Lopkopjiem par piena govīm, gaļas liellopiem un nobarojamām cūkām bija plānoti 19 miljoni eiro, bet atbalstā izmaksāti 26 miljoni.
Lopkopjiem par piena govīm, gaļas liellopiem un nobarojamām cūkām bija plānoti 19 miljoni eiro, bet atbalstā izmaksāti 26 miljoni.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Govij “štepseli izraut nevar”! Notikusi šķiešanās ar naudu vai pamatots zemnieku atbalsts krīzē? 20

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pērn lauksaimniekiem atvēlēto valsts atbalsta naudu 35 miljonus eiro “Covid-19” krīzes seku mazināšanai nule kā izvētījusi Valsts kontrole (VK). Revīzijā secināts, ka nepieciešamās naudas aprēķini balstījušies uz ievērojami negatīvāka scenārija iestāšanos, nekā izrādījās vēlāk.

PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 77
18 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 29
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 282
1 diena
Lasīt citas ziņas

Turklāt atbalstīto nozaru ieņēmumu faktiskais samazinājums nemaz nebija tik liels kā ministrijas sākotnēji prognozētais. Līdz ar to secināts, ka atbalsta maksājumi no valsts budžeta ne tikai kompensēja nozaru ieņēmumu samazinājumu, bet atsevišķām lauksaimniecības nozarēm pat palielināja ieņēmumus salīdzinājumā ar attiecīgiem iepriekšējo gadu periodiem.

Jāpiebilst, ka kopumā pandēmijas krīzes pārvarēšanai valdība pērn lauksaimniekiem rezervēja 45,5 miljonus eiro no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, bet VK pārbaudījusi 35,5 miljonu izlietojumu, no kā iztērēti 84%.

 

Kritums mazāks par prognozēto

CITI ŠOBRĪD LASA

Revidenti secinājuši, ka atbalsts izmaksāts atbilstoši noteikumiem, taču, analizējot Zemkopības ministrijas (ZM) aplēses, konstatēts, ka aprēķinos izmantotās prognozes un reālā aina būtiski atšķīrusies. Nozares ražotāju ieņēmumu faktiskais samazinājums nemaz nav bijis tik liels kā ministrijas sākotnēji prognozētais, secināts revīzijā.

Divās no trim atbalsta pro­grammām pieprasījums bijis pavisam neliels, un neizlietotā nauda – ap 10 miljoniem eiro – novirzīta uz trešo programmu – atbalstam ienākumu stabilizēšanai noteiktu lopkopības nozaru lauksaimniekiem par piena govīm, gaļas liellopiem un nobarojamām cūkām. Šīm nozarēm bija plānoti 19 miljoni eiro, bet atbalstam izmaksāti 26 miljoni.

“Latvijas Avīze” jau iepriekš rakstīja, ka sākumā valdības noteiktais ieņēmumu samazinājums kādā nozarē bija vismaz par 20%, taču jūnijā tas mainīts uz 5%. Šāda lēmuma pamatojums – tā dara Lietuvā. Tādējādi atbalstam kvalificējās visas noteikumos minētās lauksaimniecības nozares. Vienlaikus atbalsta kopējais apmērs un atbalsta likme par katru lauksaimniecības dzīvnieku tika noteikti tādā apjomā, lai kompensētu lielāko daļu no 20% ieņēmumu krituma, pauž revidenti.

Pēc revidentu aplēsēm, valsts atbalsts piena lopkopības nozarē par vismaz 7,3 miljoniem eiro pārsniedza ieņēmumu samazinājuma apjomu. Un, ņemot vērā, ka divās citās atbalsta programmās līdzekļi palika pāri, radās iespēja pagarināt atbalsta periodu – tas izmaksāts gan augustā, gan decembrī. Kopumā atbalstu saņēma 9040 pretendenti, maksimālais atbalsta apmērs – 100 tūkstoši eiro.

 

Pilnībā nepiekrīt

Zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts “Latvijas Avīzei” norādīja, ka vēl ir lietas, kas jāanalizē, piemēram, par uzraudzības mehānismu, taču kopumā galvenajam secinājumam ministrija nepiekrīt. “Mūsu ieskatā atbalsts lauksaimniekiem savu mērķi sasniedza. Mēs nerunājam par pārkompensāciju, bet tikai un vienīgi par nozares dzīvotspēju,” viņš sacīja.

Fakti esot skaidri redzami – cenas cūkgaļai samazinājās par 47%, piena kilogramam bija 10 centu samazinājums, kas nekādi neliecinot par pārkompensāciju. Tāpat esot jāsaprot, ka atšķirībā no metālapstrādes govij “štepseli izraut nevar”. Arī 5% apgrozījuma samazinājuma kritērijs šaubas neraisot, jo tas atbildis situācijai kopējā ES tirgū, toskait Lietuvā, Polijā, kur atbalsta mehānisms zemniekiem sākas pie 5%.

Arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ģenerāldirektors Guntis Vilnītis norāda, ka atbalsts krīzes seku likvidēšanai bijis ļoti svarīgs, īpaši piena nozarei, tāpēc lauksaimnieki nevarot piekrist revidentu secinājumiem.

Piena naudu varēja saņemt ganāmpulku īpašnieki, kam izmaksāja 172 eiro, taču, ja rēķinātu visus zaudējumus, par govi vajadzētu izmaksāt vismaz 226,46 eiro, sacīja Vilnītis. Savukārt tām lielajām saimniecībām, kas cieta 150 tūkstošus eiro zaudējumus, izmaksāt varēja vien 100 tūkstošus, jo bija noteikti griesti. Vilnītis zina teikt, ka bijušas arī tādas saimniecības, kas nesaņēma neko.

“VK atzinums ir pārsteidzīgs, jo uzņēmumi vēl nav iesnieguši savus gada pārskatus, līdz ar to šādu analīzi vēl nevar veikt. Mēs uzskatām, ka ZM lēmums piešķirt naudu krīzes skartajām nozarēm bija tālredzīgs, ja gadījumā iestājas sliktākais scenārijs. Piena pārstrāde izgāja “pa nullēm”, pateicoties tieši šim atbalstam,” uzsvēra LOSP ģenerāldirektors.

Biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre atgādina, ka biedrība aicinājusi ministriju vērtēt katras saimniecības situāciju individuāli un izmaksāt šo atbalstu atbilstoši apgrozījuma samazinājumam.

“ZM kompetencē ir izvērtēt iespēju piešķirt šādu individuāli aprēķinātu atbalstu, vadoties pēc ES nosacījumiem un atbalsta administrēšanas izmaksām. Atbalsts tika paredzēts ne tikai piena nozarei, bet arī gaļas lopiem, kuriem cenu kritums bija pat virs 20%. Kopumā uzskatām, ka šis atbalsts bija operatīvs un ļoti svarīgs nozarei.”

 

Citi cieta vairāk

Vai revidentu secinātais neliecina, ka notikusi šķiešanās ar naudu? Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta Agrobiznesa informācijas un analīzes daļas vadītāja Valda Bratka: “Šie līdzekļi bija paredzēti Covid-19 ietekmes mazināšanai tiem, kas nevarēja ražot vai bija spiesti apturēt darbu.

Ja tas ir kompensēts par daudz, tas nozīmē, ka nauda nav izlietota paredzētajam mērķim, un tas nav godīgi pret pārējām nozarēm, kas šajā krīzē cieta visvairāk.”

Uz jautājumu, vai, zinot to, ka Latvijas zemnieki saņem vienus no viszemākajiem tiešmaksājumiem, šī nauda mazliet neizlīdzinātu šo netaisnību, Valda Bratka sacīja, ka katra nauda, kas ienāk, ir solis izlīdzināšanas virzienā. Jāpiebilst, ka VK tiešmaksājumu apjomu veiktās revīzijas ietvaros nevērtēja, jo tas nav ar Covid-19 atbalstu tieši saistīts jautājums un tam nebija mērķis līdzsvarot nozares ieņēmumus ES mērogā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ar VK sniegto ziņojumu vakar vēl nebija iepazinusies Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) vadītāja Inna Šteinbuka, tāpēc detalizētāku komentāru sola vēlāk. Tomēr viņa zina, ka lauksaimniekiem pērn bijusi ļoti laba raža un kopumā lauksaimniecība nodrošināja mazāku lejupslīdi, bet to, visticamāk, nevar attiecināt uz pilnīgi visām apakšnozarēm.

Inna Šteinbuka vakar arī vērsa uzmanību uz to, ka Covid-19 atbalsta pasākumi aizvien vairāk izskatās politiski, nevis ekonomiski pamatoti. Turklāt atbalsts jau patlaban esot sasniedzis nepieciešamo apjomu un jaunu atbalsta pasākumu izveide nav nepieciešama.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Lauki turpina iztukšoties: saimniecību skaits sarucis pat divkārt 35
2 dienas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 53
3 dienas
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
Vai Latvijā notiek lauksaimnieku pretnostatīšana, nevis situācijas izvērtēšana ar skatu nākotnē? 18
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Aptauja: Vai atbalsti pesticīdu jeb augu aizsardzības līdzekļu lietošanu lauksaimniecībā? 19
5 dienas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 75
18 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 20
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 277
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 89
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 22
6 stundas
Lasīt citas ziņas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Ukstiņu sīpolpīnes: pārcelšanās uz laukiem jaunu ģimeni rosina sākt sīpolu audzēšanu 4
Nedēļa
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Var nākties atbildēt ar savu maku!” “Rīgas mežu” bijušajai valdei prasīs atmaksāt miljonus 12
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Atbildīgi pret vidi? Skaidrojam elektrovelosipēda priekšrocības 8
5. maijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Atbildības ētikai jākļūst par vides aizsardzības pamatnosacījumu 6
3. maijs, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Vietējo ābolu un ogu nepietiek. Kāpēc uzņēmēji nespēj nodrošināt pieprasījumu? 14
3. maijs, 2021
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
“Pirms šos līdzekļus lietot, vajag padomāt, vai tie vispār ir jālieto. Cena dažkārt ir cilvēka dzīvība.” Vai antibiotiku ēras beigas? 8
30. aprīlis, 2021
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Šovasar ieviesīs maksu par iebraukšanu bijušajā padomju armijas raķešu bāzē Zeltiņu pagastā 3
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāma migla un lietus mākoņi
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Muzeju nakts – citā realitātē: attālināti un brīvdabā, apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Stāsti
“Sen jau tas bija jādara!” Rīdziniece Sanija jau astoņu gadus cīnās par iekļūšanu mājās
3 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pavasaros mūs grūti mierā noturēt!” Rucava-Dundaga-Jaunpils: dodamies!
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Zināms, kā izskatīsies Samantas Tīnas uzstāšanās “Eirovīzijas” dziesmu konkursā
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
“Nedzīt depresijā paaudzi, kas ir pusaudžu vecumā!” Magda Riekstiņa aicina padomāt arī par jauniešu vajadzībām
3 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 75
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 56
1 diena
Ieva Ēvalde
Ziņas
Neredzamie Rīgas hosteļi: Kā ir gulēt vienā istabā ar ballētājiem, kurjeriem, celtniekiem un pat bezpajumtniekiem 20
1 diena
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
8 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Gints Narogs: Krievijas mediji savā tendenciozajā stilā jau steidz ziņot, ka PČ Rīgā var nemaz nenotikt 21
22 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 89
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Gardo recepšu” kladītei: banānu krēms – ievārījums ar ananāsiem: gatavs dažās minūtēs! 1
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 83
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 38
1 diena
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
16:47
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: EK paziņojusi par 2020.gadā pieņemtās industriālās stratēģijas atjaunošanu. Ko varam sagaidīt?
16:21
LE
LETA
Ziņas
Izraēla Gazā sagrauj ēku, kurā atradās “Al Jazeera” un AP korespondentu punkti 3
16:03