Zanda Martena: “Vācijā man ir sajūta, ka ar savu viedokli varu ietekmēt un nav tā, ka valsts ir kaut kas tāls, kur kāds kaut ko izlemj manā vietā.”
Zanda Martena: “Vācijā man ir sajūta, ka ar savu viedokli varu ietekmēt un nav tā, ka valsts ir kaut kas tāls, kur kāds kaut ko izlemj manā vietā.”
Foto no personīgā arhīva

Kārlis Streips: Ievadot “gūglī” jēdzienu “latvieši citu valstu parlamentos”, nekas prātīgs neparādās 20

Ievadot “gūglī” jēdzienu “latvieši citu valstu parlamentos”, nekas prātīgs neparādās, nedz jautājumu uzdodot latviešu, nedz arī angļu valodā.

Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
13 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 80
1 diena
Lasīt citas ziņas

PSRS okupācijas laikā bija tautieši, kuri atrada sev vietu valsts politiskajā sistēmā. Sevišķi būtiskas bija PSRS Tautas deputātu padomes vēlēšanas 1989. gada martā. Tā bija pirmā iespēja iepriekšējā gadā dibinātajai Latvijas Tautas frontei pārbaudīt savus muskuļus. Izdevās. 40 no 52 ievēlētajiem deputātiem no Latvijas atbalstīja LTF programmu.

Deputātu starpā bija LTF priekšsēdētājs Dainis Īvāns, žurnālisti Andrejs Cīrulis, Viktors Avotiņš un Edvīns Inkens, komponists Raimonds Pauls, māksliniece Džemma Skulme un daudzi citi latvieši.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tajā skaitā Viktors Alksnis, kurš bija nikns Latvijas neatkarības centienu oponents un pēc PSRS sabrukuma kādu laiku bija Krievijas domes deputāts. Alksnis cita starpā bija viens no tiem Latvijas PSR Augstākās padomes deputātiem, kuri boikotēja 1990. g. 4. maija neatkarības deklarācijas balsojumu. 1992. gadā Latvija viņu pasludināja par persona non grata.

Vismaz, cik man zināms, neviens latvietis nekad nav bijis ASV Kongresa deputāts. Pamēģināju kādu letiņu atrast citu demokrātisko valstu parlamentos, bet velti.

Taču pagājušās svētdienas parlamenta vēlēšanās Vācijā viena no Sociāldemokrātu partijas veiksmīgajām kandidātēm bija Liepājā dzimusī Zanda Martena. Attēlā pie šī komentāra redzams viņas kampaņas plakāts. Stipra, sociāla, demokrātiska, tā tur teikts. Par labu Diseldorfai Bundestāgā. Aplītī vārdi pareizā izvēle, un tad apakšā sociāla politika priekš tevis.

Zanda pēc profesijas ir juriste. Intervijā Latvijas televīzijā pirms kāda laika viņa teica, ka viņa pārstāvēja arodbiedrību darbinieku tiesības, kas netieši nozīmēja atbalstīt sociālisma idejas. Pirms četriem gadiem viņa iestājās Sociāldemokrātiskajā partijā, lai, kā pati ir teikusi, gūtu jaunu pieredzi. Ne uz ko viņa īpaši necerēja.

Diseldorfā Kristīgie demokrāti saņēma nepilnu procentpunktu vairāk balsu nekā sociāldemokrāti, taču Zanda Martena vienalga bija viena no 206 kandidātiem, kuri ieguva vietas Vācijas parlamenta apakšpalātā.

Nākamais, ko te piebilst, ir fakts, ka Delfos komentāros zem ziņas par Zandas Martenas ievēlēšanu parlamentā (lielākoties, kā vienmēr, ņirgāšanās un gānīšanās), kāds bija uzrakstījis “Polijai pirms kādiem diviem gadiem bija finanšu ministre no Daugavpils, kur viņa uzaugusi. Tikai studijām universitātē pārcēlusies uz Poliju. Bet par to neviens taču nerakstīja tolaik.”

Rakstīja gan. 2018. g. 9. janvārī Latvijas Avīze bija kolēģa Ģirta Vikmaņa reportāža zem virsraksta “Polijas finanšu ministre — no Daugavpils.”

Materiāls kā tāds sākās šādi: “Par Polijas jauno finanšu ministri šodien kļuvusi Latvijā dzimusī Terēza Červinska, kura pārstāv partiju ‘Likums un taisnīgums’ (‘PiS’). Viņa dzimusi 1974. gadā Daugavpilī Ludmilas un Boguslava Tumanovsku ģimenē. Vēlāk Terēze apprecējusies, mainījusi uzvārdu un pārcēlusies uz Poliju.” Lūk, kā.

Galvenais elements Vācijas vēlēšanās, savukārt, bija fakts, ka pirmoreiz ilgākā laika posmā Kristīgie demokrāti cīņā devās bez Angeles Merkeles ģenerāļa lomā. Viņa jau pirms pāris gadiem paziņoja, ka ar 16 gadiem amatā pietiks.

Angela Merkele ir dzimusi Hamburgā ar uzvārdu Kasnere, bet trīs mēnešu vecumā kopā ar ģimeni pārcēlās uz Brandenburgu Vācijas Demokrātiskajā republikā, jo tēvs, kurš bija luterāņu mācītājs, atrada darbu vienā no vietējām draudzēm.

Angela auga kā kārtīga sociālisma sistēmas meitene. Viņa iestājās Brīvo Vāciešu jaunatnes organizācijā, kas bija ekvivalents Komjaunatnei mūspusē. Skolā meitenei sevišķi neveicās marksisma un ļeņinisma mācībās. “Dzīve Vācijas Demokrātiskajā republikā reizēm bija gandrīz ērta,” tā viņa daudzus gadus vēlāk atcerējās kādā intervijā. “Vienkārši bija dažas lietas, ko cilvēks nevarēja ietekmēt.”

Nepieciešamību mācīties, ko divi 19. gadsimta filozofi domāja par dzīvi un sabiedrību, acīmredzot bija viena no tām lietām.

Pirmais grāds augstskolā Angelai bija ķīmijā. Viņa cerēja atrast mācībspēka darbu kādā inženierzinātņu augstskolā, taču tur viņai pateica, ka darbs būs tikai tad, ja viņa piekritīs izspiegot kolēģus un sniegt ziņojumus par tiem VDR slepenajiem dienestiem. Merkele ir teikusi, ka viņa atbildēja, ka viņa bija pārāk pļāpīga, lai pie sevis turētu noslēpumus, tāpēc darbs aizgāja secen.

Studiju laikā Angela Kasnere apprecēja Ulrihu Merkelu, tā tiekot pie jaunā uzvārda. Pāris pēc pieciem gadiem izšķīrās. Angela atgriezās augstskolā un ar laiku ieguva doktora grādu ķīmijā.

Pēc Berlīnes mūra krišanas Vācijas Demokrātiskajā republikā bija vienas un tikai vienas vēlēšanas. Angela Merkele iestājās jaunā partijā Demokrātiskā atmoda, pēc vēlēšanām kļūstot par pirmā un vienīgā VDR premjerministra preses sekretāra vietnieci.

Drīz Demokrātiskā atmoda apvienojās ar Kristīgo demokrātu apvienību, un 1990. gadā Angela Merkele kļuva par Bundestāga deputāti no vēlēšanu apgabala, kuru viņa pārstāvējusi visu laiku kopš tam.

Kanclers Helmuts Kols bija sava veida Angelas Merkeles patrons. Viņa valdībā viņa vispirms bija sieviešu un jaunatnes lietu, un pēc tam vides aizsardzības un kodoldrošības ministre. Kols mēdza kolēģi saukt mein Mädchen, jeb mana meitiņa. Mūsdienās tāda attieksme noteikti nebūtu pieņemama. Cits laikmets.

1998. gadā Angela Merkele kļuva par Kristīgo demokrātu ģenerālsekretāri un pēc diviem gadiem par partijas priekšsēdētāju. Sekoja laiks opozīcijas frakcijas vadītājas lomā, taču 2005. gada vēlēšanās Kristīgie demokrāti saņēma 35,2% balsu kamēr aizejošā kanclera Gerharda Šrēdera Sociāldemokrāti 34,2%. Pēc garām un intensīvām sarunām abas lielās partijas nolēma veidot kopēju koalīciju, kurā Angela Merkele būs kanclere, bet sociķiem būs astoņi no 16 ministru posteņiem viņas valdībā.

Gerhards Šrēders pēc aiziešanas no politikas būtībā sevi pārdeva Krievijas naftas industrijai. Viņš patlaban ir naftas kompānijas Rosneft valdes priekšsēdētājs.

Angela Merkele savukārt savus Kristīgos demokrātus veda uz uzvaru 2009. un it īpaši 2013. gada parlamenta vēlēšanās. 2013. gadā pietrūka tikai piecu mandātu Bundestāgā, lai Kristīgie demokrāti varētu valdīt vieni paši un bez nepieciešamības veidot koalīciju.

2017. gadā rezultāts starp abām partijām bija teju neizšķirts. Sarunas par koalīciju ilga vairākus mēnešus, bet galu galā Kristīgie demokrāti un Sociāldemokrāti atkal piekrita tā dēvētajai lielajai koalīcijai. Nākamajā gadā kanclere paziņoja, ka tas būs viņas pēdējais termiņš amatā. Viņai patlaban ir 67 gadi.

Nākamajā dienā pēc vēlēšanām britu laikraksts The Guardian savu rakstu par tām sāka šādi: “Vācijai priekšā stāv nedēļām vai pat mēnešiem ilgas koalīcijas sarunas pēc tam, kad sacīkstes, lai atrastu pēcteci Angelai Merkelei pēc 16 gadiem, nedeva skaidru rezultātu.”

Komentāra rakstīšanas brīdī oficiālie vēlēšanu rezultāti vēl nebija pieejami, bet viss liecināja, ka Sociāldemokrātiskā partija guva šauru uzvaru ar 25,7% balsu. Kristīgajiem demokrātiem 24,1%, kas bija sliktākais rezultāts partijas 70 gadu vēsturē.

Trešajā vietā bija Vācijas Zaļā partija ar gandrīz 15% balsu. Nepārprotami, tā taps bildināta no abu lielo partiju puses domājot par nākamo koalīciju.

Mandātus vēlēšanās arī saņēma Brīvo demokrātu partija (92), radiāli labējā Alternatīva Vācijai (67), un partija Kreisie, kura knapi, knapi pārrāpās pāri nepieciešamajiem pieciem procentiem balsu (39 mandāti). Bija 39 citas partijas, kuras nesaņēma nevienu mandātu. Viszemākais rezultāts tā dēvētajai Kalnu partijai — tikai 222 balsis visā plašajā Vācijā.

Brīvdienās parlamenta vēlēšanas arī bija Islandē, un tur valdošā koalīcija mandātu skaitu palielināja par diviem un līdz ar to visticamāk būs valdošā koalīcija arī turpmāk. Lielais jautājums bija, vai izdosies ievēlēt vairāk nekā pusi sieviešu deputāšu. Uz brīdi likās, ka jā — 33 no 63 mandātiem, bet pēc balsu pārskaitīšanas vienā no apgabaliem izrādījās, ka tomēr būs tikai 30. Vienalga, Islandes parlamentā 48% deputātu ir sievietes, un tas ir augstākais procents Eiropā.

Brīvdienās arīdzan bija referendumi divās valstīs. Sīkajā Sanmarīno iedzīvotājus lūdza lemt, vai arī turpmāk valstij būtu jābūt tikai vienai no četrām valstīm Eiropā, kur aborts kā grūtniecības pārkāpšana ir aizliegts pavisam, vien izņemot gadījumus, kad grūtniecība apdraud mātes dzīvi.

Romas katoļu baznīca kā vienmēr skaļi iebilda, bet šoreiz Sanmarīno iedzīvotāji nolēma melnsvārčus ignorēt. Referendumā piedalījās mazliet vairāk nekā 40% balsstiesīgo, bet no tiem 77% nobalsoja par sistēmu, kurā mākslīga grūtniecības pārtraukšana būs atļauta līdz 12. grūtniecības nedēļai.

SAISTĪTIE RAKSTI

Personīgi nekad neesmu sapratis šī jautājuma politizēšanu, kas ir sevišķi izteikta manā dzimtenē. Runa ir par medicīnisku procedūru, un runa pilnīgi noteikti ir par faktu, ka sievietei tomēr ir tiesības pašai lemt par savu dzīvi un savu organismu. Šajā ziņā Sanmarīno tagad ir pievienojusies civilizēto valstu saimei.

Šveicē, kur referendumi tiek rīkoti bieži, pagājušajā sestdienā tādu bija divi. Viens bija par nodokļiem, un tur šveicieši pateica nē. Otrs bija par to, vai viendzimuma pāriem, kuriem kopdzīves tiesības ir bijušas kopš 2007. gada, ļaut oficiāli laulāties un adoptēt bērnus. Šajā gadījumā 64,1% balsotāju pateica jā. Un nevienam, uzsveru — nevienam gabals tāpēc nenokrita.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
13 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 6
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 80
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 119
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 96
18 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: nosauc novadus, kuros ir visaugstākais saslimstības līmenis 8
8 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?”
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā diena kopš pagājušās ziemas. Laika prognoze svētdienai 2
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Cilvēki pulcējas komponista Mārtiņa Brauna piemiņas pasākumā Rīgas Doma baznīcā 7
10 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?”
22:42
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība Latvijā: nosauc novadus, kuros ir visaugstākais saslimstības līmenis 8
21:36
LA
LA.LV
Ziņas
Sandra Veinberga: “Tas ir žurnālista pienākums stāvēt “ar šļirci rokā” un veikt savu uzdevumu.” 44
20:40
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
13 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 32
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Sandra Veinberga: “Tas ir žurnālista pienākums stāvēt “ar šļirci rokā” un veikt savu uzdevumu.” 44
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par Nacionālās apvienības priekšsēdētāju pārvēlēts Dzintars 36
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai rīdzinieki jau izjūt Ziemassvētku noskaņu? 13
15 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 96
18 stundas
Daina Šulca
Ziņas
Dāņi pārceļas uz laukiem: jaunās ģimenes pamazām atsakās no pilsētas “caffe latte” dzīvesveida 10
13 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 72
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Brāļi Auzāni atceras gadījumu, kad abi piedzīvojuši kaut ko pārdabisku un neizskaidrojamu 7
16 stundas
AT
Andris Tiļļa
Ziņas
Vieta, kur kaimiņš sargā kaimiņu. Ciemos pie enerģiskajiem bieriņiešiem, lai iepazītu šīs Rīgas daļas leģendārās vietas
19 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
“Pieņemu sevi, kāds esmu.” Vladlens uzreiz piesaista uzmanību ar savu ārējo izskatu 13
10 stundas
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Aigars un viņa komanda – makšķernieki, kuri 11 gadus piedalās “ķer un atlaid” spiningošanas sacensībās 3
9 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu?
19 stundas
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Lādogas ezera spoks joprojām regulāri iedveš šausmas vietējiem zvejniekiem un piekrastes iedzīvotājiem
20 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 74
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 119
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 144
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 217
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 80
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 183
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 14
1 diena