Baltijā lielākā ražotāja un lielākā mazumtirgotāja pārstāve, juriste Karina Plaude.
Baltijā lielākā ražotāja un lielākā mazumtirgotāja pārstāve, juriste Karina Plaude.
Foto: publicitātes

Karina Plaude: Nodokļu kāpums tabakas aizstājējproduktiem pavērs durvis ēnu darboņiem 5

Autors: Baltijā lielākā ražotāja un lielākā mazumtirgotāja pārstāve, juriste Karina Plaude

Akcīzes nodokļa paaugstināšana alternatīvajiem bezdūmu nikotīna produktiem valdības ieskatā, šķiet, kļuvusi par panaceju, pateicoties kurai valsts budžets pildīsies ar uzviju, bet iedzīvotāji masveidā atteiksies no kaitīgajiem ieradumiem. Tomēr realitātē nodokļu kāpums strauji veicinās kontrabandas pieaugumu un tabakas aizstājējproduktu tirgus iziešanu no jebkādas kontroles.

RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 45
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 20
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Piemērs tam, kā strauja nodokļu paaugstināšana akcīzes precēm ietekmē valstu budžetus, nav tālu jāmeklē. Stāsts, pie kā noveda straujā akcīzes nodokļa celšana alkoholam Igaunijā, jau kļuvis par hrestomātisku piemēru tam, kā nepārdomāta akcīzes nodokļa celšana lielāku nodokļu ieņēmumu vietā noved pie budžeta “bedres”.

Tirgus aksioma – ja kāda prece kļuvusi nejēdzīgi dārga, vairums patērētāju vienmēr meklēs un arī atradīs lētāko variantu, pat ja tā būs kontrabanda.
CITI ŠOBRĪD LASA

Diemžēl Latvija no kaimiņu rūgtās pieredzes neko nav mācījusies, un attiecībā uz alternatīviem bezdūmu nikotīna produktiem grasās kāpt uz tā paša “grābekļa”.

Likumprojekta “Grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā” anotācijā teikts, līdz ar likuma pieņemšanu “samazināsies jauno elektroniskās smēķēšanas ierīču, tai skaitā tabakas karsēšanas ierīču, kā arī tabakas aizstājējproduktu pieejamība sabiedrībā, īpaši bērnu un jauniešu vidū”. Jāpiekrīt, ka legālajā apritē šo produktu pieejamība tiešām samazināsies, taču tas notiks uz nelegālā tirgus pieauguma rēķina.

Karsējamai tabakai trīs gadu laikā paredzēts nodokļa pieaugums 86% apmērā, alternatīvo bezdūmu produktu atsevišķām kategorijām gaidāms pat 1100% liels pieaugums.

Ar nodokli plānots aplikt propilēnglikolu, aromatizatorus, augu izcelsmes glicerīnu un nikotīna ekstraktus, kuri tiek izmantoti e-šķidruma sagatavošanai, un kurus, izņemot nikotīna ekstraktu, par tabakas izstrādājumiem ir grūti dēvēt. Uzskats, ka šāds akcīzes nodokļa palielinājums liks naudas tērcītei plūst valsts budžeta virzienā, varētu būt arī maldīgs.

Jau šobrīd nelegālajā tirgū vienības cena ir apmēram par vienu eiro lētāka kā legālajās tirdzniecības vietās, un pēc akcīzes nodokļa radītā cenas kāpuma šī starpība kļūs tik ievērojama, ka nelegālās tirgus daļas īpatsvars neizbēgami palielināsies.

Tajā pašā laikā cigaretēm akcīzi 2021. – 2023. gada periodā paredzēts palielināt par 5% ik gadu, bet cigarillām, cigāriem un smēķējamai tabakai – 7% ik gadu. Šāda akcīzes nodokļa politika viennozīmīgi veicinās cigarešu smēķēšanu, un būtībā darbojas kā slēpts šī tirgus lobijs. Tiem cilvēkiem, kuri vēlētos cigarešu smēķēšanu atmest, ar tādu mehānismu, kā cenas celšana, šāda alternatīva tiek padarīta mazāk pievilcīga.

Konstruktīvs risinājums būtu Latvijā elektronisko cigarešu šķidrumiem nodokļa likmi noteikt Lietuvas līmenī – 0,12 centus par mililitru.

Publiski pieejamā informācija liecina, ka Igaunija šobrīd apsver iespēju uz laiku atcelt akcīzes nodokli elektronisko cigarešu šķidrumiem, lai cīnītos ar milzīgo nelegālā tirgus daļu. Bezdūmu nozares asociācija jau aicinājusi Latvijas valdību un Finanšu ministriju ņemt vērā kaimiņvalstīs notiekošo un konsekventi pieskaņot savu nodokļu politiku, līdzīgi kā tas tika darīts alkohola akcīzes nodokļa likmju gadījumā.

Arī ekonomikas doktors, RTU docents Māris Jurušs publikācijā “Sildīsim ekonomiku vai pildīsim kontrabandistu makus?” (Delfi, 02.11.20) norāda: “Izstrādājot akcīzes nodokļa politiku, daudz vairāk uzmanības jāpievērš starptautiskās konkurētspējas aspektam. Pašlaik trūkst pamatojuma straujajam akcīzes nodokļa pieaugumam, īpaši alternatīvajiem bezdūmu produktiem (karsējamai tabakai, e-cigarešu šķidrumiem, nikotīna spilventiņiem), kuri daudzās valstīs ir atzīti par mazāk kaitīgām alternatīvām ierastajiem tabakas produktiem.”

Saskaņā ar Pētījumu un konsultāciju kompānijas “Kantar” 2019. gadā veiktā pētījuma datiem 59% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka pieaugušajiem smēķētājiem jābūt pieejamam alternatīvu bezdūmu produktu klāstam, kā arī objektīvai informācijai par tiem, savukārt 42% iedzīvotāju uzskata, ka pieaugušo smēķētāju iedrošināšana pilnībā pāriet uz alternatīviem bezdūmu produktiem varētu būt viens no veidiem, kā samazināt cigarešu dūmu radīto kaitējumu sabiedrībai.

Jāmin, ka arī Lielbritānijas veselības aizsardzības pārstāvji minētos bezdūmu produktus novērtējuši par mazāk kaitīgu alternatīvu parastajām cigaretēm.

Anglijas Sabiedriskās veselības asociācijas (PHE) eksperti pat norāda, ka ik gadus ar e-cigarešu palīdzību smēķēšanu atmet apmēram 20 tūkstoši cilvēku. Arī zinātniskajā žurnālā “New England Journal of Medicine” publicētais pētījums liecina, ka elektroniskās cigaretes ir divreiz efektīvākas par citām smēķēšanas atmešanas metodēm.

Lielbritānijas valdība un tādas šīs valsts veselības organizācijas kā Karaliskā Ārstu koledža un Sabiedrības veselības direktoru asociācija oficiāli atzinušas, ka e-cigaretes nodara mazāku kaitējumu lietotāju veselībai un to lietošana ir par 95% procentiem drošāka par parasto cigarešu smēķēšanu.

Pētījumu centra SKDS pērn veiktās aptaujas dati liecina, ka Latvijā cigaretes ar bezdūmu nikotīnu saturošiem produktiem aizstāt izvēlējusies samērā neliela sabiedrības daļa – 6% lieto elektroniskās cigaretes, bet 3% – karsējamo tabaku. Taču jau šobrīd apmēram 50% elektronisko cigarešu tiek iegādātas interneta veikalos ārzemēs, un ir pamatotas bažas, ka pēc likumprojektā paredzētā nodokļa kāpuma, bezdūmu nikotīna produktu legālā ražošana un tirdzniecība Latvijā kļūs nerentabla.

Pat abstarhējoties no tā, cik negatīvu signālu pašmāju un arī ārvalstu uzņēmējiem raidītu šīs nozares iznīcināšana, jāmin vēl kāds ļoti nopietns riska moments.

Un, proti, tas ir kaitējums, ko nelicencētu, viltotu un kontrabandas ceļā iegādātu alternatīvo bezdūmu nikotīna produktu lietošana var nodarīt veselībai.

Legālais tirgotājs ir nomaksājis nodokļus, produkcija izgājusi nepieciešamo kvalitātes kontroli, un viņš nekad nepārdos, teiksim, e-cigaretes vai tabakas karsēšanas produktus personai, kura nav sasniegusi 18 gadu vecumu. Pretējā gadījumā viņam draud licences un līdz ar to arī biznesa zaudēšana.

Taču nav noslēpums, ka internetā un sociālajos tīklos netrūkst sludinājumu par elektronisko cigarešu un tajās izmantojamo šķidrumu iegādes iespējām par daudz lētākām cenām, kā veikalos, un šos sūtījumus elementāri iespējams saņemt no ārzemēm ar pasta un kurjeru sūtījumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Līdzīgi kā “melnajā tirgū”, arī šeit nevienu neinteresē, vai tās pērk pieaudzis cilvēks, pusaudzis vai pat bērns. Šādi produkti parasti nav izgājuši kvalitātes kontroli, lielākoties tajos ir nevis Eiropā pieļaujamais 20mg/mL nikotīna daudzums, bet gan 50mg/mL, un kādas vielas patiesībā slēpjas zem e-šķidruma sagatavošanai nepieciešamajām sastāvdaļām, nav zināms.

Tieši šādi kontrabandas produkti arī ir tie, kuru lietošanas dēļ veselībai tiek nodarīts pat nopietns kaitējums. Kā saka sens sakāmvārds – “svēta vieta tukša nestāv”, un, nepārdomātas nodokļu paaugstināšanas dēļ izspiežot no tirgus legālos tirgotājus, mēs paši atvērsim durvis ēnu darboņiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 45
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 20
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 40
14 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 8
14 stundas
Lasīt citas ziņas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā joprojām visvairāk jauni Covid-19 gadījumu, taču salīdzinoši liels inficēto skaits atklāts vēl divās pilsētās 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aprīlī partiju reitingā sīva cīņa starp trīs politiskajiem spēkiem 2
53 minūtes
DK
Daina Krūmiņa
Ziņas
Pēkšņs trieciens un sajūta, it kā automašīna pārbrauktu pāri “gulošam policistam”…Nelaime veikala stāvlaukumā 10
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aprīlī partiju reitingā sīva cīņa starp trīs politiskajiem spēkiem 2
20:36
Uldis Šmits
Ziņas
Uldis Šmits: Jāšaubās, vai labticīgā Merkele un lādzīgais Obama var dot Baidenam tos noderīgākos padomus attiecībās ar Krieviju 5
20:05
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Vakcīnas apņem lielas naudas smaka, bet kur nauda, tur arī negodīgums 5
19:05
LA
LA.LV
Kokteilis
““tvitera” tiesai nevajag patiesību, bet vajag vainīgo!” Strūbergs komentē pret viņu vērstos apvainojumus vardarbībā pret sievu 6
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaiss iesils līdz +28 grādiem. Laika prognoze trešdienai 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas domei prasa atmaksāt 4.maijā iekasēto maksu par braukšanu sabiedriskajā transportā 6
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
VIDEO. “Bērni leca pa logu no trešā stāva!” Krievijā evakuē skolu, kur apšaudē nogalināti 11 cilvēki 12
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā drīkstēs darboties ēdināšanas iestādes iekštelpās, teātri un kinoteātri; atsāksies klātienes mācības 6
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt pienāks laiks un es kādreiz kādu vārdu pateikšu.” Krapsis patlaban jūtoties “morāli un fiziski sagrauts” 18
5 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 45
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Riekstiņa: Ir jāanalizē, kur inficējas visvairāk, nevis jāver viss ciet 25
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Levits ir uzņēmies esošās valdības koalīcijas advokāta lomu!” Urbanovičs par situāciju valstī un valdībā 34
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai Rīgā izskaudīs diennakts veikalus-kafejnīcas? Skaidro Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola 24
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 8
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Miris bijušais “Grindeks” vadītājs Valdis Jākobsons 1
3 stundas
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 40
12 stundas
ML
Māra Lapsa
Veselam
Kas vērtīgs papaijās un vai tās būtu jāēd ikdienā? 2
13 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 117
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 84
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 158
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 6
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 36
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 187
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 35
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 83
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Milda, Karmena un Manfrēds 1
7 stundas