Lopkopjiem par piena govīm, gaļas liellopiem un nobarojamām cūkām bija plānoti 19 miljoni eiro, bet atbalstā izmaksāti 26 miljoni.
Lopkopjiem par piena govīm, gaļas liellopiem un nobarojamām cūkām bija plānoti 19 miljoni eiro, bet atbalstā izmaksāti 26 miljoni.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Govij “štepseli izraut nevar”! Notikusi šķiešanās ar naudu vai pamatots zemnieku atbalsts krīzē? 20

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pērn lauksaimniekiem atvēlēto valsts atbalsta naudu 35 miljonus eiro “Covid-19” krīzes seku mazināšanai nule kā izvētījusi Valsts kontrole (VK). Revīzijā secināts, ka nepieciešamās naudas aprēķini balstījušies uz ievērojami negatīvāka scenārija iestāšanos, nekā izrādījās vēlāk.

LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 129
22 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 91
10 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
1 diena
Lasīt citas ziņas

Turklāt atbalstīto nozaru ieņēmumu faktiskais samazinājums nemaz nebija tik liels kā ministrijas sākotnēji prognozētais. Līdz ar to secināts, ka atbalsta maksājumi no valsts budžeta ne tikai kompensēja nozaru ieņēmumu samazinājumu, bet atsevišķām lauksaimniecības nozarēm pat palielināja ieņēmumus salīdzinājumā ar attiecīgiem iepriekšējo gadu periodiem.

Jāpiebilst, ka kopumā pandēmijas krīzes pārvarēšanai valdība pērn lauksaimniekiem rezervēja 45,5 miljonus eiro no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, bet VK pārbaudījusi 35,5 miljonu izlietojumu, no kā iztērēti 84%.

 

Kritums mazāks par prognozēto

CITI ŠOBRĪD LASA

Revidenti secinājuši, ka atbalsts izmaksāts atbilstoši noteikumiem, taču, analizējot Zemkopības ministrijas (ZM) aplēses, konstatēts, ka aprēķinos izmantotās prognozes un reālā aina būtiski atšķīrusies. Nozares ražotāju ieņēmumu faktiskais samazinājums nemaz nav bijis tik liels kā ministrijas sākotnēji prognozētais, secināts revīzijā.

Divās no trim atbalsta pro­grammām pieprasījums bijis pavisam neliels, un neizlietotā nauda – ap 10 miljoniem eiro – novirzīta uz trešo programmu – atbalstam ienākumu stabilizēšanai noteiktu lopkopības nozaru lauksaimniekiem par piena govīm, gaļas liellopiem un nobarojamām cūkām. Šīm nozarēm bija plānoti 19 miljoni eiro, bet atbalstam izmaksāti 26 miljoni.

“Latvijas Avīze” jau iepriekš rakstīja, ka sākumā valdības noteiktais ieņēmumu samazinājums kādā nozarē bija vismaz par 20%, taču jūnijā tas mainīts uz 5%. Šāda lēmuma pamatojums – tā dara Lietuvā. Tādējādi atbalstam kvalificējās visas noteikumos minētās lauksaimniecības nozares. Vienlaikus atbalsta kopējais apmērs un atbalsta likme par katru lauksaimniecības dzīvnieku tika noteikti tādā apjomā, lai kompensētu lielāko daļu no 20% ieņēmumu krituma, pauž revidenti.

Pēc revidentu aplēsēm, valsts atbalsts piena lopkopības nozarē par vismaz 7,3 miljoniem eiro pārsniedza ieņēmumu samazinājuma apjomu. Un, ņemot vērā, ka divās citās atbalsta programmās līdzekļi palika pāri, radās iespēja pagarināt atbalsta periodu – tas izmaksāts gan augustā, gan decembrī. Kopumā atbalstu saņēma 9040 pretendenti, maksimālais atbalsta apmērs – 100 tūkstoši eiro.

 

Pilnībā nepiekrīt

Zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts “Latvijas Avīzei” norādīja, ka vēl ir lietas, kas jāanalizē, piemēram, par uzraudzības mehānismu, taču kopumā galvenajam secinājumam ministrija nepiekrīt. “Mūsu ieskatā atbalsts lauksaimniekiem savu mērķi sasniedza. Mēs nerunājam par pārkompensāciju, bet tikai un vienīgi par nozares dzīvotspēju,” viņš sacīja.

Fakti esot skaidri redzami – cenas cūkgaļai samazinājās par 47%, piena kilogramam bija 10 centu samazinājums, kas nekādi neliecinot par pārkompensāciju. Tāpat esot jāsaprot, ka atšķirībā no metālapstrādes govij “štepseli izraut nevar”. Arī 5% apgrozījuma samazinājuma kritērijs šaubas neraisot, jo tas atbildis situācijai kopējā ES tirgū, toskait Lietuvā, Polijā, kur atbalsta mehānisms zemniekiem sākas pie 5%.

Arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ģenerāldirektors Guntis Vilnītis norāda, ka atbalsts krīzes seku likvidēšanai bijis ļoti svarīgs, īpaši piena nozarei, tāpēc lauksaimnieki nevarot piekrist revidentu secinājumiem.

Piena naudu varēja saņemt ganāmpulku īpašnieki, kam izmaksāja 172 eiro, taču, ja rēķinātu visus zaudējumus, par govi vajadzētu izmaksāt vismaz 226,46 eiro, sacīja Vilnītis. Savukārt tām lielajām saimniecībām, kas cieta 150 tūkstošus eiro zaudējumus, izmaksāt varēja vien 100 tūkstošus, jo bija noteikti griesti. Vilnītis zina teikt, ka bijušas arī tādas saimniecības, kas nesaņēma neko.

“VK atzinums ir pārsteidzīgs, jo uzņēmumi vēl nav iesnieguši savus gada pārskatus, līdz ar to šādu analīzi vēl nevar veikt. Mēs uzskatām, ka ZM lēmums piešķirt naudu krīzes skartajām nozarēm bija tālredzīgs, ja gadījumā iestājas sliktākais scenārijs. Piena pārstrāde izgāja “pa nullēm”, pateicoties tieši šim atbalstam,” uzsvēra LOSP ģenerāldirektors.

Biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre atgādina, ka biedrība aicinājusi ministriju vērtēt katras saimniecības situāciju individuāli un izmaksāt šo atbalstu atbilstoši apgrozījuma samazinājumam.

“ZM kompetencē ir izvērtēt iespēju piešķirt šādu individuāli aprēķinātu atbalstu, vadoties pēc ES nosacījumiem un atbalsta administrēšanas izmaksām. Atbalsts tika paredzēts ne tikai piena nozarei, bet arī gaļas lopiem, kuriem cenu kritums bija pat virs 20%. Kopumā uzskatām, ka šis atbalsts bija operatīvs un ļoti svarīgs nozarei.”

 

Citi cieta vairāk

Vai revidentu secinātais neliecina, ka notikusi šķiešanās ar naudu? Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta Agrobiznesa informācijas un analīzes daļas vadītāja Valda Bratka: “Šie līdzekļi bija paredzēti Covid-19 ietekmes mazināšanai tiem, kas nevarēja ražot vai bija spiesti apturēt darbu.

Ja tas ir kompensēts par daudz, tas nozīmē, ka nauda nav izlietota paredzētajam mērķim, un tas nav godīgi pret pārējām nozarēm, kas šajā krīzē cieta visvairāk.”

Uz jautājumu, vai, zinot to, ka Latvijas zemnieki saņem vienus no viszemākajiem tiešmaksājumiem, šī nauda mazliet neizlīdzinātu šo netaisnību, Valda Bratka sacīja, ka katra nauda, kas ienāk, ir solis izlīdzināšanas virzienā. Jāpiebilst, ka VK tiešmaksājumu apjomu veiktās revīzijas ietvaros nevērtēja, jo tas nav ar Covid-19 atbalstu tieši saistīts jautājums un tam nebija mērķis līdzsvarot nozares ieņēmumus ES mērogā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ar VK sniegto ziņojumu vakar vēl nebija iepazinusies Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) vadītāja Inna Šteinbuka, tāpēc detalizētāku komentāru sola vēlāk. Tomēr viņa zina, ka lauksaimniekiem pērn bijusi ļoti laba raža un kopumā lauksaimniecība nodrošināja mazāku lejupslīdi, bet to, visticamāk, nevar attiecināt uz pilnīgi visām apakšnozarēm.

Inna Šteinbuka vakar arī vērsa uzmanību uz to, ka Covid-19 atbalsta pasākumi aizvien vairāk izskatās politiski, nevis ekonomiski pamatoti. Turklāt atbalsts jau patlaban esot sasniedzis nepieciešamo apjomu un jaunu atbalsta pasākumu izveide nav nepieciešama.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šure: Straujā elektrības cenu kāpuma ietekmē nav sagaidāms straujš pārtikas cenu lēciens 25
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Kāposti vēl briest, bet cenas – mainīgas. Cik Centrāltirgū maksā Latvijā audzēti kāposti? 6
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Tuvākajos mēnešos varētu pieaugt maizes un miltu izstrādājumu cenas. Kā to skaidro eksperti? 15
4 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons? 34
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 129
21 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 91
10 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 11
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 97
1 diena
Lasīt citas ziņas
IR
Ilmārs Randers
Laukos
“Līdzšinējā “lopu tehnoloģija” ir ļoti neefektīva zemes izmantošanas ziņā.” Saruna ar Edgaru Ružu 26
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Posts un neraža! Madonas novadā lācis pamatīgi izpostījis biškopības saimniecību 35
14. septembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Daudzi saimnieki saka, ka kartupeļu ražas šogad ir katastrofa. Tupeņu cenas ir dubultā un nekas neliecina, ka tās varētu samazināties 33
14. septembris, 2021
LE
LETA
Laukos
“Zemnieku saeima”: Provizoriskais dārzeņu ražas zudums šogad varētu būt apmēram 30% 15
13. septembris, 2021
Ieva Ēvalde
Laukos
Aitu sūkalu želejkonfektes, ēdamas kafijas glāzītes, circeņu milti – “Riga Food” šogad piedāvā sevišķi plašu jaunradītu produktu klāstu 10
11. septembris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nav ļaunuma bez labuma!” MKPC apmāca meža īpašniekus un aizstāv viņu intereses 2
8. septembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Reirs skaidro, kāpēc nākamā gada budžetā nav paredzēta minimālās algas celšana 53
11 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Lemberga likumu noraida. Judins atzīst, ka viņam kauns, ka Saeima nopietni diskutē par šādiem jautājumiem 12
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja būs iekšējais taisnīgums, mēs tos bēgļus arī pieņemsim.” Rūta Dimanta par problēmām valsts prioritātēs 8
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krieķis gadu pēc Rebenoka slepkavības: Pirmos pierādījumus atrada pēc mēneša, tīrot māju 21
13 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 91
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 129
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Par interneta hītu kļuvis video, kurā Staķis pārsteigts par sportistiem, kas ieradušies uz apbalvošanu: “Kādā sakarā? Ā, īstais Pļaviņš un Točs!” 38
16 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Atsāks darbu pie Pašvaldību referendumu likuma 2
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 11
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātājas Elīnas Gluzunovas vīrs pukojas, ka sieva ir kā “saaugusi” ar telefonu: “Tie “like” ir svarīgāki par bērniem!” 7
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 97
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 125
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 58
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Agris un Agrita 1
17 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Ar kādiem “tautas līdzekļiem” labi var iztīrīt veļasmašīnu, bet kādus labāk tomēr nelietot?
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad jau mums vajag mēru katrai Rīgas bedrei!” Ušakovs skeptisks par nakts mēra amata ieviešanu galvaspilsētā 38
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Botass ātrākais pirmajos F-1 treniņbraucienos
23:03
LE
LETA
Ziņas
Nīderlande ievieš obligātus Covid-19 sertifikātus 14
22:06
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Līdz ar Rūdolfu Blaumani mirusi arī ērglēniešu vienprātība
21:32