“Kedeon Solutions” dibinātājs Reinis Skorovs (no labās) kopā ar kolēģiem Ronaldu Sovas un Kristapu Mikasenoku izstrādājuši tehnoloģiju, kas ļauj nodrošināt nepārtrauktu pārtikas kvalitātes uzraudzīšanu.
“Kedeon Solutions” dibinātājs Reinis Skorovs (no labās) kopā ar kolēģiem Ronaldu Sovas un Kristapu Mikasenoku izstrādājuši tehnoloģiju, kas ļauj nodrošināt nepārtrauktu pārtikas kvalitātes uzraudzīšanu.
Foto: Karīna Miezāja

Latvijas uzņēmums pirmais pasaulē ieviesis pārtikas kvalitātes nepārtrauktas uzraudzīšanas sistēmu 1

“Kedeon Solutions” izveidojis platformu nepārtrauktai pārtikas kvalitātes uzraudzīšanai, ko jau izmanto vairāki pārtikas ražošanas un loģistikas uzņēmumi.

LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks 1
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 50
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Jaunā tehnoloģija šobrīd īpaši svarīga pārtikas uzņēmumiem, jo aizvien vairāk parādās dažādi masveida saslimšanas gadījumi, kuros grūti noskaidrot slimības izcelsmes avotu un to, kur un kas nogājis greizi.

Turklāt uzticēšanās pārtikas jomas uzņēmumiem ir noslīdējusi līdz vienam no zemākajiem punktiem pēdējo gadu laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kedeon Solutions” ir inovatīvs uzņēmums, kuru pagājušā gada nogalē nodibinājis Rīgas Tehniskās universitātes absolvents Reinis Skorovs.

Viņš kopā ar biznesa partneriem Kristapu Mikasenoku un Ronaldu Sovas attīsta ideju par sensoru tīklu un platformu temperatūras izmaiņu izsekošanai reāllaikā. Uzņēmumam izdevies piesaistīt aptuveni 40 tūkstošus eiro lielas investīcijas šīs idejas attīstīšanai.

“Darbojamies kopš pagājušā gada un esam jau piesaistījuši piecus klientus, kas izmanto šo produktu. Tie ir loģistikas uzņēmumi un pārtikas ražotāji,” stāsta Reinis Skorovs, uzņēmumu vārdus gan pagaidām neatklājot. Tiklīdz projekti tiks pabeigti, viņš šos vārdus sola atklāt publiski. Daļa klientu ir Latvijas uzņēmumi, bet daļa – starptautiskas kompānijas.

 

Jāmaina metodes

“Radies priekšstats, ka pārtikas jomā ir ļoti daudz noteikumu un zināma kārtība, kā nodrošināt pārtikas transportēšanu un izsekojamību, tomēr ik pa laikam parādās problēmas un apvainojumi, ka cilvēki ir saslimuši, uzturā lietojot bojātu pārtiku.

Šķiet, ka attīstītajās valstīs šāda problēma nepastāv, tomēr esam noskaidrojuši, ka ASV katru gadu bojāta pārtika izraisa piecdesmit miljardu USD ekonomiskos zaudējumus, 120 tūkstošu cilvēku hospitalizācijas un trīs tūkstošu cilvēku nāves gadījumu.

Tiek viltoti dažādi mērījumi, manipulēts ar datiem. Izpētot tirgu, secinājām, ka nepieciešams jauns risinājums,” atklāj Reinis Skorovs.

Pārtikas ražotāji vēlas saviem patērētājiem nodrošināt kvalitatīvu pārtiku un izvairīties no tādām situācijām, kas varētu ietekmēt uzņēmumu publisko tēlu.

Piegādes ķēdē parasti ir iesaistīti daudzi apakšuzņēmumi un problēmsituācijās ir ļoti grūti izsekot, vai visi procesi nodrošināti pareizi.

Turklāt nereti temperatūras kontrolē tiek izmantoti vēl pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados izmantoti paņēmieni, piemēram, automašīnas šoferis ar termometru dodas pārbaudīt kravas temperatūru, to atzīmē lapā, ar savu parakstu apliecinot kontroles veikšanu. Šāda sistēma ir novecojusi un nav garantijas nepārtrauktai kvalitātes kontrolei, tāpēc nepieciešamas modernākas tehnoloģijas.

 

Visā ķēdes garumā

“Kedeon Solutions” risinājums ļauj izsekot temperatūras izmaiņām visā piegādes ķēdes garumā, sākot no ražošanas, noliktavas, piegādes transporta līdz veikalam un patērētājam.

Risinājums ļauj mērīt ne tikai temperatūru, bet arī noteikt gaismas intensitāti, gaisa mitrumu un citus faktorus, kas ietekmē pārtikas produktu kvalitāti. Dati tiek uzglabāti, izmantojot izkliedētā pieraksta tehnoloģiju, tos vairs nevar izmainīt, un visām iesaistītajām pusēm ir piekļuve šiem datiem.

Ja veidojas kāda problēma, tad ļoti ātri iespējams izsekot un noteikt atbildīgo, kuram jāsedz zaudējumi. Ja kāda iesaistītā puse vēlas izmainīt datus, tas praktiski nav iespējams.

“Kedeon Solutions” risinājumā tiek izmantoti sensori, kas darbojas teritoriālajā tīklā. Tas nozīmē, ka visās pusēs izvietotas bāzes stacijas, taču tām nav nepieciešams uztvert visu sensoru signālus, bet pietiek ar vienu, kurš uztver citu, un veidojas savā ziņā ķēdes reakcija.

Sensoru uztveršanai netraucē ne noliktavu sienas, ne kravas mašīnu aprīkojums, jo “visi mērījumi tiek veikti jebkurā gadījumā”. Arī gadījumā ja produktu palete ar tam piestiprinātu sensoru tiek pārvietota no noliktavas uz automašīnu un tālāk uz veikalu, nevienā brīdī signāls nepārtrūkst un mērījumi tiek nodrošināti no sākumpunkta līdz finišam.

Informācija no sensoriem nokļūst blokķēdē, nevienai no iesaistītajām pusēm nav pieejams nedz serveris, nedz citas iespējas, lai varētu veikt kādas darbības datu mainīšanai.

“Pārskats atrodas tīmeklī bāzētā sistēmā, kur ir personīgais kabinets, – tur iespējams veikt dažādus konfigurācijas darbus un iegūt biznesam svarīgu informāciju un atskaites.

Papildu ērtībām procesā iesaistītajām pusēm ir iespējams saņemt atskaites un paziņojumus e-pastā vai SMS veidā,” nianses atklāj “Kedeon Solutions” līdzīpašnieks Kristaps Mikasenoks.

Uzņēmumi šobrīd darbojas dažādās pozīcijās – daļa ir pilnīgi pārgājuši uz digitālo platformu, daļa darbojas papīra formātā un vēlas saņemt ziņojumu elektroniskajā pastā – tas nozīmē, ka “Kedeon Solution” nākas pielāgoties dažādām vajadzībām. Nepieciešamās iekārtas – sensorus un bāzes stacijas – uzņēmums izīrē, kā arī nodarbojas ar pilna servisa apkalpošanu. Iekārtas tiek iepirktas Latvijā.

Jaunie uzņēmēji risinājumu papildinājuši ar iespēju katram pircējam ļaut pārliecināties par produkta parametru izsekojamību.

Proti, patērētājs, izmantojot QR kodu, var pārliecināties par produkta piegādes vēsturi un uzglabāšanas parametriem. Šādu risinājumu jau integrē pirmais klients, un pēc tam varēs spriest par tā efektivitāti.

Reinis Skorovs atgādina nesen Vācijā notikušu skandālu, kad nepareizas uzglabāšanas dēļ produktā savairojās baktērijas, kas izraisīja vairāku cilvēku nāvi. Ja būtu ieviests “Kedeon Solutions” risinājums, īpaši QR kods ar iespēju patērētājam pārliecināties par produkta izsekojamību, iespējams, tas ļautu izvairīties no šādas situācijas.

Ar savu risinājumu uzņēmums var palīdzēt cilvēkiem izdarīt labāko izvēli un vienlaikus nodrošināt uzņēmumiem labāku iespēju uzraudzīt savus piegādātājus. Reinis Skorovs uzskata, ka jaunais risinājums var kļūt par kvalitātes zīmi un palielināt uzticamību visām iesaistītajām pusēm.

Jaunie uzņēmēji slavē Latviju kā pievilcīgu vietu uzņēmējdarbības attīstībai. “Latvijā tieši agrīnajā stadijā ir ļoti labas iespējas attīstīt inovācijas. Ne Āzijas tirgū, ne ASV uzņēmēji nevēlas sadarboties ar tik mazu uzņēmumu. Ja atnāksi ar lielu apgrozījumu, tikai tad varētu būt interese. Latvijā uzņēmumi ir gatavi sadarboties ar mazākiem uzņēmumiem, ar mazākiem apjomiem,” neslēpj Reinis Skorovs.

 

Redz potenciālu

“Kedeon Solutions” dibinātāji redz labu potenciālu izplesties starptautiskos tirgos. Pēc pārtikas jomas paplašināšanās iespējas tiek saskatītas farmācijas un medicīnas produktu jomā.

Piemēram, ilgtermiņā būs iespējams uzlabot orgānu un asins transportēšanu. “Tās ir jomas, kur uzticama izsekojamība ir ļoti svarīga.

Pašlaik pasaulē esam vienīgais uzņēmums, kas to spēj nodrošināt,” uzsver Reinis Skorovs. Viņš zina teikt, ka daži citi uzņēmumi strādā pie līdzīga mehānisma ieviešanas, bet tirgū šāds izmantojams produkts ar iespēju integrēties uzņēmumu iekšējās sistēmās citiem vēl nav pieejams.

“Ja uzņēmums grib ieviest šādu risinājumu, viņam nav jāapmāca darbinieki, nav jāizmaina savi procesi, bet jauno risinājumu iespējams iekļaut jau esošajās sistēmās,” atklāj jaunais uzņēmējs.

Jaunā tehnoloģija ir inovācija, un tieši tas ļāva piesaistīt sēklas naudu risinājuma ieviešanai. ES līmenī jau šobrīd ir redzami daudzi potenciālie klienti, kas šo risinājumu varētu izmantot.

“Kedeon Solutions” mērķis ir nākamā pusotra gada laikā kļūt līderiem Baltijas tirgū, pēc tam izvēršoties ES valstu tirgos un ASV, kur gan būtu nepieciešamas vēl papildu investīcijas. Uzņēmēji domā, ka jaunais produkts var radīt apvērsumu nozarē.

“Ja to pieprasīs patērētāji, tad ražotāji un tirgotāji būs motivēti ieviest šādu tehnoloģiju,” piebilst uzņēmuma vadītājs.

Pašlaik “Kedeon Solutions” šo tehnoloģiju gatavs piedāvāt 10–20 uzņēmumiem. “Ar savu piedāvājumu varam samazināt riska faktorus un palielināt uzticamību un drošības sajūtu patērētājiem,” uzsver Skorovs.

Savs labums tiek arī uzņēmējiem, kas var atrast uzticamus piegādātājus un risinājumus, kā uzlabot piegādes ķēdes posmus un kā samazināt iespējamos zaudējumus. Vēl viena svarīga nianse – ieviešot inovatīvo risinājumu, iespējams samazināt pārtikas izmešanu, kas kļūst par aizvien lielāku problēmu. Attīstot jauno produktu, “Kedeon Solutions” gatavs šogad dubultot savu darbinieku skaitu līdz 10–15.

Uzziņa:

Uzņēmums “Kedeon Solutions” dibināts pagājušā gada novembrī, tā lielākais līdzīpašnieks ir Reinis Skorovs (75%), kurš biznesā pārvērtis savā bakalaura darbā radītu tehnoloģiju.

Lai varētu attīstīties, uzņēmums piesaistījis 40 tūkstošus eiro riska investīcijas.

Jau šobrīd uzņēmuma klientu vidū ir gan Latvijas, gan starptautiski uzņēmumi. “Kedeon Solutions” mērķis – tuvākā gada līdz pusotra laikā kļūt par līderi Baltijas tirgū un tālāk paplašināties Eiropā un ASV.

Vērtējums: Neuzticības pārvarēšana

Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs: “Viss atkarīgs no uzticēšanās pārtikas produktu pārvadātājam. Ja ražotājam ir uzticība pārvadātājam, tad viss ir kārtībā.

Savukārt, ja nav uzticības, tad, visticamāk, ir vērts izmantot šo sensoru uzraudzību. Jau pašlaik preču piegādes ķēdē ir izstrādāta noteikta procedūra, kur jāievēro noteikti temperatūras režīmi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Galvenais jautājums – vai nenotiek kļūdas piegādes posmā. Līdzīgas tehnoloģijas jau darbojas, kur var izsekot, kādā vietā produkts atrodas konkrētā brīdī. Taču ir labi, ja tiek radītas jaunas tehnoloģijas, kas veicina pārtikas drošību.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks 1
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 50
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 142
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 16
3 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Ar 1.novembri varētu stāties spēkā prasība obligāti vakcinēties veselības, izglītības un sociālās aprūpes iestāžu darbiniekiem 51
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Tirdzniecības centri: pirmās nepieciešamības precēm jābūt pieejamām visiem pircējiem 23
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Kur saglabāsies vēsākais laiks? Sinoptiķu prognoze trešdienai
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pirmdien Latvijā miris kopš vasaras sākuma lielākais Covid-19 pacientu skaits 70
4 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Kā pirms 100 gadiem iecerēja Bulduru tilta atjaunošanu
16:06
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 4
15:44
LE
LETA
Ziņas
Kur saglabāsies vēsākais laiks? Sinoptiķu prognoze trešdienai
15:18
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 50
5 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Būvniecības nozarē atgriezīsimies viduslaikos – būs jābūvē gadsimtam un ilgāk.” Saruna ar Kokrūpniecības federācijas izpilddirektoru 4
3 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Noziedznieks izvilka revolveri un iešāva viņam tieši galvā.” Vācijā strīdā par masku valkāšanu nošauts pārdevējs 58
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Situācija enerģētikas tirgū ir satraucoša: brīdina, ka tuvākajā laikā atkal būtiski pieaugs maksa par siltumu 8
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 16
3 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā no puķupodiem aizdzīt sliekas? 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai tā nav kompensācija “būvniecības kartelim”?” Mičerevskis par Saeimas ēkas remontu 13
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina apsūdzēt Rimšēviču saistībā ar nepatiesām liecībām 4
2 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
Kā gan tas nācās, ka Benjamiņai pietuvinātie cilvēki kļuva par viņas nodevējiem un Latvijas kapračiem? Saruna ar Gintu Grūbi 11
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija un Meganas Mārklas fotogrāfija uz žurnāla vāka krīt nežēlastībā: soctīklos pamatīgi izsmej prinča nedabīgo pozu aiz sievas muguras 8
5 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kotletītes bez gaļas: ar mocarella sieru
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Māris Gulbis: Ja es šobrīd būtu premjers, mums būtu astoņas ministrijas 27
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Kāja ar galošu no bremzes nokrīt un uzkrīt uz gāzes, aiznesos pa to ceļu… Man bija ok”: Magone mācās braukt ar auto, draudzenei jāmeklē pēc sirdszālēm 14
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Velns, kaut kas jāizdomā!”: aktieris Rolands Zagorskis pastāsta, kā ticis pie “pašizdomāta” uzvārda 7
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Finansiste Jurkāne par Latvijas nodokļu sistēmu: “Prasti runājot, vienkārši čakarē cilvēkus!” 34
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Modris, Matīss un Mariss 1
5 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Ja to jau paveica abas mūsu kaimiņvalstis, tad labas cerības ir arī mums 116
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 218
2 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 20. līdz 26.septembrim: pārstāda peonijas, apgriež ziemcietes, novāc kartupeļus
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Suns kriketa spēles laikā nozog bumbu un kļūst par interneta zvaigzni 2
1 diena
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 21. līdz 26.septembrim
5 stundas