Valmieras uzņēmums “Valpro” viens no pirmajiem sāka regulāri izmantot ES fondu atbalstu. Tagad izmanto jau piekto projekto ar Kohēzijas fondu grantu.
Valmieras uzņēmums “Valpro” viens no pirmajiem sāka regulāri izmantot ES fondu atbalstu. Tagad izmanto jau piekto projekto ar Kohēzijas fondu grantu.
Publicitātes foto

Efektīvāk izmantojot enerģiju, pazemina produkta cenu 0

Konkursā “Energoefektīvākā ēka Latvijā” šogad vērtēs atjaunotās daudzdzīvokļu, jaunbūvētās daudzdzīvokļu, sabiedriskās un industriālās ēkas, kā arī vienģimenes mājas.

Grants dod iespēju taupīt

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 145
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 163
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 172
1 diena
Lasīt citas ziņas

“Kāpēc uzņēmumam investēt energoefektivitātē? Jo tā uzņēmumam ir iespēja ne tikai sakārtot ražotni, padarīt vidi un darba apstākļus uzņēmumā drošākus un investēt efektīvākās iekārtās, bet tā galvenokārt ir iespēja ilgtermiņā ietaupīt daļu to finanšu, kas tiek izlietotas par elektroenerģiju un siltumenerģiju, un attiecīgos ietaupījumus novirzīt ražošanas procesa attīstībai. Tātad – investīcijas energoefektivitātē ir iespēja attīstīties,” tā par investīcijām energoefektivitātes pasākumiem stāsta Līva Immermane, Ekonomikas ministrijas enerģētikas finanšu instrumentu nodaļas vadītāja.

Latvijas pamatuzdevums laika posmā no 2014. līdz 2020. gadam ietaupīt primāro enerģiju 7 778 GWh apmērā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apstrādes rūpniecība veido trešo lielāko īpatsvaru no visām tautsaimniecības nozarēm aiz tirdzniecības un nekustamā īpašuma nozarēm un ir trešais lielākais enerģijas gala patērētājs valstī aiz mājsaimniecībām un transporta nozares. Valstiski svarīgi ir nodrošināt apstrādes rūpniecības ilgtspējīgu konkurētspēju, vienlaikusi samazinot enerģijas gala patēriņu. Energoefektivitātes paaugstināšana ļautu samazināt gan kopējo enerģijas patēriņu, gan enerģijas īpatsvaru ražošanas izmaksās.

Vērtēšanas kritēriji

Atbalsta programma tiek ieviesta vairākās kārtās. Prioritārie vērtēšanas kritēriji ir plānotais enerģijas ietaupījums un CO2 emisiju ietaupījums. Jāatzīmē, ka projekta ietvaros nepieciešams sasniegt vismaz 15% enerģijas ietaupījuma gadā ražošanas procesā vai ēkas enerģijas patēriņā.

Atbalsta programmas pirmajā kārtā tika apstiprināti 25 projektu pieteikumi, to ietvaros tika pieprasīts Kohēzijas fonda līdzfinansējums 6,9 miljonu eiro apmērā, paredzot gan ēku energoefektivitāti paaugstinošus darbus – fasādes siltināšanu, logu un durvju maiņu –, gan inženiersistēmu sakārtošanu – gaismekļu maiņu, ventilācijas sistēmas efektivitātes paaugstināšanu, apkures sistēmas sakārtošanu, gan esošo ražošanas iekārtu maiņu pret energoefektīvākām iekārtām.

Pirmajā kārtā viss programmas ietvaros pieejamais finansējums netika izmantots, tāpēc tika izsludināta otrā kārta, kurā grantus iespējams saņemt plašākam atbalstāmo darbību lokam, ietverot arī lokālo siltumtīklu un aukstumtīklu energoefektivitātes paaugstināšanu, kā arī pieļaujot ieguldījumus plašākās ražošanas teritorijās.

Kopumā projekta otrajā kārtā pieejamais Kohēzijas fonda finansējums ir 15,4 milj. eiro, kam iespējams pieteikties līdz šā gada 16. jūnijam. L. Immermane stāsta, ka “par iespēju izsludināt trešo kārtu tiks lemts pēc otrās kārtas noslēgšanās, bet, ņemot vērā uzņēmēju interesi, finansējuma trešajai kārtai varētu nepietikt”.

Kā grantus izmanto?

Kā rāda pieteikumi, apstrādes rūpniecības uzņēmumus visvairāk interesē tieši ražošanas iekārtu maiņa, jo esošās iekārtas bieži vien ir daudz energonegausīgākas par jaunajām, un šiem investīciju projektiem ir mazāks investīciju atmaksāšanās periods, kas ir aptuveni pieci gadi. Tas ir daudz īsāks termiņš nekā ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu atmaksāšanās perods, kas var sasniegt pat 20 – 30 gadu ilgu termiņu. Atbalsta programmas ietvaros iesniegtie projekti ir dažādi. Piemēram, kokapstrādes uzņēmums plāno aizstāt divas esošās kaltes ar vienu efektīvu, nomainīt esošo apkures katlu pret jaunu katlu ar dūmgāžu kondensatoru. Plānotais siltumenerģijas un elektroenerģijas ietaupījums ir 13 220 Mwh/ gadā jeb 162 606 eiro gadā. Projekta ietvaros piešķirtā Kohēzijas fonda līdzfinansējuma apmērs ir 558 813 eiro, un plānotais privāto investīciju apjoms – 1 303 897 eiro, kā atmaksāšanās periods ir astoņi gadi.

Krietnu ietaupījumu uzņēmumam var dot arī ēkas inženieristēmu energoefektivitātes paaugstināšana. Programmas ietvaros ir apstiprināts projekts, kur tiks veikta ventilācijas sistēmas sakārtošana, ietaupot patērēto elektroenerģiju 1 042,9 MWh/ gadā, finansiālā izteiksmē sastādot 125 148 eiro/gadā lielu ietaupījumu. Projekta ietvaros ir piešķirts Kohēzijas fonda līdzfinansējums 93 371,52 eiro apmērā un plānotās privātās investīcijas ir 292 281,42 eiro. Šī projekta privāto investīciju atmaksāšanās periods ir tikai 2,3 gadi.

Augstāk minētie piemēri ir tikai maza daļa no atbalsta programmas ietvaros iesniegtajiem projektiem un to sasniedzamajiem ievērojamiem ietaupījumiem. Tomēr tie lieliski parāda, ka investīcijas energoefektivitātē ar laiku ļauj ietaupīt ievērojamu finansiālo līdzekļu apjomu.

“Valpro” – energoefektivitātes pionieris

Viens no Latvijā pirmajiem apstrādes uzņēmumiem, kas sāka regulāri izmantot ES fondu atbalstu, ir Valmierā bāzētais “Valpro”. Nozarē lielākais uzņēmums Baltijā nodarbina 360 strādniekus un 91% produkcijas eksportē uz ārzemēm, pārsvarā uz Rietumeiropu. Uzņēmuma pamatprodukcija ir dažāda tilpuma metāla kannas eļļai un benzīnam, kā arī ugunsdzēsības aparātu korpusi. Vēl viena darbības nozare ir augstspiediena gāzes balonu pārbaude, kas jāveic ik pa desmit gadiem. Ražošanas procesā daudz tiek patērēts elektroenerģijas un gāzes, kas, salīdzinot ar tuvējiem kaimiņiem, sadārdzina produkta gala cenu.

“Mēs bieži apmeklējam savus Rietumeiropas partnerus,” stāsta Aivars Flemings, “Valpro” valdes priekšsēdētājs. “Redzot, kā tie aug un attīstās, kļuva skaidrs, ka bez ražošanas modernizēšanas nav citu iespēju ilgtermiņā saglabāt savu konkurētspēju. Kad 2011. gadā parādījās granti, tā bija ļoti laba iespēja modernizēt ražošanu. Pirmajā projektā sakārtojām tieši energosistēmu, nomainot neefektīvās apakšstacijas pret jaunām. Tagad katrs no nākamajiem projektiem ir iepriekšējo projektu turpinājums. Projekts ar Kohēzijas fondu grantu, kas atvērās pagājušogad, ir jau piektais pēc kārtas, kurā piedalāmies.

Jauna projekta pirmajā kārtā, kas risinās no 2018. gada janvāra līdz 2019. gada februārim, turpinām pasākumus, kas ir saistīti ar ēku siltumefektivitātes uzlabošanu un neefektīvu iekārtu nomaiņu. Darbi noris četrās ražošanas ēkās, no kurām vienā ir komplekss risinājums, kas ietver ēkas siltināšanu, ventilācijas un apgaismes sistēmas rekonstrukciju, kā arī neefektīvu, energoietilpīgu iekārtu nomaiņu ar efektīvām. Plānots ietaupīt 46% jeb 1037, 21 MWH. Projekta kopējās izmaksas 958 038,92 eiro, no tām grants sastāda 254 958,96 eiro jeb 30% no attiecināmajām izmaksām. Projektu realizācija ir atkarīga no rūpnīcas tehnoloģiskiem pārtraukumiem, kad darbinieki divas reizes gadā iet atvaļinājumā, rūpnīca nestrādā un tehniskie speciālisti rūpējas, lai nākamo pusgadu rūpnīca rūktu un dziedātu. Galu galā rūpnīcā ir tūkstotis iekārtu. Decembrī arī notiks lielākie darbi, lai sakārtotu un palaistu jaunās iekārtas. Domāju, iekārtas palaidīsim ātrāk par februāri,” izklāsta “Valpro” vadītājs.

“Pozitīvā birokrātija”

“Vēl jāatzīmē “pozitīvā birokrātija”, kas piespiež projektus realizēt konkrētos termiņos un laikos. Ja projekti ir tikai uzņēmuma iekšienē, reizēm gan termiņi, gan budžeti “peld”. Tā ir vēl viena projektu pozitīvā iezīme – tie ieliek darbus stingros rāmjos,” piezīmē Aivars Flemings. Ēkas siltināšanas projekti atmaksājas 20 gados, tādēļ viņš iesaka uzņēmumiem ļoti rūpīgi strādāt tieši pie uzņēmuma iekšējo tīklu un iekārtu energoefektivitātes uzlabošanas. Piemēram, lai palielinātu balonu apkopes iecirkņa ražību par 30% un ietaupītu enerģiju, tika lietots komplekss risinājums – pagarināta balonu apkausēšanas krāsns, uzlikta jauna skrošu strūklas iekārta, ventilācijā izveidota rekuperācijas sistēma, sakārtots apgaismojums un nosiltināta ēka. Tādējādi iecirkņa ražība pieaugs par 30% un būs būtisks energoresursu ietaupījums.

“Valpro” ir lielais energopatērētājs. Līdz ar to ir veikts visaptverošs energoaudits, un “Valpro” vadītājs stāsta, ko tas atklāja: “Rekomendēju visiem energoauditus, jo tas dod ieskatu no malas uz notiekošajiem procesiem. Piemēram, mums pēc energoaudita veikšanas atklājās lietas, par kurām nebijām aizdomājušies. Sūknis, kas sūknē tehnisko ūdeni no Gaujas, bija energonegausīgs. Kad to nomainījām, investīciju atpelnīšanās laiks bija divi mēneši. Iepriekšējos projektos ļoti rūpīgi strādājām, lai būtu kompleksi risinājumi energotaupībai un šodien savas ārējās komunikācijas – siltummezglus un saspiestā gaisa vadu – esam atjaunojuši. Meklējam risinājumus, kā atgūt siltumu un to atkārtoti izmantot ražošanas vajadzībām.

Pašreiz atgūstam siltumu no kompresoru stacijas, no vienas lielas ēkas rekuperācijas sistēmas un apkures krāsns siltuma izmešiem. Komplekso darbību ekonomiskais efekts ir tāds, ka, investējot ne tikai ēkās, bet arī ražošanas iekārtās un sistēmās, esam panākuši, ka mūsu investīcijas atmaksājās sešos gados. Un tas ir labs rezultāts, kas iespējams, tikai pateicoties granta atbalstam. Bez granta tas nebūtu iespējams, daudzi pasākumi neatmaksātos. Esam izvērtējuši, ka nākamajā kārtā būtu jāķeras pie ventilācija sistēmas sakārtošanas pārējās ražošanas ēkās, jo sistēmas ir vecas, nav energoefektīvas un nenodrošina darbiniekiem atbilstošus darba apstākļus. Tā kā esam sakārtojuši ārējās siltumtrases un siltummezglus ēkās, ķersimies pie iekšējo siltumtīklu sakārtošanas, tādā veidā radot iespēju siltuma patēriņu regulēt atkarībā no vajadzības un ieekonomēt.”

“Energoefektīvākā ēka Latvijā” 

Līdz šā gada 18. maijam vēl var iesniegt pieteikumus konkursā “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2018”.

Energoefektivitāte tiks vērtēta atjaunotām daudzdzīvokļu, daudzdzīvokļu – jaunbūvēm, sabiedriskām un industriālām ēkām, kā arī vienģimenes ēkām.

Konkursa nolikums publicēts konkursa tīmekļa vietnē www.energoefektivakaeka.lv.

Pieteikumus var iesniegt līdz 18. maijam plkst. 17, nosūtot tos pa e-pastu dzivosiltak@em.gov.lv.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 145
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 163
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 172
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 32
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 202
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 36
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 78
2 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 76
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 145
5 stundas
LD
Linda Dombrovska
Medības
Daudz neskaidrību, bažu un neizpratnes: ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās medniekiem ārkārtas situācijā?
22:35
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 78
20:42
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien pārsteidzīga rīcība novedīs pie nepareiziem secinājumiem! Horoskopi 17.oktobrim 1
19:51
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs Tālis Linkaits: “Viens ir draudēt, ka iesi prom no darba, pavisam kas cits – pieņemt šo lēmumu.” 147
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Melnais rekords” pārspēts: Latvijā pagājušajā diennaktī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 saslimušo skaits 97
9 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Laikraksts “Bauskas dzīve” publicē sludinājumu: skolotājas meklē Covid-19 pozitīvos, lai varētu saslimt 122
12 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Politiķis Mārtiņš Kossovičs: “Kāpēc nevaram jau tagad atklāti pateikt pilsētniekiem – lūdzu, nepērciet mašīnas ar lieliem dīzeļiem!” 29
Intervija 10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš ir vecs vecis, nav simpātisks!”: Olga Kambala TV šovā paziņo, ka aktieris Lauris Dzelzītis “nepiestāv” viņas draudzenei 75
11 stundas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 135
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš bija apbēdināts un pat aizkaitināts”: princis Viljams pastāsta, ka viņa dēls princis Džordžs skolā esot vācis atkritumus 2
10 stundas
AG
Aleksejs Grigorjevs
Ziņas
Aleksejs Grigorjevs: “Latvijā vajadzētu koordinēt savu politiku attiecībā uz “Ziemeļu straumi” ar Poliju”
9 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
10 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nākotne laukos pozitīva, ja pievēršas modernizācijai un robotizācijai!” Zemnieki dalās pieredzē 11
15 stundas
IK
Inga Kaļva-Miņina
Stāsti
“Esam kā sava personāža advokāti. Tajā pasaulē ir jāienirst, cik vien dziļi var!” Saruna ar aktieri Kārli Tolu
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Degvielas cenas Baltijā turpina paaugstināties jau ceturto nedēļu 7
13 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Itāļi atceļ OIK, spāņi samazina elektrības nodokli. Kā citur kompensē enerģijas cenu pieaugumu? 43
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kariņš komentē izplatīto video: “Tas parāda vienu no manām brīvā laika aizraušanām – mūziku.” 152
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 163
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Daiga un Dinija
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 202
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 16
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 132
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim
11 stundas
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 12
2 dienas