Ekonomika
Bizness

IUB neiebilst pret 35,92 miljonu eiro vērtā Daugavpils Šķirošanas stacijas attīstības projekta konkursa pārtraukšanu0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: LETA

Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) nolēma atstāt spēkā VAS “Latvijas Dzelzceļš” (LDz) lēmumu par atklātā konkursa “Daugavpils Šķirošanas stacijas attīstība: būvniecība” pārtraukšanu.

Lieta tika izskatīta pēc kompāniju apvienības “Fima-BMGS-Prvni Signalni” sūdzības iesniegšanas par konkursa pēkšņo pārtraukšanu pēc pretendentu piedāvājumu saņemšanas. Kompāniju apvienība plāno apstrīdēt lēmu tiesas ceļā.

“Uzskatām, ka Ldz iesniegtie argumenti un pamatojums par prioritāšu pārskatīšanu un finansējuma trūkumu ir manipulatīvi. Kā arī Satiksmes ministrijas rīcība, pārdalot ES finansējumu, nav caurspīdīga un pat kaitnieciska Latvijas tautsaimniecībai. Tādējādi vēršamies Eiropas Komisijā ar lūgumu neapstiprināt Satiksmes ministrijas rosināto līdzekļu pārdali citiem mērķiem. Turklāt, konkursa pārtraukšana pēc tam, kad saņemti un atvērti pieteikumi (kas apliecina uzņēmēju spēju un gatavību īstenot projektu gan LDz plānotajā budžetā, gan noteiktajā termiņā), rada bažas arī ārvalstu uzņēmējos un neliecina par prognozējamu un uzticamu biznesa vidi Latvijā,” saka Svetlana Afanasjeva, AS “BMGS” valdes priekšsēdētāja.

LDz konkursa pārtraukšanu pamato ar prioritāšu izvērtēšanu, “ņemot vērā LDz finansiālās darbības rādītājus un tendences, proti, konkrētā projekta realizācija ir ar mazāku prioritāti nekā cits projekts, un līdz ar to arī ar finanšu līdzekļu novirzīšanu cita projekta realizācijai, kas tādējādi rada finanšu nepieejamību Konkursa ietvaros paredzētajam projektam.”

“Uzskatām, ka LDz sniegtais pamatojums par finanšu līdzekļu nepietiekamību projekta realizēšanai ir nepatiess un patiesie konkursa pārtraukšanas iemelsi, iespējams, diemžēl slēpjas aiz negodprātīgiem mērķiem šos līdzekļus novirzīt subjektīvi “interesantākiem” projektiem un, iespējams, savu interešu lobēšanai. Ņemot vērā starptautisku partneru iesaisti šajā iepirkumu procedūrā un milzīgo laiku, kas ieguldīts dalībai šajā iepirkumā, uzskatām, ka šāda rīcība no Latvijas institūciju puses ir bezatbildīga ņirgāšanās par uzņēmējiem un nav pieļaujama,” saka Aleksandrs Grebežs, SIA “FIMA” valdes priekšsēdētājs.

Konkursa rīkošanas un pārtraukšanas secība

2019.gada 9.augustā VAS “Latvijas Dzelzceļš” noslēdza ar CFLA vienošanos par projekta “Daugavpils Šķirošanas stacijas attīstība: būvniecība” īstenošanas termiņa pagarinājumu līdz 2023. gada 25. decembrim.

2019. gada 30. septembrī VAS “Latvijas Dzelzceļš” iepirkumu komisija atver pretendentu piedāvājumus, kuri abi apliecina spēju un gatavību īstenot projektu gan termiņā, gan budžetā.

Savukārt, atbildīgā iestāde līdz 2019. gada 02. oktobrim jau ir informējusi Ministru kabinetu, ka tā plāno pārtraukt projektu “Daugavpils Šķirošanas stacijas attīstība: būvniecība”, ierosinot projektam rezervēto finansējumu ieskaitīt finanšu atlikumos.

LDz 20.novembrī norāda papildus informāciju, ka VAS “Latvijas Dzelzceļš” Investīciju komiteja savu 2019. gada 10. oktobra lēmumu pieņēmusi, pārskatot VAS “Latvijas Dzelzceļš” projektu prioritātes un projektu finansēšanas iespējas, un ka iepirkumu komisija to ir ņēmusi vērā. Tāpat rakstveidā tiek norādīts, ka 2019. gada 17. oktobrī VAS “Latvijas Dzelzceļš” nolēmusi izbeigt līgumu ar CFLA un ka 2019. gada 6. novembrī tā ir nosūtījusi CFLA ierosinājumu par “Līguma par projekta īstenošanas izbeigšanu”. Pamatojoties uz šo vienpusējo uzteikumu, VAS “Latvijas Dzelzceļš” norādīja, ka budžetā līdzekļi projekta īstenošanai LDz budžetā nav paredzēti, tātad, nav nepieciešami.

Jaunie projekti nesasniedz izvirzītos mērķus

Saistītie raksti

Uzņēmumu apvienība vērš uzmanību, ka “Daugavpils Šķirošanas stacijas attīstības” projekts ir būtisks sabiedrībai, tā nepieciešamība ir tikusi apspriesta un ietverta vairākos normatīvos aktos, un projekta mērķis nav aizstājams. Turklāt šķietami pēkšņa projektu prioritāšu maiņa jau pēc pretendentu piedāvājumu atvēršanas un to rūpīgas analīzes nav pieļaujama, jo nav pamatotas būtisku apstākļu izmaiņas.

Iecerētie jaunie projekti nesasniedz un nevar sasniegt specifiskā atbalsta mērķus, un minētā projekta pārtraukšanai ir būtiska ietekme uz plānoto mērķu un rādītāju sasniegšanu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Nākamnedēļ notiks pirmais Kurzemes biznesa klubs tiešsaistē
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
“Hesburger” piedāvās jaunu veģetāro burgeru līniju “Veke”
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Nodokļu nomaksas pagarinājumus VID piešķīris 949 uzņēmumiem
2 dienas

Lasītākie

SK
Skaties.lv
Latvijā
Levits: Mediji noteikti pieder pie stratēģiskajām nozarēm. Tāpat kā policija, robežsargi, medicīnas sistēma
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Politika epidēmijas laikā: neskatoties uz partiju ķildām, Kariņš un Levits tic valdības stabilitātei
6 stundas
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Darbu Covid-19 izraisītās krīzes dēļ zaudējuši vairāki tūkstoši cilvēku. Bezdarbniekos arī bijušie RD deputāti
8 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
Raidījums: Reģionālās slimnīcas nav gatavas Covid-19 pandēmijai
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Latvijā modelē Covid-19 attīstības scenārijus. Ko māca pasaules pieredze?
7 stundas