Kanādas premjers Džastins Trudo Ādažu bāzē iepazinās arī ar citu valstu karavīriem, kas piedalās NATO paplašinātās klātbūtnes kaujasgrupā.
Kanādas premjers Džastins Trudo Ādažu bāzē iepazinās arī ar citu valstu karavīriem, kas piedalās NATO paplašinātās klātbūtnes kaujasgrupā.
Foto: Timurs Subhankulovs

NATO karavīri ir “ideāls mērķis infekcijām”, jo poligonā grūti saglabāt tīrību. Krievijas dezinformācijas apskats 2

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Kanādiešu vadītā NATO kaujas grupa zem pandēmijas dezinformācijas uzbrukuma” – šāds virsraksts 24. maijā parādījās Kanādas sabiedriskā medija “Canadian Broadcasting Corporation” (CBC) interneta lapā.

LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 125
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 27
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 52
14 stundas
Lasīt citas ziņas
Runa ir par tā sauktajām NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupām, par kurām lēmums tika pieņemts NATO samitā Varšavā 2016. gadā.

Latvijā šādas grupas vadība uzticēta Kanādai, kas arī veido tās kodolu, taču tās sastāvā Latvijā uzturas arī Albānijas, Itālijas, Polijas, Slovēnijas un Spānijas karavīri.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā raksta CBC žurnālists Marejs Brusters: “Nesen dažos Baltijas un Austrumeiropas plašsaziņas līdzekļos izplatīti ziņojumi, kas liek domāt, ka kontingentam Ādažu bāzē Kadagā, Pierīgā ir bijis “liels skaits” nāvējošā vīrusa gadījumu.” Tas neatbilst patiesībai.

Tas, ka NATO karavīri Baltijas valstīs kārtējo reizi kļūst par Krievijas informatīvā uzbrukuma mērķi, nav nekas pārsteidzošs, jo līdzīgi gadījumi ir bijuši regulāri un par daudziem no tiem “Latvijas Avīze” jau iepriekš rakstījusi rubrikā “Atmaskots” (piemēram, apgalvojumi, ka NATO piejūrā iznīcina aizsargājamās dabas teritorijas, ka Ādažu poligona apkārtnē pamestas bīstamas mīnas, ka turpat slepus tiek izmēģināti jauni bioloģiski un psiholoģiski ieroči un tā tālāk).

Bet kā tad ar koronavīrusa tematikas izmantošanu? Kā pārbaudīja “Latvijas Avīze”, šo tēmu mēģinājušas izvērst divas jau labi zināmas interneta vietnes – “Sputņik” un “Baltnews”, bet ne tikai tās.

“Ideāls mērķis infekcijām”

“Kā koronavīruss dod triecienu NATO – šoreiz Latvijā” virsrakstā raksta krievvalodīgais portāls “Baltnews”.
Ekrānuzņēmums no “Baltnews”

“Sputņik” tai pievērsās martā, kad pašā Krievijā vēl valdīja liela pārliecība, ka bīstamā sērga to neskars un cietīs tikai nīstās rietumvalstis.

Vēlāk Kremlim gan nācās pieņemt ļoti sāpīgus politiskus lēmumus – gan atliekot referendumu par prezidenta Putina lolotajām konstitūcijas izmaiņām, kas ļautu viņam pagarināt prezidentūras termiņu, gan atceļot 9. maija parādi.

Taču martā koronavīruss vēl tika uztverts kā Krievijas sabiedrotais. “Koronavīruss sit pa NATO kaujas spējām: pandēmijas dēļ atceltas mācības” – 13. martā priecājas “Sputņik” un norāda, ka NATO atcēlis mācības “Cold Response” Norvēģijā, “netālu no Krievijas robežas”.

Jau pēc pāris dienām sekoja vēl viena “prieka vēsts”, ka tikšot atceltas arī mācības “Defender”, kas plānotas Vācijā.

Līdz ar to “koronavīruss pārvilcis svītru NATO un Pentagona plāniem Eiropā”, apgalvo propagandas vietne, dodot mājienu, ka tas ietekmēšot arī Baltijas valstu drošību.

“Baltijas valstis neredzēs apsolīto teātri “Pentagons pret Krievijas agresiju”, vecākajiem partneriem tagad ir citas, svarīgākas rūpes,” raksta “Sputņik”, piemetinot, ka arī bez militārajām mācībām NATO karavīri esot “ideāls mērķis infekcijām”, jo poligonā esot grūti saglabāt tīrību un veselību.

Tāpat raksta beigās izmantots vēl viens ierastais arguments – lūk, tā vietā, lai aizsargātos pret iedomāto Krievijas agresiju, vairāk vajadzējis domāt par veselību un pandēmijas draudiem.

Noslēpumainais “blogeris” un citi

Viltus ziņa, par kuru ziņo Kanādas sabiedriskais medijs, ir veidota kā daudzpakāpju shēma – kādā mazāk pazīstamā interneta vietnē parādās nepatiesa informācija.

Vēlāk to ar atsauci pārpublicē jau pazīstamāki propagandas mediji, kuri savam attaisnojumam var teikt, ka paši nekādus melus nav izdomājuši, vien paļāvušies uz citēto avotu.

Baltijā labi zināmais krievvalodīgais portāls “Baltnews”, turpinot jau martā aizsākto tēmu par to, cik ļoti NATO “cieš” no Covid-19, 24. aprīlī ievietojis rakstu “Kā koronavīruss grauj NATO – šoreiz Latvijā”.

Tajā stāstīts, ka NATO kaujas grupā strauji palielinās saslimšana ar Covid-19. Esot saslimis jau 21 karavīrs, un šo informāciju apstiprinājis arī kaujas grupas komandieris pulkvežleitnants Ēriks Eindžels, kura vārdi izcelti atsevišķā citātā.

Tālāk gan raksts šķietami nonāk pretrunā, jo teikts, ka informācija tiekot slēpta un to aizliegts publicēt. (Bet kā tad komandiera Eindžela citāts?) Vēl tiek apgalvots, ka “Latvijas valdība nepalīdz saslimušajām Kanādas militārpersonām”.

Interneta vietnē angļu valodā “TheDuran.com” kāds Edgars Palladis rakstīja, ka 20 Kanādas karavīriem Latvijā bijis pozitīvs Covid-19 tests.
Ekrānuzņēmums no theduran.com

Kā avotu šīm ziņām “Baltnews” atsaucas uz interneta vietni angļu valodā “TheDuran.com” un ziņas autoru – kādu Edgaru Palladi, kas pieteikts kā “blogeris”.

Tik tiešām, šāda vietne eksistē un šāda informācija tur publicēta, taču tā savukārt atsaucas vēl uz citu avotu – publikāciju portālā “BB.lv”, kuru gan apskatīt nav iespējams, jo tā vairs nav pieejama.

Iznāk, ka dažādi portāli pārpublicē informāciju, atsaucoties viens uz otru, bet tikmēr sākums šai dezinformācijas “ķēdei” jau kaut kur pazudis.

Uz viltus ziņu izplatīšanu ātri reaģējusi Latvijas Aizsardzības ministrija (AM), norādot, ka Latvijā kaujas grupas komandieris pulkvežleitnants Ēriks Eindžels, kurš amatā stājās tikai šā gada janvārī, nav sniedzis intervijas Latvijas medijiem un arī par saslimšanu ar Covid-19 nav runājis.

Arī skaitļi, kurus citē “Baltnews” un “TheDuran.com”, pagrābti no gaisa.

Interesants un iepriekš nebijis piegājiens, ka viltus ziņas izplatīšanā mēģināts iesaistīt arī Latvijas sabiedriskos medijus, jo noslēpumainā “blogera” Edgara Palladisa vārdā parakstītu e-pastu saņēmusi portāla “LSM” angļu valodas redakcija.

Vēstulē, kuru savā viedokļrakstā citējis “eng.lsm.lv” redaktors, apgalvots, ka Latvijas valdība noklusē faktus par NATO karavīru saslimšanu, kā arī aicina palīdzēt izplatīt šo informāciju.

Tomēr par cilvēku ar šādu vārdu un uzvārdu gandrīz nekāda informācija internetā nav atrodama, kas ir diezgan dīvaini, ja jau viņš sevi sauc par interneta “blogeri”.

Vienīgā vieta, kur var iepazīties ar viņa “daiļradi”, ir tas pats “TheDuran.com”, kur viņš pirmo reizi parādījies šā gada februārī – lielākā daļa ir tieši par to, cik ļoti Covid-19 izjaucis NATO plānus.

Vēl ar E. Palladisa vārdu “Youtube” platformā ievietoti divi Krievijas propagandas vēstījumiem atbilstoši videoklipi.

Kā informēja AM preses dienests, ar Covid-19 Latvijā inficējušies 2 Latvijas un 2 sabiedroto karavīri, kuri šobrīd jau izveseļojušies.

Tāpat Covid-19 saslimšana nesen konstatēta vienam zemessargam. Jāpiebilst, ka šī informācija nav tikusi slēpta, lai arī bija skaidrs, ka to varētu censties izmantot Krievija.

 

Viltus vēstule no NATO ģenerālsekretāra

Zīmīgi, ka specifisku informatīvo uzbrukumu aprīļa beigās piedzīvoja arī Lietuva.

Tās aizsardzības ministrs un Lietuvas mediji saņēma viltus vēstuli – it kā no NATO ģenerālsekretāra Jensa Stoltenberga – par to, ka NATO plāno izvest savus spēkus no Lietuvas Covid-19 pandēmijas laikā.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Gan valstu pārstāvji, gan privātie darboņi mēģina izmantot Covid-19 krīzi, lai izplatītu dezinformāciju, radītu apjukumu un grautu NATO sabiedroto apņēmību un vienotību. Viņiem tas nav izdevies,” vēlāk preses konferencē, komentējot šo gadījumu, norādīja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 105
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 25
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 52
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 27
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 36
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 105
6 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
Imants Frederiks Ozols: Latvieši mēdz sacīt: rupjš ir tas, kas rupji saprot. Ko Pavļuts saskatīja bildē ar volejbolisti? 21
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plēsnieks izcīna olimpisko bronzu svarcelšanā svara kategorijā līdz 109 kilogramiem 11
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Es šovasar dabūju pļauku!” Ločmele par ģimenes vērtībām un LGBTI kopienas tiesībām 105
7 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Latvijas karoga kāts olimpiādes atklāšanā nav aizlienēts kaut kur Japānā, bet gan izgatavots tepat
20:32
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iesnaužas pie datora. Deputāti atzīst, ka attālinātais darbs atstāj iespaidu uz Saeimas darba kvalitāti 7
18:46
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: kurā pilsētā un novados “plosās” vīruss? 4
18:26
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 25
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
ZVA skaidro, vai vakcīnas pret Covid-19 ir eksperimentālas 42
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Antipraidisti taisīja lielāko šovu!” “Inbox.lv” izveidotājs Griķis par praidu 20
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs sākam domāt tikai tad, kad ūdens jau smeļas mutē!” Jaunups par biedēšanu un vakcinēšanos 82
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Rīgā atklāts unikāls izklaides tornis 2
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī termometra stabiņš vietām noslīdēs līdz +7 grādiem. Laika prognoze trešdienai 2
5 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 36
13 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijā olimpiešiem izmaksā vienas no dāsnākajām prēmijām, Igaunijā – mūža atbalsts un lielāka pensija 14
11 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
GN
Gints Narogs
Ziņas
Zelta medaļa pēdējā lēcienā: par olimpisko čempionu tāllēkšanā kļuvis Grieķijas atlēts Miltiadis Tentoglu
3 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Ar prātu izcīnīta uzvara: Pļaviņš/Točs astotdaļfinālā apspēlē olimpisko un pasaules čempionu
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Graudiņa/Kravčenoka iekļūst olimpisko spēļu pusfinālā pludmales volejbolā 2
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kijevā pazudušais baltkrievu aktīvists atrasts pakārts parkā 23
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Omītes recepte: super gardā vistas zupiņa ar nūdelēm 5
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Mūziķa Dzintara Čīčas ģimenē ļoti priecīgs notikums 9
11 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 52
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Melnums” britu karaliskajā ģimenē: princeses Eiženijas mīļotais vīrs pieķerts atpūtā uz jahtas kopā ar modelēm 16
10 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Krievijas sauciens pēc palīga: sabiedrības pienākums palīdzēt krievu tautai kā badacietējam 12
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krapāne: Valdības attieksme ir – liecieties mierā, beidziet uzdot stulbus jautājumus 123
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mirstības rādītāji vienādi, bet Zviedrija neslēdza skolas un restorānus,” Ošlejs definē “Latvijas traģēdiju” kovida apkarošanā 223
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 60
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Beidzot sēņotāji var asināt nažus un meklēt grozus!” Bricis par laiku šonedēļ 17
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Streips: 1926. gadā Valsts prezidents Jānis Čakste izsludināja likumu, ka potēšana ir obligāta visiem valsts iedzīvotājiem 326
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 27
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Ir SARS-CoV-2 antivielas: vai pienākas Covid-19 sertifikāts? 62
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Šī sieviete vēl liks par sevi runāt daudz plašākos mērogos!”: eksperts pārliecināts, ka tiklīdz princis Harijs izdos savu grāmatu, Mārkla aktīvi iesaistīsies Amerikas politikā 20
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātājas Laimas Vaikules ģimenē bēdīgs notikums 28
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieks – Augusts 1
10 stundas