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Ja sektantu ideoloģija attīstīsies sekmīgi, latviešu valsti var klapēt ciet.” Saruna ar politisko notikumu vērotāju Mārci Bendiku 36
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 2
16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nelielies šodien, citādi veiksme no tevis novērsīsies! Horoskopi 16.septembrim
15 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Brīvdienu mājiņa mēneša laikā! Cik maksā Latvijā radīti koka karkasa namiņi? 31
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kariņš dod divas nedēļas, lai vienkāršotu epidemioloģiskos noteikumus. Par ko nobažījies premjers? 53
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 5
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
14. jūnijs, 2021
RO
Regīna Olševska
Veselam
Stiprina imūnsistēmu, aizsargā no brīvajiem radikāļiem. Vai selēns palīdz arī pret koronavīrusiem?
3 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Nervu sistēma kā kosmoss. Kā atklāt bojājumus šajā sarežģītajā sistēmā un tikt pie diagnozes? 10
4 dienas
IP
Ilze Pētersone
Veselam
Pirms 13 gadiem Ancei šķita, ka pasaule brūk… Kas palīdzēja viņai atlabt un atgriezties dzīvē, kad ārsti solīja ļaunāko? 3
4 dienas
AK
Antra Krastiņa
Veselam
Biškrēsliņš. Varen labs, bet – jāuzmanās! Kāpēc tas ir īpaši bīstams diabēta slimniekiem? 4
5 dienas
LA
Latvijas Avīze
Reklāmraksti
“Mēs īstenībā esam ļoti savtīgi cilvēki. Kāpēc potējāmies?” Zeimaņu ģimene dalās pieredzē 28
5 dienas
LE
LETA
Veselam
Francija nodrošinās bezmaksas kontracepciju sievietēm vecumā līdz 25 gadiem 4
6 dienas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. “SpaceX” pirmoreiz nosūta Zemes orbītā pilnīgi civilu apkalpi
46 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Katrs trešais bīstams! Valsts kontrole ceļ trauksmi tiltu drošību pašvaldībās 12
2 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 28
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
Staķis piekopj Ušakova slikto praksi? Rīgas domei jānovērš sistemātiski pārkāpumi 13
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 6
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums ir vēlme sasniegt kaut kādus mākslīgus skaitļus,” Ošlejs uzskata, ka esam iesprūduši attieksmē pret Covid-19 39
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rēvalds: Mirt no Covid-19 nozīmē lēnām un briesmīgi noslāpt 20
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Vietām gaidāms neliels lietus. Laika prognoze ceturtdienai
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Multimākslinieks Kašers paziņo par drosmīgām pārmaiņām: “Vecais Kašers ir “miris”! Es jūtos kā jauns cilvēks!” 47
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 2
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tiek ievēlēti cilvēki, kuri pieņem absurdus lēmumus,” Circene par neuzticību un jauno partiju “bumu” 39
1 diena
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Brīvdienu mājiņa mēneša laikā! Cik maksā Latvijā radīti koka karkasa namiņi? 31
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“30 gadus valdība ir šķēlusi sabiedrību un cilvēki no tā ir noguruši,” Ģirģens par nacionālās drošības apdraudējumu 26
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Kinozvaigzne Bens Afleks pagrūž uzmācīgu fanu, kurš vēlējās “selfiju” ar aktieri 1
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es cēlos kājās un mācījos staigāt”: latviešu mūziķis Igo atklāti par pastāsta par pārdzīvoto pēc traģiskās autoavārijas 8
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā palielinājusies vidējā mēnešalga. Mūrniece skaidro savu variantu, no kurienes iegūta nauda 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 11 maz zināmi fakti par princi Hariju: viss ir mazliet citādi, nekā izskatās 4
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iebraukšanai Jūrmalā caurlaides būs nepieciešamas visu gadu
10:34
LE
LETA
Ziņas
Noraida rosinājumu, ka pietiktu ar Covid-19 antivielām sertifikāta un pakalpojumu saņemšanai
10:31
LE
LETA
Ziņas
Rēzeknes pašvaldība saņem sūdzības par “Bolt” elektrisko skrejriteņu neatbilstošu lietošanu
10:28