Kas īsti ir EURIBOR un kā tas ietekmē mājsaimniecības? Skaidro Latvijas Bankas ekonomists 11

Beidzamajā laikā dzirdam daudz ziņu par to, ka aug EURIBOR likmes. Bet vai zināt, kas tad īsti ir EURIBOR likmes, kā tās veidojas un kā var ietekmēt katru no mums?

Reklāma
Reklāma
FOTO. Ziemeļkorejas līderis uzdāvina Putinam greznu portretu, kas lika apklust…
Eksperts nāk klajā ar fatālu paredzējumu: Krievija izmantos kodolieročus neatkarīgi no tā, vai Rietumi apbruņos Ukrainu 181
Ukrainas jaunākajam ierocim vajadzētu nopietni sabiedēt krievu “stratēģus” Krimā – rezultāts Krieviju pamatīgi apkaunotu
Lasīt citas ziņas

Savu skaidrojumu par šo tēmu TV24 raidījumā “Meli un fakti” sniedzis Erlands Krongorns, Latvijas Bankas monetārās politikas pārvaldes monetārās politikas analīzes daļas vecākais ekonomists.

“EURIBOR pēc būtības ir naudas tirgus likme, kas tiek aprēķināta katru dienu, komercbankām iesūtot Eiropas naudas tirgus institūtam informāciju, par kādu tās ir gatavas viena otrai aizdot naudu savā starpā,” skaidro ekonomists.

CITI ŠOBRĪD LASA

Balstoties uz šo informāciju, Eiropas naudas tirgus institūts aprēķina likmi – augstākās likmes kaut kādu daļu atmet, zemākās arī atmet un iegūst vidējo koeficientu. Tas ir šis EURIBOR dažādiem termiņiem.

Bet kāpēc šis EUROBOR ir svarīgs mājsaimniecībām?

Krongorns saka: “Tāpēc, ka ir kaut kāda fiksētā likme, ko ir noteikusi banka, izsniedzot kredītu. Arī uzņēmumiem ir tāpat. Un tad ir šī EURIBOR likme – naudas tirgus likme – tiek pievienota klāt.”

Ja centrālā banka nolemj, ka nauda būs dārgāka, tas jau nākamajā sekundē ietekmē EURIBOR.

Tātad tas nozīmē, ka Latvija to nevar ietekmēt, jo mums nav lats un mēs esam Eiropā?

Ekonomists atbild: “Tā līdz galam nav taisnība, jo Latvijas Banka ir daļa no Eiropas Centrālās bankas sistēmas. Mēs tieši tāpat piedalāmies kā visas citas Eirozonas valstis lēmumu pieņemšanā. Nacionālās centrālās bankas īsteno monetāro politiku katrā konkrētā valstī, bet ar tiem nosacījumiem, kas ir nolemti Eiropā.”

Projektu “Meli un fakti” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Meli un fakti” saturu atbild AS “TV Latvija”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.