Līdz 1970. gadam Moricsalu gadā apmeklēja pat 2000 cilvēku. Attēlā – Moricsala no putna lidojuma.
Līdz 1970. gadam Moricsalu gadā apmeklēja pat 2000 cilvēku. Attēlā – Moricsala no putna lidojuma.
Foto: no DAP arhīva

Ar devīzi “Morica dārgumus meklējot” pievērš uzmanību rezervāta aizsardzībai Usmas ezerā 1

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
Lasīt citas ziņas

 

Moricsala dabas mīļotājiem jau gadus 50 ir bijusi kā noslēpumains aizliegtais auglis. Ne velti to apdzied pat liriskās dziesmās. Tomēr liegums apskatīt salu nav bijis spēkā vienmēr.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai arī šobrīd Moricsala apmeklētājiem ir slēgta, pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados valsts prezidents Kārlis Ulmanis paziņojis, ka salai ar unikālajām dabas bagātībām jābūt pieejamai tautai.

Vēlāk, kad tikusi iegādāta motorlaiva “Zibens”, viesu grāmata liecina, ka līdz pagājušā gadsimta 70. gadiem uz salas nogādāti aptuveni divi tūkstoši apmeklētāju gadā.

Pašlaik Moricsalu drīkst apmeklēt vienīgi dabas pētnieki un Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki, kas uzrauga salas aizsardzības režīma ievērošanu.

Tomēr noskumt nav vērts, jo Moricsalas tuvumā ir daudz citu apskates vērtu dabas objektu un pievilcīgu atpūtas iespēju.

Vienam no lielākajiem Latvijas ezeriem – Usmas ezeram – kopumā ir septiņas salas, no kurām Viskūžu sala ir lielākā Latvijā (309 ha), bet Moricsala un Lielalksnīte ietilpst dabas rezervāta teritorijā.

Usmas ezerā ietek desmit upes, un te atrodas vienīgā jahtu osta mūsu valsts iekšējos ūdeņos. Savukārt Elkragā piekrastes niedrēs uz ūdens iekārtots savdabīgs kempings, līdz kura namiņiem var nokļūt tikai ar laivu. Dažādus peldlīdzekļus var iznomāt pārsimt metrus attālajā viesu namā “Vesels veselumā”, taču, dodoties ar tiem ezerā, nedrīkst virzīties tālāk par sarkanajām bojām, kas viļņos notur plāksni ar ozollapu un uzrakstu “Moricsalas dabas rezervāts”.

 

Uzstādīs novērošanas kameras

Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki, kas pieskata Moricsalas rezervātu, dzīvošanai uz salas izmanto bijušo mežsargmāju, ap kuru mazliet vairāk nekā hektāra platībā tiek pļauta zāle, lai saglabātu pļavas augus un dzīvniekus. Redzot niedrēm aizaugušos Moricsalas krastus, liekas neticami, ka 1909. gadā salu apjozusi 10–20 metrus plata smilšu josla bez apauguma. Uz tās apstrādāta zeme un ganījušies lopi.

Pēc rezervāta izveidošanas pļavas un tīrumi pamazām aizauguši, taču siens pļauts vēl līdz 1975. gadam. Tagad ir iegādāta speciāla tehnika (motorlaiva ar izkapti), lai varētu izpļaut Usmas ezera strauji aizaugošos krastus.

Par Moricsalas dabas rezervāta – pirmās īpaši aizsargājamās dabas teritorijas Latvijā – dibināšanas brīdi uzskata 1912. gada 6. jūniju, kad vietējais mežsargs nodevis savas pilnvaras Rīgas Dabaspētnieku biedrībai.

Dabas rezervāta 110. jubilejas gadā, īstenojot starptautisko projektu “Live Lake”, Moricsalā tiks uzstādīta novērošanas kameru sistēma, kas uzraudzīs kustību Usmas ezera akvatorijā ap Moricsalu.

“Nesankcionētu viesošanos Moricsalā var labi pamanīt pat pēc vienreizējas laivas izbraukšanas cauri niedrājam, pēdām uz zemes un izmestiem atkritumiem,” saka DAP Kurzemes reģionālās administrācijas direktores vietnieks Raits Čakstiņš, uzsverot, ka kameru galvenais uzdevums ir atturēt no rezervāta robežu pārkāpšanas. Braucot no Elkraga pa kreisi, laivotāji var bez bažām pietuvoties Moricsalai, lai to labāk aplūkotu, bet pa labi Luziķērtes līcī ir liegums.

Uz Moricsalu iespējams palūkoties arī no 26 metrus augstā koka skatu torņa Ūdru kalnā (58 m v. j. l.), kas atrodas nepilnu kilometru no Usmas ezera tā ziemeļaustrumu krastā. No turienes paveras skats ne tikai uz ezeru un tā salām, bet arī Usmas ieplakas plašajiem mežu masīviem.

 

Ko apskatīt Usmas apkaimē

Usmas pagastā vēl atrodas pieci ezeri – Tirukšu, Aburgas, Pelcenes, Ilziķis un Lakšezers, kura ūdens ir Latvijas ūdeņiem ļoti neraksturīgs – tirkīzzils. Usmas Svētā Pētera baznīca (1936) apvieno labākās koka celtniecības tradīcijas un uzskatāma par pagājušā gadsimta 30. gadu latviskās arhitektūras un Kurzemes koka būvniecības pērli.

Savukārt Kristus stūrakmens baznīca ir jaunākā Usmas baznīca un arī celta no koka. Usmas Elku liepa ir svētliepa. Tai pēc nostāstiem bijuši deviņi žuburi, no kuriem līdz mūsdienām zaļo vairs tikai divi, taču vienam no tiem ir dižkoka apkārtmērs – 4,2 metri.

Usmas Kristīgajā tautas skolā (viesu nams “Vesels veselumā”) var iepazīties ar ekspozīciju par Moricsalas dabas rezervātu un pārsimt metrus tālāk apmeklēt Usmas Elkraga dabas taku (1,2 km).

Rendas pagastā apskatāmas smilšu alas – Māras kambari, Rendā meklējama Īvandes rumba – upes dolomīta gultnes lūzums –, kur ūdens gāžas teju no divu metru augstuma desmit metru platā joslā. No tā, paejot aptuveni divsimt metrus gar upīti pret straumi, atrodams vēl viens ūdenskritums – Valdātu rumba. Abas rumbas apmeklēt vedina brūnā zīme “Īvandes ūdenskritumi”.

 

Morica svētki

Ar devīzi “Morica dārgumus meklējot” 13. augustā Usmā risināsies Morica svētki. Kurzemes hercoga atraitnes, nākamās Krievijas ķeizarienes Annas Joanovnas precinieks, īslaicīgi hercoga amatā ievēlētais Polijas karaļa Augusta II Stiprā ārlaulības dēls Saksijas grāfs Morics (1696–1750) ir nozīmīga persona šīspuses ļaudīm.

Bēgot no Vidzemes gubernatora, feldmaršala Pētera Lasī vadītā krievu karaspēka, viņš 1727. gada 8. augustā ar savu karavīru vienību nocietinājās Usmas ezera Zivju salā. Pēc vienpadsmit dienām Moricam izdevās aizbēgt uz Franciju, vēlāk kļūstot par šīs valsts ģenerālmaršalu.

Par viņa brīnumaino izglābšanos klīst daudzas leģendas, viena no tām vēsta, ka Morics, pārģērbies sava kučiera drēbēs, zirga mugurā pārpeldējis ezeru. No šā laika Zivju sala ieguvusi Moricsalas vārdu.

Morica svētki sāksies pašā rīta agrumā ar makšķerēšanas sacensībām un turpināsies ar Morica kausa izcīņu volejbolā, strītbolā, futbolā un stafetē. Plkst. 12 būs Usmas pagasta modināšanas pasākums ciemata centrālajā laukumā, kam sekos svētku atklāšanas koncerts.

Pēc tam ikviens varēs pārbaudīt savus spēkus un veiklību dažādās interesantās disciplīnās, izvizināties Usmas ezerā ar kuģīti, motorlaivu vai izjāt kādu līkumu ar zirgu. Protams, neiztiks bez zivju zupas, andeles, vakara koncerta, zaļumballes un pusnakts salūta.

 

Salā – saudzējamas bagātības

Moricsalai tuvāk par šādām brīdinošām bojām braukt nedrīkst.
Foto: Zigmunds Bekmanis

* Moricsalas dabas rezervāts ir Latvijā vecākā aizsargājamā dabas teritorija – dibināts 1912. gadā.

* Rezervātā ietilpst Moricsala (83 ha), Lielalksnīte (33 ha) un Usmas ezera Luziķērtes līcis (702 ha).

SAISTĪTIE RAKSTI

* Moricsalā sastopama savdabīga, reti vērojama pirmatnējā meža ainava. Te konstatēta izcili bagātīga augu un dzīvnieku valsts: 409 vaskulāro augu, 157 sūnu, 338 sēņu un 82 ķērpju sugas, kā arī vairāk nekā 40 putnu un 320 tauriņu sugas.

* Starp Moricsalas augu un dzīvnieku sugām ir vairāk nekā 100, kuras tiek uzskatītas par retām un aizsargājamām ne vien Latvijā, bet daudzās citās Eiropas valstīs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Dabaszinības varēšot apgūt mežā – kopīga piedzīvojuma veidā, ierosina “Latvijas Valsts meži” 3
Lielākajā Latvijas biotehnoloģiju un starpdisciplinārās augtākās izglītības iestādē turpināsies uzņemšana līdz 31. augustam 1
Vienoti pret spāņu negantniekiem – kailgliemežiem mūsu dārzos 5
Ģenētiski modificēta pārtika Latvijā nav pieejama, tomēr dažos produktos ĢMO atrodami 11
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
FOTO. “Nez, ko tie ragi varētu nozīmēt?”. Ministres Anitas Muižnieces “radziņi” fotogrāfijā ar kolēģiem soctīklos raisa jautras diskusijas 6
Tveicei neatkāpjoties, no valsts rietumiem virzās pērkona negaiss 2
Lasīt citas ziņas
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi 9
Uzkritis traktors, pļaušanas mehānismā ierauts cilvēks: darot lauksaimniecības darbus nelaimes gadījumi mēdz būt arī letāli
efektīvi cīnīties ar augu slimībām un kaitēkļiem augustā?
“Ja, piemēram, nomedī grūsnu vilku māti – lielas nepatikšanas, bet, ja vilks saplēš grūsnu aitu māti, tas nav nekas…”: lauksaimnieki bažīgi par vilku uzbrukumiem 45
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 145
Bijuši gadījumi, kad ir atteikts darbs, jo cilvēks nezina svešvalodu. VDI direktors par to, kad krievu valodas prasība ir pamatota
Skolotāju mērs ir pilns! LIZDA vienojas beztermiņa streiku sākt 19.septembrī 20
“Viss vienkārši klapēsies ciet.” Eilands labprāt sagaidītu skaidrus plānus, kā cilvēkiem dzīvot, nevis izdzīvot 3
“Es šo visu nedarīju naudas dēļ!” Dukurs skaidro pārdomāto lēmumu aiziet no profesionālā sporta 1
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
Par fiktīvu vakcinēšanu medicīnas darbiniecei Larisai piespriež divu gadu nosacītu brīvības atņemšanu un mantas konfiskāciju 17
Tā kā ir šaubas par policistu iespējami neprofesionālu rīcību, ministrs Eklons pieprasa veikt dienesta izmeklēšanu 17
Latvijā apstiprināta ģimenes attiecību pastāvēšanu starp diviem vīriešiem 55
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Karteļa lietā soda būvniekus
19:00
Handikaps nākotnei
19:00
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:59