Kūtsmēslu kaudze vai vircas izkliedēšana laukā kļuvusi teju par retumu, kam iemesls ir mājlopu skaita kritums un pieaugošā minerālmēslu popularitāte.
Kūtsmēslu kaudze vai vircas izkliedēšana laukā kļuvusi teju par retumu, kam iemesls ir mājlopu skaita kritums un pieaugošā minerālmēslu popularitāte.
Foto no privātā arhīva

Vecie ulmaņlaiku saimnieki droši vien kapā otrādi apgrieztos! Kā tas nākas, ka Latvija ir sākusi pirkt importa kūtsmēslus? 82

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze, AS “Latvijas Mediji”

Vecie ulmaņlaiku saimnieki droši vien kapā otrādi apgrieztos, ja zinātu, ka esam sākuši pirkt importa kūtsmēslus. Vai tad pašiem savas vircas vairs nepietiek?

Bēdīgā patiesība ir tāda, ka nepietiek gan.

GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 49
21 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 113
1 diena
Lasīt citas ziņas

Kūtsmēslus izkonkurējis minerālmēslojums, lielfermas savu kūts labumu pārstrādā izdevīgajā biogāzē, bet lauku ainavā govis tikpat kā neredzēt, jo mājlopu skaits lauku sētās dramatiski sarucis.

Vecajiem saimniekiem vairs ne spēka, ne izdevīguma turēt govis vai cūkas.

Importa kūtsmēsli no Nīderlandes

Pirms nedēļas liepājnieki (un ne tikai) sociālajos tīklos sacēla viedokļu vētru saistībā ar ostā ienākušu kuģi, kurš atveda 4000 (!) tonnas organisko mēslu no Nīderlandes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesa, Valsts vides dienests bija uzdevumu augstumos, laikus brīdinot pilsētniekus par iespējamu smaku un mobilizējot visus spēkus mēslu pārkraušanas procesa uzraudzīšanai.

Tā kā dubults neplīst, notikumam par godu pirmoreiz Latvijā tika pat izmēģināts “elektroniskais smaku deguns”, kura uzdevums bija ar īpašu precizitāti mērīt smakas stiprumu.

Ar dokumentiem viss bija kārtībā, mēslojumam līdzi nāca Valsts augu aizsardzības dienesta reģistrācijas apliecība un arī izkraušanas process beigu beigās noritēja bez starpgadījumiem.

Tiktāl viss labi, taču neizpratni un līdzpilsoņu šūmēšanos raisīja kas cits.

Kā tas vispār nākas, ka Latvijā esam nonākuši tiktāl, ka pašiem savu kūtsmēslu vairs nepietiek? Un vai tik importa mēsliem nav kāda vaina, ja jau holandieši grib no tiem tikt vaļā?

Nav fermu, nav mēslu

“Lopkopji šobrīd nespēj nodrošināt mūsu laukus ar kūtsmēsliem, jo mūsu valstī ir zemākais lopu blīvums Eiropas Savienībā! Latvijā lopu blīvums uz hektāru ir 0,3, savukārt Nīderlandē ir 2,4 vienības,” skaidro biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.

Viņa akcentē – lai gan Latvijā joprojām ir ļoti labs potenciāls attīstīt lopkopību, pret jaunu fermu izveidi un smakām protestē ne tikai pilsētnieki, bet arī šodienas lauku iedzīvotāji.

“No zaļi domājošajiem iedzīvotājiem saņemam pārmetumus, ka pārāk daudz iepērkam un lietojam minerālmēslus, bet tajā pašā laikā neviens arī nevēlas paciest smaku no mēslu izvešanas talkām, kas notiek reizi gadā,” teic biedrības pārstāve.

Viedoklim piekrīt Auces novada saimniecības “Lielvaicēni” saimniece, “Zemnieku saeimas” eksperte Iveta Grudovska, norādot, ka pēdējās desmitgadēs dzīvnieku skaits laukos ir dramatiski sarucis.

“To redz padzīvojuši cilvēki, kas atceras pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu beigas, kad Latvijā nebija kūlas. Visu zāli noēda govis. Aizejot mūžībā vecajiem kolhozniekiem, līdz ar viņiem aiziet arī brūnaļas, kas veica pļāvēja darbu. Diemžēl šie laiki, kad laukos kūsāja dzīvība un katrā ģimenē bija pa govij un cūkai, ir aizgājuši uz neatgriešanos.”

Organikas vietā ķīmija

Statistika liecina, ka pēdējos gados Latvijas saimniecības saražo ap 4605 tūkstošiem tonnu kūtsmēslu gadā, kas nozīmē, ka viena hektāra lauku (pļavas un ganības neskaitot) mēslošanai tiek 3,6 tonnas.

Diemžēl šāds mēslu apjoms nenodrošina pat vienas tonnas graudu ražas ieguvi. Ja Latvijā par 50% samazinātu minerālmēslu patēriņu, ražas līmenis nokristu precīzi uz pusi, jo kūtsmēsli to nekādi nespēj kompensēt.

Tā kā notikusi saimniecību specializācija, tūkstošiem augkopības saimniecību organisko mēslojumu nav izmantojušas  30 gadus. Jo izrādās, ka ražību pakāpeniski var palielināt tikai ar minerālmēsliem, taču ne līdz bezgalībai. Sasniedzot zināmu līmeni, kāpums apstājas.

“Jā, protams, pēdējo piecu gadu laikā ražība svārstās vairāk laikapstākļu, nevis minerālmēslu patēriņa svārstību dēļ. Pieaugot turīguma līmenim, augkopības saimniecības atļaujas vairāk eksperimentēt, arī atkal iemēģinot organisko mēslojumu, ja vien tas ir pieejams. Organiskais mēslojums nodrošina ražu stabilitāti arī sarežģītos klimatiskajos apstākļos, tāpēc pieprasījums pēc tā palielinās,” teic I. Grudovska.

Tālāk jau strādā tirgus ekonomika – pieaug pieprasījums, parādās piedāvājums. Zaļā kursa ietekmē vairākas ES dalībvalstis ar augstu dzīvnieku blīvumu ir spiestas meklēt risinājumu organiskā mēslojuma utilizēšanai, nevis iestrādei augsnē.

Viens no paņēmieniem – kūtsmēslus izžāvēt un nogādāt tur, kur to trūkst. Vienmēr jautājums, cik tas maksā, bet, jo mēsli ir bagātīgāki ar slāpekli, fosforu, kāliju un mikroelementiem, jo par tiem var paprasīt lielāku cenu, līdz tas sedz transportēšanas izdevumus.

Vai var ievest bīstamus kūtsmēslus?

Teorētiski ne – praktiski – jā. Ja krāpjas ar dokumentiem. Pie rokas pieķerts pagaidām neviens nav, taču zemnieku pieredze liecinot, ka no trešajām valstīm tepat kaimiņos iespējams sagādāt dažnedažādu lētu mēslojumu.

Arī tādu, kas drīzumā tiks iekļauts nevēlamo sarakstā. Kas nozarē notiks tuvākajā laikā, kad Brisele aizliegs vēl virkni ķīmisko vielu, neviens īsti nevar prognozēt.

Kas attiecas uz šobrīd importētajām mēslu kravām, pastāv cits risks, proti, bieži vien, lai mēslus bagātinātu, tiem pievieno arī notekūdeņu dūņas.

“Šāds process pats par sevi atbalstāms, bet – izņemot gadījumus, kad notekūdeņu dūņas paaugstinātā daudzumā satur smagos metālus no attīrīšanas iekārtām, kur nonāk, piemēram, metalurģijas notekūdeņi u. c.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tiklīdz kūtsmēslus apstrādā (šajā gadījumā – izžāvē), tie no mēsliem, kurus bez jebkādām atļaujām var iestrādāt augsnē, kļūst par mēslošanas līdzekļiem, kurus ļoti rūpīgi uzrauga,” norāda Iveta Grudovska.

Tātad Latvijā ievestais mēslojums no kādas ES dalībvalsts vairs nav kūtsmēsli, bet pārvēršas par organisko mēslošanas līdzekli, kura apriti stingri uzrauga Valsts augu aizsardzības dienests.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Lauki turpina iztukšoties: saimniecību skaits sarucis pat divkārt 35
2 dienas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 53
3 dienas
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
Vai Latvijā notiek lauksaimnieku pretnostatīšana, nevis situācijas izvērtēšana ar skatu nākotnē? 18
5 dienas
LE
LETA
Laukos
Aptauja: Vai atbalsti pesticīdu jeb augu aizsardzības līdzekļu lietošanu lauksaimniecībā? 20
5 dienas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 49
21 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 113
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Ieklausies tajā, ko tev saka tavi draugi! Horoskopi 16.maijs 1
13 stundas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ dosi priekšroku vienatnei vai attiecībām ar pašiem tuvākajiem! Horoskopi no 17. līdz 23. maijam
11 stundas
Lasīt citas ziņas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Ukstiņu sīpolpīnes: pārcelšanās uz laukiem jaunu ģimeni rosina sākt sīpolu audzēšanu 4
Nedēļa
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Var nākties atbildēt ar savu maku!” “Rīgas mežu” bijušajai valdei prasīs atmaksāt miljonus 12
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Atbildīgi pret vidi? Skaidrojam elektrovelosipēda priekšrocības 8
5. maijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Atbildības ētikai jākļūst par vides aizsardzības pamatnosacījumu 6
3. maijs, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Vietējo ābolu un ogu nepietiek. Kāpēc uzņēmēji nespēj nodrošināt pieprasījumu? 14
3. maijs, 2021
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
“Pirms šos līdzekļus lietot, vajag padomāt, vai tie vispār ir jālieto. Cena dažkārt ir cilvēka dzīvība.” Vai antibiotiku ēras beigas? 8
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielākais drauds ir mutācijas, kas rodas tādās vietās kā Indija!” Rēvalds par maigo kovidu un vakcīnu efektivitāti pret jaunajiem Covid-19 veidiem 25
12 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Veicot vairāku lielveikalu stāvvietu apsekošanu, konstatēts, ka tās ir par šauru. Cik ilgi vēl skrambāsim savas un kaimiņu durvis?
12 stundas
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki 15
13 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latviete Telavivā nofilmē baisu skatu un ziņo par kāda vīrieša nāvi 29
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šovasar ieviesīs maksu par iebraukšanu bijušajā padomju armijas raķešu bāzē Zeltiņu pagastā 22
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Zināms, kā izskatīsies Samantas Tīnas uzstāšanās “Eirovīzijas” dziesmu konkursā 12
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt vajag vairāk līderības no premjera puses?” Pūce domā, ka Kariņš valdībā varētu izrādīt lielāku drosmi 5
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 62
20 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 113
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kurā novadā visvairāk inficēto? Publicē karti ar visām pašvaldībam 4
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 307
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
23 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 106
2 dienas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 120
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 15. līdz 21. maijam: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena
LE
LETA
Uncategorized
Ķekavas novada pašvaldība pieteiksies uz valsts līdzfinansējumu veloceliņa izbūvei gar Bauskas šoseju 2
22:48
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt vajag vairāk līderības no premjera puses?” Pūce domā, ka Kariņš valdībā varētu izrādīt lielāku drosmi 5
22:21
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Iepirkumu uzraudzības birojs pārbaudīs iepirkumus saistībā ar Jēkabpils domnieka Gavrilova būvuzņēmumu
21:57