Kultūra
Mūzika un deja

FOTO. Iedvesmojoši izskanējis ceturtais erģeļmūzikas festivāls “ORGAnismi”0


Festivāla iniciatore Iveta Apkalna (pa kreisi) un vācu ērģelniece Barbara Denerleina.
Festivāla iniciatore Iveta Apkalna (pa kreisi) un vācu ērģelniece Barbara Denerleina.
Foto: Andrejs Vasjukevics

Svētdien, 13. oktobrī, Latgales vēstniecībā GORS noslēdzās ceturtais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”, kurā izskanēja četri muzikāli notikumi, turpinot festivāla galveno domu – parādīt ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādību un iespējas.

Šajā gadā ar soloprogrammu festivālu 10. oktobrī atklāja un apmeklētājus, savienojot ērģeļu spēli un džeza mūziku, priecēja vācu ērģelniece Barbara Denerleina, atskaņojot savu jaunāko koncertprogrammu “My moments”. Festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri atskaņoja Jongena un Ķeniņa ērģeļu simfonijas.

Pirmizrādi piedzīvoja koncertuzvedums “Origin”, kurā saspēlējās Apkalna, mūziķis Jānis Šipkēvics un meiteņu koris, tāpat svētdienas rītā paši mazākie klausītāji, klausoties ērģeļmūzikas improvizācijās, kopā ar Vari Klausītāju radīja savu festivāla stāstu.

Festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna, stāstot par sajūtām pēc ceturto “ORGANismu” noslēgšanās, saka: “Tas, kas rada gandarījumu pēc festivāla, pirmkārt, ir stabilās tradīcijas sajūta, kuru piedzīvot dodas klausītāji ne tikai no dažādām Latvijas vietām, bet publikā sadzirdami arī ārvalstu viesi.

Otrkārt, esam iemantojuši savu nišu un vietu Latvijas kultūras dzīvē,

ir pārliecība, ka mūs vairs nevar nepamanīt, un, treškārt, jo īpaši prieks, ka reģions – Latgale – un koncertzāle arvien vairāk un tālāk izskan ne tikai kā kultūras vieta, bet tieši vieta, kur svin un mīl ērģeļmūziku.”

Festivāla “ORGANismi” dzimšanas iemesls bija digitālo ērģeļu “Johannus Eclessia” iegāde 2014. gadā, ļaujot Latgales vēstniecībai GORS kļūt par pirmo koncertzāli Latvijā, kurā līdz ar jauno instrumentu iespējams atskaņot vēl plašāku muzikālo repertuāru.

Instrumenta iegādes iniciatore un īstenotāja ir pasaulē zināmā ērģelniece Iveta Apkalna, kurai Rēzekne ir dzimtā pilsēta. Ērģeļmūzikas festivāls kļuva par loģisku tālāko soli, kas savu radošo īstenošanu piedzīvojis nu jau četras reizes.

“ORGANismi”, kura nosaukumā ir spēle starp vārdiem “organ” (no grieķu val. ērģeles) un “organismi” (sarežģīti radījumi, kuriem raksturīga vielu un enerģijas apmaiņa), pilnībā piepildījis sākotnēji izvirzīto mērķi – svinēt, radīt un domāt par ērģelēm, kā arī parādīt to, cik dažāda var būt ērģeļmūzik.

Saistītie raksti
Ērģeļmūzikas festivāls "ORGAnismi"

Katrā festivāla “ORGANismi” reizē par soloprogrammu parūpējas kāds ērģelnieks-viesmākslinieks. Šī gada festivāls izskanējis īpaši piesātināti un iedvesmojoši, par paveikto gandarījot gan tā rīkotājus un dalībniekus, gan arī apmeklētājus.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Kultūra
“Saprotam, ka vieglāk nebūs.” Kultūras ministriju lūgs atbalstīt reģionālās koncertzāles 1
2 dienas
LE
LETA
Kultūra
Platformas “3td e-grāmatu bibliotēka” lietotāju skaits sasniedzis 10 000
2 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
Tiešraidē varēs vērot Saldus Vasarsvētku kamermūzikas festivāla koncertsarunu
2 dienas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Premjers Kariņš paziņo, no kā būs atkarīga ierobežojumu mīkstināšana pēc 9.jūnija 1
14 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cilvēki tiek sodīti un atstāti bez ienākumiem. Opozīcija kritizē koalīciju 6
11 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Par pārkāpumiem novadu reformas kampaņā soda ierēdni. Ministrs Pūce komentē 2
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji pasaka, ko domā par Kučinska solījumiem. Kučinskis atbildi parādā nepaliek 1
12 stundas
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
7 stundas