Pasaulē
Baltija

Grībauskaite aicina vērsties pret “butaforisku vides aizsardzību”0


Bijusī Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.
Bijusī Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.
Foto: AP/LETA

Bijusī Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite pirmdien aicinājusi politiķus atļaut vides inspektoriem pārbaudīt rūpniecības uzņēmumus bez iepriekšēja brīdinājuma, lai tādējādi novērstu varbūtību, ka pārbaudītājiem “tiek demonstrēta tikai butaforiska vides aizsardzība”.

Komentējot skandālu ap ap piesārņojumu, ko Kuršu jomā, iespējams, apzināti ieplūdinājis Lietuvas kartona un higiēnas papīra ražotāja “Grigeo” meitasuzņēmums “Grigeo Klaipeda”, viņa norādījusi, ka šādām pārbaudēm jābūt pilnīgi negaidītām, bet pašlaik tas nav nodrošināts.

“Te saskatāmas arī spraugas likumdošanā, kas liedz vides dienestu darbiniekiem pārbaudīt uzņēmumus, iepriekš par to nebrīdinot,” Grībauskaite sacījusi žurnālistiem Lietuvas Seimā. “Būtu jāparedz tiesības ierasties bez brīdinājuma, lai uzņēmumi nevarētu jau iepriekš sagatavoties un nodemonstrēt vides aizsardzību, kas patiesībā ir tikai butaforiska.”

Lietuvas tiesībsargājošās iestādes sadarbībā ar vides dienestu darbiniekiem un citu jomu speciālistiem naktī uz 7.janvāri rīkoja vērienīgu operāciju Klaipēdas uzņēmuma attīrīšanas iekārtu teritorijā. Kad pārbaudē atklājās, ka notekūdeņu noplūdināšanai izveidoti īpaši apvedceļi, pa kuriem lielākā daļa no tiem, apejot attīrīšanas iekārtas, nonāk Kuršu jomā, prokuratūra sāka izmeklēšanu pret kartona ražotāju “Grigeo Klaipeda”.

Klaipēdas Vides aizsardzības inspekcijas darbinieki pagājušajā nedēļā norādīja, ka pērn “Grigeo Klaipeda” notekūdeņu paraugi pārbaudīti sešas reizes, bet analīzes nekādu piesārņojumu nav uzrādījušas.

Kā pastāstījis inspekcijas vadītājs Romualds Dužins, inspektoriem pirms paraugu ņemšanas uzņēmēji iepriekš jābrīdina arī tādā gadījumā, ja runa nav par plānveida pārbaudi.

Kā ziņots, “Grigeo” prezidents un lielākais akcionārs Gintauts Pangonis atzinis, ka Kuršu jomā ieplūduši notekūdeņi, kas attīrīti mehāniski, bet ne bioloģiski. Atzīstot, ka “Grigeo Klaipeda” ir juridiski atbildīgs par videi nodarīto kaitējumu, viņš vienlaikus apgalvojis, ka notekūdeņi jomā esot ieplūduši pa avārijas cauruli, uzsvērdams, ka “nav nekādu papildu cauruļu attīrīšanas iekārtu apiešanai”.

LA.lv
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Kāpēc valstis konfliktē? Saruna ar profesoru Kasparu Kļaviņu
14 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO. Levits Davosā: Mūsdienu kapitālisma modelis ir jāmodificē
16 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānija neatteiksies no ieceres ieviest digitālo pakalpojumu nodokli
16 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Rail Baltica” Latvijā – iekavēti darbi, laika grafiks un neapgūta nauda. Valsts kontroles ziņojums
2 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cena vai tarifs? Jaunais atalgojuma modelis – martā
1 stunda
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Gads ar Krišjāni
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Austrālijā avarējusi ugunsgrēku dzēšanā iesaistīta lidmašīna ar trīs cilvēkiem
13 minūtes
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Merzļikins NHL izcīna piekto uzvaru pēc kārtas
1 stunda