Guntis Grasmanis ar savu Bavārijas asinspēdu dzinējsuni Reju.
Guntis Grasmanis ar savu Bavārijas asinspēdu dzinējsuni Reju.
Foto no personiskā arhīva

Mednieks trešajā paaudzē Guntis Grasmanis: Jā, šis gads liek par daudz ko aizdomāties. Īpaši jau par drošību 24

Ilze Galkina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
Lasīt citas ziņas

 

Tēvs mācīja, kā pareizi turēt ieroci, kur tēmēt. Šādu atzīšanos dzirdot, iesilst sirds un reizē ļauj saprast, cik liela nozīme ir tēva padomam, lai mednieku saimei piepulcētos dēls.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tēva – Andra Grasmaņa – lomu mūsu sarunas pašā sākumā uzsvēra arī jauns mednieks, mednieku kluba “Otaņķi” valdes priekšsēdētājs un arī medību vadītājs Guntis Grasmanis. Juridiski mednieks viņš ir piecus gadus, dzinējos sācis iet, vēl mācīdamies pamatskolā, par “Otaņķu” visiem 22 biedriem un kluba pienākumiem atbildīgs vienu gadu.

Guntis stāstu sāka ar savdabīgu un diezgan reti dzirdētu lietu, proti, zvēri dzīvojot ezerā – Liepājas ezerā. Tas ir sekls, ar milzīgu barības bāzi un nelielām saliņām. Domāju, nu tagad dzirdēšu daudz notikumu par bebru nedarbiem. Taču nē! Otaņķos visi medījamie dzīvnieki dzīvo nevis mežā, bet Liepājas ezerā. Par putniem tā kā būtu skaidrs, taču četrkājaiņi! Un pat vilki!

 

Guntis: Tā ir Otaņķu ģeogrāfija ar lagūnas tipa seklo Liepājas ezeru, un fauna pielāgojusies dzīvei, kur ir droši, kur pietiek gardas barības. Gan ezers, gan apkārtējās pļavas ir iekļautas dabas liegumā “Liepājas ezers” un ir Eiropas nozīmes īpaši aizsargājama “Natura 2000” teritorija. Tur ligzdo 27, ziemo 10 un migrācijas laikā barojas 50 īpaši aizsargājamas putnu sugas.

Ezers ir aizaugošs, ar plašiem niedru laukiem un vairākām salām. Vārdu sakot, faunai paradīze. Kad visai kompānijai sakārojas pamainīt ezerā augošo zāļu ēdienkarti, tad briežu un rukšu takas kļūst redzamas cita pie citas, jo nolemts pamieloties zemnieku labības laukos vai pārbaudīt mežā un barotavās atrodamo racionu.

Šo mūsu ģeogrāfisko īpatnību dēļ patiešām savādi izklausās teiciens, ka, piemēram, uz rapšu tīrumu brieži nāk laukā no ezera, nevis, kā parasti dzirdēts un kā tam dabā jābūt – no meža. Būtiskais jau ir tas, ka Liepājas ezers ne­asociējas ar ezera, un turklāt dziļa ezera vārdu. Liepājas ezeru var pārbrist, lielākais dziļums trīs metri.

Ja tajā neietecētu Bārtas upe, būtu vēl seklāks. Tādēļ arī uz pīlēm un zosīm parasti brienam, vien paretam ar laivu jābrauc. Un, protams, ūdensputnu medībās ļauts izmantot tikai bezsvina munīciju. To, vai ievērojam noteikumus, bieži kontrolē atbilstošās institūcijas.

Bet par to ezeru – redz, ir taču teika, ka zilās govis no jūras Kurzemes zemē ienākušas. Kādēļ tad lai cita dzīvā radība nenāktu laukā no Liepājas ezera, kas kādreiz bijis jūras daļa.

 

Cik jūsu ģimenē mednieku, un kā ar trofejām?

Gunta vectēvs Ernests Grasmanis (trešais no labās puses) ap 1960. gadu zaķu medībās Dunalkā.
Foto no personiskā arhīva

Es esmu mednieks trešajā paaudzē. Vectēvs Ernests ir viņsaulē, tētis Andris uz dzinējmedībām vairs nenāk, tikai uz pīlēm izņem atļauju. Dižu trofeju mums nav nevienam, bet prieks ir par katru, vienalga kāda tā ir. Kaut gan Kurzeme un arī mūspuse skaitās gandrīz valsts visu staltbriežu bāze, īpaši dižciltīgus eksemplārus Otaņķos neesam pat redzējuši.

Protams, saudzējam perspektīvos briežu buļļus, bet tiem līdz medaļu ragiem vēl gadiem jāaug. Vienīgais medījums, ko es ļoti gribētu, ir vilks. Mūsu platībās to netrūkst, un kļuvuši tik pārdroši, ka nebaidās uzturēties pat apdzīvotu vietu tuvumā gaišā dienas laikā.

 

Pastāstiet, ­lūdzu, par Otaņķu kluba medniekiem!

Foto no personiskā arhīva

Kolektīvā esam 22, aktīvie kādi 17. Apmedījam 1800 hektārus. Atbilstoši platībām medījamo dzīvnieku atļauju nav ļoti daudz, bet mums pietiek gan staltbriežu, gan stirnu, gan aļņu, gan mežacūku. No vecākās paaudzes medniekiem kolektīvā vairs ir daži, taču viņiem un tāpat visiem, kuru vairs nav, mēs, jaunie, sakām paldies un ļoti lepojamies ar skaisto medniekmāju, ar dīrātavu, apkārtni, dīķi.

Tas viss bijis sakārtots un izveidots jau kolhoza laikā, bet katru gadu kaut kas pielikts klāt, lai saglabātu. Tagad vajag nomainīt logus, tādēļ iesniedzām Nīcas novada pašvaldībā projektu. Marta beigās saņēmām apstiprinājumu, ka mūsu ieceres tiks daļēji finansētas.

Katru jaunu medību sezonu sākam ar dziesmām akordeona un bungu pavadījumā. Tāpat arī noslēdzam.

Ir gan vēl viena tradīcija – tāda neliela sodāmība. Nav nekāds noslēpums, ka medību leksikā ir vārds “pūdelis”. Kuram nu tas gadījies, tam dienas noslēgumā jāizmazgā dīrātava…

 

Jūsu gads mednieku kluba valdes priekšsēdētāja amatā iegadījies tāds savāds. Sākās ar Covid-19 vīrusa dēļ pulcēšanās ierobežojumiem, dzinējmedību aizliegšanu, tāpat Latvijā vairākas ar medībām saistītās nelaimes notikušas.

Jā, šis gads liek par daudz ko aizdomāties. Īpaši jau par drošību. Nelaime, pat garām pagājusi, tik un tā ir nelaime. Cik nu ar medniekiem tikāmies, tik pārrunājām noteikumus, likumus, analizējām, kāpēc tā gadījies. Kad beigsies vīrusa situācija, noteikti vajadzēs sapulcēties visiem un uzaicināt, lai medību lietās kompetenti cilvēki pastāsta par jaunāko likumdošanā, drošībā, juridiskajos jautājumos. Protams, daudz ko var atrast internetā, bet šāda tikšanās, kad var arī jautājumus uzdot, noteikti būs vērtīgāka.

Vēl attiecībā uz drošību medībās, manuprāt, ļoti liela nozīme ir tam laikam, ko topošais mednieks pavada, ejot dzinējos. Es pats tā darīju un ļoti daudz ieguvu turpmākajam, un man ir prieks, ka mūsu kolektīva jaunie mednieki tāpat rīkojušies. Tad noteikti labāk izprot visu, kas saistīts ar medībām, nevis tikai, kā tagad diemžēl dzirdēts, noliek eksāmenus, nopērk ieroci, bet nezina, kas ir mežs.

 

SAISTĪTIE RAKSTI

Ko jums nozīmē medības?

Atpūtu. Medībās es visas domas un sajūtas varu veltīt tikai šim procesam. Tagad arī atbildību, jo man uzticēta kolektīva vadīšana.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Latvijas mednieki apvienojas, lai atbalstītu Latviju un Ukrainu
Kad zivs tikusi izvilkta krastā, pāri Ventai nograndušas milzu ovācijas: Jāņa loms – 12 kilogramīga līdaka!
tikt pie garda laša vai taimiņa? Copmaņu vērtīgākie noslēpumi
Lāči grib medu, bitenieki – kompensācijas
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
Lasīt citas ziņas
Vai no lāča jābaidās? Pirmais lāča uzbrukums cilvēkam Latvijā satrauc sabiedrību
Lapsas izmanto Zemes magnētisko lauku kā tēmēšanas sistēmu 7
Šogad skaisti lomi tiek vilkti Peipusa ezerā
Vecais licencētās makšķerēšanas nolikums beidzies, bet jaunais vēl nav apstiprināts. Kā makšķerēt? 9
Mednieku savienība: No lūšu medību aizlieguma cietīs zinātnieki un sabiedrība 11
Aizliegs medīt lūšus 17
“Situācija ir smaga vairākās vietās.” Rajevs par pēdējās diennakts notikumiem Ukrainā
“Ir nepiemērots brīdis tautas tracināšanai.” Kilbloka par Maskavas ielas pārdēvēšanu
Šlesers: “Jāsēžas ar amerikāņiem pie galda un skaidri jāpasaka: mēs gribam kopā ar jums uzbūvēt atomelektrostaciju”
Māra Libeka: Netrūkst tādu, kuriem gluži vienalga, ka stāv tur kaut kāds tēls no 50 okupācijas gadiem
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu
Noskaidroti un aizturēti Bunkus slepkavībā iesaistītie, tostarp pasūtītājs un izpildītājs
Rīga un Tampere ir vienīgās pretendentes uz 2023. gada pasaules hokeja čempionāta rīkošanu
Ungārija izsludina ārkārtas stāvokli Krievijas-Ukrainas kara dēļ
Tiesa Ukrainā piespriež prokrieviskam aģitatoram iemācīties dziesmu par Banderu un dzejoli “Mīlēt Ukrainu”
“Karš nebeigsies, krievi sāks vēl asiņaināku un apjomīgāku ofensīvu!” Zelenskis firmām, kas pamet Krievijas tirgu, piedāvā turpināt darbu Ukrainā
“Putinu mēģināja nogalināt,” atklāj Ukrainas izlūkdienesta vadītājs Budanovs
Kad kovids norimies, infektologi sāk runāt par jaunu vīrusu! Cik bīstamas ir pērtiķu bakas?
VIDEO. Jelgavniece, kas piepildīja sapni un tika pie “čūskas mēles” atklāj: plāno operāciju, lai mainītu savas ausis
“Politiskie līķi atkal grabina zārku vākus, pūloties tikt laukā no pazemes aizmirstības!” Egila Līcīša feļetons
Garda uzkodiņa – avokado ar garnelēm
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
Latvijas dzīvnieku patversme “Ulubele” izkrāpj ziedojumus, iežēlinot ar ukraiņu ģimenes slimu sunīti
Zelenskis: Ukraina atsāks sarunas, kad Krievija būs atdevusi pēc 24. februāra sagrābtās teritorijas
22:02
Ungārija izsludina ārkārtas stāvokli Krievijas-Ukrainas kara dēļ
21:27
Gunārs Nāgels: Karš Ukrainā liek saukt lietas īstā vārdā
21:14