Kultūra
Māksla

Mākslinieks Jānis Blanks saņēmis Bratislavas ilustrāciju biennāles balvu “Zelta ābols”0

Foto – Leta/Ieva Čīka

25. oktobra vakarā Slovākijas galvaspilsētas Bratislavas Nacionālajā teātrī pirmo reizi latviešu mākslinieks saņem vienu no nozīmīgākajām ilustratoru balvām pasaulē – Bratislavas ilustrāciju biennāles (BIB) “Zelta ābolu”.

Ilustrators Jānis Blanks prestižo balvu ieguvis par Artura Gobas dzejoļa “Zemes vēzis” ilustrācijām (Liels un mazs, 2017). Viņš tika vērtēts milzīgā konkurencē – pavisam šogad piedalās 416 mākslinieki no 47 valstīm ar 3056 ilustrācijām. Apjomīgajai izstādei ierādīta cieņpilna vieta – monumentālā Bratislavas pils Donavas upes krastā. Uzvarētājus izraudzījās starptautiska žūrija, kuras darbā šogad piedalījās LMA profesors Aleksejs Naumovs.

Bratislavas ilustrāciju biennāle (BIB) ir viena no vecākajām un prestižākajām bērnu grāmatu ilustratoru starptautiskajām skatēm. Pirmoreiz tā notika 1967. gadā. Biennāli atbalsta Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) un Starptautiskā bērnu un jaunatnes literatūras padome (IBBY), kā arī Slovākijas Kultūras ministrija.

BIB apbalvojumos ir 11 balvas. Par unikālu un izcilu ilustrāciju tiek pasniegta galvenā balva jeb Grand Prix. Vēl ir 5 “Zelta āboli” un 5 bronzas goda plāksnes un izdevējiem – 1 goda diploms.

Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome, kas ir IBBY Latvijas nodaļa, izmanto šo iespēju parādīt mūsu mākslinieku talantu un prasmi starptautiskā izstādē jau kopš 1993.gada. Sākot no 2005. gada, Latvijas ilustratori savus darbus Biennālē eksponē regulāri. Katra valsts var piedalīties ar 15 dalībniekiem, Latvija pēdējos gados vienmēr cenšas pilnībā to izmantot. BIB 2019 piedalās Jānis Blanks, Anete Bajāre – Babčuka, Elīna Brasliņa , Rūta Briede, Ieva Jurjāne, Anete Melece, Gundega Muzikante, Anita Paegle, Juris Petraškevičš, Krišs Salmanis, Indra Sproģe, Gita Treice, Anna Vaivare, Māra Viška Māra un Mārtiņš Zutis.

Pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam, diviem Latvijas ekspertiem ir iespēja piedalīties BIB Starptautiskajā komitejā, simpozijā un žūrijā, kā arī vienam no jaunajiem māksliniekiem, Līvai Ozolai, BIB-UNESCO darbnīcā, ko parasti vada kāds slavens, pieredzējis mākslinieks. Šogad tas ir slovāku ilustrators Albins Brunovskis (Albin Brunovsky).

Jānis Blanks (1970) beidzis J. Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskola un LMA Grafikas nodaļu, A. Goltjakova litogrāfijas meistardarbnīcu, Glezniecības nodaļas A. Naumova un K. Zariņa glezniecības meistardarbnīcu. Ieguvis mākslas maģistra grādu 2000. gadā. Grafiķis, gleznotājs, aktīvi darbojas grāmatu mākslā un dizainā. Starptautiskajai Jāņa Baltvilka balvai 2010. gadā nominēta A. Neibarta dzejas un J. Blanka gleznoto bilžu grāmata “Ola uz sola” (Liels un mazs, 2010). 2018. gadā viņš saņēma Jāņa Baltvilka balvas žūrijas speciālbalvu par grāmatu “Zemes vēzis” (Liels un mazs, 2017).

Kādā intervijā Jānis Blanks teicis: “Ilustrācijas es nedalu bērnu un nebērnu bildēs – ja godprātīgi uzzīmēts, tad to sajutīs gan liels, gan mazs. Kad pats biju mazs, man patika Tūves Jansones stāsti un zīmējumi, un patīk arī tagad, kad esmu paaudzies”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Biļešu tirdzniecībā valda duopols. Ko tas nozīmē pircējiem?
5 dienas
LE
LETA
Kultūra
Atcelto festivālu pulkam pievienojas arī “Laba daba”
6 dienas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Gribējās pafilozofēt par jēdzieniem dzimtene, dzimta. Tas ir plašāks nekā tikai “ģimene”!” Saruna ar rakstnieku Gunāru Tirzīti
Intervija 24. Jūnijs, 2020

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Kopā ar Covid-19 slimnieku autobusā kopā braukuši 109 pasažieri
1 stunda
ML
Māra Libeka
Veselam
Par ko saņem pamatalgu? Nezina… Stradiņa slimnīcā pārbaudīs, vai jaunais atalgojuma modelis ir dzīvotspējīgs
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Pārsteidzošs čekas dokumentu atradums. Atrastie materiāli atklāj informāciju par pēckara laika nacionālo partizānu kustību 2
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Konkursā uz Valsts policijas priekšnieka amatu pieteikušies vienīgie ģenerāļi policijā 1
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Izveseļojušies 88% sasirgušo; viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
1 stunda