Labdarības akcija “Dod Pieci!”.
Labdarības akcija “Dod Pieci!”.
Foto: Andrejs Strokins

Latvijas Mediju ētikas padome paziņo lēmumu par grupas “Singapūras satīns” sūdzību pret “Pieci.lv” 9

Latvijas Mediju ētikas padome ikmēneša sēdē pēc ekspertu izvērtējuma noraidījusi vairākas sūdzības par iespējamiem mediju Ētikas kodeksa pārkāpumiem, aģentūru LETA informēja padomē.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Policija aicina atpazīt attēlā redzamās sievietes, kuras nokārtoja dabiskās vajadzības Rīgas skolas sporta kompleksā 15
Lasīt citas ziņas

Ētikas padome izvērtēja biedrības “Zemnieku saeima” sūdzību par Latvijas Radio raidījumu “Pēcpusdiena”, kurā tika komentēts raidījuma “Zemes stāsti” režisora un autora Armanda Tripāna viedokļa raksts portālā “LA.LV”. Zemnieki uzskatīja, ka raidījumā tika sniegta vienpusēja un maldinoša informācija par lauksaimniecības procesiem.

Ētikas padome pievienojās Latvijas Radio sniegtajam skaidrojumam un sūdzībā nesaskatīja ētikas pārkāpumus, jo raidījumā izteikts eksperta viedoklis. Tāpat nav iespējams secināt, ka tas ir pasniegts kā fakts, un to nevar pakļaut patiesības pārbaudei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā skaidroja padome, tieši tā veidojas viedokļu plurālisms, un to precīzi ilustrē sūdzībā aplūkotais gadījums, kurā tiek pausts atšķirīgs viedoklis par kāda cita medija materiālā izteiktu citas personas viedokli.

Seriāla "Lielie muļķi" prezentācija

Tāpat padomes sēdē tika skatīta mūzikas grupas “Singapūras satīns” sūdzība, kurā tās dalībnieki pauduši viedokli, ka Latvijas Radio rīkojies pretēji mediju ētikas principiem, publicējot paziņojumu tviterī un pārtraucot grupas mūzikas atskaņošanu Latvijas Radio 5 – “Pieci.lv” ēterā.

Iepazīstoties ar abu pušu redzējumu par situāciju, kā arī ierakstiem tviterī, Ētikas padome secināja, ka “Pieci.lv” rīkojies atbilstoši Ētikas kodeksā nostiprinātajiem principiem un vērtībām.

Pēc padomes paustā, izšķirošs apstāklis situācijas vērtējumā ir tieši “Singapūras satīna” iesaiste divu privātpersonu konfliktā.

Gadījumā, ja grupas mūziķi kā kopums nebūtu ar savu publisku vērtējumu iesaistījušies konkrētā konflikta iztirzāšanā, kolektīvi paužot konflikta apstākļus vērtējošus apgalvojumus tviterī, “Pieci.lv” redakcionālā lēmuma vērtējums no ētikas viedokļa varētu būt atšķirīgs.

Šajā situācijā “Pieci.lv” reaģēja uz mūzikas grupas publisku iesaisti divu privātpersonu konfliktā, pieņemot redakcionālu lēmumu par īslaicīgu grupas mūzikas atskaņošanas pārtraukšanu vienā Latvijas Radio programmā.

Reklāma
Reklāma

Padomes ieskatā, tādā veidā Latvijas Radio ne tikai demonstrēja vēlmi rosināt sarunu par sociāli nozīmīgiem jautājumiem, bet arī spēju aktīvi rīkoties tajos gadījumos, kad šāda tematika skartu arī Latvijas Radio darba ikdienu un organizēšanu.

Ētikas padomes ieskatā šāda rīcība apliecināja “Pieci.lv” godprātīgumu un cieņu pret medija auditoriju, kad tā medija redakcionālās politikas kontekstā sagaida vai varētu sagaidīt proaktīvu medija rīcību. Vienlaikus ir būtiski, ka grupas mūzikas atskaņošanas pārtraukums bijis neilgs.

Seriāls "Lielie Muļķi" nonāk uz ekrāniem

Ētikas padome ir saņēmusi un izvērtējusi sūdzību arī par interneta vietnēs “tvnet.lv”, “irliepaja.lv” un “skaties.lv” publicētajiem rakstiem, kuros vēstīts par kriminālprocesu, kurā apsūdzēts sūdzības iesniedzējs.

Sūdzībā norādīts, ka papildus publiskai informācijai, kas ir pieejama vietnē “tiesas.lv” par apsūdzībā minētajiem krimināllikuma pantiem, nākamās tiesas sēdes norises datumu un laiku, rakstos ir publicēta arī informācija par celtās apsūdzības būtību.

Sūdzības iesniedzējs uzskata, ka publicētā informācija ir vienpusēja, balstīta uz žurnālistu un mediju apgalvojumiem un nepierādītiem faktiem, kas turklāt minēti apgalvojuma formā bez viedokļiem vai komentāriem, klaji tendencioza un nomelnojoša, neuzklausot un neatspoguļojot iesniedzēja viedokli. Tas sūdzības iesniedzēja ieskatā esot radījis maldīgu priekšstatu par iesniedzēju un viņa personību.

Savukārt ētikas padome arī šajā situācijā nekonstatēja mediju ētikas pārkāpumus un vērsa uzmanību, ka padomes rīcībā nav, kā arī tai nav iespējas iegūt pietiekamu informāciju, lai vērtētu pirmstiesas izmeklēšanas gaitā iegūtos pierādījumus un rakstā iekļautajā apsūdzības atreferējumā norādīto ziņu atbilstību patiesībai.

Ētikas padome uzsvēra, ka raksts, kurš apraksta tiesvedības procesu, neapšaubāmi un nepārprotami norāda, ka lietā pastāv strīds par iesniedzēja vainu tam inkriminētajā apsūdzībā.

Savukārt dziedātājas Aminatas Savadogo iesniegtajā sūdzībā tika norādīts, ka ziņu portālu “tvnet.lv” un “apollo.lv” publikācijās, kā arī “tvnet.lv” publicētajā žurnālistes Sandras Veinbergas rakstā “Kā daļa popmūziķu izplata konspirācijas teorijas”, ir izplatīta nepatiesa informācija par mūziķes koncertu atcelšanu.

Proti, viņa norāda, ka abu portālu publicētajos rakstos ietverta vērtējoša attieksme par mūziķes pausto, ka koncerti netiks rīkoti epidemioloģiskās situācijas un valstī noteikto ierobežojumu dēļ, nevis iesniedzējas neapmierinātības ar noteiktajiem ierobežojumiem dēļ.

Tāpat mūziķe atzīmējusi, ka Veinbergas rakstā ir salīdzināta ar britu mūziķi Ījanu Braunu, kurš, atbilstoši rakstā norādītajam, skaļi protestē, ka visi pandēmijas ierobežojumi, ieskaitot maskas un vakcīnas, esot nevajadzīgas lietas, kā arī salīdzina vakcinācijas sertifikātu ar nacisma instrumentu un ir atteicies piedalīties koncertā, kurā tiek ielaisti tikai klausītāji ar vakcinācijas sertifikātiem.

Sūdzības iesniedzēja uzskatīja, ka minētajās publikācijās ir saskatāma virkne mediju ētikas pārkāpumu, tomēr, izvērtējot sūdzībā norādīto, “tvnet.lv” sniegto skaidrojumu un konkrētās publikācijas, Ētikas padome nekonstatēja Ētikas kodeksa pārkāpumus.

Vienlaikus padome pievienojās “tvnet.lv” skaidrojumā norādītajiem apsvērumiem par viedokļa paušanas pieļaujamību arī tajos gadījumos, kad viedoklis varētu būt kādai pusei netīkams.

Tajā pašā laikā padome atklāja, ka Veinbergas viedokļa rakstā ietvertais salīdzinājums ir dzēsts no raksta.

Tomēr, ievērojot, ka biedrībā saņemtas vairākas sūdzības un viedokļi par Veinbergas veidotajiem rakstiem, jūlija sēdei pievienojās arī Latvijas Žurnālistu asociācijas Ētikas komisijas pārstāvis, lai diskutētu par iespējamiem risinājumiem šajā un līdzīgās situācijās. Kā norādīja padome, iesniegumos pārsvarā tiek norādīts uz neprecīzas un nepārbaudītas informācijas iekļaušanu, kas noformulēta kā autora viedoklis.

Ētikas padome vērsa uzmanību, ka gan viedokļa rakstos, gan jebkura cita formāta mediju materiālos ir jāiekļauj tikai pārbaudīti un patiesi fakti, un, ja pēc materiāla tapšanas ir pieejama plašāka un precīzāka informācija, ikvienam medijam ir jālabo kļūdas un materiālos jāveic korekcijas.

Lai arī viedoklis nav pakļauts patiesības pārbaudei, tas neatspēko viedoklī izmantoto faktu nepatiesumu vai neprecizitāti, it sevišķi, ja uz tā tiek balstīts viedoklis.

Latvijas Mediju ētikas padome dibināta 2018.gadā, apvienojoties kopumā 15 mediju nozares asociācijām un uzņēmumiem. Šobrīd biedrībā ir 33 biedri un divi asociētie biedri pārstāvot visu formu un žanru medijus, mediju asociācijas un organizācijas, kas darbojas mediju jomas pētniecībā. Biedrības valdes priekšsēdētājs ir Jānis Lielpēteris.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.