Saulespuķu eļļas cena veikalu plauktos pieaugusi visvairāk.
Saulespuķu eļļas cena veikalu plauktos pieaugusi visvairāk.
Foto: Dainis Bušmanis

Eļļas cenas pēdējā pusgada laikā divkāršojušās 0

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Izejvielu un energoresursu cenu kāpums ir iemesls eļļas cenu pieaugumam. Pagaidām vēl nav iespējams precīzi prognozēt, kādas korekcijas eļļas tirgū ieviesīs karš Ukrainā.

Biržā cenas aug

Mazumtirgotāji stāsta – eļļas cenu kāpums bija vērojams jau pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, kam par iemeslu bija ražošanas izmaksu sadārdzinājums. Arī zivju produkcijas ražotāji neslēpj – saulespuķu eļļas cenas aug un šai ķēdītei seko citas eļļas – olīveļļa, sojas un rapšu eļļa.

CITI ŠOBRĪD LASA

SIA “Elvi Latvija” komercdirektore Laila Vārtukapteine skaidro, ka eļļas cenas piegādātāji pēdējā pusgada laikā ir cēluši ļoti strauji – vērienīgākais cenu pieaugums ir bijis saulespuķu eļļai, kam cena gandrīz divkāršojusies, tomēr par 50–60% pieaugušas arī rap­šu eļļas izmaksas. Mazāks cenu pieaugums bijis tieši olīveļļām, taču arī šo produktu cenas turpina celties.

“Šī brīža cenu maiņu noteikti ietekmē Krievijas iebrukums Ukrainā, taču eļļas iepirkuma cenas biržā būtiski pieauga jau pirms kara sākuma, vienīgi Latvijas veikalu plauktos šīs izmaiņas sajutām mazliet vēlāk, jo tika iztirgotas iepriekš iegādātās rezerves,” tā komentē Vārtukapteine.

Kā eļļas ražošanu ietekmēs tieši karadarbība Ukrainā, kādas sekas uz šī produkta tirdzniecību atstās Krievijai piemērotās ekonomiskās sankcijas, pagaidām ir grūti prognozēt – tas būs atkarīgs no dažādiem faktoriem un par patieso ietekmi varēsim sākt runāt pēc dažiem mēnešiem.

Ir skaidrs, ka turpināsies inflācija un cenu kāpums, taču nav zināms, cik liels tas būs un kāda būs šī gada raža, kas tiks izmantota eļļas ražošanai gada otrajā pusē.

Vienlaikus šobrīd nav signālu, kas liktu domāt, ka drīzumā varētu rasties eļļas deficīts – krājumi pagaidām ir pietiekami lieli. Runājot par eļļu tirgu Latvijā kopumā, “Elvi Latvija” pārdošanas dati parāda, ka pēdējos gados samērā strauji sarūk tieši saulespuķu eļļas kopējais patēriņš, bet gadu no gada pieaug pieprasījums pēc olīveļļas. Stabils pircēju loks ir izveidojies rapšu eļļai.

Biodīzelis pieaudzē cenu cepameļļai

Komentējot cenu izmaiņas, “Rimi Latvia” Kategoriju departamenta direktors Milans Blūms norāda, ka cenas un tajā skaitā eļļas cenas ietekmē daudzi un dažādi aspekti, kas pasaulē ir izteikti saasinājušies, īpaši pēdējā laikā līdz ar karu Ukrainā, energoresursu cenu paaugstināšanos, sankcijām un citiem faktoriem – tie ir procesi, kas modernās pasaules apritē ir cieši saistīti viens ar otru.

Tāpat jāņem vērā arī Covid-19 pandēmijas ietekmētā loģistikas krīze, arī ASV kā liels tirgus spēlētājs nesen ir sācis biodīzeļdegvielas piedevās izmantot rapšu eļļu, kas nozīmē lielāku pieprasījumu un cenu paaugstināšanos pasaules tirgos. Mūsdienu pasaules ekonomika ir ciešai saistīta, tas atspoguļojas arī Latvijas tirgū.

Reklāma
Reklāma

Arī eļļas gadījumā šobrīd valda neskaidrība par resursu pieejamību pasaulē. “Maxima Latvija” pārstāve Laura Bagātā komentē: “No mūsu statistikas datiem redzam, ka pircēji pēdējā pusgada laikā ļoti pieprasījuši olīveļļu, kuras pārdošanas apjomi auguši vairāk nekā trīs reizes, savukārt pieprasījums pēc jau minētās saulespuķu eļļas ir samazinājies vairāk nekā uz pusi. Lai gan karš Ukrainā īslaicīgi varētu radīt problēmas ar saulespuķu eļļas pieejamību, kopumā pašreizējie apjomi veikalos ir pietiekami un neparedzam kāda veida deficītu tieši eļļu kategorijā.”

Pieaugusi izejvielu cena

Kā situāciju vērtē ražotāji? Rapšu eļļas ražotāja SIA “Iecavnieks & Co” komercdirektore Ilze Lībiete stāsta, ka izejvielu cena kopš pagājušās sezonas palielinājusies gandrīz trīs reizes un attiecīgi cena gatavajai produkcijai pieaugusi 2–2,5 reizes. Jāņem vērā arī energoresursu sadārdzinājums, taču te palīdzīgu roku sniedz valsts, atmaksājot OIK un neiekasējot maksu par pārdali. “Iecavnieks & Co” izejvielas iepērk vietējā tirgū un Baltijā.

Kāda būs Ukrainas kara ietekme uz šo nozari? Lībiete atzīst, ka pagaidām vēl pāragri prognozēt. Ukraina ir liels spēlētājs eļļas tirgū, kas nodrošina Eiropu ar šo produkciju. Kara sākumā saņemts daudz zvanu ar lūgumiem ziedot, bet tagad atskan zvani ar aicinājumiem – pērciet Ukrainā ražotu eļļu, stāsta Lībiete. Pagaidām produkcija ir pieejama, taču, ja Ukrainā karš turpināsies, būs problēmas un tas var radīt eļļas iztrūkumu Eiropas tirgū.

SAISTĪTIE RAKSTI