Latvijā
Novados

“Lielvārdes vekseļa” lieta: premjers uzskata, ka Āboliņa rīcība robežojas ar stulbumu5

Foto – LETA

Bijušais Lielvārdes domes priekšsēdētājs Jānis Āboliņš (“Vidzemes partija”), parakstot tā dēvēto “Lielvārdes vekseli” ir rīkojies ļoti neapdomīgi un jācer, ka viņa rīcībai nebūs nekādu seku, sacīja ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

“Āboliņš šādi rīkojies ir bijis ļoti neapdomīgs. Tā ir bezatbildīga rīcība, kas jau robežojas ar stulbumu. Tāpat šis arī ir piemērs tam, ka neviens negrib uzņemties atbildību un pateikt vai šim vekselim ir kāds juridisks spēks vai nav. Valsts kontrole pateica, ka vajag atzinumu, tad arī tiek gatavots atzinums un neskaidrības paliek. Es ļoti ceru, ka atzinumā tiks pateikts, ka vienpersoniski parakstītam vekselim nav juridiska spēka,” sacīja premjers.

Kučinskis norādīja, ka neviens likums neattur domes priekšsēdētājus no “šādām muļķībām” un arī nākotnē nevarētu atturēt. “Nevar likumā ierakstīt “aizliegt domes priekšsēdētajam rīkoties prettiesiski”. Jo viņš jau nerīkojās tiesiski, parakstot šādu vekseli. Tam bija jābūt domes lēmumam un šis ir precedents tam, ka cilvēks iet ārpus likumdošanas,” teica valdības vadītājs.

Jau ziņots, ka Finanšu ministrija iepriekš norādījusi – kamēr Lielvārdes pašvaldība nebūs guvusi skaidrību par 200 miljonu eiro vērtā vekseļa juridisko spēku un iespējamām finansiālajām sekām, tā nevarēs apgūt Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu. Līdz ar to Āboliņa parakstītais dokuments ir “nobremzējis Lielvārdes attīstību”, kā arī rada tai finansiālus zaudējumus. FM Komunikācijas departamenta direktors Aleksis Jarockis iepriekš arī norādīja, ka pašvaldībai jau ir 10 tūkstošos eiro mērāmi finansiāli izdevumi, lai noalgotu starptautiskus auditorus, kuri izvērtētu vekseli.

Trešdien notika Lielvārdes domes ārkārtas sēde, kurā pašvaldības domes deputāti pēc diskusijām ar FM, Vides Aizsardzības un Reģionālās attīstības ministrijas un Valsts kases pārstāvjiem nolēma piesaistīt starptautisku auditoru kompāniju, kas izvērtēs 200 miljonu eiro vērtā vekseļa juridisko spēku un sniegs savus priekšlikumus iespējamiem risinājumiem.

Pašlaik ir uzrunātas četras starptautiskas auditoru kompānijas, taču tikai viena no tām ir gatava veikt auditu noteiktajā termiņā – līdz 29.jūlijam. Pašvaldības aizvadītā gada finanšu pārskata revīziju veica “Auditorfirma Šķibele un Partneri”, taču tika sniegts negatīvs atzinums, jo auditori nevarēja gūt pārliecību, ka nākotnē pašvaldībai neradīsies iespējamas saistības. FM pārstāvji norādījuši, ka Lielvārdes novada pašvaldībai līdz 2016.gada 19.augustam jāsniedz starptautiskas auditoru firmas atzinums.

Saistītie raksti

Āboliņš, neievērojot normatīvo aktu noteikumus par pašvaldību aizņēmumu ņemšanu un dokumentu noformēšanu, 2015.gada 24.novembrī vienpersoniski Lielvārdes novada pašvaldības vārdā parakstīja vekseli par 200 miljoniem eiro. Tādējādi pastāv riski pašvaldības darbības nodrošināšanai vekselī noteiktajā maksāšanas termiņā – 396.dienā pēc dokumenta parakstīšanas, kas ir 2016.gada decembrī, un noilguma termiņā, kas ir trīs gadi pēc maksāšanas termiņa.

Vekselis parakstīts ar Lihtenšteinā reģistrētu ārzonas kompāniju “Riverside HK Ltd”. Nauda bijusi domāta nevis kā kredīts, bet gan depozīts Lielvārdes pašvaldības vajadzībām, lai vēlāk varētu piesaistīt līdzekļus attīstības projektu realizācijai.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Jūrmala atzīta par vienu no drošākajām pludmalēm Eiropā pēc koronavīrusa krīzes 1
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Lietuvas uzņēmums, ar kuru lauza līgumu, tomēr vēlreiz cer tikt pie iespējas remontēt Deglava tiltu
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
“LA” aptauja: Vai ārkārtas situācijā, kad noteikti pulcēšanās ierobežojumi, ļaudis apmeklē baznīcu?
1 diena

Lasītākie

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām
46 minūtes
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu
54 minūtes
LE
LETA
Latvijā
SKDS noskaidrojusi cilvēku viedokli par administratīvi teritoriālo reformu. Nekā glaimojoša
2 minūtes
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Kā tad tās riepas deldējam? Droša braukšana un nedaudz tehnisku zināšanu
42 minūtes
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums. Izcēlās Garkalne
4 stundas