Vakar no rīta Valsts prezidents Egils Levits (no labās) un Ministru prezidents Krišjānis Kariņš tikās Rīgas pilī un sarunu vienīgais temats esot bijis situācija koalīcijā. “Koalīcija ir vienojusies, ka tā turpmāk savu darbību veiks kompaktākā formātā. Ceru un uzskatu, ka jaunā Ministru kabineta formācija būs spējīga turpināt darbu līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām,” pēc tam preses konferencē sacīja Valsts prezidents. Viņa vērtējumā – ja neradīšoties kāda īpaša krīze, Ministru kabinets strādās līdz parlamenta vēlēšanām.
Vakar no rīta Valsts prezidents Egils Levits (no labās) un Ministru prezidents Krišjānis Kariņš tikās Rīgas pilī un sarunu vienīgais temats esot bijis situācija koalīcijā. “Koalīcija ir vienojusies, ka tā turpmāk savu darbību veiks kompaktākā formātā. Ceru un uzskatu, ka jaunā Ministru kabineta formācija būs spējīga turpināt darbu līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām,” pēc tam preses konferencē sacīja Valsts prezidents. Viņa vērtējumā – ja neradīšoties kāda īpaša krīze, Ministru kabinets strādās līdz parlamenta vēlēšanām.
Foto: Timurs Subhankulovs

Kariņa otrā valdība: neoficiāli zināms, kas iniciēja veikt izmaiņas pirms pašvaldību vēlēšanām 83

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pašvaldību vēlēšanu priekšvakarā premjers Krišjānis Kariņš (“JV”) trešdien paziņoja par izmaiņām viņa vadītajā valdībā, kurā vairs nebūs “KPV LV”.

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 307
19 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 39
18 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 64
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Viņš lūdza Saeimu balsot ceturtdien par uzticību četriem jauniem ministriem – izglītības un zinātnes ministrei Anitai Muižniecei (JKP), labklājības ministram Gatim Eglītim (JKP), iekšlietu ministrei Marijai Golubevai (“AP”) un ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam (NA), kurš amatā atgriezīsies pēc īsa pārtraukuma.

“Valdība būs kompaktāka un uzņems jaunu spēku, lai strādātu sabiedrības saliedēšanas un labklājības virzienā,” medijiem paziņoja K. Kariņš.

CITI ŠOBRĪD LASA
Viņam līdzās kā vienmēr valdībai svarīgos brīžos bija arī Valsts prezidents Egils Levits.

Viņš izteica cerību, ka atjaunotā valdība varēs nostrādāt līdz Saeimas vēlēšanām un sekmīgi tiks pāri valsts budžeta projektam, liekot saprast, ka tas būs nopietnākais pārbaudījums.

Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš

Ja Saeima apstiprinās jaunos ministrus, tad valdībā būs jau nomainījušies seši no 13 ministriem. Pārtraucot sadarbību ar “KPV LV”, amatu zaudē arī tās deleģētais iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens, kurš nav ievēlēts Saeimā, un labklājības ministre Ramona Petraviča, kura atgriezīsies parlamentā.

R. Petraviča medijiem teica, ka par viņas iespējamo nomaiņu bija dzirdējusi aizkulišu sarunas, bet oficiāli par to premjers viņai paziņojis trešdien no rīta, pateicoties par darbu. K. Kariņš tviterī bija ierakstījis, ka pateicas visiem ministriem, ar kuriem vairs ne­strādās kopā.

Ramona Petraviča

Starp viņiem ir arī izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, kuras nomaiņa varētu būt JKP frakcijas iniciatīva, ņemot vērā ministres zemo reitingu, kas partijai pirms Saeimas vēlēšanām varētu kaitēt. Taču ne JKP vadība, ne premjers skaidri to nepateica.

Ilga Šuplinska

Ieguvumus mēra ne tikai amatos

Jaunā konservatīvā partija (JKP), “Attīstībai/Par” (“AP”), Nacionālā apvienība (NA) un “Jaunā Vienotība” (“JV”) trešdien parakstīja sadarbības memorandu, kas pēc būtības ir jauns koalīcijas līgums, kurā noteiktas partiju atbildības jomas un līdz vēlēšanām veicamie darbi.

Koalīcijas frakcijām Saeimā ir 49 balsis. JKP frakcijā ir 15 deputāti. Līdz ar I. Šuplinskas atgriešanos parlamentā mandātu zaudēs no JKP ievēlētais Andris Kazinovskis, kas bija no frakcijas izstājies. Ja I. Šuplinska, kas jau paziņojusi par nodomu izstāties no partijas, frakcijā paliktu, JKP būtu 16 mandāti.

“Attīstībai/Par” ir 13 deputāti, Nacionālajā apvienībā – 12, “Jaunajā Vienotībā” – astoņi. Taču koalīcija var rēķināties arī ar vairāku neatkarīgo deputātu balsīm.

“JV” frakcijā jau strādā (oficiāli tai nevar pievienoties no cita saraksta ievēlēti deputāti) Anda Čakša (ievēlēta no ZZS), Iveta Benhena-Bēkena un Aldis Blumbergs (ievēlēti no “KPV LV”).

Koalīciju atbalsta arī bijušais “KPV LV” līderis Artuss Kaimiņš, kā arī četri no “KPV LV” ievēlētie deputāti, kas Ata Zakatistova vadībā izveidoja “Stabilitātes grupu”.

Uz jautājumu, cik K. Kariņa valdībai tagad ir balsu Saeimā, premjers preses konferencē skaidri neatbildēja, sakot, ka to parādīs balsojums par uzticību ministriem.

Vaicāts, vai koalīcijai neradīs grūtības vairākuma nodrošināšana, ja deputāti atsāks doties komandējumos, “JV” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis “Latvijas Avīzei” teica: “Nav ko braukt komandējumos. Jāstrādā uz vietas, lai celtu labklājību. Tas konsolidēs un disciplinēs koalīcijas partnerus, būs ātrāka lēmumu pieņemšana.”

“KPV LV” partijas sašķelšanās uz to atstāja ietekmi. “JV” vienīgā neiegūst papildu amatus, bet tās premjers iegūst stabilāku valdību. “Mūsu ieguvums nav mērāms amatos,” piebilda A. Latkovskis.

Trešdien pārdomas par notikušo preses konferencē izteica arī “KPV LV”, kuras frakcijas priekšsēdētājs Māris Možvillo sacīja: “Ir sajūta, ka Kariņš un Levits jutās atviegloti, ka atraduši vienu partiju, uz kuras pleciem uzgrūst visas nelaimes, kas šo valdību vajā.”

“KPV LV” pārstāvis atgādināja, kā divas koalīcijas partijas – JKP un NA – nedēļas sākumā valsti gandrīz ieveda konstitucionālajā krīzē, balsojot pretēji Satversmes tiesas nolemtajam.

Ieva Krapāne “KPV LV” ministru izraidīšanu no valdības saista arī ar to, ka “iekšlietu ministrs bija sācis iekšlietu sistēmu attīrīt no negodprātīgiem cilvēkiem”.

M. Možvillo arī nebija skaidra procedūra, kādā iepriekšējais koalīcijas līgums ir zaudējis spēku, bet, ja tagad ir jauns sadarbības līgums, tad šī ir K. Kariņa otrā valdība.

JKP būšot lielākas iespējas šantažēt

Iepriekš partneri bija vienojušies, ka par izmaiņām valdībā runās pēc pašvaldību vēlēšanām. Jāatgādina, ka šo situāciju izraisīja ekonomikas ministra J. Vitenberga pāriešana no “KPV LV” uz Nacionālo apvienību, ar kuras ietekmes palielināšanos nebija mierā JKP, jo tai ir skaitliski lielākā frakcija.

Neoficiāli zināms, ka tieši pēc JKP iniciatīvas izmaiņas valdībā tomēr veiktas pirms pašvaldību vēlēšanām.

Tagad redzams, ka daļēji ir piepildījušās JKP vēlmes, par ko runāja jau sen, – JKP kodola cilvēkiem G. Eglītim un Krišjānim Feldmanam būs amati, jo paredzēts, ka notiks izmaiņas arī Tautsaimniecības komisijā, tās vadībā Ralfu Nemiro nomainot ar K. Feldmanu.

To “Latvijas Avīzei” apstiprināja arī G. Eglītis, kurš neieguva gluži to amatu, uz kuru sākotnēji JKP viņu pieteica (ekonomikas vai finanšu ministra posteni), bet viņš ir gatavs vadīt arī Labklājības ministriju, jo “man ir nepieciešamās zināšanas, un man ir gods, ka premjers to ir piedāvājis, jo no grūtībām nekad neesmu baidījies – caur tām nāk rūdījums”.

Uz vaicāto, kāpēc JKP nomainīja izglītības un zinātnes ministri, G. Eglītis sākumā teica, ka “tas ir premjera valdības restarta plāns un viņš to prezentēja”, bet beigās atzina – JKP apzinājusies, ka izglītības ministrei pietrūcis dialoga ar sociālajiem partneriem.

Latvijas Universitātes profesors Jānis Ikstens arī bija dzirdējis, ka “Jaunā konservatīvā partija pielika pietiekami daudz pūļu, lai tas notiktu pirms vēlēšanām”.
Jānis Ikstens
Foto: Ieva Čīka/LETA

No vienas puses, JKP, iespējams, uzskata, ka ir ieguvēji, dabūjuši vēl vienu amatu valdībā, taču tas ir nevis iekšlietu ministra, bet labklājības ministra amats, norādīja politologs.

Esot jāatceras, ka JKP solīja īstenot programmu “3 x 500”, kas paredz arī pensiju paaugstināšanu.

“Tur varētu būt zināma berze, ja Gatis Eglītis ietu virsū finanšu ministram Jānim Reiram, bet viņam tādas naudas nebūtu. Tad Kariņa otrā valdība varētu paklupt pret budžetu,” “Latvijas Avīzei” pieļāva J. Ikstens.

Taču esot otra iespēja, ka JKP nelēktu laukā no valdības, bet turpinātu ciest.

“Iekšējās šantāžas varētu sākties, bet tajā brīdī varētu pieslēgt Zaļo un zemnieku savienību,” pieļāva J. Ikstens.

Par izglītības un zinātnes ministres nomaiņu politologs teica, ka to uzskata par saprotamu, jo ministrei nevedās sadarbība ar nozarēm un tagad “būsim atbrīvojušies no ekscentriskas izglītības ministres”.

Bijušais premjers Māris Kučinskis (ZZS), kurš ir Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs, arī uzskata, ka “JKP tagad būs vēl lielākas iespējas šantažēt šo valdību”, kas nekļūšot stabilāka.

Vēl vienu posteni tajā ieguva arī “Attīstībai/Par”, kas iekšlietu ministra amatā deleģē Saeimas frakcijas vadītāju Mariju Golubevu. Iekšlietu ministriju jau ir vadījusi sieviete – neilgi šajā amatā bija Linda Mūrniece, bet atšķirībā no M. Golubevas viņa pirms tam bija strādājusi iekšlietu sistēmā.

M. Golubevai būs jāsāk no nulles, atzina gan M. Kučinskis, gan J. Ikstens, kurš norādīja, ka viņai nav arī tādas administratīvā darba pieredzes.

“Resors viņai nav pazīstams, un tā pārzināšana nav mazsvarīga, lai iegūtu respektu,” piebilda politologs.

M. Kučinska vadītās komisijas sadarbība ar iekšlietu ministru S. Ģirģenu esot bijusi laba.

“Viņu nozare bija pieņēmusi, viņš prata uztaustīt vājos punktus. Es Ģirģena ministrēšanu vērtēju ar pluszīmi, bet cita lieta, ka “KPV LV” ietekme nebija tik liela, lai viņš panāktu nepieciešamo atbalstu budžetā,” piebilda M. Kučinskis.

SAISTĪTIE RAKSTI

Var paredzēt, ka šajā ziņā “Attīstībai/Par” varēs izdarīt vairāk. Juris Pūce (“AP”) iekšlietu ministra kandidāta izvēli pamatoja ar nodomu mainīt priekšstatus par iekšlietu sistēmu, lai to neuztver kā spēka ministriju, bet gan kā ministriju, kas rūpējas par iedzīvotājiem.

M. Golubeva esot ar izteiktu politisko atbildību, pieredzējusi politiķe ar autoritāti, teica J. Pūce.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 307
19 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 39
18 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 64
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 48
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 61
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 24
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 11
38 minūtes
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 14
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 19
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro. Cik lieli laimesti plānoti? 3
13:48
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 11
13:37
LE
LETA
Ziņas
Pret divām augstām VID amatpersonām ierosinātas disciplinārlietas. Jaunzeme skaidro, kāpēc sperts šāds solis 2
13:28
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 25
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 32
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 29
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret divām augstām VID amatpersonām ierosinātas disciplinārlietas. Jaunzeme skaidro, kāpēc sperts šāds solis 2
46 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 6
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rumbulā izcēlies paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks angārā, cietuši septiņi ugunsdzēsēji 2
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 6
6 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 64
7 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Pļaviņš/Točs olimpisko spēļu grupu turnīra otrajā spēlē uzvar pasaules čempionus 4
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 24
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Kārlis ir otrais čempions no mūsu ielas, kaimiņos dzīvo Dainis Kūla – 1980. gada olimpiskais čempions šķēpa mešanā,” Uģis Lasmanis lepojas ar dēla panākumiem 1
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 1
53 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 7
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 48
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Varbūt, ka mēs vēl neesam izdzīvojuši šo pārejas periodu no totalitāras, autoritāras valsts sabiedrības uz brīvu demokrātiju 90
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 61
7 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 6
Intervija 4 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Agresija pret ārstiem ir neizmērojama.” Saruna ar kardiologu Robertu Federu 64
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 44
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: Neviens līdzšinējais prezidents valodas politikā nav darījis tik daudz kā Egils Levits 133
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienu piespiedu kārtā neķers, šeit nav nekāda kaķu sterilizācija,” zvērināts advokāts Pastars par obligāto vakcināciju 126
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kamēr Latvijā domā par pedagogu obligāto vakcināciju, Itālijā spriež par skolu personāla vakcināciju,” norāda direktore no Valmieras 109
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man paliek neērti viņu vietā!” Valdis Pumpurs komentē gaidāmo Baltijas praidu un sabiedrības attieksmi 220
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem 31
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
3 stundas