Aivars Tauriņš: “Mūsu izvēlētais ceļš pārdot ne tikai zāģbaļķus, bet arī ražot zāģmateriālus bijis pareizs.”
Aivars Tauriņš: “Mūsu izvēlētais ceļš pārdot ne tikai zāģbaļķus, bet arī ražot zāģmateriālus bijis pareizs.”
Foto: Kaspars Krafts

“Lai cilvēkiem būtu iespēja atpūsties skaisti sakoptā mežā.” Saruna ar Aivaru Tauriņu 5

Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kopš SIA “Rīgas meži” dibināšanas pagājuši divpadsmit gadi. Noslēdzies zīmīgs spirāles aplis. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš atzīst, ka izvēlētais ceļš ne tikai pārdot baļķus, bet arī ražot zāģmateriālus bijis pareizs. Šogad uzņēmums ieguvis arī FSC sertifikātu, kas paver jaunus tirgus un dod lielāku pašapziņu.

Vai “Rīgas meži” šajos gados stipri mainījušies?

IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Futbola aģenta slepkavība Rīgā šokē sabiedrību. Vai šis darbs ir bīstams un ko par futbola aizkulišu shēmām atklāj speciālisti? 60
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Rīkojums par potēšanas datumu maiņu esot nācis “no augšas”. Tomēr Vīķe-Freiberga uzstāja uz otrās potes saņemšanu vakar 51
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tu man sāc te “topīt”! Nesaki, ko man darīt, tu man neesi nekas!”: sportists Kaspars Kambala pamatīgi saķeras ar krišnaītu Uģi Kuģi 44
23 stundas
Lasīt citas ziņas

A. Tauriņš: No aģentūras ar nelielu darba kolektīvu uzņēmums ir krietni audzis, nostiprinājies un ieguvis jaunus apvāršņus arī pēc savas būtības un mērķiem, kādi mums izvirzīti. Apgrozījums 2008. gadā bija ap četriem miljoniem eiro, bet 2018. gadā mēs pārsniedzām 20 miljonus eiro, tātad pieckāršojies.

Protams, tas noticis, arī pateicoties tam, ka mums tika pievienoti “Dārzi un parki” un arī Mežaparks. To apsaimniekošanas izmaksas lielā mērā nosedz nauda, kas nopelnīta mežā. Gan mežizstrādē, gan zāģētavā. Par pakalpojumiem parku apsaimniekošanā galvaspilsēta “Rīgas mežiem” samaksā pāris miljonus, bet tā nav izšķirošā nauda. Lielākais apgrozījums panākts saimniecību, kas ir mežā, noliekot uz biznesa pamatiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savā pirmajā darbības gadā mēs visu pārdevām izsolēs uz celma, tagad tas notiek tikai vienreiz gadā dažās cirsmās. Pamats, kas veido mūsu apgrozījumu, tiek iegūts mežizstrādē, ko gan organizējam, gan izpildām. Daļa aiziet uz kokzāģētavu “Norupe”, kur mēs baļķus pārstrādājam zāģmateriālos.

Otrs būtisks rādītājs, kas raksturo uzņēmumu, ir darbinieku skaits. 2008. gada sākumā uzņēmumā bija 120 darbinieki. Šobrīd esam 430. Rēķinot apgrozījumu uz vienu darbinieku, šis rādītājs gadu no gada uzlabojas.

Kļūstat efektīvāki?

Protams. Ir samazinājies mežniecību skaits, bija septiņas, tagad ir piecas. Ir palielinājušās apgaitas. Visiem mežsargiem ir autotransports, droni, datortehnika. Joprojām nesam pēdējā MRS karogu.

Jā, varam teikt, ka esam pēdējais MRS, kas Latvijā saglabājies. Laikam tā ir likteņa nolemta misija. Ņemot vērā mūsu mežu platības un to, kā mēs šo darbu varam organizēt, šī MRS forma ir pietiekami efektīva. Visu mēs darām paši.

Cilvēki savā saimnieciskā darbībā iet uz specializāciju, uz koncentrāciju, kas ir pareizi un racionāli. Taču noteiktos vēsturiskos, ekonomiskos un ekoloģiskos apstākļos zināma nozīme ir arī naturālai saimniecībai.

Protams, mēs neesam naturālās saimniecības veidojums, bet bieži vien, kad jāizšķiras, kā tālāk rīkoties, mēs no specializācijas un koncentrācijas aizejam atpakaļ uz naturālo saimniecību.

Paši stādāt, paši kopjat?

Paši. Kad pārņēmām Rīgas mežu aģentūru, tā jau ilgi, atjaunojot mežu, bija izmantojusi ārpakalpojumu, kas pirmajā acu uzmetienā varētu likties pareizi. Tomēr, vairākus gadus vērojot, kā tas notiek, nācām pie secinājuma, ka tas jādara pašiem.

Vērojot, ka specializētie uzņēmumi savā izpildījumā ne vienmēr atbilst augstākajiem standartiem, mēs nonācām pie secinājuma, ka mežu atjaunošana un jaunaudžu kopšana ir jāpārņem pašiem.

Manuprāt, šobrīd tas notiek ļoti veiksmīgi. Arī šogad visas platības, kuras bija paredzētas – vairāk nekā 300 hektāru –, ir atjaunotas. Esam iestādījuši vairāk nekā miljonu pašu izaudzētu stādu – augstas kvalitātes, no laba sēklas materiāla.

Esam pilnīgi pārliecināti par to, ka savu mežu esam labi atjaunojuši. Pavasarī izkopām pāri par 200 hektāru jaunaudžu. Stādījumus, kur tas vajadzīgs, arī papildinām.

Vai zāģētavu jums nepiespiedīs pārdot?

Viens no mūsu lielākajiem projektiem, kam nākotnē vajadzētu nest labus augļus, ir kokzāģētava. Jo savā attīstībā virzāmies uz priekšu, ņemot vērā to, ka mūsu mežu platības nekad būtiski nepieaugs.

Un mums jārēķinās, ka izmantosim tikai savu izejmateriālu. Līdz ar to – jo mēs dziļāk pārstrādājam izejvielu, ko iegūstam mežā, jo lielākas iespējas saņemt par to atalgojumu.

Šeit jāatceras izsole uz celma, kur mēs pārdevām koksni, nepiedaloties pat tās iegūšanā mežā, toties nākamais posms bija sortimenta iegūšana, kur mēs jau atradāmies peļņas centrā, jo pārdevām jau gatavu produktu.

Nākamajā posmā, kad baļķis aiziet uz pārstrādi un mēs iegūstam zāģmateriālu, mēs esam vēl vienā peļņas centrā, kuru izmantojam maciņa papildināšanā.

Šobrīd apmēram 25–30% no iegūtajiem baļķiem mēs pārstrādājam paši. Mūsu ambīcijas ir pārstrādāt 40–45% zāģbaļķu. Tad viss nostājas savās vietās, un mēs iegūstam maksimālo labumu ražojot sausu, ēvelētu dēli.

Protams, nekas nestāv uz vietas un ir dažādas jaunas pieejas. Ir bijuši jautājumi par to, vai tas ir labi, ka pašvaldība iesaistās šādā racionālā darbībā. Deputātiem, kas nupat ievēlēti Rīgas domē un vēl situāciju līdz galam nesaprot, jāpieņem lēmums, ko darīt. Esam vērtēšanā iesaistījuši arī neatkarīgus auditorus.

Nekad nekādu konkurenci neesam kropļojuši, un mūsu uzņēmumā ir izstrādātas šai konkurencei nepieciešamās vadlīnijas. Esam viens no retajiem uzņēmumiem valstī, kuram šādas vadlīnijas ir, lai mēs nekādā veidā savā saimnieciskajā darbībā neizraisītu situāciju, kas kropļotu to tirgus situāciju, kas atzīta par vajadzīgu. Strādājam caurskatāmā režīmā, kas mūs atšķir no visiem pārējiem kok­rūpniecībā iesaistītajiem uzņēmumiem.

Tāds veidojums kā SIA “Rīgas meži” nav bieži sastopams.

Mēs piederam municipālam veidojumam – pašvaldībai, esam publiskā sabiedrība. Mūsos savienojas divas lietas – gan komercsabiedrība ar saviem resursiem un saviem mežiem, gan tas, ka piederam pilsētai.

Tas ir veidojums, kas ne pārāk bieži sastopams. Attiecībā uz mežiem esam unikāli pat Eiropas līmenī. Duāla pieeja. Komersants un publiska persona.

Ir savi plusi un savi mīnusi. Plusi, ka daudz vairāk esam orientēti uz nemateriālo un nefinanšu mērķu sasniegšanu, kas ir būtiski visiem Rīgas iedzīvotājiem.

Mums ir daudz dziļāka izpratne par sociāliem un ekoloģiskiem jautājumiem, mēs ne tik daudz priekšplānā izvirzām peļņas gūšanu, kas ir neatņemams instruments, kāpēc mēs vispār esam komercsabiedrība un mums tas vajadzīgs, lai šos nemateriālos mērķus sasniegtu.

Un tomēr – mūsu darbībā galvenā iezīme ir tā, ka mēs vairāk esam orientēti uz mūsu sabiedriskā īpašnieka interešu apmierināšanu. Lai cilvēkiem būtu iespēja atpūsties skaisti sakoptā mežā, lai būtu bioloģiskā daudzveidība, lai būtu tādi objekti kā Cenu tīreļa taka, Zilie kalni, Ziemassvētku kauju piemiņas vietas. Īpaši spilgts piemērs ir mūsu izveidotā Zaļā skola ar četrām klasēm.

Reti kurš privātais uzņēmums atļausies tādas lietas darīt. Arī tas, ko mēs darām Rīgas parkos un dārzos un Mežaparkā, izmantojot tos līdzekļus, ko esam nopelnījuši savā saimniecībā, tas arī viss virzīts rīdzinieku labā.

Laikā, kopš pastāv SIA “Rīgas meži”, lai pildītu pilsētas uzdevumus un funkcijas, dārzos un parkos, un mežos, kas atrodas Rīgas administratīvajā teritorijā un dabas liegumos, kas nav mūsu, bet pilsētas īpašums, divpadsmit gados esam ieguldījuši 30 miljonus eiro.

Tā ir būtiska summa, kas gadu no gada pieaug. Lai izpildītu visas programmas, kas domātas pilsētas apzaļumošanai, mēs 2019. gadā dubulti ieguldījām savus līdzekļus, jo pilsētai bija problēmas ar budžetu un dotācija šajā lauciņā tika uz pusi samazināta.

Vai pandēmija uzņēmuma ekonomiku ir ietekmējusi spēcīgi?

Šim gadam, nekur nespruksi, uzlikts koronavīrusa zīmogs. Brīdī, kad plānojām budžetu un investīcijas šim gadam, nedomājām, ka jau martā nāksies daudz ko pārskatīt. Tāpat kā visi, arī mēs nonācām situācijā, kad nezinājām, kas mūs sagaida.

Tāpēc bijām piesardzīgi un no daudzām lietām atteicāmies. Pat no tik būtiskas lietas kā iekārtu nomaiņa zāģētavā. Taču jaunajā korpusā jauno šķirošanas iekārtu, ko nopirkām Zviedrijā, esam uzstādījuši un palaiduši darbā.

Gribējām to sajūgt kopā ar jaunām zāģēšanas jaudām, tomēr piebremzējām, jo nezinājām, kā gads attīstīsies.

Pirmais pusgads bija šaubīgs, apjomi samazinājās. Bet šobrīd, novembra vidū, gads nav nemaz tik slikts, pat labāks nekā pagājušais. Būtiski tas, ka otrajā pusgadā zāģmateriāli sāka realizēties ļoti labi.

Te pierādījās tas pluss, ka vajadzētu bāzēties ne tikai uz apaļkoku pārdošanu, bet arī uz zāģmateriālu realizāciju. To, ko zaudējām apaļkokos, mēs ieguvām atpakaļ zāģmateriālos. Tāpēc arī šī gada rādītāji ir labāki nekā 2019. gadā.

Arī šobrīd mēs jūtamies labi, jo tirgi ir labi, spētu tikai piegādāt. Mēs nespējam saražot tik daudz zāģmateriālu, cik liels ir pieprasījums. Tas dod zināmu optimismu.

Mūsu izvēlētais ceļš pārdot ne tikai zāģbaļķus, bet arī ražot zāģmateriālus bijis pareizs. Šis sadalījums starp to, ka mēs realizējam apaļkokus un arī zāģmateriālus, ilgtermiņā dod to stabilitāti, kad, svārstoties tirgiem, mums ir gan viens, gan otrs piedāvājums. Jo vairāk mēs varam dažādot piedāvājumu tirgum, jo stabilāk jutīsimies.

Vai uzņēmumam pavērušies jauni tirgi?

SAISTĪTIE RAKSTI

Mēs jau 2019. gadā bijām pieņēmuši lēmumu, ka sertificēsimies FSC sistēmā. Ar to arī šis gads iezīmējies visspilgtāk – visa sertifikācijas procedūra ir izieta un rudenī esam saņēmuši sertifikāciju gan mežam, gan mūsu ražošanas ķēdei.

Nu mums ir divi sertifikāti – gan PEFC, gan FSC. Tas nozīmē gan pavērt jaunus tirgus, gan paaugstināt savu atbildību un gūt pārliecību par to, ka savu saimniecību mēs apsaimniekojam pareizi. Tas mums dod augstāku standartu, un mēs jūtamies nesalīdzināmi labāk nekā pirms tam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Kovidlaiki mainījuši darba organizāciju, pieprasījumu un cenu! Kā šobrīd klājas graudu audzētājiem?
6 minūtes
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Dabas tūrisma sezona klāt! Šīs nedēļas nogalē Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā notiks Ceļotāju dienas
19 stundas
AT
Armands Tripāns*
Laukos
Armands Tripāns: Leģendas par ulmaņlaiku uzvarām lauksaimniecībā ir noslēgušās, toties ulmaņlaiku vergu darba vietā nācis zemnieku karš 59
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Vīruss ūdeļu sprostos: brīdī, kad beidzot sāk kāpt ūdeļādu cenas, nozare saņem graujošu triecienu 14
2 dienas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Futbola aģenta slepkavība Rīgā šokē sabiedrību. Vai šis darbs ir bīstams un ko par futbola aizkulišu shēmām atklāj speciālisti? 60
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Rīkojums par potēšanas datumu maiņu esot nācis “no augšas”. Tomēr Vīķe-Freiberga uzstāja uz otrās potes saņemšanu vakar 51
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tu man sāc te “topīt”! Nesaki, ko man darīt, tu man neesi nekas!”: sportists Kaspars Kambala pamatīgi saķeras ar krišnaītu Uģi Kuģi 44
23 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Par kādas īpašas amatpersonas bailēm saņemot otro “AstraZeneca” vakcīnu un šīs rīcības konsekvencēm 97
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Neatkāpies šodien no saviem principiem! Horoskopi 17.aprīlim
16 stundas
Lasīt citas ziņas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Govij “štepseli izraut nevar”! Notikusi šķiešanās ar naudu vai pamatots zemnieku atbalsts krīzē? 20
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 70
3 dienas
LA
Laukos.lv
Laukos
“Šis bijis neparasts gads ar to, ka sodījis čaklākos zemniekus!” Vēlais pavasaris aizkavē lauku darbu uzsākšanu 3
3 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Prēmijas vērtā Guntas ideja: no ķiploku pārslām līdz čipsiem, granulām un Latvijā vēl nenogaršotiem našķiem 7
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Attālinātā mācīšanās ir kā zupas vārīšana – visu laiku jānogaršo, kā ir izdevies!” Kuldīdznieku veiksmes stāsts 11
6 dienas
LE
LETA
Ziņas
Lielā kažokādu audzētavā Iecavas novadā vairākām mirušām ūdelēm konstatē Covid-19 23
6 dienas
LE
LETA
Veselam
FOTO. Stundu pēc masu vakcinācijas centra atvēršanas, Rīgā vakcinēties gribētāju rinda apstādināta 15
1 stunda
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Rail Baltica” celtnieki strādā piecos “burbuļos”: kas īsti notiek pie stacijas un kas sagaidāms turpmāk?
41 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkiem “apgrieztas” jebkādas iespējas!” Uzņēmējs Bērziņš par zaļajām pasēm, Izraēlu un ierēdņu pārspīlēto centību 10
2 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
FOTO. Jūrnieku humors, gleznošana un ass prāts! Prinča Filipa dzīvesstāsts un noslēpumi 3
2 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Lai nauda mākslu nesamaļ!” Saruna ar tēlnieku, LMS priekšsēdētāju Dobičinu 1
46 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Vai tas ir pretlikumīgi, ka vecāki pilda bērnu mājasdarbus? Atbild ģenerālprokurors Stukāns 7
2 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
“Koalīcijas partijām pusgada laikā būtu noderīgi izvērtēt savu “seju” plusus un mīnusus,” Zanders par partiju reitingiem
16 minūtes
RO
Regīna Olševska
Veselam
Vienam puķe, citam – alergēns! Par iesnām, elpas trūkumu un izsitumiem pavasarī
36 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 60
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Plānās pankūkas ar citrona miziņu: aromātiskas gardēžu vakariņas
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 128
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 86
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 7
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 61
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 51
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Rūdolfs, Viviāna un Rūdis 1
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 17. līdz 23.aprīlim: kādas vēlmes piepildīsies? 1
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Kovidlaiki mainījuši darba organizāciju, pieprasījumu un cenu! Kā šobrīd klājas graudu audzētājiem?
11:05
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Suiti visos laikos izdzīvos un uz galvas sev neļaus kāpt,” Daiga Kalniņa atklāti par novadu reformu
11:01
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Pabeigta jaunās komēdijas “Mamma vēl smaida” filmēšana. Kad tā nonāks kionteātros?
10:58