Foto: TASS/Scanpix/LETA

“Netaisnība! Esmu pārslimojusi kovidu, sertifikātu man neizsniedz un arī vakcinēties nevaru!” Kā šo skaidro ārsti? 82

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Tie, kuri pārslimojuši Covid-19 un paši tikuši galā ar slimību, pašlaik nevar saņemt kovida sertifikātu, ko izsniedz no 1. jūlija. Vaira (redakcijai vārds un uzvārds zināms) uzskata, ka tā esot liela netaisnība, jo viņa pārslimoja kovidu ģimenes ārsta uzraudzībā, bet ārsts, redzot, ka Vairai ir tipiski Covid-19 simptomi, toreiz decembrī, kad viņa saslima, nesūtīja Vairu veikt testu.

LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 243
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 110
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāds nogriež kātus gandrīz plikus, citam tie vēl kupli. Raut vai neraut tomātu lapas? 4
23 stundas
Lasīt citas ziņas

“Man ģimenes ārste teica, ka arī tāpat skaidrs, ka esmu slima ar kovidu, nav jēgas iet taisīt testu, bet divas nedēļas jāizolējas un jāārstējas. Pirms dažām dienām uztaisīju antivielu testu, kas bija ar gana augstu rādītāju.

Ziemā saslima arī mana meita, viņai pazuda gan oža, gan garšas sajūta, bet tests izrādījās negatīvs. Paradoksāli, vai ne? Daktere ārstē kovidu, bet analīzes, pēc kurām nosaka šo slimību, uzrāda, ka cilvēks nav inficējies. Toreiz jau neviens par tādu kovida sertifikātu nedomāja,” stāsta Vaira.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas, ka Covid-19 testos mēdz būt kļūdas, nav nekāds noslēpums, par to valdību informējis arī Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas galvenais speciālists Sergejs Ņikišins. Arī Veselības ministrija, pārbaudot vairākus gadījumus, kad sociālās aprūpes centros vieniem un tiem pašiem klientiem īsā laika periodā testējot, tika atklāti pretrunīgi analīžu rezultāti, secinājusi, ka testi ir kļūdas, bet tās neesot masveidīgas.

Pārsteigumu par pār­slimojušajiem, kuri netiek pie sertifikāta, LTV raidījumā “Rīta panorāma” pauda arī Saeimas deputāts un ekspremjers Māris Kučinskis (ZZS).

Arī daļa “Latvijas Avīzes” lasītāju ir neizpratnē, kāpēc mājas apstākļos kovidu pārslimojis cilvēks netiek pie oficiāla apliecinājuma, tāpat kā tie, kuri ārstējušies ārsta uzraudzībā. Antivielu tests taču uzrāda, ka slimība varētu būt izslimota.

Slimību kontroles un profilakses centrā saņēmu informāciju, ka pozitīvs antivielu testa rezultāts var būt pierādījums pagātnē pārslimotai infekcijai, taču tas nesniedz nekādu norādi par infekcijas norises laiku, kā arī tas nevar izslēgt, ka cilvēks šobrīd ir inficējies.

Pēc antivielu klātbūtnes neesot iespējams spriest, kad cilvēks ir pārslimojis Covid-19, tādējādi tas neatbilst prasībai par pozitīva testa derīguma termiņu. Covid-19 izslimojis cilvēks, kuram inficēšanās fakts ir pierādāms ar pozitīvu Covid-19 testu, kovida sertifikātu izsniedz 180 dienām.

Antivielu tests nepierādot, ka cilvēks nav infekciozs vai aizsargāts pret jaunu infekciju, vai nespēj izplatīt tālāk SARS-CoV-2 vīrusu. Pat, ja antivielu testi zināmā mērā sniedz pierādījumus par organisma imūnreakciju, jo­projām nav noteikts minimālais antivielu daudzums, kas nodrošina pietiekamu aizsardzību pret kovidu.

Ne valdības mājaslapā “Covid19.gov.lv”, ne speciāli Covid-19 sertifikātam izveidotajā tīmekļa vietnē “Covid19sertifikats.lv” nav atrodams precizējums, ka vīrusa pārslimošanas faktu var apliecināt tikai ar Covid-19 pozitīvu PCR testu, bet ne antivielu testu, kas parāda, ka slimība varētu būt izslimota. Vien norādīts, ka ir trīs veidu sertifikāti: par veikto vakcināciju, par veiktajām laboratoriskajām analīzēm un izslimošanas sertifikāts.

 

Saņem vakcīnu, un miers!

Arī Eiropas Slimību un profilakses centra speciālisti skaidro, ka pēc antivielu testa var konstatēt, ka cilvēks ir pārslimojis Covid-19, bet nav iespējams pateikt, kad tas noticis, kā arī nevar izslēgt, vai cilvēks nav slims patlaban.

Eiropas Parlamenta dokumentā par vakcinācijas, testēšanas un pārslimošanas sertifikātu izdošanu, verifikāciju un akceptēšanu, lai atvieglotu brīvu pārvietošanos Covid-19 pandēmijas laikā, antivielu tests dēvēts par laboratorisko testu, kura “mērķis ir noteikt, vai personai ir izveidojušās antivielas pret SARS-CoV-2, kas norāda uz to, ka sertifikāta turētājs ir bijis pakļauts Covid-19 iedarbībai un personai ir izveidojušās antivielas neatkarīgi no tā, vai personai ir vai nav bijuši slimības simptomi”.

Skultes ģimenes ārsts Reinis Siliņš pastāstīja, ka viņa praksē esot bijuši daži pacienti, kuri pārslimojuši kovidu, nevēršoties pie ārsta. “Epidemioloģiski viņi skaitās kā kovida slimnieki, bet ar obligāto testu tas nav pierādīts.

Nosakot antivielu līmeni, redzams, ka cilvēks ir slimojis vai viņam bijusi saskarsme ar inficēto, bet jāņem vērā, ka antivielu līmenis var būt ļoti mainīgs. Tādā veidā nav iespējams noteikt, kurā brīdī cilvēks ir saslimis.

Eiropā un arī Latvijā ir pieņemts zināms algoritms, kādā gadījumā izsniedz digitālo Covid- 19 sertifikātu. Diemžēl daļa kovidu pār­slimojušie nokļūst to skaitā, kuriem neiedod šo sertifikātu. Bet viņiem ir iespēja vakcinēties un šo sertifikātu iegūt bez kādiem jautājumiem. Tas ir pilnīgi lieks sarunas temats, ka cilvēks pirms kāda pusgada ir slimojis un viņam nedod sertifikātu uz vēl atlikušajām trim dienām,” uzskata ģimenes ārsts Siliņš.

 

Pagaidām no potes atturēsies

Taču Vaira tā neuzskata: “Pēc izglītības esmu bioloģe ar specializāciju cilvēku un dzīvnieku fizioloģijā. Šobrīd mans darbs nav saistīts ar specialitāti, bet ilgstoši esmu strādājusi Eksperimentālās medicīnas institūta imunoloģijas laboratorijā un Maskavā Vissavienības onkoloģijas centra radioimunoloģijas laboratorijā.

Esmu pārliecināta, ka nevar, neizvērtējot pašreizējo veselības stāvokli, steigties vakcinēties, jo organisms var reaģēt arī ļoti smagi, ja ir kādi citi saslimšanas faktori. Pirms vairākiem gadiem biju uz nāves sliekšņa pēc gripas vakcīnas, uz kuru mani pierunāja, lai gan teicu, ka nejūtos īsti labi. Pazīstami pieredzējuši ārsti man iesaka šobrīd nevakcinēties, jo reakcija nav prognozējama.

Meitai ir smagas autoimūnas saslimšanas, arī viņai reimatologs nerekomendē potēties. Viņa teic, ka jūtas savā ziņā diskriminēta, jo nevar saņemt Covid-19 sertifikātu tāpēc vien, ka acīmredzot toreizējais tests bijis kļūdains, turklāt ir bailes par savu veselību. Man šobrīd konstatēta Laima slimība pēc ērces koduma, organismam tāpat jau ir slodze, tāpēc vēlos nogaidīt ar vakcinēšanos.”

Dažādās valstīs ir atšķirīga pieeja Covid-19 pār­slimojušu cilvēku vakcinācijai. Ir valstis, kur vakcinē uzreiz pēc atveseļošanās, ir tādas, kur potē pēc trim mēnešiem vai pusgadu pēc pārslimošanas.

“Pārslimojušie iedzīvotāji iepriekš netika īpaši uzrunāti savlaicīgai vakcinācijai, tādējādi dodot priekšroku mazāk pasargātajai iedzīvotāju grupai. Tomēr tagad saistībā ar “delta” jeb Indijas vīrusa varianta masveida izplatīšanos, kas vēl straujāk izplatās iedzīvotāju vidū, neiesaka vairs gaidīt līdz pēdējai – 180. – dienai pēc pārslimošanas, lai uzsāktu vakcināciju,” skaidro Imuni­zācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska.

 

Tagad – vienu devu

Līdz jūlijam pārslimojušajiem potēja divas vakcīnas devas, bet patlaban tiek vakcinēta tikai viena deva. Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis stāsta, ka kovidu pārslimojušiem cilvēkiem parasti pēc pirmās vakcīnas devas saņemšanas parādoties izteiktākas blakusparādības nekā pēc otrās vakcīnas devas, tāpēc daudzās valstīs viņus divreiz nevakcinējot. Viņiem jau pēc pirmās potes izveidojoties ļoti laba organisma aizsargreakcija. Taču tas nenozīmējot, ka otrā vakcīnas deva organismam kaitējot.

Vakcinācijas sertifikāts Covid-19 pārslimojušiem, kas saņēmuši vienu vakcīnas devu, būs pieejams no 21. jūlija, kad tiks veiktas nepieciešamās izmaiņas vakcinācijas sertifikāta izveidošanas un parakstīšanas sistēmā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šāds lēmums pieņemts, balstoties uz vakcīnu efektivitātes jaunākajiem pētījumiem un Eiropas Padomes 14. jūnija ieteikumu par to, ka cilvēki ceļošanas kontekstā būtu jāuzskata par pilnībā vakcinētiem arī tad, ja vakcinācijas sertifikātā ir norādīts, ka vakcinācijas kursā ir veikta vienas devas ievadīšana.

Izmaiņas var skart arī tos cilvēkus, kuriem pēc pārslimošanas ir antivielas, bet kuriem nav bijis kovidu diagnosticējošais tests, jo šim jautājumam grasās pievērsties Eiropas Savienības institūcijas. Eiropas Komisijai līdz 31. oktobrim jāiesniedz Eiropas Parlamentam ziņojums, kurā būtu informācija, kas balstīta uz zinātniskiem pierādījumiem, ka pārslimošanas sertifikātu varētu izsniegt, arī ņemot vērā antivielu testu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Veselam
Peonijas saknes, viršu ziedu tēja un lavanda! Tautas metodes, kā uzlabot miega kvalitāti 5
5 stundas
LE
LETA
Veselam
BKUS pārstāve: Slimnīca patlaban piedzīvo nenormālu sasirgušu bērnu pieplūdumu 11
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pētījumā noskaidrots, cik cilvēku Latvijā ārstējas paši, vadoties no internetā atrodamās informācijas 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ķīnā miris pirmais cilvēks, kas bija inficējies ar pērtiķu vīrusu 37
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 243
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 110
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāds nogriež kātus gandrīz plikus, citam tie vēl kupli. Raut vai neraut tomātu lapas? 4
23 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Šādi indivīdi grauj medicīnas darbinieku reputāciju!” Pacients fiksē, kā slimnīcas darbinieces rāpjas ārā pa logu un slēpjas krūmos 89
1 diena
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 27
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju
10 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
14. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
efektīvi var ārstēt atvilni? 5
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kad tava sirds signalizē jeb 12 sirds signālu katalogs 6
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ar emocionālu uzrunu „Lai tava sirds skan veselīgi!” „Mēness aptieka” uzsāk sirds mēnesi farmaceitiskajā aprūpē 1
2. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kovidsomnija arī bērniem jeb kā pandēmija kaitē bērnu un pusaudžu miega kvalitātei 10
1. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Laimīgs un bez Laimas slimības 2
31. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Dažādas sāpes ķermenī un taktika pareizai rīcībai 1
27. maijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Farmaceite: Strādāju ar prātu un sirdi izvēlētu darbu 3
21. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” investē 1 miljonu eiro molekulārās bioloģijas iekārtās 2
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 2
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
6. maijs, 2021
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Tagad par ikviena cilvēka nāves cēloni var pasludināt vakcīnu 144
3 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Mediķu konsilijs vērtēs pacientus, kurus nedrīkst vakcinēt pret Covid-19 54
4 dienas
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Dārzs sportam un veselībai. Kā pašam ierīkot savu baskāju taku, trenažieri un āra dušu 2
5 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Daudzi cilvēki dzer ūdeni no krāna. Vai tas nav kaitīgi veselībai? 26
6 dienas
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Austrālijā nav vakcīnu leiputrijas, kā tas ir Latvijā!” Saruna ar PBLA vadītāju Kristīni Saulīti 121
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Meli ir katrā teikumā!” NMPD aicina neuzķerties uz soctīklos izplatīto ziņu par pusaudzi pēc vakcinācijas 160
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 110
4 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
“Nekas nav tik pastāvīgs kā pagaidu risinājums!” Piena paviljons – uz neatgriešanos 4
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pie varas būs tik ilgi, kamēr šņabis lēts!” Pierobežā neviens vairs nedzied slavas dziesmas ūsainajam diktatoram 18
2 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Vai vajadzīga tautas nobalsošana par obligātu vakcināciju atsevišķās profesijās?
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Tiešraide: “Infodēmijas izaicinājumi. Kā un vai pret to cīnīties?” 3
1 stunda
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
45 minūtes
LV
Laima Vilsone
Stāsti
Labas lietas vasarīgai iedvesmai iesaka Laima Vilsone
3 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Olimpiskās spēles ārkārtas situācijā: bez līdzjutējiem, netālu no Fukušimas un ar cerību uz Latviju pārvest medaļas 6
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāds nogriež kātus gandrīz plikus, citam tie vēl kupli. Raut vai neraut tomātu lapas? 4
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kādā rītā Mare uzzina, ka pilsētai tuvojas miega migla…” Kovidlaika miega trūkums iedvesmo aizraujošai bērnu grāmatai 3
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 2
20 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
“Vai pasažieri kļūst par ķīlniekiem?” Lidsabiedrības “airBaltic” reisi aizkavējas biežāk 13
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Griķu receptes: sacepums un pat vafeles! 3
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Bet tur neko nevar darīt! Tāda ir tā dzīve!” Bondars skaidro, kāpēc nodokļu reforma bija nepieciešama 120
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Kumeļš un desmit govis pagalam!” No dunduru izplatītās bīstamās kaites krīt lopi 53
1 diena
LE
LETA
Ziņas
FOTO: Atvadīšanās no bojāgājušā hokeja vārtsarga Matīsa Edmunda Kivlenieka 14
1 diena
JU
Juris Ulmanis
Ziņas
FOTO. “Kā es neuzkāpu Everestā un kalnu svaigajā gaisā inficējos ar kovidu!” Jura piedzīvojumi pasaules augstākajā punktā 29
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sarucis līdz 50
11:03
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju
11:00
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
ASV un Vācija vienojas par “Nord Stream 2”, nepieļaujot Krievijai izmantot gāzesvadu politiska spiediena izdarīšanai 1
10:46