Lopkopjiem par piena govīm, gaļas liellopiem un nobarojamām cūkām bija plānoti 19 miljoni eiro, bet atbalstā izmaksāti 26 miljoni.
Lopkopjiem par piena govīm, gaļas liellopiem un nobarojamām cūkām bija plānoti 19 miljoni eiro, bet atbalstā izmaksāti 26 miljoni.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Govij “štepseli izraut nevar”! Notikusi šķiešanās ar naudu vai pamatots zemnieku atbalsts krīzē? 20

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pērn lauksaimniekiem atvēlēto valsts atbalsta naudu 35 miljonus eiro “Covid-19” krīzes seku mazināšanai nule kā izvētījusi Valsts kontrole (VK). Revīzijā secināts, ka nepieciešamās naudas aprēķini balstījušies uz ievērojami negatīvāka scenārija iestāšanos, nekā izrādījās vēlāk.

LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 11
1 diena
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 33
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 74
1 diena
Lasīt citas ziņas

Turklāt atbalstīto nozaru ieņēmumu faktiskais samazinājums nemaz nebija tik liels kā ministrijas sākotnēji prognozētais. Līdz ar to secināts, ka atbalsta maksājumi no valsts budžeta ne tikai kompensēja nozaru ieņēmumu samazinājumu, bet atsevišķām lauksaimniecības nozarēm pat palielināja ieņēmumus salīdzinājumā ar attiecīgiem iepriekšējo gadu periodiem.

Jāpiebilst, ka kopumā pandēmijas krīzes pārvarēšanai valdība pērn lauksaimniekiem rezervēja 45,5 miljonus eiro no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, bet VK pārbaudījusi 35,5 miljonu izlietojumu, no kā iztērēti 84%.

 

Kritums mazāks par prognozēto

CITI ŠOBRĪD LASA

Revidenti secinājuši, ka atbalsts izmaksāts atbilstoši noteikumiem, taču, analizējot Zemkopības ministrijas (ZM) aplēses, konstatēts, ka aprēķinos izmantotās prognozes un reālā aina būtiski atšķīrusies. Nozares ražotāju ieņēmumu faktiskais samazinājums nemaz nav bijis tik liels kā ministrijas sākotnēji prognozētais, secināts revīzijā.

Divās no trim atbalsta pro­grammām pieprasījums bijis pavisam neliels, un neizlietotā nauda – ap 10 miljoniem eiro – novirzīta uz trešo programmu – atbalstam ienākumu stabilizēšanai noteiktu lopkopības nozaru lauksaimniekiem par piena govīm, gaļas liellopiem un nobarojamām cūkām. Šīm nozarēm bija plānoti 19 miljoni eiro, bet atbalstam izmaksāti 26 miljoni.

“Latvijas Avīze” jau iepriekš rakstīja, ka sākumā valdības noteiktais ieņēmumu samazinājums kādā nozarē bija vismaz par 20%, taču jūnijā tas mainīts uz 5%. Šāda lēmuma pamatojums – tā dara Lietuvā. Tādējādi atbalstam kvalificējās visas noteikumos minētās lauksaimniecības nozares. Vienlaikus atbalsta kopējais apmērs un atbalsta likme par katru lauksaimniecības dzīvnieku tika noteikti tādā apjomā, lai kompensētu lielāko daļu no 20% ieņēmumu krituma, pauž revidenti.

Pēc revidentu aplēsēm, valsts atbalsts piena lopkopības nozarē par vismaz 7,3 miljoniem eiro pārsniedza ieņēmumu samazinājuma apjomu. Un, ņemot vērā, ka divās citās atbalsta programmās līdzekļi palika pāri, radās iespēja pagarināt atbalsta periodu – tas izmaksāts gan augustā, gan decembrī. Kopumā atbalstu saņēma 9040 pretendenti, maksimālais atbalsta apmērs – 100 tūkstoši eiro.

 

Pilnībā nepiekrīt

Zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts “Latvijas Avīzei” norādīja, ka vēl ir lietas, kas jāanalizē, piemēram, par uzraudzības mehānismu, taču kopumā galvenajam secinājumam ministrija nepiekrīt. “Mūsu ieskatā atbalsts lauksaimniekiem savu mērķi sasniedza. Mēs nerunājam par pārkompensāciju, bet tikai un vienīgi par nozares dzīvotspēju,” viņš sacīja.

Fakti esot skaidri redzami – cenas cūkgaļai samazinājās par 47%, piena kilogramam bija 10 centu samazinājums, kas nekādi neliecinot par pārkompensāciju. Tāpat esot jāsaprot, ka atšķirībā no metālapstrādes govij “štepseli izraut nevar”. Arī 5% apgrozījuma samazinājuma kritērijs šaubas neraisot, jo tas atbildis situācijai kopējā ES tirgū, toskait Lietuvā, Polijā, kur atbalsta mehānisms zemniekiem sākas pie 5%.

Arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ģenerāldirektors Guntis Vilnītis norāda, ka atbalsts krīzes seku likvidēšanai bijis ļoti svarīgs, īpaši piena nozarei, tāpēc lauksaimnieki nevarot piekrist revidentu secinājumiem.

Piena naudu varēja saņemt ganāmpulku īpašnieki, kam izmaksāja 172 eiro, taču, ja rēķinātu visus zaudējumus, par govi vajadzētu izmaksāt vismaz 226,46 eiro, sacīja Vilnītis. Savukārt tām lielajām saimniecībām, kas cieta 150 tūkstošus eiro zaudējumus, izmaksāt varēja vien 100 tūkstošus, jo bija noteikti griesti. Vilnītis zina teikt, ka bijušas arī tādas saimniecības, kas nesaņēma neko.

“VK atzinums ir pārsteidzīgs, jo uzņēmumi vēl nav iesnieguši savus gada pārskatus, līdz ar to šādu analīzi vēl nevar veikt. Mēs uzskatām, ka ZM lēmums piešķirt naudu krīzes skartajām nozarēm bija tālredzīgs, ja gadījumā iestājas sliktākais scenārijs. Piena pārstrāde izgāja “pa nullēm”, pateicoties tieši šim atbalstam,” uzsvēra LOSP ģenerāldirektors.

Biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre atgādina, ka biedrība aicinājusi ministriju vērtēt katras saimniecības situāciju individuāli un izmaksāt šo atbalstu atbilstoši apgrozījuma samazinājumam.

“ZM kompetencē ir izvērtēt iespēju piešķirt šādu individuāli aprēķinātu atbalstu, vadoties pēc ES nosacījumiem un atbalsta administrēšanas izmaksām. Atbalsts tika paredzēts ne tikai piena nozarei, bet arī gaļas lopiem, kuriem cenu kritums bija pat virs 20%. Kopumā uzskatām, ka šis atbalsts bija operatīvs un ļoti svarīgs nozarei.”

 

Citi cieta vairāk

Vai revidentu secinātais neliecina, ka notikusi šķiešanās ar naudu? Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta Agrobiznesa informācijas un analīzes daļas vadītāja Valda Bratka: “Šie līdzekļi bija paredzēti Covid-19 ietekmes mazināšanai tiem, kas nevarēja ražot vai bija spiesti apturēt darbu.

Ja tas ir kompensēts par daudz, tas nozīmē, ka nauda nav izlietota paredzētajam mērķim, un tas nav godīgi pret pārējām nozarēm, kas šajā krīzē cieta visvairāk.”

Uz jautājumu, vai, zinot to, ka Latvijas zemnieki saņem vienus no viszemākajiem tiešmaksājumiem, šī nauda mazliet neizlīdzinātu šo netaisnību, Valda Bratka sacīja, ka katra nauda, kas ienāk, ir solis izlīdzināšanas virzienā. Jāpiebilst, ka VK tiešmaksājumu apjomu veiktās revīzijas ietvaros nevērtēja, jo tas nav ar Covid-19 atbalstu tieši saistīts jautājums un tam nebija mērķis līdzsvarot nozares ieņēmumus ES mērogā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ar VK sniegto ziņojumu vakar vēl nebija iepazinusies Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) vadītāja Inna Šteinbuka, tāpēc detalizētāku komentāru sola vēlāk. Tomēr viņa zina, ka lauksaimniekiem pērn bijusi ļoti laba raža un kopumā lauksaimniecība nodrošināja mazāku lejupslīdi, bet to, visticamāk, nevar attiecināt uz pilnīgi visām apakšnozarēm.

Inna Šteinbuka vakar arī vērsa uzmanību uz to, ka Covid-19 atbalsta pasākumi aizvien vairāk izskatās politiski, nevis ekonomiski pamatoti. Turklāt atbalsts jau patlaban esot sasniedzis nepieciešamo apjomu un jaunu atbalsta pasākumu izveide nav nepieciešama.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
Vai Latvijā notiek lauksaimnieku pretnostatīšana, nevis situācijas izvērtēšana ar skatu nākotnē? 4
7 stundas
LE
LETA
Laukos
Aptauja: Vai atbalsti pesticīdu jeb augu aizsardzības līdzekļu lietošanu lauksaimniecībā? 9
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Ukstiņu sīpolpīnes: pārcelšanās uz laukiem jaunu ģimeni rosina sākt sīpolu audzēšanu 4
2 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Var nākties atbildēt ar savu maku!” “Rīgas mežu” bijušajai valdei prasīs atmaksāt miljonus 12
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 11
1 diena
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 33
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 74
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 5
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien notiks kaut kas patiešām negaidīts! Horoskopi 11.maijam 3
20 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Laukos
Atbildīgi pret vidi? Skaidrojam elektrovelosipēda priekšrocības 8
6 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Atbildības ētikai jākļūst par vides aizsardzības pamatnosacījumu 6
3. maijs, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Vietējo ābolu un ogu nepietiek. Kāpēc uzņēmēji nespēj nodrošināt pieprasījumu? 14
3. maijs, 2021
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
“Pirms šos līdzekļus lietot, vajag padomāt, vai tie vispār ir jālieto. Cena dažkārt ir cilvēka dzīvība.” Vai antibiotiku ēras beigas? 8
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Skaidrojam! Kā veikalu plauktos atrast bioloģiski audzētus produktus? 13
29. aprīlis, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Meža īpašniekiem un izstrādātājiem šogad galvassāpes acīmredzot sagādās kārtējais liegums 17
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Riekstiņa: Ir jāanalizē, kur inficējas visvairāk, nevis jāver viss ciet 6
55 minūtes
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Polijā spridzināšanas draudu dēļ evakuē cilvēkus no tiesas un valsts iestāžu ēkām
11 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
VIDEO. “Bērni leca pa logu no trešā stāva!” Krievijā evakuē skolu, kur apšaudē nogalināti 11 cilvēki 2
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Politologs Ikstens skaidro, vai “KPV LV” maz ir cits ekonomikas ministra amata kandidāts 5
1 stunda
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 8
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai Rīgā izskaudīs diennakts veikalus-kafejnīcas? Skaidro Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola 19
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
No amata pienākumu pildīšanas atstādināts Krapsis. Policijas šefs Ruks skaidro situāciju 4
1 stunda
ML
Māra Lapsa
Veselam
Kas vērtīgs papaijās un vai tās būtu jāēd ikdienā? 2
6 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 114
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Muzikālajā šovā “Balss Maskā” triumfē Baltais Vilks: kura Latvijas slavenība tā bija?
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 74
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 155
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 6
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 33
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 185
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 33
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 77
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Milda, Karmena un Manfrēds
14:22
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Polijā spridzināšanas draudu dēļ evakuē cilvēkus no tiesas un valsts iestāžu ēkām
14:18
LE
LETA
Ziņas
Valdība atļauj iesaistīt karavīrus Rīgā paredzētā pasaules hokeja čempionāta organizēšanā
14:09