LA.LV jautā: Kāda ir Krievijas motivācija Kahovkas HES aizsprosta spridzināšanai? 142

Krievijas karaspēks otrdien Hersonas apgabalā uzspridzinājis Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprostu, izraisot milzīgu katastrofu. Portāls LA.lv jautā, kāda varētu būt krievu motivācija tā rīkoties?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Bez smiekliem neiztikt! Prezidentu šodien uzjautrinājis kāds jaunietis, kurš viņu nosaucis neparastā vārdā
Krievijai negaidīts sitiens zem jostasvietas – laikapstākļi var satracināt tautu 85
Veselam
Kā saprast, ka jūsu partneris ir toksisks cilvēks? Viņus nodod šīs 9 frāzes
Lasīt citas ziņas

TV24 raidījumā “Aktuālais par karadarbību Ukrainā” pulkvežleitnante, Zemessardzes štāba virsniece Anita Pizele pieļauj, ka tas varētu būt viens no mēģinājumiem nosēdināt Ukrainu pie sarunu galda, kur noteikumus diktē Krievija.

Krievijas saspridzinātais Kahovkas HES un tā izraisītie plūdi
CITI ŠOBRĪD LASA
Viņa arī piebilst, ka Ukraina kārtējo reizi parāda savu spēju saliedēties un spēju palīdzēt saviem iedzīvotājiem.

“Tas ir patriotisma piemērs, man liekas, visai pasaulei, kad šādā situācijā Ukraina spēj palīdzēt saviem iedzīvotājiem arī civilajā sektorā un turpina veikt militāras darbības,” pulkvežleitnante atzīst.

Neskatoties HES aizsprosta spridzināšanu, ukraiņi turpina apšaudīt krievu pozīcijas okupētajās teritorijās.

“Tiek traucēta viņu loģistika, tiek traucēta viņu darbība un pastāvīgi tiek uzturēts stresa līmenis. Acīmredzot, šis stresa līmenis netika pārvarēts no krievu puses, tāpēc tika izdarīts šis noziegums, kas ir gan ANO konvencijas, gan Ženēvas konvencijas pārkāpums,” Pizele akcentē.

Kāds bija patiesais krievu mērķis, izspridzinot HES aizsprostu, visticamāk uzzināsim jau tuvākajā laikā, viņa piebilst.

Jau vēstīts, ka Krievijas karaspēks otrdien Hersonas apgabalā uzspridzinājis Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprostu, paziņojis apgabala kara administrācijas vadītājs Oleksandrs Prokudins.

Viņš aicinājis apdraudēto teritoriju iedzīvotājus evakuēties.

Apdraudētajā teritorijā Ukrainas kontrolētajā Dņepras labajā krastā ir apmēram 16 000 iedzīvotāju, vēlāk pavēstīja Prokudins.

Kahovkas HES atrodas Krievijas karaspēka kontrolē, taču pēc aizsprosta uzspridzināšanas applūst teritorijas gan Dņepras labajā krastā, kuras kontrolē Ukraina, gan Krievijas okupētās teritorijas kreisajā krastā.

Ukrainas Bruņoto spēku dienvidu pavēlniecība pavēstījusi, ka, pēc tās rīcībā esošās informācijas, evakuācija tiek organizēta arī Krievijas okupētajās teritorijās.

Kahovkas HES nodarītie postījumi ir tik lieli, ka to nebūs iespējams atjaunot, paziņojis Ukrainas valsts uzņēmums “Ukrhidroenergo”, piebilstot, ka saspridzināta arī mašīntelpa. Pēc “Ukrhidroenergo” vērtējuma, pēc četrām dienām Kahovkas ūdenskrātuves vairs nebūs.

Reklāma
Reklāma

Ukrainas ģenerālprokuratūra ierosinājusi krimināllietu par ekocīdu.

Saistībā ar aizsprosta uzspridzināšanu Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sasaucis valsts Nacionālās drošības un aizsardzības padomes ārkārtas sēdi.

“Krievijas teroristi. Kahovkas HES aizsprosta iznīcināšana tikai apliecina visai pasaulei, ka viņi jāpadzen no ikviena Ukrainas zemes stūrīša,” tviterī ierakstījis Zelenskis.

Viņš piebildis, ka Krievijai nedrīkst atstāt nevienu Ukrainas zemes metru, jo katru metru tā izmanto terorismam.

Savukārt Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba norādījis, ka Kahovkas HES uzspridzināšana, iespējams, ir lielākā tehnoloģiskā katastrofa Eiropā pēdējās desmitgadēs, kas apdraud tūkstošiem civiliedzīvotāju.

“Tas ir briesmīgs kara noziegums,” tviterī uzsvēris Kuleba

Tikmēr bijušais Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Oleksijs Arestovičs tviterī paudis viedokli, ka HES uzspridzināšana liecina par to, ka Krievija vairs necer saglabāt kontroli Dņepras kreisajā krastā un tā, kā pēc aizsprosta uzspridzināšanas var rasties nopietnas problēmas ar Krimas ūdensapgādi, rodas jautājums, vai Krievija joprojām cer noturēt Krimu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.