Donalds Tramps.
Donalds Tramps.
Foto: AFP/ SCANPIX/ LETA

Kārlis Streips: Daudz kas liecina, ka Tramps un viņa kampaņa saprot, ka 3. novembrī ziepes būs pamatīgas 30

Vēlēšanas Amerikas Savienotajās valstīs būs 3. novembrī, tātad pēc mazāk nekā trim nedēļām. Atgādināšu, amerikāņi todien vēlēs valsts prezidentu, vienu trešdaļu ASV senatoru, visus Kongresa apakšpalātas deputātus, kā arī atsevišķos gadījumos štatu gubernatorus un štatu parlamentu deputātus.

Pirmais, ko gribu par šo lietu teikt ir fakts, ka komentāra rakstīšanas brīdī vairāk nekā 22 miljoni ASV pilsoņu jau bija nobalsojuši, apmēram 15 procenti no kopējā vēlētāju skaita 2016. gada federālajās vēlēšanās. Ir bijuši cilvēki, kuri ir balsojuši pa pastu, un ir bijuši cilvēki, kuri ir balsojuši klātienē, jo daudzos štatos tāpat kā Latvijā ir iespējama arī priekšlaicīga balsošana. Vairākos štatos vēlētāji izrādīja gatavību rindā gaidīt trīs, četras un dažos gadījumos pat padsmit stundas.

Patlaban viss liecina, ka Amerikā vēlētāju līdzdalība šogad varētu būt nepieredzētos apjomos, un tas ir par spīti vai varbūt pateicoties faktam, ka prezidenta Donalda Trampa pārstāvētā Republikāņu partija ir darījusi absolūti visu iespējamo, lai samazinātu cilvēku, un konkrēti tumšādainu cilvēku, jauniešu, augstskolu studentu un citu kategoriju, kurās masīvais vairākums nav nekādi republikāņu fani, iespējas piedalīties vēlēšanās. Viens piemērs ir Hjūstonas pilsēta Teksasā. Tā atrodas apgabalā (county), kurā ir 4411 kvadrātkilometri teritorijas un 4,7 miljoni iedzīvotāju.

Pirms pāris nedēļām Teksasas gubernators, kurš ir republikānis, izsludināja dekrētu, kurā bija teikts, ka katrā no Teksasas apgabaliem var atrasties tikai viena kaste, kurā vēlētāji var likt aizpildītos biļetenus, ja viņi nevēlas apmeklēt vēlēšanu iecirkni klātienē un personīgi.

Teritoriālā ziņā Latvija ir krietni lielāka par minēto apgabalu Teksasā, bet ņemot vērā iedzīvotāju skaitu, tas būtu tas pats, kas Latvijas vēlēšanu laikā noteikt, ka visā valstī būs tikai viens iecirknis, vai patiesībā tikai viena puse no iecirkņa.

Latvijā tas, protams, būtu nejēdzīgi. Amerikā tas ir tāpēc, ka lielpilsētu iedzīvotāji mēdz būt noskaņoti balsot par Demokrātu partiju un nevis par republikāņiem. Un minētās garās rindas priekšlaicīgo vēlēšanu vēlētājiem bija tā paša iemesla dēļ — lielpilsētās republikāņi vienkārši samazinājuši atvērto iecirkņu skaitu.

Vēl viens paņēmiens ir neļaut vēlēšanās piedalīties cilvēkiem, kuri ir notiesāti par smagiem noziegumiem, bet ir izpildījuši ieslodzījuma termiņu. Tas neproporcionāli attiecas uz tumšādainiem cilvēkiem, un Tenesī štatā, piemēram, katrs ceturtais tumšādainais vīrietis ir bez vēlēšanu tiesībām. Floridā iedzīvotāji referendumā atcēla šāda veida noteikumu, bet republikāņi, kuri kontrolē minētā štata parlamentu, pieņēma likumu, ka vēlēšanu tiesības cilvēkiem tiks atdotas tikai tajā brīdī, kad viņi būs nomaksājuši visu ar noziegumu saistīto soda naudu, kā arī visus administratīvos izdevumus, kādi saistīti ar viņu tiesāšanu.
Laikā pēc ASV pilsoņu kara štati dienvidos ieviesa tā dēvēto iecirkņa nodokli tieši tādā līmenī, lai pirms laika atbrīvotie tumšādainie vergi nevarētu to atļauties. Floridas lēmums būtībā tāds pats nodoklis vien ir. Kādreiz bija tā, ja kāds štats vēlējās mainīt vēlēšanu noteikumus, paredzētie grozījumi vispirms bija jāpārbauda un jāapstiprina Amerikas Tieslietu ministrijai. Šis noteikums ieviests 1965. gadā un likumā, kurš pirmoreiz patiešām nodrošināja tumšādaino amerikāņu tiesības, piedalīties vēlēšanās. 2013. gadā Amerikas Augstāka tiesa ar 5:4 rezultātu nolēma, ka laikā kopš 1965. gada situācija bija mainījusies tik ļoti, ka Tieslietu ministrijas iesaiste vairs nebija vajadzīga. Rezultāts bija tādas muļķības, kā 4,7 miljoniem cilvēku nodrošināt tikai vienu biļetenu kasti.

Fakts, ka 22 miljoni cilvēku jau ir nobalsojuši, liecina, ka pietiekami liels skaits amerikāņu ir nolēmis par spīti republikāņu centieniem darīt visu iespējamo, lai piedalītos vēlēšanās.

Tas ir pozitīvs rādītājs jebkurā gadījumā, bet it īpaši Demokrātu partijas kandidātam Džo Baidenam.

Jau labu laiku aptaujās viņš ir uzrādījis ļoti labus rezultātus gan nacionālajā līmenī, gan arī štatos, tajā skaitā tajos, kuros pirms četriem gadiem Donalds Tramps negaidīti un šauri guva uzvaru, kura viņam nodrošināja vairākumu Elektorālajā koledžā un tātad arī prezidentūru. Viens šāds štats ir Viskonsīna, kur pagājušās nedēļas beigās Trampa kampaņa paziņoja, ka tā pārtrauks visas reklāmas televīzijā. Tas liecina vai nu, ka kampaņai smagi pietrūkst finansējuma, vai arī, ka tā ir nolēmusi, ka šogad Viskonsīna ir zaudēta, un līdz ar to kampaņas uzsvaram jābūt citur.

Ļoti daudz kas liecina, ka Tramps un viņa kampaņa saprot, ka 3. novembrī ziepes būs pamatīgas.

Pagājušajā nedēļā bija paredzētas otras no trim debatēm starp abiem kandidātiem uz prezidenta amatu. Pirmajās, kas bija 29. septembrī, Amerikas prezidenta “stratēģija” bija runāt, runāt un turpināt runāt arī tad, kad viņam paredzētais laiks bija beidzies. Kāds saskaitīja, ka viņš 73 reizes pārtrauca sāncensi brīdī, kad sāncensis runāja. Pāris dienas pēc debatēm Tramps saķēra koronavīrusu un nonāca slimnīcā. Pavisam loģiskā kārtā debašu organizētāji nolēma, ka tādā gadījumā otras debates, kuras bija paredzētas 15. oktobrī, būs neklātienē un virtuāli. Tramps paziņoja, ka viņš tādās nepiedalīsies, visticamāk tāpēc, ka viņš zināja, ka tādā gadījumā debašu vadītājs vienkārši varēs atslēgt viņa mikrofonu un, ja viņš būs atsevišķā telpā, neviens nevarēs dzirdēt, kas viņam sakāms tālāk.

Džo Baidens paziņoja, ka viņš tādā gadījumā rīkos tikšanos ar vēlētājiem telekanālā ABC. Pāris dienas vēlāk Tramps paziņoja, ka arī viņš tādu rīkos, bet telekanālā NBC. Trampa kunga gadījumā un kā vienmēr viens mels pēc nākamā un visai kareivīga saruna ar NBC žurnālisti Savannu Gatriju. Baidena kunga gadījumā, kad stunda bija pagājusi, viņš palika zālē, kamēr tie, kuriem nebija izdevība uzdot savu jautājumu raidījuma laikā, varēja to uzdot, un viņš uz to varēja atbildēt. Atšķirība starp to vienu un to otru bija ļoti acīmredzama.

Un ārpus debatēm Amerikas prezidents ir atsācis savus skaļos un trokšņainos rallijus, kuros viņa fani pulcējas plecu pie pleca un lielākoties bez jebkādām maskām vispār. Kas gan tur varētu saiet greizi?

Patlaban viss liecina, ka 3. novembrī Amerikas pilsoņu vairākums nobalsos par Džo Baidenu. Zinu, ka šajā laikā pirms četriem gadiem viss liecināja, ka Amerikas pilsoņu vairākums nobalsos par kādreizējo ASV pirmo lēdiju, senatori un ārlietu ministri, un nevis par dīvaino cilvēku, kura slavas pamatā bija tikai un vienīgi realitātes šovs televīzijā. Taču, pirmkārt, amerikāņiem tagad ir bijusi iespēja četrus gadus piedzīvot, ko šī cilvēka nonākšana valsts galvenajā amatā ir nozīmējusi. Un, otrkārt, Džo Baidens ir ļoti daudz populārāks kandidāts nekā bija Klintona kundze.

Blakus jautājums novembrī būs par to, vai Demokrātu partijai arī izdosies atgūt vairākumu ASV Senātā. Arī tur patlaban aptaujas liecina, ka droši vien tas tā būs, un tas būs nepieciešams tāpēc, ka republikāņi jau sen ir pierādījuši, ja Baltajā namā saimnieko demokrāts un viņiem ir vairākums vienā vai otrā palātā vai abās, tad republikāņi nedarīs pilnīgi neko no tā, ko prezidents piedāvā. Atkopties no Trampa radītās katastrofas prasīs vienotu pieeju abās Kongresa palātās, un tāpēc turu visus iespējamos īkšķus arīdzan par vairākumu Senātā.

Saistītie raksti
Kāpēc es par to rakstu Latvijā? Pirmkārt tāpēc, ka esmu amerikānis, un man rūp tas, kas notiek manā dzimtenē, bet arī tāpēc, ka nepārprotami Donalds Tramps ir bijis kaitīgs arī manai tēvzemei.

Pirms pāris gadiem, grandi no NATO dalībvalstīm Eiropā pavisam nopietni gatavojās uz iespēju, ka nākamajā alianses samitā Tramps vienkārši paziņos, ka Amerika no NATO ies prom. Latvijai nav labuma no viņa centieniem izjaukt pasaules reakciju uz klimata maiņu. Un absolūti nav nekāda labuma no fakta, ka visu pēdējo četru gadu garumā Donalds Tramps nevienā mirklī nav bijis gatavs teikt kaut vienu sliktu vārdu par mūsu dārgo kaimiņvalsti Krieviju. Tieši pretējais, viņš ir teicis, ka viņš tic caram Vladimiram vairāk nekā viņš tic pats saviem izlūkdienestiem. Absolūti ignorēt Krievijas patvaļu, tajā skaitā, jā, arī attiecībā uz šīgada vēlēšanām Amerikā — tas arī Latvijas Republikai skaidri un nepārprotami ir bīstami. Turklāt arī varu solīt, ja nākamgad janvārī amatā stāsies Džo Baidens, tad būs daudz mazāk iemesla man rakstīt par situāciju Amerikā. Jo tā būs miera oāze pēc vētras, un visi varēsim atviegloti nopūsties.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Raivis Šveicars
Ziņas
Grib aizņemt “Huawei” nišu. Latvieši pierāda, ka spēj radīt globāli konkurētspējīgus produktus 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku
41 minūtes
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Mani pārsteidz tā agresivitāte, kas nāk no liberāļu puses.” Saruna ar Dagmāru Beitneri-Le Gallu 10
13 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Ķīlnieku krīze Gruzijā: jaunākā informācija par bankā sagūstītajiem cilvēkiem
51 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Šoferis netiek galā ar agresīvu pasažieri bez sejas maskas, iesaista policiju
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pūtīs spēcīgs vējš un līs. Laika prognoze ceturtdienai
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Nedomāt par sliktāko scenāriju. Martins Dukurs par gatavošanos sezonai un noskaņojumu
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus plāno atbrīvot no parādsaistībām. Vai parādu atlaidīs visiem?
14 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Par šo zemi esam samaksājuši ar savām asinīm. Karš noteikti būs…” 2
11 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts
1 stunda
SP
Sarmīte Pujēna
Ziņas
“Pūt, vējiņi!” ir miruši. Lai dzīvo “Pūt, vējiņi!” Liepājas rokenrola katedrāles smagā pārdzimšana
13 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Uzbrukumi Levita likumam. Par ko satraukušies Krievijas propagandisti? 3
16 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VIDEO. “Atskanēja kliedzieni un četri šāvieni.” Ropažu novadā nošauts vīrietis 1
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Viņi ir Dieva bērni.” Pāvests pauž atbalstu homoseksuālu pāru savienībām 13
13 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 24
19 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dakteris kabatā” – lietotne, kurā sazināties ar ārstu, tiklīdz sajusti pirmie slimības simptomi
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lūdz palīdzību Rīgā pazuduša 14 gadus veca zēna atrašanā 1
12 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Mazkustīgā paaudze. Kā bērnus atradināt no čipsiem un un motivēt sportot
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas apģērbā pēdējos mēnešos dominējusi viena krāsa: lūk, kāpēc! 3
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 43
1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 11
23 stundas
AK
Aiva Kalve
Veselam
Ēd našķi un notievē? Tumšās šokolādes veselīgie noslēpumi
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim 1
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
Nepilngadīgā Egita pirms divām nedēļām aizbēga no mājām, māte izmisumā 4
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Mākslinieki pliki kā baznīcas žurkas, tagad nebūs naudas opioīdiem un alkoholam!” Egila Līcīša feļetons 22
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Izravēts” tikai pirmās reģistrācijas nodoklis, bet kā ar pārējām aplamībām? 10
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 iemesli, kāpēc jāēd auzu pārslas: plus brokastu recepte – mājās gatavots auzu pārslu kraukšķīgs muslis 1
20 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Begonijas ledusskapī? Jā, līdz pavasarim!
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes šodien spēlēsies ar tavām atmiņām, jūtām un emocijām! Horoskopi 22.oktobrim 1
16 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Nākotnes Rīgas industriālais “piedēklis”. Pirms 60 gadiem Mangaļsalu pievieno galvaspilsētai
09:16
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Atjautīgas un oriģinālas dāvanu idejas visai ģimenei
09:00
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku
08:57