Publicitātes foto

Desmit valstis noraida ES izstrādātos zaļo finanšu dokumentus un akadēmiķis Daniels Gugēns tos nosauc par orvelismu, kas satur loģiskas kļūdas un sabiedrības maldināšanu 6

Aiga Grasmane, žurnāls “Baltijas Koks”

Viens no Eiropas Savienības zaļā kursa ieviešanas instrumentiem ir ilgtspējīgas finansēšanas regulējums, kura mērķis ir pārliecināties, vai plānotās investīcijas ekonomikas attīstībai ir ilgtspējīgas vai arī tās nodara būtisku kaitējumu videi.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja Samanta Tīna raudādama stāsta, ka patiesībā viņa nav bijusi slima ar vēzi 46
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. TV kameras “piefiksē”, kuri britu karaliskās ģimenes locekļi atklāti izrādīja nepatiku pret prinča Harija klātbūtni viņa vectētiņa bērēs 32
19 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Vīrietis izmisumā: palicis bez iekrājumiem, ar tukšu bankas kontu un ātro kredītu, kuru noformējis krāpnieks 45
1 diena
Lasīt citas ziņas

Ir zināms, ka turpina samazināties meža platības Latīņamerikā, Āzijā un Āfrikā, kur investīciju mērķis ir pārtikas ražošana un resursu ieguve, kā arī saistītās infrastruktūras attīstība.

Lai demonstrētu pārējai pasaulei pareizo piemēru, Eiropas Savienība ir apņēmusies kļūt par paraugu, sijājot investīcijas pēc to ietekmes uz vidi atbilstoši sešiem mērķiem: klimata pārmaiņu samazināšana; spēja pielāgoties klimata pārmaiņām; ūdens un jūras resursu ilgtspējīga izmantošana un aizsardzība; pāreja uz aprites ekonomiku; atkritumu apjoma samazināšana un otrreizējā atkritumu pārstrāde; piesārņojuma samazināšana un kontrole; bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu aizsardzība un atjaunošana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eiropas Komisija redz taksonomiju kā «Eiropas rīku ekonomikas zaļināšanai». Tas ir tāds kā barometrs vai kompass, lai novērtētu katras nozares, katra biznesa un katra produkta oglekļa neitralitātes pakāpi.

Katrā atsevišķā gadījumā būs jāuzrāda, cik procenti ir ilgtspējīgi un cik nē. Šobrīd finansiālas sankcijas netiek plānotas, taču zīmogošana gan – zaļš, kas veicina kāda no sešiem mērķiem sasniegšanu, un brūns vai sarkans, kas nodara būtisku kaitējumu videi.

Vērtējot šī tiesību akta iniciatīvu kopumā, no mūsu skatpunkta iezīmējas divi riski: pirmkārt, vēlme palielināt ES tiesību aktu ietekmi un, otrkārt, ietekme uz meža nozari, konkrēti uz resursiem, skatot tos atrauti no kopējās vērtību ķēdes. Abus riskus skaidro dokumentu tapšanas process un iesaistītais personāls, kas nudien aptver ļoti lielu ekspertu skaitu.

2018. gadā Eiropas Komisija izveidoja tehniskās ekspertīzes grupu, kas strādāja pie taksonomijas tehniskā ziņojuma, kurā skatītas ar klimatu saistītās nozares: lauksaimniecība, mežsaimniecība, ražošana, enerģētika, transports, būvniecība, ūdens apsaimniekošana utt. Vai eksperti pārstāv reālo ekonomiku? Diemžēl ne.

Galvenokārt pie dokumenta strādāja baņķieri, apdrošinātāji, pārapdrošinātāji, pārstāvji no Eiropas Investīciju bankas, Eiropas Centrālās bankas, Eiropas Rekonstrukciju un attīstības bankas u.c.

Otra interešu grupu komiteja tika izveidota 2020. gada oktobrī, lai aizvietotu tehnisko grupu, kuras nosaukums nu ir Ilgtspējīgas finansēšanas platforma. To veido nozares, nevalstiskās organizācijas un finanšu organizācijas, arī tajā ekspertu atlase tiek kritizēta kā subjektīva.

Šīs ekspertu komandas ir saražojušas iespaidīgu dokumentu kalnu. Taksonomijas tehniskais ziņojums ir 420 lappušu garš, divi pielikumi ir 500 lappušu gari, un, kas pārsteidz, šajos dokumentos tomēr trūkst precizitātes. 150 lappušu garie BUJ (biežāk uzdotie jautājumi) liek uzdot vairāk jautājumu, nekā var saņemt atbildes. Dokuments ir sarežģīts, un, to izlasot, skaidrību nevar gūt. Dažas nozares var priecāties, ja tajā nav minētas, citas ir izmisumā.

Kā jau tas nereti mēdz būt – mērķi ir cēli un atbalstāmi, bet piedāvātais risinājums, kas skar ražotājus, sanācis tāds, ka dalībvalstis piedāvāto redakciju ir noairējušas un EK bija spiesta atlikt plānoto apstiprināšanas termiņu vismaz uz pāris mēnešiem, lai tiktu skaidrībā ar iebildumiem.

Sabiedriskajā apspriedē likumprojekts saņēma vairāk nekā 46 tūkstošus komentāru, atsevišķas iebildumu vēstules no dažādām dalībvalstu grupām, kā arī draudus bloķēt šī likumprojekta virzību.

Viens no zināmākajiem Eiropas līmeņa ziņu portāliem EUROACTIVE, kas iedziļinās topošo ES tiesību aktu tapšanā, velta skarbus vārdus šī tiesību akta iniciatīvai.

«Šim procesam ir visas neizdevušās pārvaldības pazīmes: necaurredzams process, neprecizitāte, subjektivitāte, turklāt ar pātagas motivāciju un bez šāda regulējuma ietekmes izvērtējuma,» raksta akadēmiķis un politikas pētnieks Daniels Gugēns, nekautrējoties to nosaukt par orvelismu, kas satur loģiskas kļūdas un sabiedrības maldināšanas elementus.

Daniels Gugēns paskaidro, ka EK ar taksonomijas tiesību aktu kļūst par lielvaru, kas regulē vitāli svarīgu nozaru pastāvēšanu.

Eiropas biznesa organizāciju pārstāvju ziņojums, lai arī nodots diplomātiskā manierē, tomēr ir ļoti skaidrs – ir jāstrādā pie esošo standartu saskaņošanas, nevis jārada jauni. Komisijai tiek pārmests, ka likumprojekts neņem vērā tehnoloģiju attīstību, tas paredz jaunu birokrātijas kārtu un piedāvātajiem mehānismiem ir sodīšanas raksturs.

Eiropas dienvidaustrumu valstu bloks draudēja bloķēt balsojumu, ja dabasgāze netiks kvalificēta kā pārejas izejviela ceļā uz no fosilām izejvielām brīvu ekonomiku. Karstās diskusijās tika panākta vienošanās katrai valstij tiesības noteikt enerģijas izejvielu sadalījumu ceļā uz klimata neitralitāti.

Arī 10 ES dalībvalstu par mežsaimniecību atbildīgās ministrijas, t.sk. Latvijas, nosūtīja vēstuli atbildīgajam komisāram, paužot nopietnas bažas par to, ka tiesību akta projektā termins ilgtspējīga meža apsaimniekošana, par ko valstis jau sen ir vienojušās starpvalstu procesā un kas paredz sabalansēt trīs ilgtspējas dimensijas (vides, ekonomiskās, sociālo), t.sk. ietver klimata aspektus, vispār nav iekļauts ar mežsaimniecību saistīto aktivitāšu sarakstā.

Tiek runāts par uzlabotu meža apsaimniekošanu, lai praktizētu darbības, kas samazina klimata ietekmi, taču tādējādi tiek ignorētas pārējās meža funkcijas. Tādējādi ir maldīgi šo praksi saukt par uzlabotu.

Vēstulē pausts, ka Līgums par ES darbību paredz, ka EK deleģētie tiesību akti var papildināt vai mainīt nebūtiskas ES tiesību aktu daļas. Savukārt piedāvātais likums regulēs izšķirošas nozīmes jautājumus un būtiski ietekmēs zemes izmantošanas nozares.

Vēstulē uzsvērts, ka piedāvātā redakcija iekļauj nopietnus riskus, lai meža nozare neatbilstu piedāvātajiem ilgtspējas kritērijiem, izslēdzot nozari ar izšķirošu ietekmi uz ES klimata, enerģētikas, bioloģiskās daudzveidības un sociālo mērķu sasniegšanu.

Eiropas Meža īpašnieku konfederācija (CEPF) paudusi bažas, ka Eiropas Komisija strādā ar pārāk lielām ambīcijām pārāk īsā laikā, lai sagatavotu kvalitatīvus tiesību aktu priekšlikumus. Deleģētais akts piedāvā ārkārtīgi detalizēta meža apsaimniekošanas plāna iesniegšanu un auditēšanu, kas nav pieņemami, jo meža apsaimniekošanas plānošanas izvēles ir meža īpašnieka lēmumi.

Turklāt šāda plānošana tiek regulēta dažādos veidos nacionālā līmenī, un to nevar prasīt vienādot ES līmenī. Šis deleģētais akts, šķiet, nonivelē meža īpašniekus līdz atskaitīšanās vienībām, kas kalpo finanšu sektoram. CEPF nav redzējusi ietekmes novērtējumu par šo likumprojektu no nozares skatpunkta.

Kopš ir publicēts Ilgtspējīgas finansēšanas rīcības plāns, CEPF vairākkārt ir jautājusi, kā tieši un konkrēti tas palīdzēs meža īpašniekiem dot ieguldījumu klimata mērķu sasniegšanā. Diemžēl uz šo jautājumu atbildes nav saņemtas. Nav arī skaidrs, kas ziņos par sarežģīto kritēriju izpildi. Šis ir vājš likumprojekta punkts – piedāvātās rīcības nešķiet pārdomātas, lai tās varētu īstenot.

Somija un Zviedrija jau sen investē tehnoloģijās atjaunojamo resursu ķīmiskai pārstrādei. Ziemeļvalstu mežsaimniecības ražošanas sistēmas rada lielu pozitīvu ietekmi uz vidi, un tām vajadzētu būt atvērtām videi draudzīgām investīcijām to pašreizējā formā.

Patlaban EK pārstrādā likumprojektu, kas dalībvalstīm būs vai nu jāpieņem, kā ir, vai jānoraida. Ja tas tiks apstiprināts, tad vēl ir jāgūst atbalsts parlamentā, kur jau kopš rudens veidojas opozīcija šai iniciatīvai, kas ir tuvu slieksnim, lai to virzītu vai noraidītu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LB
Latvijas Bizness
Laukos
Viens no lielākajiem Lietuvas piena pārstrādātājiem tagad būs Latvijas “Baltic Dairy Board” īpašnieki 1
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Kovidlaiki mainījuši darba organizāciju, pieprasījumu un cenu! Kā šobrīd klājas graudu audzētājiem?
3 dienas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Dabas tūrisma sezona klāt! Šīs nedēļas nogalē Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā notiks Ceļotāju dienas
4 dienas
AT
Armands Tripāns*
Laukos
Armands Tripāns: Leģendas par ulmaņlaiku uzvarām lauksaimniecībā ir noslēgušās, toties ulmaņlaiku vergu darba vietā nācis zemnieku karš 80
4 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja Samanta Tīna raudādama stāsta, ka patiesībā viņa nav bijusi slima ar vēzi 46
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. TV kameras “piefiksē”, kuri britu karaliskās ģimenes locekļi atklāti izrādīja nepatiku pret prinča Harija klātbūtni viņa vectētiņa bērēs 32
18 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Vīrietis izmisumā: palicis bez iekrājumiem, ar tukšu bankas kontu un ātro kredītu, kuru noformējis krāpnieks 45
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
“Nevarēju saskatīt burtus uz lapas, jo trīcēja rokas!” Mūziķe Stafecka par savu jauno darbu
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Bricis par laiku šonedēļ 6
1 diena
Lasīt citas ziņas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Vīruss ūdeļu sprostos: brīdī, kad beidzot sāk kāpt ūdeļādu cenas, nozare saņem graujošu triecienu 14
5 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Govij “štepseli izraut nevar”! Notikusi šķiešanās ar naudu vai pamatots zemnieku atbalsts krīzē? 20
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 96
Nedēļa
LA
Laukos.lv
Laukos
“Šis bijis neparasts gads ar to, ka sodījis čaklākos zemniekus!” Vēlais pavasaris aizkavē lauku darbu uzsākšanu 4
Nedēļa
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Prēmijas vērtā Guntas ideja: no ķiploku pārslām līdz čipsiem, granulām un Latvijā vēl nenogaršotiem našķiem 7
12. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Attālinātā mācīšanās ir kā zupas vārīšana – visu laiku jānogaršo, kā ir izdevies!” Kuldīdznieku veiksmes stāsts 11
10. aprīlis, 2021
ML
Māra Libeka
Veselam
“Manavakcina.lv” uzlabojumi par pusotru miljonu. Kas mainījies pieteikšanās kārtībā? 7
8 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Kaķēnu paņēma aiz astes un dauzīja pret grīdu. Kādu sodu saņēma slepkava, kurš notikušo neatceras? 16
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: kurās pilsētās un novados “plosās” vīruss? 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Amorāli un stulbi! Ušakovs par aicinājumu aizliegt visiem Krievijas pilsoņiem ieceļot ES 53
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā gluži nav, ka tā ir pilnīga dāvana!” Godmanis pasaka, kad un kā Latvijai būs jāatmaksā aizņemtā nauda 49
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņi var darīt šeit, ko viņi grib!” Kāpēc policija nenoķēra mašīnu ar futbola aģenta Bezzubova slepkavām? 15
11 stundas
LE
LETA
Stāsti
“Noderētu laiva, bet tās nav!” Sirmgalves īpašums Gulbenē regulāri slīkst; noslīkušais pagrabs gadiem nelietojams 3
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Uz kaut kādiem lieliem brīnumiem cerēt nevajag!” Rimšēvičs par “atveseļošanās naudu no Eiropas” 9
10 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Vīrietis izmisumā: palicis bez iekrājumiem, ar tukšu bankas kontu un ātro kredītu, kuru noformējis krāpnieks 45
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Kopš amatā stāšanās Pavļutam nav bijis cita uzdevuma, kā tiekties pēc augstiem nopotēto procentiem. Egila Līcīša feļetons 7
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pabriks: Pieteikties uz “AstraZeneca” vakcīnām, no kurām atsakās Dānija, ir ļoti pareizs lēmums 69
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Viena pati un maziņa karaliene, vietējie kovidkretīni un pirmās līgotāju prognozes 59
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Bricis par laiku šonedēļ 6
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīgs, garšīgs un veselīgs: “pokijs” ar garnelēm, avokado un ķiršu tomātiņiem 1
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man nepatīk resnas sievietes!”: atklāti paziņo svarcēlājs Viktors Ščerbatihs 52
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karaliene Elizabete II sava mazdēla dēļ prinča Filipa bērēs lauzusi senu tradīciju: viss tikai tāpēc, lai princis Harijs nejustos “citādi” 11
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 19. līdz 26.aprīlim: apstrādā zemi, sēj bietes, burkānus, redīsus 2
1 diena
LE
LETA
Stāsti
“Noderētu laiva, bet tās nav!” Sirmgalves īpašums Gulbenē regulāri slīkst; noslīkušais pagrabs gadiem nelietojams 3
21:47
LE
LETA
Veselam
Līdz jūnija vidum varētu sasniegt 30%-40% iedzīvotāju vakcināciju pret Covid-19, paredz Pavļuts 14
21:25
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev ir vajadzīga mūza! Horoskopi 21.aprīlim
20:15