Ekonomika
Darbs un nauda

LTRK gatava piekāpties virsstundu apmaksas jautājumā0

Foto: Edijs Pālens/LETA

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina Darba likumā noteikt, ka piemaksa par virsstundu darbu, kas veikts pirmajās divās stundās virs normālā darba laika ir 50% apmērā, bet par katru nākamo virsstundu 100% apmērā, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē sacīja organizācijas pārstāve Elīna Rītiņa.

Iepriekš LTRK rosināja uz pusi samazināt piemaksu par visām virsstundām.

Saeimas komisija šodien otrajā lasījumā plānoja skatīt grozījumus Darba likumā, kuri paredz par virsstundu darbu maksāt 50%, ja tiek slēgta ģenerālvienošanās nozarē par atalgojumu. LTRK priekšlikums uz otro lasījumu bija vienīgas, tomēr priekšlikuma izvērtējuma trūkuma dēļ grozījumi kopumā netika virzīti tālāk.

Komisija šodien arī priekšlikuma būtībā neiedziļinājās, aicinot tiesībsargu Juri Jansonu, Ekonomikas ministriju, Labklājības ministriju (LM), Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību (LBAS) un Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) nedēļas laikā iesniegt rakstveida atzinumu par to.

Jau ziņots, ka Saeima jūnija vidū konceptuāli atbalstīja grozījumus Darba likumā, kuri paredz par virsstundu darbu maksāt 50%, ja tiek slēgta ģenerālvienošanās nozarē par atalgojumu.

Iepriekš atbilstīgajā Sociālo un darba lietu komisijā grozījumu virzīšana skatīšanai Saeimā tika atbalstīta ar norunu, ka tiks strādāts pie tā, lai nodrošinātu šīs normas atbilstību Satversmei.

Vienlaikus komisijas deputāti vienojās, ka par spīti Ministru kabineta lūgumam likumprojektu skatīt steidzamības kārtā, tas tomēr tikšot skatīts trīs lasījumos, jo esot pārāk daudz iebildumu un dažādu atzinumu, kas jāņem vērā.

Saeimas komisija pēc spraigām diskusijām, kā arī opozīcijas deputātu iebildumiem tomēr vienojās atbalstīt šo strīdīgo normu, par kuras atbilstību Satversmei iepriekš izskanējušas bažas no tiesībsarga Jura Jansona un Saeimas Juridiskā biroja.

Komisijas deputātus atbalstīt grozījumu virzīšanu pirmajā lasījumā aicināja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V), LM parlamentārā sekretāre Karina Ploka (V), LBAS un LDDK, kuri norādīja, ka beidzot darba devēji un ņēmēji panākuši vienošanos.

Saistītie raksti

Ašeradens uzsvēris, ka norma virsstundas apmaksāt 100% apmērā ir neefektīva, turklāt tā esot “normāla Eiropas prakse” pieņemt, ka abas puses – darba devēji un ņēmēji – ir “pietiekami gudras” un spēj savā starpā vienoties, un atbalstīt sociālo partneru lēmumu.

Ministrs uzstāja, ka normas atbalstīšana ir ļoti nozīmīga, lai nodrošinātu elastības principu, kā arī samazinātu ēnu ekonomikas īpatsvaru būvniecības nozarē.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.