Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Edijs Pālens/LETA

Juridiskais birojs neiesaka virzīt tālāk Rīgas domes atlaišanas likumprojektu 0

Saeimas Juridiskais birojs rekomendē izskatīšanai pirmajā lasījumā Saeimā nevirzīt Rīgas domes atlaišanas likumprojektu, šodien parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē sacīja Saeimas Juridiskā biroja pārstāvis Edvīns Danovskis.

“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
Gaidāms ļoti liels ienākumu šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
“Pienāks brīdis, kad josta būs jāsavelk,” Ināra Pētersone vērtē, vai vajadzētu samazināt algas valsts pārvaldē
Lasīt citas ziņas

Kārtējā komisijas sēdes turpinājumā, uzklausot gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), gan Rīgas domes, gan arī citu institūciju pārstāvjus, Danovskis norādīja, ka līdz šim komisijas sēdē izskanējuši tikai pantu nosaukumi un dokumentu numuri, lai gan likumu pantos ir gana daudz daļu.

“Teikt, ka te tik īsā laikā ir iespējams sniegt izvērtējumu, nevar. Anotācijā ir tikai apgalvojumi. Faktu manā rīcībā un, cik zināms, jūsu [deputātu] rīcībā, nav. Tāpēc pieņemt lēmumu par pārkāpumiem nevar. [..] Tā būtu improvizācija uz vietas, kas nebūtu pieļaujama,” teica Danovskis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš uzsvēra, ka, ja šajā brīdī komisija liek punktu debatēm pēc būtības par to, vai Rīgas domē ir pieļauti likumpārkāpumi, Juridiskais birojs “nekādā ziņā nevar rekomendēt” to virzīt izskatīšanai pirmajā lasījumā, jo “nevarēsim aizstāvēt jūs Satversmes tiesā (ST)”.

Ja deputātiem ir apņemšanās par minēto pēc būtības debatēt likumprojekta otrajā lasījumā, tad varētu raudzīties, vai aizstāvēšana būtu iespējama, norādīja Danovskis.

Viņš iepriekš pauda, ka Saeimas pienākums ir pārliecināties, vai Rīgas domes atlaišanas likumprojekts atbilst standartiem.

Danovskis skaidroja, ka minētais likumprojekts nav tipisks Saeimas darbam, tāpēc ļoti būtiski ir sekot līdzi jautājuma izskatīšanas procesuālajam aspektam. Viņš atgādināja, ka ST jau vērtējusi līdzīga rakstura lietas, nosakot standartus, kas jāievēro Saeimai, skatot šādus likumprojektus.

Rīgas domes atlaišanas likumprojektam pēc Danovska vārdiem ir līdzības ar likumu par nekustamā īpašuma atsavināšanu, kur procesuālais standarts, ko noteica ST, paredz, ka nepieciešams uzklausīt iesaistītās puses, kas nozīmē ne tikai formālu tiesību izteikties, bet arī izvērtēt un noraidīt pārmetumus. ST tāpat ir norādījusi, ka šādos gadījumos valsts iestāžu izvērtējums neatbrīvo no pienākuma Saeimu pašai izvērtēt situāciju.

Danovskis pauda, ka pašvaldību var atlaist, ja tā atkārtoti nepilda likumus, normatīvos aktus vai tiesu lēmumus. “Par to ir jāpārliecinās, lai varētu teikt, ka likumprojekts atbilst likumam,” teica Juridiskā biroja pārstāvis.

Tāpat domei nevar pārmest tādu pārkāpumu, ko tai nebija iespējas novērst, kā arī tai var pārmest tikai to, ko tā izdarīja tikai konkrētā sasaukuma laikā. Papildu tam pārkāpumam ir jābūt pastāvošam – tas nevar attiekties uz situācijām pagātnē, jo domes atlaišana nav soda mērs par pagātnes nodarījumiem, uzsvēra Juridiskā biroja pārstāvis.

Lai domes atlaišana būtu samērīga, ir jābūt pārliecībai, ka tā novērsīs ārkārtas situāciju, akcentēja Danovskis. Ja domes atlaišana nenovērsīs situāciju, tad atlaišana nav piemērojama, jo domes atlaišana atceļ demokrātiskā ceļā ievēlētu institūciju, tāpēc tas būtu tikai galējs risinājums, viņš pauda.

“Saeimai ir pienākums pārliecināties, vai likumprojekts atbilst standartam. Ja likums tiks pieņemts un ST būs lūgta to vērtēt, tiesa ņems vērā arī komisijas sēžu audio ierakstus un pievērsīs uzmanību pateiktajam un nepateiktajam. Ja ST likumprojektu atzīs par pretlikumīgu, sekas varētu būt ļoti nepatīkamas,” teica Juridiskā biroja pārstāvis.

Kā ziņots, Ministru kabinets otrdien nolēma virzīt izskatīšanai Saeimā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādāto likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu. VARAM nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu, jo ministrijas ieskatā vietvara jau otro reizi nav spējusi izpildīt vienu no pašvaldības autonomajām funkcijām – nodrošināt sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, iepriekš preses konferencē paziņoja ministrs Juris Pūce (AP).

Trešdien Saeima ārkārtas sēdē nodeva likumprojektu izskatīšanai parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, tādējādi likumprojekts sācis savu ceļu parlamentā. Par likumprojekta nodošanu komisijām nobalsoja 50, bet pret bija 45 deputāti.

Saskaņā ar likumu “Par pašvaldībām”, pieņemot likumu par domes atlaišanu, pēc Ministru kabineta priekšlikuma attiecīgajā administratīvajā teritorijā tiek iecelta pagaidu administrācija. Pagaidu administrācija pilda likumos paredzētās domes funkcijas un darbojas līdz dienai, kad uz pirmo sēdi sanāk jaunievēlētā dome.

Kā uzsver VARAM, pagaidu administrācijas locekļi izvēlēti, ņemot vērā viņu iepriekšējo pieredzi darbā valsts pārvaldē, personu reputāciju un izglītību, lai nodrošinātu pagaidu administrācijas spēju efektīvi darboties un risināt pašvaldību darbībā nepieciešamo stratēģisko un operatīvo uzdevumu izpildi.

Likumprojektā norādīts, ka, ja Saeima nobalsos par Rīgas domes atlaišanu, pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs līdz ārkārtas vēlēšanām varētu būt VARAM valsts sekretārs Edvīns Balševics. Pagaidu administrācijā kā vadītāja vietnieks varētu strādāt Finanšu ministrijas Juridiskā departamenta direktors Artis Lapiņš, bet par administrācijas locekli – Tieslietu ministrijas Juridiskā departamenta direktora vietnieks Aleksejs Remesovs.

Pagaidu administrācijas vadītājs pildīs domes priekšsēdētāja pienākumus, bet viņa vietnieks veiks vicemēra pienākumus. Savukārt pagaidu administrācijas loceklis pildīs komitejas vadītājam normatīvajos aktos noteiktos pienākumus. Atlīdzība par šo darbu veikšanu administrācijas pārstāvjiem būs tāda pati kā priekšsēdētājam, vicemēram un komitejas vadītājam.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tā kā pagaidu administrācijā nav paredzēts veidot komitejas, tad pēc būtības domes kompetences jautājumu loks un atbildība par lēmumprojektiem tiks sadalīta starp pagaidu administrācijas locekļiem.

Sākotnēji bija iecerēts, ka Rīgas domes atlaišanas gadījumā galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanas varētu rīkot februāra beigās, bet vēlāk aģentūras LETA rīcībā nonāca informācija, ka vēlēšanas drīzāk varētu rīkot marta pirmajā pusē. Taču vēlāk Latvijas Televīzijas raidījums “Panorāma” ziņojis, ka ārkārtas vēlēšanas varētu notikt nākamā gada 2.maijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
Gaidāms ļoti liels ienākumu šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
“Pienāks brīdis, kad josta būs jāsavelk,” Ināra Pētersone vērtē, vai vajadzētu samazināt algas valsts pārvaldē
Ukrainas robežsargi valsts ziemeļos novērsuši Krievijas karavīru mēģinājumu šķērsot robežu
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
Lasīt citas ziņas
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
Aigars Rostovskis: Ja pretenziju pret Vitenbergu nav, tad lai viņš strādā
Maiznieki paredz, ka rudenī maizes cenas var nākties mainīt gandrīz katru nedēļu. Cik maksās maize?
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
Valdība apstiprina 94,9 miljonu eiro atbalstu uzņēmumiem kara Ukrainā seku mazināšanai
13:28
Nepārmaksā par savu pensiju: izveidots pirmais pensijas plāns bez pārvaldīšanas komisijas maksas
13:08
Aigars Rostovskis: Ja pretenziju pret Vitenbergu nav, tad lai viņš strādā
13:00
Šlesers un Gobzems apgalvo, ka viņu partijas 14.Saeimas vēlēšanās startēs atsevišķi
Gaidāms ļoti liels ienākumu šoks, miljoniem cilvēku kļūs nabadzīgāki – brīdina Anglijas Bankas vadītājs
Divi ministri zaudēs amatus, balsojums parādīs, cik stipra ir koalīcija
Apinis: Kariņ, ļauj Pavļutam turpināt Golubevas darbu, paņems vēl Juhņēviču līdz, lai vada dzeloņdrāšu iepirkuma biroju
No Mariupoles rūpnīcas “Azovstaļ” evakuēti 264 Ukrainas karavīri
“Ruka kungs šobrīd ir vairāk nobažījies par savu vietu,” Kreituse komentē šī brīža “politisko vētru” pēc 9. maija
Kļuvis zināms, kāda slimība aprāva leģendāra latviešu aktiera Pētera Liepiņa dzīvi
VIDEO. “Viņiem jāsaprot, ka šausmīgā Krievija ir blakus!”: TV kanālā “Rossija 1” izteikti draudi Latvijas politiķiem
VIDEO. “Jā, man ir svarīgi apprecēties!”: žurnāliste Una Ulme gatavojas trešajām kāzām
Kas notiek ar sankcijām un ekonomiskajām attiecībām Latvijas un Baltkrievijas starpā?
Egils Levits: Okupācijas un agresijas simbols jādemontē
Bijušais iekšlietu ministrs Gulbis: Golubevai nevajadzēja pamest valsti
Masks: “Twitter” iegādes darījums netiks īstenots bez skaidrības par neīstu kontu īpatsvaru
“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
Cepeškrāsnī ceptas sēnes ar sieru
Austrija neplāno pievienoties NATO
Herberts, Dailis, Umberts – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Nedēļas sākums var būt ļoti emocionāls un sāpīgs. Horoskopi no 16. līdz 22. maijam
Latvijas mednieki apvienojas, lai atbalstītu Latviju un Ukrainu
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Oleksijs Rezņikovs: Ukrainai sākas jauns kara posms
FOTO, VIDEO. Mika pārspēja pat “Superbowl” šovu! Soctīklotāji sajūsmā par vienu no spilgtākajiem „popūrijiem” Eirovīzijas vēsturē
Apšaudēs Kalifornijā un Brazīlijā nogalināti pieci cilvēki