Publicitātes foto

Desmit valstis noraida ES izstrādātos zaļo finanšu dokumentus un akadēmiķis Daniels Gugēns tos nosauc par orvelismu, kas satur loģiskas kļūdas un sabiedrības maldināšanu 5

Aiga Grasmane, žurnāls “Baltijas Koks”

Viens no Eiropas Savienības zaļā kursa ieviešanas instrumentiem ir ilgtspējīgas finansēšanas regulējums, kura mērķis ir pārliecināties, vai plānotās investīcijas ekonomikas attīstībai ir ilgtspējīgas vai arī tās nodara būtisku kaitējumu videi.

LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 16
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 23
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Ir zināms, ka turpina samazināties meža platības Latīņamerikā, Āzijā un Āfrikā, kur investīciju mērķis ir pārtikas ražošana un resursu ieguve, kā arī saistītās infrastruktūras attīstība.

Lai demonstrētu pārējai pasaulei pareizo piemēru, Eiropas Savienība ir apņēmusies kļūt par paraugu, sijājot investīcijas pēc to ietekmes uz vidi atbilstoši sešiem mērķiem: klimata pārmaiņu samazināšana; spēja pielāgoties klimata pārmaiņām; ūdens un jūras resursu ilgtspējīga izmantošana un aizsardzība; pāreja uz aprites ekonomiku; atkritumu apjoma samazināšana un otrreizējā atkritumu pārstrāde; piesārņojuma samazināšana un kontrole; bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu aizsardzība un atjaunošana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eiropas Komisija redz taksonomiju kā «Eiropas rīku ekonomikas zaļināšanai». Tas ir tāds kā barometrs vai kompass, lai novērtētu katras nozares, katra biznesa un katra produkta oglekļa neitralitātes pakāpi.

Katrā atsevišķā gadījumā būs jāuzrāda, cik procenti ir ilgtspējīgi un cik nē. Šobrīd finansiālas sankcijas netiek plānotas, taču zīmogošana gan – zaļš, kas veicina kāda no sešiem mērķiem sasniegšanu, un brūns vai sarkans, kas nodara būtisku kaitējumu videi.

Vērtējot šī tiesību akta iniciatīvu kopumā, no mūsu skatpunkta iezīmējas divi riski: pirmkārt, vēlme palielināt ES tiesību aktu ietekmi un, otrkārt, ietekme uz meža nozari, konkrēti uz resursiem, skatot tos atrauti no kopējās vērtību ķēdes. Abus riskus skaidro dokumentu tapšanas process un iesaistītais personāls, kas nudien aptver ļoti lielu ekspertu skaitu.

2018. gadā Eiropas Komisija izveidoja tehniskās ekspertīzes grupu, kas strādāja pie taksonomijas tehniskā ziņojuma, kurā skatītas ar klimatu saistītās nozares: lauksaimniecība, mežsaimniecība, ražošana, enerģētika, transports, būvniecība, ūdens apsaimniekošana utt. Vai eksperti pārstāv reālo ekonomiku? Diemžēl ne.

Galvenokārt pie dokumenta strādāja baņķieri, apdrošinātāji, pārapdrošinātāji, pārstāvji no Eiropas Investīciju bankas, Eiropas Centrālās bankas, Eiropas Rekonstrukciju un attīstības bankas u.c.

Otra interešu grupu komiteja tika izveidota 2020. gada oktobrī, lai aizvietotu tehnisko grupu, kuras nosaukums nu ir Ilgtspējīgas finansēšanas platforma. To veido nozares, nevalstiskās organizācijas un finanšu organizācijas, arī tajā ekspertu atlase tiek kritizēta kā subjektīva.

Šīs ekspertu komandas ir saražojušas iespaidīgu dokumentu kalnu. Taksonomijas tehniskais ziņojums ir 420 lappušu garš, divi pielikumi ir 500 lappušu gari, un, kas pārsteidz, šajos dokumentos tomēr trūkst precizitātes. 150 lappušu garie BUJ (biežāk uzdotie jautājumi) liek uzdot vairāk jautājumu, nekā var saņemt atbildes. Dokuments ir sarežģīts, un, to izlasot, skaidrību nevar gūt. Dažas nozares var priecāties, ja tajā nav minētas, citas ir izmisumā.

Kā jau tas nereti mēdz būt – mērķi ir cēli un atbalstāmi, bet piedāvātais risinājums, kas skar ražotājus, sanācis tāds, ka dalībvalstis piedāvāto redakciju ir noairējušas un EK bija spiesta atlikt plānoto apstiprināšanas termiņu vismaz uz pāris mēnešiem, lai tiktu skaidrībā ar iebildumiem.

Sabiedriskajā apspriedē likumprojekts saņēma vairāk nekā 46 tūkstošus komentāru, atsevišķas iebildumu vēstules no dažādām dalībvalstu grupām, kā arī draudus bloķēt šī likumprojekta virzību.

Viens no zināmākajiem Eiropas līmeņa ziņu portāliem EUROACTIVE, kas iedziļinās topošo ES tiesību aktu tapšanā, velta skarbus vārdus šī tiesību akta iniciatīvai.

«Šim procesam ir visas neizdevušās pārvaldības pazīmes: necaurredzams process, neprecizitāte, subjektivitāte, turklāt ar pātagas motivāciju un bez šāda regulējuma ietekmes izvērtējuma,» raksta akadēmiķis un politikas pētnieks Daniels Gugēns, nekautrējoties to nosaukt par orvelismu, kas satur loģiskas kļūdas un sabiedrības maldināšanas elementus.

Daniels Gugēns paskaidro, ka EK ar taksonomijas tiesību aktu kļūst par lielvaru, kas regulē vitāli svarīgu nozaru pastāvēšanu.

Eiropas biznesa organizāciju pārstāvju ziņojums, lai arī nodots diplomātiskā manierē, tomēr ir ļoti skaidrs – ir jāstrādā pie esošo standartu saskaņošanas, nevis jārada jauni. Komisijai tiek pārmests, ka likumprojekts neņem vērā tehnoloģiju attīstību, tas paredz jaunu birokrātijas kārtu un piedāvātajiem mehānismiem ir sodīšanas raksturs.

Eiropas dienvidaustrumu valstu bloks draudēja bloķēt balsojumu, ja dabasgāze netiks kvalificēta kā pārejas izejviela ceļā uz no fosilām izejvielām brīvu ekonomiku. Karstās diskusijās tika panākta vienošanās katrai valstij tiesības noteikt enerģijas izejvielu sadalījumu ceļā uz klimata neitralitāti.

Arī 10 ES dalībvalstu par mežsaimniecību atbildīgās ministrijas, t.sk. Latvijas, nosūtīja vēstuli atbildīgajam komisāram, paužot nopietnas bažas par to, ka tiesību akta projektā termins ilgtspējīga meža apsaimniekošana, par ko valstis jau sen ir vienojušās starpvalstu procesā un kas paredz sabalansēt trīs ilgtspējas dimensijas (vides, ekonomiskās, sociālo), t.sk. ietver klimata aspektus, vispār nav iekļauts ar mežsaimniecību saistīto aktivitāšu sarakstā.

Tiek runāts par uzlabotu meža apsaimniekošanu, lai praktizētu darbības, kas samazina klimata ietekmi, taču tādējādi tiek ignorētas pārējās meža funkcijas. Tādējādi ir maldīgi šo praksi saukt par uzlabotu.

Vēstulē pausts, ka Līgums par ES darbību paredz, ka EK deleģētie tiesību akti var papildināt vai mainīt nebūtiskas ES tiesību aktu daļas. Savukārt piedāvātais likums regulēs izšķirošas nozīmes jautājumus un būtiski ietekmēs zemes izmantošanas nozares.

Vēstulē uzsvērts, ka piedāvātā redakcija iekļauj nopietnus riskus, lai meža nozare neatbilstu piedāvātajiem ilgtspējas kritērijiem, izslēdzot nozari ar izšķirošu ietekmi uz ES klimata, enerģētikas, bioloģiskās daudzveidības un sociālo mērķu sasniegšanu.

Eiropas Meža īpašnieku konfederācija (CEPF) paudusi bažas, ka Eiropas Komisija strādā ar pārāk lielām ambīcijām pārāk īsā laikā, lai sagatavotu kvalitatīvus tiesību aktu priekšlikumus. Deleģētais akts piedāvā ārkārtīgi detalizēta meža apsaimniekošanas plāna iesniegšanu un auditēšanu, kas nav pieņemami, jo meža apsaimniekošanas plānošanas izvēles ir meža īpašnieka lēmumi.

Turklāt šāda plānošana tiek regulēta dažādos veidos nacionālā līmenī, un to nevar prasīt vienādot ES līmenī. Šis deleģētais akts, šķiet, nonivelē meža īpašniekus līdz atskaitīšanās vienībām, kas kalpo finanšu sektoram. CEPF nav redzējusi ietekmes novērtējumu par šo likumprojektu no nozares skatpunkta.

Kopš ir publicēts Ilgtspējīgas finansēšanas rīcības plāns, CEPF vairākkārt ir jautājusi, kā tieši un konkrēti tas palīdzēs meža īpašniekiem dot ieguldījumu klimata mērķu sasniegšanā. Diemžēl uz šo jautājumu atbildes nav saņemtas. Nav arī skaidrs, kas ziņos par sarežģīto kritēriju izpildi. Šis ir vājš likumprojekta punkts – piedāvātās rīcības nešķiet pārdomātas, lai tās varētu īstenot.

Somija un Zviedrija jau sen investē tehnoloģijās atjaunojamo resursu ķīmiskai pārstrādei. Ziemeļvalstu mežsaimniecības ražošanas sistēmas rada lielu pozitīvu ietekmi uz vidi, un tām vajadzētu būt atvērtām videi draudzīgām investīcijām to pašreizējā formā.

Patlaban EK pārstrādā likumprojektu, kas dalībvalstīm būs vai nu jāpieņem, kā ir, vai jānoraida. Ja tas tiks apstiprināts, tad vēl ir jāgūst atbalsts parlamentā, kur jau kopš rudens veidojas opozīcija šai iniciatīvai, kas ir tuvu slieksnim, lai to virzītu vai noraidītu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LB
Latvijas Bizness
Laukos
“HKScan Latvia” investē oglekļa neitrālas pārtikas ražošanā
4 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Laukos
Lauksaimnieku vidū apdrošināšana kļūst arvien populārāka un uzņem apgriezienus
4 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Zemniekiem šogad atkal ļaus izmantot migrējošo zosu letālo atbaidīšanu 9
2 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Valsts atstāj uzņēmējus, lai viņi vieni cīnās par izdzīvošanu.” Saruna ar Saldus maiznīcas vadītāju Ivaru Skrebeli 10
Intervija 3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 16
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 23
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 55
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Režisora un dramaturga 14 gadīgā meita rakstīs iesniegumu valstij: lai skolniekiem ļauj kā valdībai! 19
11 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Laukos
Augsti patogēnās putnu gripas izplatības dēļ mājputnu turētājiem putni jātur slēgtās telpās 2
4 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Jaunas iespējas Latvijas kokmateriālu eksportam uz ASV 8
18. februāris, 2021
LE
LETA
Laukos
PVD: Latvijā līdz šim nav konstatēta ūdeļu saslimšana ar Covid-19 2
18. februāris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Cūkām miljoni, sabiedrība neizpratnē. Cik nepieciešams valsts atbalsts cūkkopjiem? 16
17. februāris, 2021
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Ievērojot mājsēdes nosacījumus, var izlaist kādu līkumu pa Latviju. Ko apskatīt Latgalē?
14. februāris, 2021
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
Vairāk naudas zemes pirkumiem. Jaunā kārtība paredz arī ierobežojumus aizdevumu saņemšanai
13. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 55
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs redzējām, ka visā pasaulē vasarā saslimstība ar Covid-19 samazinājās”: infektoloģe atklāj, vai siltajos mēnešos var gaidīt vīrusa atkāpšanos 15
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Alvis Hermanis publicē Jaunā Rīgas teātra uzvedības noteikumus darbiniekiem un skatītājiem: “Lai Dievs jums stāv klāt!” 9
6 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Dailes teātra direktors Juris Žagars: “Mums ir milzīgas ambīcijas!” 6
Intervija 10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Režisora un dramaturga 14 gadīgā meita rakstīs iesniegumu valstij: lai skolniekiem ļauj kā valdībai! 19
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 23
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nebija ne jausmas, ka Latvijas mežos mīt tik lieli lielu staltbriežu bari!” Annai izdevies nofilmēt iespaidīgu skatu 12
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 19
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Acu infekcijas ir ļoti lipīgas, tās izplatās arī “paliec mājās” apstākļos. Kā neieberzt acīs infekciju? 2
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atgriežas pavasara vēstneši cīruļi
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu dziedātāja Anna Sedokova kopā ar mīļoto Jāni Timmu ieradusies Rīgā. Vai uz palikšanu? 7
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Līvija, Līva un Andra
14 stundas
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks?
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 7
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Nosūti kosmosā savas vēlmes! Horoskopi 28.februārim 1
21:27
LE
LETA
Ziņas
Vilciena Lielvārde – Rīga un atpakaļ maršrutā braucis Covid-19 saslimušais: jānovēro veselība 1
20:44
LE
LETA
Veselam
Nosauc pilsētu, kurā pagājušajā diennaktī Latvijā ar Covid-19 inficējušies visvairāk cilvēku 1
19:22