Laukos
Graudkopība

LLKC: Latvijā sākusies ziemas miežu novākšana, ražas ir apmierinošas; vasarāju raža būs mazāka0

Foto – Dainis Bušmanis

Visā Latvijā jau uzsākta ziemas miežu novākšana, graudi sausuma ietekmē ir sīkāki nekā vajadzētu, līdz ar to ražas būs vērtējamas kā apmierinošas, informēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC).

LLKC augkopības speciālistu apsekojumi liecina, ka kopējās graudaugu platības arī šogad ir 703,5 tūkstoši hektāru. Visā Latvijā jau uzsākta ziemas miežu novākšana, kuru ražas būs vērtējamas kā apmierinošas. Taču vasarāji, it īpaši Kurzemē, šogad cerojuši maz, vai nav cerojuši vispār, kas uz labu ražu cerēt neļauj – vasarāju raža šogad būs mazāka.

Saskaņā ar LLKC sniegto informāciju, ražas potenciālo samazinājumu apliecina arī prognozētie ražības rādītāji pērn un šogad. Vasaras kviešu ražība Kurzemē samazinājusies no pērn prognozējamām 3,1 tonnas no hektāra uz divām tonnām no hektāra šogad, Zemgalē – no 4,6 tonnām no hektāra pērn līdz trīs tonnām no hektāra šogad, Vidzemē – no 4,2 tonnām no hektāra pērn līdz 2,5 tonnām no hektāra šogad, Latgalē – no 3,8 tonnām no hektāra pērn līdz 2,3 tonnām no hektāra šogad.

Turpretī vasaras miežu ražība Kurzemē samazinājusies no 2,8 tonnām no hektāra pērn uz 1,7 tonnām no hektāra šogad. Zemgalē – no 3,9 tonnām no hektāra pērn uz 2,8 tonnām no hektāra šogad, bet Vidzemē no 4,2 tonnām no hektāra pērn uz 2,5 tonnām no hektāra šogad, bet Latgalē – no 3,5 tonnām no hektāra pērn uz 2,5 tonnām no hektāra šogad.

“Maijs un jūnijs ir tie mēneši, kad graudaugiem praktiski noformējas raža, izveidojas attiecīgo stiebru skaits uz kvadrātmetru un graudi vārpās. Būtiskākais šajā procesā ir mitrums, kura šogad trūcis praktiski visos laukos. Sausuma ietekmē Kurzemē vasaras rapsis maz zarojies, daudzi ziedi tukši, un tie nobirst. Biezība vasarājiem arī nav apmierinoša,” norādīja LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis.

Viņš piebilda, ka Vidzemē un Latgalē atkarībā no tā, kur nokrišņi tikuši vairāk, lauki izskatās apmierinoši, tomēr mitrums, kas sagaidīts jūnija beigās un jūlija sākumā ļauj cerēt vien uz lielāku graudu rupjumu. Savukārt Zemgalē mitruma trūkumu vizuāli tik ļoti novērot nevar, jo šajā reģionā vairāk dominē ziemāju labības, kas spēja izmantot agro pavasara mitrumu.

Kultūraugu ražības prognozes tiek veiktas desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem – ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Prognozes tiek veiktas trīs reizes – divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Raivis Šveicars
Laukos
Ražo lielākos bērza saplākšņus pasaulē, izmantojot tikai Latvijā augušus bērzus
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Aizved mani uz Mākoņkalnu jeb 10 iemesli, kāpēc brīvdienas pavadīt Rāznas nacionālajā parkā 1
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Āfrikas cūku mēris pirmo reizi konstatēts Virgas pagastā
3 dienas

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Filmu cienīgas intrigas Latvijā – par bandītiem, kuri spridzināja cilvēkus, bēga uz Krieviju un meloja policijas labā
2 stundas
ML
Māra Libeka
Latvijā
Caurumi paver ceļu koronavīrusam. Kas glābs – obligātas maskas iebraucējiem, jauna vīzu politika vai ārsts lidostā?
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Kurā Latvijas pusē šodien līs lietus?
1 stunda
IE
Ināra Egle
Latvijā
Varavīksnes, 9. maija vai 18. novembra Rīga? Spēle “grozoties” tikai ap trim sāncenši 3
2 stundas
LA
LA.LV
Laukos
“Turpinām augt un investēt!” Covid-19 dēļ attīstība laukos neapstājas
3 stundas