Foto: Ieva Leiniša/LETA

“Izskatās, ka dažiem šajā sarežģītajā laikā netur nervi.” Valdība joprojām kraujas malā 5

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Āgenskalnā pie atkritumu konteineriem klaiņo milzīga izmēra grauzējs
“Viņi izvilka līķus, izņēma visu aprīkojumu.” Krievijas spēki veikuši slepenu operāciju no nogrimušā kreisera “Moskva”
“Ārstiem darba būs daudz…” – prognozē profesors
Lasīt citas ziņas

“Valdība ir tikpat stabila kā valdības izveidošanas dienā. Ne vairāk, ne mazāk,” tā premjers Krišjānis Kariņš (“JV”) sacīja žurnāla “Ir” intervijā, kas pagājušajā nedēļā izraisīja lielu rezonansi un zināmu saspīlējumu arī koalīcijas partneru attiecībās.

Premjera norādei, ka viņu neapmierina veselības ministres Ilzes Viņķeles (“Attīstībai/Par”) temps Covid-19 krīzes pārvarēšanas risinājumu meklēšanā, izraisīja “AP” biedru asu reakciju sociālajos tīklos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt abu iesaistīto partiju politiskie konkurenti jau lēsa, ka premjerēšanu gatavojoties pārņemt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“AP”). Koalīcijas iekšienē runas par valdības vadītāja maiņu to vērtē tikai kā opozīcijas mēģinājumu sašķelt valdību.

Arī J. Pūce uzskata, ka valdībā, kas tapa grūtībās, nekas nav mainījies kopš tās izveidošanas dienas. “Tā vienmēr stāvēs kraujas malā. Tā ir kompromisu valdība, bet mana pārliecība, ka varam strādāt, jo šajā Saeimā tā ir optimālā koalīcija. Šis arī nav absolūti piemērots laiks valdības krīzei,” “Latvijas Avīzei” teica J. Pūce, uzsverot “Attīstībai/Par” lielo lomu tās pastāvēšanā, partiju apvienībai arī esot izdevies īstenot daudzas savas apņemšanās, tāpēc tai neesot plānu kaut ko mainīt.

Uz vaicāto par J. Pūces ambīcijām vadīt Ministru kabinetu, viņš aicināja neinterpretēt “Latvijas attīstībai” kongresa vēstījumus. Tajā partijas valdes loceklis Edgars Jaunups norādījis, ka uz nākamajām Saeimas vēlēšanām ir jāiet ar ambīcijām kļūt par premjera partiju, bet nekur vēl arī neesot lemts, ka J. Pūce būtu premjera kandidāts. Jāatgādina, ka uz 13. Saeimas vēlēšanām “AP” premjera kandidāts bija aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Sarežģītā laikā var uzdot nervi

“Nekas nav mainījies kopš valdības izveidošanas,” vārds vārdā to atkārtoja arī premjera pārstāvētās “Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis. Viņš piekrīt, ka koalīcijas un valdības sēdes ir ilgas, lēmumus nav viegli pieņemt, jo piecu partiju koalīcijā ir daudz individuālo viedokļu.

“Taču, ja strīdu rezultātā par kaut ko vienojamies, tad ir skaidrs, ka visi to parlamentā atbalstīs un neviens neizgāzīs balsojumu,” sacīja A. Latkovskis. Viņš atceras, ka agrākās valdībās varbūt nebija tik daudz strīdu, bet arī nebija tādas drošības sajūtas par rezultātu. Ja kādam esot cits viedoklis, tad partneri iepriekš tiekot brīdināti.

Arī Nacionālās apvienības līderim Raivim Dzintaram vēl labā atmiņā, cik smags un vairākus mēnešus ilgs bijis valdības veidošanas process pēc 13. Saeimas vēlēšanām, kad parlamentam bija ļoti grūti strādāt. “Bail iedomāties, ja šajā tik sarežģītajā situācijā, kad priekšā ir divas vēlēšanas (2021. gadā – pašvaldību vēlēšanas, 2022. gadā – Saeimas vēlēšanas), valstī nebūtu stabilas valdības. Es to nenovēlu Latvijas iedzīvotājiem,” “Latvijas Avīzei” sacīja R. Dzintars.

Viņš aicina nepārvērtēt politiķu publiskos izteikumus, jo tie nebūšot iemesls valdības krišanai, neesot arī pazīmju, ka tas varētu notikt. R. Dzintars uzskata, ka arī politiķi ir tikai cilvēki un arī viņiem tik sarežģītā laikā var uzdot nervi, kad tiek pateikts kas tāds, kam nav racionāla pamata. “Varu vien novēlēt kolēģiem savākties, diskutēt cieņpilni un nerīkot drāmas,” piebilda R. Dzintars.

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) atceras, ka premjeram K. Kariņam jau ilgāku laiku par epidemioloģisko situāciju bija atšķirīgs viedoklis, bet tas neesot ietekmējis valdības kopdarbu. T. Linkaits cilvēciski saprotot to, ka “Attīstībai/Par” aizstāv savu ministri un strādā kā vienota komanda.

“Šajos apstākļos, kad reti satiekamies, tas ir jāizrunā, jāpārvar un jāiet uz priekšu. Partiju sadalījums ir tāds, kāds ir,” sacīja T. Linkaits, kurš ar premjeru klātienē nav ticies kopš jūlija. Viņaprāt, neviens no partneriem šobrīd nav ieinteresēts valdības maiņā, jo, ja mainās premjers, tad arī visa valdības struktūra mainītos un tiktu pārdalītas partijām uzticētās atbildības jomas.

Komandas nav, ir moderators

Bijušais premjers Māris Kučinskis (ZZS) tagad ir opozīcijā, bet viņam bija viens galvenais princips – valdībai ir jāstrādā kā komandai. “Ja grib, lai ir komanda un rezultāts, tad tas, kas neapmierina, ir jāpasaka viens pret vienu bez kamerām, bet laukā jāiet kā draugiem ar atrastu kopīgu risinājumu, un nav jāspodrina spalvas sociālajos tīklos,” “Latvijas Avīzei” sacīja M. Kučinskis, kurš domā, ka valdība nekritīs.

M. Kučinska ieskatā, K. Kariņa valdībā komandas nav un viedokļu dažādība jūtama pat vienas partijas ietvaros. Iespējams, teiktais adresēts arī Jaunajai konservatīvajai partijai, kuras ministri ne vienmēr ir informēti par frakcijas deputātu iniciatīvām. Zināma skaudība bija jūtama arī T. Linkaita balsī, runājot par komandas garu “AP”.

Tas bija pamanāms arī dienā, kad iznāca žurnāls “Ir”, kurā premjers kritiski izteicās par veselības ministri. Cits pēc cita viņu metās aizstāvēt “AP” biedri, kuru vidū bija arī Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Ijabs, Saeimas deputāts Artūrs Toms Plešs, Baiba Bļodniece un Mārtiņš Bondars, kurš uzlika punktu uz “i” ar ierakstu: “Izskatās, ka dažiem šajā sarežģītajā laikā netur nervi. Paldies Viņķelei par spēju turēties šajā ne vieglajā laikā un neļauties vadoņu provokācijām!”

K. Kariņš jau labu laiku runāja, ka ir nepieciešama stratēģija Covid-19 izplatības ierobežošanai, tāpēc viņa teiktais intervijā nav pārsteigums. J. Pūcem tomēr būtu gribējies, lai premjers nevis publiski izsaka pārmetumus, bet piezvana ministrei. Te gan ir pretrunīga informācija, jo K. Kariņam tuvu stāvoši cilvēki apgalvoja, ka premjers par to esot runājis ar “AP” vadību.

Savā ziņā komunikācija ir apgrūtināta, jo nav klātienes tikšanos, bet sazināšanās notiek sazvanoties vai videokonferencēs. J. Pūce, raksturojot premjera vadības stilu, norādīja, ka K. Kariņš netiecas vadīt ministrus un dot viņiem rīkojumus, bet vairāk ir kā moderators, pieskata uzdevumu izpildi un izsaka savu viedokli.

SAISTĪTIE RAKSTI

“AP” biedru aktivitātes tviterī izraisīja iekšējos satricinājumus “Latvijas attīstībai” rindās, kuras todien pameta Rīgas domnieks Māris Mičerevskis. Atbildot uz žurnālistu tincināšanu, M. Mičerevskis beigās atzina, ka sacītais par “privātu interešu bīdīšanu un politiskajām spēlēm” ir saistīts ar Edgara Jaunupa ietekmi.

J. Pūce savukārt atgādināja, ka E. Jaunups ir partijas un arī apvienības valdes loceklis: “Edgars ir ar autoritāti un augstu uzticību biedru vidū. Māri tas nevarētu izbrīnīt, jo viņš bija valdē un Jaunupu atbalstīja.” J. Pūce pieļauj, ka ar izteikumiem par E. Jaunupu viņš tikai vēloties pievērst uzmanību, kas arī esot izdevies.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Āgenskalnā pie atkritumu konteineriem klaiņo milzīga izmēra grauzējs
“Viņi izvilka līķus, izņēma visu aprīkojumu.” Krievijas spēki veikuši slepenu operāciju no nogrimušā kreisera “Moskva”
“Ārstiem darba būs daudz…” – prognozē profesors
“Atgādina padomju sistēmu – bagātiem noņemsim, nabagiem iedosim un beigās visi vienādi nabagi,” Kreituse par pabalstiem
Eiropa piekrīt glābt “Air Baltic”. Cik miljons tā dos šoreiz?
Lasīt citas ziņas
Zelenskis: Jau 23. februāra vakarā mēs saņēmām pirmos ieročus no Latvijas. Paldies, kamēr citi meklēja atrunas, jūs rīkojāties!
Rīgas dome apsver visus padomju armijas pieminekļa nojaukšanas variantus, arī spridzināšanu
Roberts Zīle: Pat pārdodot mazākus apjomus, Krievija tagad nopelna vairāk. Iespējams, ka jau gada beigās viss iesaldētais tiks atgūts
Jana Bunkus: Kariņš un viņa ministri ir augstākās raudzes politiķi, taču sabiedrības sašķeltību rada “twitter ballītes” pēc MK sēdēm
Bruno Javoišs: Ar tiem, kuri šeit izturas kā iekarotāji, kā “krievu pasaules” kungi un noteicēji, integrēšanās nebūs iespējama
16:03
Gints Narogs: Hokejistu parādītais sniegums vairākās spēlēs, maigi sakot, bija ļoti neizteiksmīgs
15:53
Krievijas karaspēks ieņēmis lielāko daļu Limanas
15:46
Rīga un Tampere rīkos 2023.gada pasaules hokeja čempionātu
Attālināto mācību turpināšanu arī pēc ārkārtējās situācijas beigām atzīst par atbilstošu Satversmei
Eiropa piekrīt glābt “Air Baltic”. Cik miljons tā dos šoreiz?
Gints Narogs: Hokejistu parādītais sniegums vairākās spēlēs, maigi sakot, bija ļoti neizteiksmīgs
“Lai ir ekonomiskā aktivitāte!” Kilbloka par to, kāpēc svarīgi samazināt PVN
Kas Latvijā nosaka degvielas cenas? Skaidro eksperts
Labība kā ierocis: “Odesas ostas elevatori ir pilni eksportam sagatavotiem pērnā gada ražas kviešiem”
Zaporižjā raķešu apšaudēs sagrauts 121 nams
“Dažiem tauku saturs kā krējumam!” Uztura speciālistes Lizetes Pugas padomi, izvēloties bezpiedevu jogurtu
“Atgādina padomju sistēmu – bagātiem noņemsim, nabagiem iedosim un beigās visi vienādi nabagi,” Kreituse par pabalstiem
“Jā, tā ir patiesība!” Bergmanis skaidro, kā aizsardzības budžets tērēts stadionu būvniecībai
“Vai tik tas neatgriezīs atpakaļ aplokšņu algas.” Deputāts par minimālās algas celšanu Latvijā
Līdaka: Jaunā paaudze ir krietni imūnāka pret šo “maskavismu” un “rašismu”
ASV domnīca: Krievijas karaspēks gatavo “trešo aizsardzības līniju”
VIDEO. Lielo izmēru pašmāju modele Tatjana Mackeviča: “Man vēl nebija sešpadsmit, kad piedzemdēju savu dēlu”
Dzidra, Dzidris, Gunita un Loreta – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Lauris Reiniks pēc koncerta sarūgtināts: “Bērnus nevajag laist uz skatuves. Tā vienkārši nedrīkst!”
“Ir ziņas, ar ko Mariupolē šobrīd nodarbojas krievu karaspēks,” Rajeva dienas notikumu apskats
“Dieva vārdā, kad mēs stāsimies pretī ieroču lobijam?” Baidens par asinspirti ASV skolā
Vai forsītijas ir piemērotas dzīvžoga veidošanai?
Ļoti gardi! Sparģeļu un zirņu biezzupa
“Slimīgi greizsirdīgs un kontrolējošs”: vēl viena Holivudas aktrise tiesā sniegusi neglaimojošus faktus par kopdzīvi ar Džoniju Depu
“Es esmu lasījis visu, ko viņš smagā reibumā krieviem epastos rakstīja!” Lapsa Adamsonu nosauc par nožēlojamu
Kārlis Šadurskis: LKS ļoti cenšas balansēt krimināllikuma pareizajā pusē, bet es gaidu, kad viņi šo robežšķirtni pārkāps