Par savu ienākšanu Latvijā paziņojis 90 gadus senais Nīderlandes mazumtirdzniecības tīkls “Spar”, kas pašlaik darbojas ne tikai Eiropā, bet arī Āzijā, Afrikā un Okeānijā.
Par savu ienākšanu Latvijā paziņojis 90 gadus senais Nīderlandes mazumtirdzniecības tīkls “Spar”, kas pašlaik darbojas ne tikai Eiropā, bet arī Āzijā, Afrikā un Okeānijā.
Foto: Thomasdeco/SHUTTERSTOCK

Eiropā populārais mazumtirdzniecības tīkls “Spar” ienāk Latvijā. Vai konkurence mazinās cenas? 0

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. “45 minūtes pirms Putina izbraukšanas ceļi tiek slēgti,” par Putina šābrīža ikdienu stāsta Londonas profesors
Rajeva prognoze: Cik ilgi karš varētu turpināties?
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
Lasīt citas ziņas

 

Lai arī pārtikas veikalu pie mums netrūkst un dažkārt šķiet, ka ir pat par daudz, katrs jauns spēcīgs zīmols sniedz cerību uz pircējiem draudzīgākām cenām. Tam vajadzētu būt likumsakarīgam sīvākas konkurences rezultātam.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Starptautiskais mazumtirdzniecības tīkls “Spar” par ienākšanu Latvijas tirgū paziņoja šonedēļ. Pagaidām “Spar” attīstītāji nenosauc pilsētas, kur tiks atvērti pirmie veikali – tas būšot zināms jūnija sākumā. Netiek izpausts arī investīciju apjoms. Pamatā veikalos būs pārtika, nelielu daļu veidos arī saimniecības preces. Sākotnēji ap 20% no veikalu sortimenta veidos “Spar” zīmola produkcija, bet pārējais būs citu ražotāju preces.

Spriežot pēc pieejamās informācijas tīmeklī, “Spar” Baltijas tirgus apgūšanu sāk ar Latviju, jo Igaunijā un Lietuvā šādi veikali vēl nav pieejami.

 

Interese Rīgā un reģionos

SIA “Spar Latvija” valdes priekšsēdētājs Andris Vilcmeiers, kurš iepriekš darbojās uzņēmumos “Maxima Latvija” un “Putnu fabrika Ķekava”, atklāj, ka “Spar” veikali darbosies pēc franšīzes principa. Tas nozīmē, ka jaunais tirgus dalībnieks saviem sadarbības partneriem piedāvā zināšanas, tehnoloģijas un inventāru, kā arī pieeju sortimentam un partneru produkcijai. Pircējiem savukārt tas varētu nozīmēt, ka par “Spar” pārsauksies daļa jau pašlaik strādājošo veikalu, kur šādā situācijā vismaz daļēji tiks nomainīts arī sortiments.

A. Vilcmeiers skaidro, ka 80% veikalu sortimenta zīmols atstās pašu tirgotāju ziņā: “Par to varēs izlemt paši veikali, ar kuriem ražotājiem sadarboties.” Interesi par sadarbību ar “Spar” jau tagad izrādot gan Rīgā, gan reģionos strādājoši mazumtirgotāji.

 

Lielāka izvēle pircējiem

Ko par jaunu konkurentu saka citi tirgotāji? Visu “Latvijas Avīzes” aptaujāto tirdzniecības tīklu pārstāvji norāda uz sīvo konkurenci mazumtirdzniecības segmentā, kas tieši tāda esot jau gadiem.

Mazumtirdzniecības tīkla “CITRO” pārstāvis, SIA “Latvian Retail Management” valdes priekšsēdētājs Imants Kelmers uzsver, ka jauna spēlētāja ienākšana tirgū ir jārespektē, jo mazumtirdzniecības tirgus ir tieši tik liels, cik tas ir. “”Spar” vairāk darbojas kā franšīzes tipa zīmols un sadarbojas ar jau esošiem mazumtirdzniecības veikaliem,” vērtē Kelmers, secinot, ka līdz ar to vismaz pagaidām jaunu tirdzniecības vietu skaits netikšot palielināts, tomēr tiks dažādots piedāvājums. “Ieguvēji būs pircēji, kuriem būs lielākas izvēles iespējas iepirkties dažādu zīmolu veikalos,” vērtē Kelmers.

Tirgus konkurences ap­stākļos “CITRO” rēķinās un respektē jauna spēlētāja ienākšanu mazumtirdzniecības nozarē. Vienlaikus viņš uzsver, ka “CITRO” zīmolam ir stabilas pozīcijas un pozicionējums, ko novērtē pircēji. “Domājot par turpmāku “CITRO” zīmola attīstību, mēs plānojam tīkla paplašināšanu Rīgā un citviet Latvijā, atverot jaunas tirdzniecības vietas – jau šonedēļ atvērsim jaunu veikalu Rīgā, Ziepniekkalnā, bet līdz gada beigām plānoti vēl vairāki jauni veikali,” stāsta Kelmers. “Tāpat turpinām darbu pie jaunu partneru piesaistīšanas un jaunu tirdzniecības vietu atvēršanas arī reģi­onos, kuros “CITRO” zīmols līdz šim nav bijis pārstāvēts.”

“Rimi Latvia” sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šlei­ers norāda, ka konkurence mazumtirdzniecībā patiesībā darbojas pircēju labā, katram tirgus spēlētājam cenšoties uzrunāt pircējus ar viņiem saistošu piedāvājumu. Arī “Maxima Latvija” pārstāve Laura Bagātā sacīja, ka uzņēmums ir gatavs rēķināties ar vēl vienu konkurentu, un uzsver, ka ieguvējs no konkurences ir pircējs. Visbeidzot – ar līdzīgiem argumentiem pozitīvi par “Spar” ienākšanu Latvijas tirgū izsakās arī Konkurences padome, sakot, ka tas patērētājiem veicinās papildu izvēles iespējas, kas var palielināt konkurences spiedienu uz konkrētā tirgus dalībniekiem, tostarp attiecībā uz cenām arī parējos mazumtirdzniecības veikalu tīklos, un piegādātājiem būs papildu vietas, kur pārdot to saražoto produkciju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Īpaši pozitīvi vērtējams fakts, ka esošajos konkurences apstākļos, kuros vēsturiski būtisku vietu ieņēmuši pāris mazumtirdzniecības tīkli, Latvijā pēdējos gados ir ienākuši jauni vārdi – “Lidl” un “Mere”, un tagad “Spar”.

“Spar” ir pārstāvēts Polijā, Ukrainā, Vācijā, Lielbritānijā un citviet, pavisam ar šo zīmolu darbojas 13 500 veikali 48 valstīs. Uzņēmums uzsāka darbību 1932. gadā ar vienu veikalu Nīderlandē. 2020. gadā tika atvērts 181 jauns “Spar” veikals un sasniegts 39,8 miljardu eiro apgrozījums.

FOTO. “45 minūtes pirms Putina izbraukšanas ceļi tiek slēgti,” par Putina šābrīža ikdienu stāsta Londonas profesors
Rajeva prognoze: Cik ilgi karš varētu turpināties?
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
Berluskoni: Eiropai jāpārliecina Ukraina pieņemt Krievijas prasības
Lasīt citas ziņas
FOTO. “45 minūtes pirms Putina izbraukšanas ceļi tiek slēgti,” par Putina šābrīža ikdienu stāsta Londonas profesors
Kāds laiks būs svētdien?
Zelenskis: Mēs gribam atgūt visu, bet Krievijas Federācija grib visu neatdot
Rajeva prognoze: Cik ilgi karš varētu turpināties?
“Latvijai graudu pietiks!” uzskata Sandris Bēča
20:14
“Ko tu teici? Runāā skaļāk! Nemurmini sev zem deguna!” Kā saudzēt dzirdi?
19:57
Dodieties apceļot Latgali! Vietas, kas noteikti jāredz
19:34
Krievija: “Azovstaļ” atstājuši visi Ukrainas karavīri
FOTO. Faniem aizraujas elpa… Keitas Midltones pavadonis Londonā filmu zvaigzne Toms Krūzs
FOTO. Ralfs Eilands: Mums ir oficiāli jāpārstāj sevi saukt par klusajiem letiņiem
Vilis Vītols: “Uzskatu, ka vislielākais drauds latviešiem ir nevis Krievija, bet gan mūsu tautas demogrāfiskā situācija.
“Mums jābūt laimīgiem, ka mūsu vienīgie mēsli ir dārgākas cenas.” Uzņēmējs par kara izraisīto sadārdzinājumu
Vai tiešām pilnmēness ietekmē cilvēka psihi? Skaidro psihiatrs
Māris Zanders: Lēmumu pieņēmēji turpina dzīvot ilūzijās un kļūdās
Zelenskis ierosina partnervalstīm atzīt Krievijas materiālu atbildību par saviem noziegumiem
Imants Frederiks Ozols: Kā būt nebanāliem? Kroga dziesmas neatskaņo lielformāta koncertos
Latvijas hokeja izlase pēcspēles metienu sērijā uzvar Austriju
Partiju “Latvija pirmajā vietā” vadīs Ainārs Šlesers
Berluskoni: Eiropai jāpārliecina Ukraina pieņemt Krievijas prasības
Latvijas mežos dominē skandināvi
FOTO. “Atbrīvošanās no padomju mantojuma” gājienā pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku
Grāmatas bērniem par karu autori: “Cīnāmies pret dziļo tumsību”
Tālais ceļš pie ārsta vairs nav jāmēro! Reģionos turpmāk konsultēs attālināti
“Ko tu teici? Runāā skaļāk! Nemurmini sev zem deguna!” Kā saudzēt dzirdi?
ES izvērš tirdzniecības dialogu ar Taivānu
Tāda kolektīvā imunitāte nepastāv jeb kas mums jāzina par trakumsērgām
Vācija un Katara vienojušās par gāzes piegādēm
Vācijā spēcīgās vētrās un tornado vairāki desmiti ievaonoto
EK apstiprina enerģētiskās neatkarības plānu
Baudi šo dienu, tā izdosies patiešām brīnumu pilna! Horoskopi 21.maijam