Foto – Shutterstock

Logu tīrīšanas māksla. Uzkopšanas profesionāļu ieteikti paņēmieni 0

Vai kāds atzīsies, ka neprot uzkopt māju? Protams, nē! Ņem tik un berz! Taču uzkopšanas profesionāļi zina paņēmienus, kā šo it kā vienkāršo darbu paveikt ātrāk, pareizi izmantojot tagad pieejamos daudzveidīgos tīrīšanas līdzekļus un garantējot perfektu spodrību.

Reklāma
Reklāma

Birstes, gumijas un papīrs spodrināšanai

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Pavasarī logu tīrīšanu nav vērts sasteigt. Nelielā dzīvoklī nav grūti tos spodrināt ik mēnesi, taču privātmājās, kur stiklotās platības mērāmas teju simtos kvadrātmetru un mazgāšanai algo profesionāļus, mazgāt ieteicams pēc tam, kad nolijuši pirmie lielie pavasara lieti, noskalojot netīros māju jumtus. Ja nomazgāsiet agrāk, logi pēc pirmā lietus atkal kļūs netīri, jo uz stikla nokļūs netīrumi no jumtiem. Logus vēlams mazgāt tad, kad visi koki ir pārziedējuši un gaisā vairs nelido ziedputekšņi.

Neiesaka mazgāt saulainā dienā, jo ūdens ļoti ātri nožūst un netīrumi piekalst. Labāk to darīt, kad laiks mazliet apmācies.

CITI ŠOBRĪD LASA

Senāk logus spodrinājām ar avīzēm. Tagad šim nolūkam var iegādāties speciālu stiklam domātu papīru (zilā krāsā), kas nepūkojas.

Lieliem logiem būs nepieciešama mazgājamā birste garā kātā. Tirgotāji šo ierīci sauc par birsti, lai gan tas nav īsti precīzi, jo tajā iestiprināta gumija, ar ko novelk pa stiklu, to nosusinot. Nelieliem logiem derēs birste īsā kātā. Profesionāļiem ir svarīgi, lai gumija būtu kvalitatīva un to varētu nomainīt, jo gumijas var nopirkt atsevišķi. Privātmājas logiem derēs 30 cm gara gumija, bet 50 cm garās ir domātas lielām vitrīnām.

Mazgāšanas iemaņas

Pilsētas gaisā ir kvēpi, tāpēc ar tīru ūdeni nepietiks, vajadzēs lietot logu mazgājamo šķidrumu. Izdevīgāk pirkt koncentrātu un atšķaidīt norādītajā proporcijā. Spainim ar sagatavoto šķīdumu der piepilināt vienu pilienu trauku mazgājamā līdzekļa. Ūdens kļūs viskozāks (plūstošāks, mīkstāks), un vieglāk varēs nomazgāt kvēpus. Arī mazgājot grīdas, ūdenim der piepilināt kādu pilienu trauku mazgājamā līdzekļa, tad darbs veiksies vieglāk.

Spainī ar sagatavoto šķidrumu iemērc lupatiņu vai mazgājamo mopu un mazgā logu. Ja līdzekli izsmidzina, to uzpūš, sākot no loga apakšas. Tīrīšanai ļoti labs līdzeklis ir Clin, ko var nopirkt veikalos “Drogas” un citviet.

Nomazgāto stiklu nosusina, velkot ar gumiju no augšas līdz pašai lejai. Otrā rokā tur lupatiņu, ar kuru gumiju pēc katra vilciena noslauka. Kad viens logs nomazgāts, ķeras pie nākamā. Ja mazgā uzreiz vairākus, netīrumi var piekalst pie stikla. Tīrot lielus logus ar birsti garā kātā, vajadzēs atkāpties, jo gumijas ierīce jāvelk noteiktā leņķī.

Ar kādas temperatūras ūdeni mazgāt? Spainī siltais ūdens drīz vien atdzisīs, taču par to nav jāuztraucas, jo visi uzkopšanas līdzekļi tiek ražoti aukstam ūdenim, tas darba kvalitāti nepasliktina. Loga rāmi mazgā ar to pašu stikliem domāto šķīdumu.

Reklāma
Reklāma

Ja uz stikla vai spoguļa paliek lāsumi, tas liecina, ka līdzekļa bijis par daudz, un virsma jānomazgā ar tīru ūdeni.

Logus labi nomazgā firmas “Karcher” tvaika tīrītāji, jo tvaika strūkla aizmēž pat iesīkstējušus netīrumus. Tikai jāraugās, lai izvēlētajai ierīcei būtu pietiekami liels tvaika spiediens.

Aizsargplēve un mikroskrāpējumi

Dažkārt loga ārpusē piekaltuši grūti notīrāmi netīrumi. Stiklu nedrīkst kasīt ar žileti vai nazi! Šim nolūkam ir paredzēts speciāls skrāpis. Tas noņem krāsas, līmes un špakteles paliekas un citus netīrumus no stikla, kā arī no flīzēm, sienām, grīdām un citām gludām virsmām. Skrāpjus var nopirkt būvmateriālu veikalos.

Palodzēm noderēs neabrazīvs krēmveida tīrīšanas līdzeklis Cif. Populārā pasta Skaidra ir abrazīva, tā rada ar aci neredzamus mikroskrāpējumus, kuros ar laiku iekļūst netīrumi, un palodze ātrāk nosmērējas.

Lielveikalu logus klāj aizsargplēve, kas pasargā tos no sasišanas, bet cilvēkus – no stikla lauskām. Aizsargplēve var būt uzklāta arī biroju un jauno māju logiem. Tas logu tīrītājam jānoskaidro pirms darbu sākšanas. Šādi logi jāmazgā īpaši uzmanīgi. Ja plēvē radīsies pat nelieli bojājumi, starp plēvi un stiklu iekļūs gaiss un tīri nomazgātie logi tik un tā izskatīsies plankumaini.

Uzmanīgi jārīkojas, tīrot spoguļus. Tiem nedrīkst izmantot skābi saturošus līdzekļus, kas paredzēti tualetes podam un fajansa izlietnei. Skābes iedarbībā spogulis kļūst matēts kā piens. Nākas to apstrādāt ar sārmainu līdzekli un gaidīt, kamēr matējums zudīs.

Pirms logu mazgāšanas noņem un izmazgā aizkarus. Anita Vidiņa iesaka baltos aizkarus mazgāt ar krāsainai veļai paredzēto veļas pulveri. Pieredze rāda, ka baltajai veļai domātais pulveris tomēr satur balinošas vielas un baltie aizkari ar laiku dzeltē. Ja aizkari nav pārlieku netīri, krāsainās veļas pulveris godam tiks galā ar šo darbu.

Žalūziju tīrīšana prasa vairāk laika. Ar to tagad nodarbojas specializētas firmas. Salīdzinot ar aizkariem, sarežģītāka ir arī žalūziju noņemšana un piestiprināšana.

Mikrošķiedras lupatiņu noslēpumi

Netīrumus no stikla un citām virsmām ļoti labi var notīrīt ar mikrošķiedras lupatiņām. Tām gan ir savi knifi. Jauna, nemazgāta drāniņa vai mops ir asāka, sausa un roku ādai nepatīkama. Lai izstrādājumu poras pilnībā atvērtos, pirmajā reizē pirms lietošanas tos izskalo +60 °C karstā ūdenī.

Ja mikrošķiedras lupatiņas mazgā veļasmašīnā, jāievēro trīs lietas – jāizmanto krāsainai veļai domātais pulveris (tajā nav balinātāju un optisko balinātāju); nekādā gadījumā nevajag lietot veļas mīkstinātāju (lupatiņa zaudēs savas unikālās īpašības); mikrošķiedras drāniņas nedrīkst mazgāt kopā ar kokvilnas audumu, jo lupatiņa savāks kokvilnas pūkas un vēlāk tās paliks uz stikla. Pat viens kokvilnas kabatlakatiņš veļasmašīnā var sabojāt smalko izstrādājumu.

Vienu vai pāris lupatiņu var mazgāt bļodā ar veļas ziepēm (tikai kārtīgi jāizskalo, jo ziepes rada nosēdumus), ar kādu no šķidrajiem veļas mazgāšanas līdzekļiem vai pulveri krāsainai veļai.

Ja rakstīts, ka pieļaujama tikai +45 °C temperatūra, tātad tā nav mikrošķiedra.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.