Komandas darbs un sadarbība ir aizvadītā gada biežāk lietotās uzņēmumu vērtības Latvijā pretēji inovācijām un izaugsmei 0

Aizvadītajā gadā biežāk lietotā un novērtētā uzņēmuma vērtība darbinieku vidū Latvijā ir komandas darbs un sadarbība, savukārt inovāciju, izaugsmes un vieduma vērtības novērtētas viszemāk, liecina atzinības tehnoloģijas PEERO APP apkopotās klientu pieredzes Latvijā.

LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 74
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 5
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 60
21 stundas
Lasīt citas ziņas

2021. gadā ir būtiski identificēt un ilgtermiņā apzināties tos uzņēmuma vērtību orientierus, kas palīdzēs jaudīgam pēckrīzes izrāvienam un attīstībai.

Jaunā gada sākums tradicionāli ir laiks, kad atskatās, sistematizē un veido dažādus apkopojumus vai topus par aizgājušo gadu, kā arī izsaka prognozes un iezīmē tendences jaunajam gadam – finanšu, ekonomikas, darba tirgus, biznesa nozaru prognozes un tendences utt. Taču‒ vai esam izvērtējuši pašus pamatus?Proti – vērtību orientierus.Ne tikai katrs individuāli kā cilvēks, bet raugoties arī plašāk – uzņēmējdarbības un valsts līmenī.

Pamatvērtības nosaka uzņēmuma attīstību
Šis ir laiks, kad uzņēmuma pamatvērtības ir svarīgākas nekā jebkad agrāk, jo šajos neskaidrajos un sarežģītajos laikos ir orientieris uzņēmuma darbiniekiem, stiprinot komandas darbu un sadarbību, kā arī vienojot un saliedējot. Tieši uzņēmuma pamatvērtības ir tās, kas nosaka biznesa attīstību un konkurētspēju, jo koncentrēšanās uzņēmuma mērķiem un vērtībām palīdz pieņemt pareizos lēmumus krīzes laikā.

Aizvadītais gads nesa milzīgas pārmaiņas visā pasaulē, un ietekmēja katru valsti, katru uzņēmumu, katru ģimeni un katru cilvēku. Pandēmija radīja jaunu izpratni par uzņēmuma vērtībām, liekot apzināties pamatu pamatus, kas ir vairāk nekā tikai saprāts vai loģika, organizācijas fiziskie produkti vai pakalpojumi. Tās ir pamatvērtības jeb “nemateriālā līme”, kas satur organizāciju kopā, spēj piešķilt augstu veiktspēju un izvadīt cauri apjukuma un stresa periodam.

Uzņēmumu vērtību TOP 2020 Latvijā
Atzinības tehnoloģija PEERO APP, apkopojot savu klientu ‒ vairāk nekā divdesmit lielāko privātā un publiskā sektora uzņēmumu un organizāciju‒darbinieku ikdienā visbiežāk izmantotās un novērtētās vērtības 2020. gadā, iezīmē uzņēmumu vērtību TOP 2020 Latvijā:
1. Komandas darbs un sadarbība
2. Atbalsts un izpalīdzība
3. Cilvēks
4. Rezultāts
5. Cieņa, respekts, godīgums
6. Proaktivitāte, centība
7. Profesionālisms
8. Inovācijas, izaugsme

Aizvadītā gada vērtību izplatības popularitātes sadalījumā pārliecinoši pirmajā vietā (34,8%) ir komandas darbs un sadarbība. Zīmīgi, ka komandas sadarbības vērtības nozīme 2020. gadā ir pieaugusi, īpaši gada pēdējos mēnešos pandēmijas ietekmē. Komandas sadarbības iezīmes vērojamas arī atbalsts un izpalīdzība (12,1%) vērtībā. Šo vērtību pamatā ir vēlme veidot sadarbību, kas īpaši būtiski šajos attālinātā darba apstākļos‒apvienojot komandu un atbalstot vienam otru, veidojot vienotu komandas garu un rūpējoties par tās kopējo sniegumu.

Savukārt vērtība cilvēks (9,3%) un rezultāts (9,1%) akcentē cilvēka labbūtības nozīmi darba vietā. Latvijas un ārvalstu pētījumos ar labbūtības (vai labizjūtas, labjūtes, labjūtības) jēdzienu saista personību, darba vidi, motivāciju un iesaistīšanos, proti, cik labi cilvēks jūtas savā darbavietā.

Tas viss veido cilvēka labbūtību darbā, kas savukārt vairo darba efektivitāti un produktivitāti darba rezultātu sasniegšanā.Cieņa, respekts, godīgums(8,1%) ir vērtības, kas lietotas, novērtējot kolēģa darba ētiku un atbildību un izceļot personīgās atbildības nozīmi šajā sarežģītajā laikā.

Zīmīgi, ka proaktivitāti, centību (7,9%) un profesionālismu (7,2%) uzņēmumu darbinieki nevērtē kā prioritāro vērtību, tāpat inovācijas, izaugsmes, vieduma (5,9%) vērtība ierindojas pēdējā vietā. Šīs ir ārkārtīgi nozīmīgas uzņēmuma vērtības, kas vistiešākā veidā saistītas ar biznesa attīstību un izaugsmi.

Zemais vērtību lietojums darbinieku vidū liecina par ilgtermiņa skatījuma un vērstības uz nākotni mazināšanos vai zudumu, kas, iespējams, skaidrojams ar emocionālo pandēmijas laika noskaņu. Tai pat laikā tas ir “uzmanības sauciens” pašiem uzņēmumiem, aicinot izmantot šo laiku, lai pajautātu sev – kāds ir mūsu mērķis? Vai mūsu uzņēmuma vērtības atspoguļo mūsu mērķus? Kā mūsu pamatvērtības var mums palīdzēt atgriezties normālā stāvoklī?

Vērtības vērtība 2021
Iespējams, 2021. gada sākums daļai nesis cerību, ka līdz ar vakcinācijas uzsākšanu, dzīve jau šogad varētu atgriezties mums visiem ierastajā normalitātē. Tomēr sabiedrībai un ekonomikai būs nepieciešams ilgāks laiks, lai atveseļotos un atgrieztos normālā stāvoklī.

Koncentrēšanās uzņēmuma mērķiem un vērtībām palīdzēs pieņemt pareizos lēmumus šīs krīzes laikā. Katru dienu pieņemtie lēmumi atspoguļo mūsu vērtības. Vērtības atspoguļo mūsu pareizo un nepareizo izjūtu, tās palīdz mums augt un attīstīties.

Atskatoties uz uzņēmumu vērtību TOP 20 vs. tendencēm 2021. gadā, būtiski pārskatīt un pārvērtēt uzņēmuma vērtību nozīmi. Globālās pandēmijas laikā organizācijas sekmīga darba pamatā ir efektīvs komandas darbs, īpaši strādājot attālināti.

Attiecīgi komandas darba un sadarbības vērtība saglabās savu nozīmi arī 2021. gadā. Būtiski, ka tieši pēdējos divos aizvadītā gada mēnešos vērojams profesionalitātes vērtības pieaugums, liecinot, ka darbinieki sāk pierast pie jaunajiem darba apstākļiem un, cerams, atsāks novērtēt darba procesa un paveiktā darba kvalitāti 2021. gadā. Inovācijas vērtības nozīmes apzināšanās un stiprināšana ir ārkārtīgi būtiska šajā – 2021. gadā, lai piešķiltu jaudu straujam un jēgpilnam sava biznesa attīstības pēckrīzes izrāvienam. Pēc aizvadītā nenoteiktības un haosa gada, uzņēmuma vērtības un iekšējā kultūra vistiešākā veidā ietekmē tā izaugsmi un visus tās biznesa aspektus.

Apkopotos rezultātus vērtē Marija Ābeltiņa, kognitīvi biheiviorālās psihoterapijas speciāliste un supervizore:
“Apkopotie rezultāti par uzņēmuma vērtību lietojamību darbinieku vidū Latvijā ir ļoti interesanti. Tie sasaucas ar S. Švarca (Schwartz) psiholoģisko pamatvērtību modeli, kas ir pētījumu rezultātā apstiprinājies vairāk nekā 80 valstīs.

Tiek izdalītas četras vērtību grupas – (1) paštranscendences vērtības, kas ietver lojalitāti, labvēlību, sociālo taisnīgumu; (2) saglabāšanas jeb konservatīvās vērtības, piemēram, tradīcijas, drošība, paklausība; (3) pašstiprināšanas vērtības, piemēram, vara, atzinība, bagātība un (4) atvērtība pārmaiņām, kas ietver pašcieņu, neatkarību, radošumu un dzīves baudīšanu. Neskatoties uz to, ka vērtības ir relatīvi stabili iekšējie standarti, tie var mainīties, līdzās pasaulē notiekošajiem procesiem.

Atzinības tehnoloģijas PeeroApp apkopoto rezultātu pirmajās vietās ir komandas darba un sadarbība, kā arī atbalsta un izpalīdzības vērtības.Šīs vērtības ir saistītas ar sociālām interesēm un pieder pie paštranscendences vērtību grupas. Tās veicina savstarpējo atbildību, kas ir vērtējams pozitīvi šā brīža situācijā, jo palīdz pārvarēt pandēmiju, patiesībā uz šo mūs izmisīgi aicina ārsti un epidemiologi.

Viszemāk novērtētas inovācijas un izaugsmes vērtības, jo tās nav savienojamas ar satraukumu un nedrošību, kas raksturīgas un saprotamas šā brīža ārkārtīgi trauksmainajam laikam. Pētījumi rāda, ka grūtos laikos cilvēki var vairāk nosliekties uz konservatīvām vērtībām.

Ilgtermiņā tam var būt negatīvas sekas, proti, nav virzības uz attīstību, kā arī var būt neapdomāti samazinātās individuālās brīvības.Neskatoties uz to, ka uzņēmuma biznesa attīstībai ir būtiskas inovācijas un izaugsmes, profesionālisma un proaktivitātes vērtības, tādējādi būtu svarīgi mazināt apdraudējuma sajūtu organizācijas un indivīda līmenī.

Iziet no komforta zonas un pieņemt izaicinājumus var tajā mirklī, kad ir šī komforta vai drošības zona. Uzņēmumi, piemēram, var veicināt atbalsta programmas saviem darbiniekiem un vairot perspektīvas izjūtu. Savukārt, katrs no mums individuāli var rūpēties par savu emocionālo veselību, rūpīgi atlasot informācijas avotus, mazinot laiku sociālos tīklos, mācoties vadīt trauksmi un arī atšķirt reālos un uztvertos draudus.”

Uzņēmuma kultūra un pamatvērtības ir iekšējais kompass, kas nepārprotami norāda uz krīzes laikā veicamajām darbībām. Mūsdienu darba vidē uzņēmuma kultūra ietekmē visus biznesa aspektus. Uzņēmumiem ar spēcīgu kultūras identitāti ir lielāka darbinieku iesaiste, lielāka produktivitāte un lielāka peļņa. Savukārt uzņēmumi, kuriem nav attīstīta kultūra, saskaras ar zemāku produktivitāti un lēnāku izaugsmi.

Šis laiks sniedz unikālu iespēju veidot, nostiprināt un izmantot sava uzņēmuma kultūru, izmantojot pandēmijas sniegtos apstākļus savā labā. Šis laiks pieprasa apzinātu uzņēmuma kultūras pārvaldību – ja uzņēmumā ir noteiktas uzņēmuma pamatvērtības un ieviesta kultūra, tās jāstiprina un jātur “dzīvas” ikdienas pieskārienā, savukārt, ja uzņēmumam nav savas kultūras vai vērtību, šis ir īstais laiks to izveidei.

Šī krīze kļuva par mācīšanās pieredzi mums visiem. Ja 2020. gads bija laiks, kurā novērtēt vērtības, tad 2021. gads būs vērtību pārvērtēšanas brīdis, kurā padarīt vērtības vērtīgākas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 74
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 5
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 60
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 25
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts 1031 Covid-19 gadījums, bet miruši vēl 26 sasirgušie 3
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Eiropas čempioni brāļi Šici Pasaules kausa septītajā posmā izcīna bronzu
47 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotāji vēsta par teju pusmetru dziļu sniegu! Nākamnedēļ tas strauji samazināsies
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 17
3 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dzintars” atgriežas ar jaunu jaudu: jau pavasarī veikalu plauktos nonāks iecienītā zīmola produkcija
17:09
LE
LETA
Ziņas
Eiropas čempioni brāļi Šici Pasaules kausa septītajā posmā izcīna bronzu
17:08
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs?
15:00
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs?
2 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 23
8 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dzintars” atgriežas ar jaunu jaudu: jau pavasarī veikalu plauktos nonāks iecienītā zīmola produkcija
46 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Automašīna apgāzās un ieslīdēja upē: traģiskā negadījumā bojā gājusi auto vadītāja
7 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Pārliecībai, ka “visu ražo Ķīnā”, vietējie ražotāji arvien biežāk spēj pretī likt savas preces
5 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 31
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 5
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gobzems pošas uz Saeimu: atklāj, cik biedru jau ir topošajā partijā 11
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 60
21 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Cīnās par Burtnieka ezeru vai par krēslu? Zvejnieki uzskata, ka pašvaldība melo un rīkojas beztiesiski 3
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus aicina pārbaudīt aktuālo kustības sarakstu: atcelti vairāki reģionālo maršrutu autobusu reisi 1
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk tūkstoši – cik lielas būs vakcinācijas projekta biroja darbinieku algas? 26
23 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
Kas restorānu ēdienkartēs slēpjas zem ieraksta ­”Izģērbies, māsa Veronika!”? 1
6 stundas
AL
Agris Liepiņš
Ziņas
Agris Liepiņš: Līdz Trampa ērai čivināšana, ja arī tika piekopta, tad neuzkrītoši
4 dienas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Kura no Maestro Paula melodijām Tev ir vistuvākā? 49
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
Izjukušas Sanas Timmas un hokejista Kaspara Saulieša attiecības: “Novēlu atrast to īsto un vienīgo!” 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Notārei un uzņēmējam katram 100 000 eiro par vecu un nevarīgu cilvēku apkrāpšanu 24
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Lidija un Lida
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilam brīvdienu ēdienam! Kalmāra gredzentiņi ar kokosriekstu pienu, kariju, ķiršu tomātiņiem un kabaci
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā moderni iekārtot mājokli: šī gada 6 aktuālākās tendences
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sunītim rotaļlietas var nopirkt, bet bērnam gan nevar.” Armands Krauze par aizliegtajām precēm un trūkstošo loģiku 9
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa ienesīs negaidītus pavērsienus tavā dzīvē, garlaicīgi noteikti nebūs! Horoskopi no 18. līdz 24. janvārim
8 stundas