Foto: SHUTTERSTOCK

Drossinternets.lv: Sākoties vasaras brīvdienām, jāpievērš uzmanība bērnu pavedināšanas riskiem internetā 18

Atzīmējot starptautisko Bērnu tiesību aizsardzības dienu, Latvijas Drošāka interneta centrs “Drossinternets.lv” aicina pievērst uzmanību riskam bērniem kļūt par pavedināšanas upuriem internetā, aģentūrai LETA pavēstīja “Drossinternets.lv” pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Bez smiekliem neiztikt! Prezidentu šodien uzjautrinājis kāds jaunietis, kurš viņu nosaucis neparastā vārdā
Krievijai negaidīts sitiens zem jostasvietas – laikapstākļi var satracināt tautu 85
TV24
“Notiek cepšanās visaugstākajā temperatūrā.” Slaidiņš par to, ka Kremlis kritis histērijā un draud ar triecieniem
Lasīt citas ziņas
Vienlaikus, sākoties vasaras brīvdienām, vecāki aicināti ar bērniem pārrunāt riskus, kas saistīti ar draudzēšanos internetā.

Latvijas Drošāka interneta centra pārstāvji norāda, ka bērnu pavedināšana internetā ir apzināta manipulācija un draudzīgu attiecību veidošana ar bērnu vai bērna ģimenes locekļiem, lai iesaistītu bērnu seksuāla rakstura aktivitātēs. Visbiežāk varmākas bērnus uzrunā populārākajos sociālajos tīklos vai spēļu platformās un pēc tam pārvilina uz mazāk kontrolētām platformām, lai turpinātu ar viņiem saraksti, foto apmaiņu un video saziņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norāda “Drossinternets.lv” vadītāja Maija Katkovska,

katram pusaudzim ir jāzina – ja viņu internetā uzrunā pieaugušais, kurš pauž privātus komplimentus par izskatu, izsaka seksuāla rakstura piedāvājumus, atsūta pieaugušo vai citu bērnu kailfoto, pieprasa, lai pretī tiek nosūtīts kailfoto, par to nekavējoties ir jāinformē kāds no pieaugušajiem –

kāds no vecākiem vai cita uzticības persona.

Sadarbībā ar Valsts policiju un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju pērn tika izstrādāts rīks “sos.drossinternets.lv”, kas ļauj noskaidrot, cik droša ir bērna draudzība internetā, uzzināt, kā atpazīt pavedināšanas gadījumus un kur meklēt palīdzību. Gada laikā testu izpildījuši un savu draudzību internetā pārbaudījuši 8306 bērni un jaunieši, tostarp 5369 bērni 8-15 gadu vecumā un 2937 jaunieši 16-17 gadu vecumā.

Pēc interneta testa datiem, liela daļa – 18% jeb teju 1500 bērnu un jauniešu – sarakstē ar interneta “draugu” ir saņēmuši pieprasījumu atkailināties kameras priekšā vai fotografēt sevi kailu.

No tiem 60% bērnu un jauniešu ir paklausījuši. Turklāt 22% gadījumu persona ir lūgusi saziņu paturēt noslēpumā.

“Drossinternets.lv” pārstāvji norāda, ka interneta testa rezultāti atklāj otru satraucošu tendenci – 16-17 gadus veci jaunieši pēc “interneta drauga” pieprasījuma mēdz fotografēt kailus savus jaunākos brāļus un māsas un nosūta viņu kailfoto “interneta draugam”. Šādā rīcībā gada laikā ir atzinušies 184 jaunieši.

Jāuzsver, ka Valsts policijas 2022.gada pārskata dati rāda, ka ir reģistrēti tikai 82 gadījumi, kas saistīti ar nepilngadīgas personas pavešanu netiklībā vai pamudināšanu iesaistīties netiklās darbībās. Savukārt “sos.drossinternets.lv” statistika liecina, ka šādu gadījumu ir vairāk.

Par bērnu pavedināšanas mēģinājumiem internetā ikviens ir aicināts ziņot “drossinternets.lv”, zvanot pa Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas uzticības tālruni 116111 vai ar pierādījumiem dodoties uz tuvāko Valsts policijas iecirkni.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.