Foto: Rafapress/SHUTTERSTOCK

“Vairāk nekā 700 cilvēku nomiruši, iedzerot metanolu”. Informācijas pandēmija, kas nogalina 10

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kā itāļiem izdodas iztirgot savus olīvu atkritumus Latvijā… Inese “iegrābusies”, iegādājoties Latvijā populāru olīveļļu
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 16
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 34
Lasīt citas ziņas

Kad koronavīruss izlauzās no Uhaņas un sāka izplatīties pasaulē, Pasaules Veselības organizācija (PVO) brīdināja, ka mēs patlaban cīnāmies ne tikai pret pandēmiju, bet arī “infodēmiju”. Šis PVO signāls nozīmēja to, ka viltus ziņas par jauno vīrusu sociālajos tīklos un arī medijos izplatās ātrāk un daudz vienkāršāk nekā pats vīruss, un tas ir ļoti bīstami.

Interneta tīmekļa vietnes “Facebook” izveidotājs un dibinātājs Marks Zakerbergs un citas šī tīmekļa vadošas personas skaidrojis medijiem, ka viņa uzņēmums veltot daudz pūļu tam, lai apturētu dezinformācijas izplatību.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Analizējot tikai dezinformācijas aisberga virsotni, mēs atradām, ka dezinformējošais saturs “Facebook” ir kopīgots 1,7 miljonus reižu un skatīts 117 miljons reižu,” ziņo lielākais un jaudīgākais tiešsaistes aktīvistu tīkls AVAAZ un uzsver, ka “Facebook” komanda, kas cīnās pret viltus ziņām, tomēr to darot nepietiekami un ka tā nespējot aizsargāt šī tīmekļa lietotājus pret viltus informāciju.

Vislielākais risks “inficēties” ar nepatiesu informāciju esot tieši itāļu un spāņu valodā runājošajiem, jo tieši šajās valodās izplatīts visvairāk dezinformācijas.

Viltus ziņas par koronavīrusu pasaulē aktīvi laiž arī ar Krieviju saistītas personas un to sociālo tīklu konti, kur iepriekš bija publicēta dez­informācija par karu Sīrijā vai “dzelteno vestu” protestiem Francijā.

Šī informācija tiek izplatīta vācu, franču, angļu, spāņu un itāļu valodā. Laikraksts “Financial Times” norāda, ka “RT Spanish”, kas ir Spānijai pielāgota Kremļa mediju koncerna “Russia Today” versija, no 1. janvāra līdz 12. martam sasniedza 6,8 miljonus reižu, kad sociālo tīklu lietotāji dalījās ar izplatītajām ziņām par koronavīrusu.

Tādā veidā tiek radīta panika un bailes sabiedrībā, liedzot cilvēkiem iespēju gūt patiesu un pārbaudītu informāciju par inficēšanos un izārstēšanos no Covid-19.

Pandēmija kā “fašistiska higiēnas diktatūra”

Dažādas sazvērestības teorijas Latvijā izplatījušas arī personas, kuras tiek dēvētas par “ietekmeļiem” (influenceriem). Attēlā redzamais Maijas Armaņevas ieraksts ar atsauci uz kādu mazzināmu Krievijas viltus ziņu vietni gan vēlāk tika labots.
Foto no facebook.com

Kuras tad ir tās ziņas, kuras tiek izplatītas tūkstošiem reižu, un kāpēc tik daudz cilvēku tām seko un arī tic dezinformācijas pavairotājiem, tādējādi apdraudot pat savu dzīvību?

Viena no izplatītākajām konspirācijas teorijām ir tā, ka jaunais koronavīruss ir bioierocis. Šo “pīli” ASV televīzijas raidījumā “Fox News” ir palaidis ASV Republikāņu partijas senators Toms Kotons, apgalvojot, ka vīruss varētu būt ražots Ķīnas ieroču laboratorijā kā bioloģiskais ierocis.

Viņš nepiemin nevienu oficiālu vai zinātnisku avotu, uz kuru balsta savu pieņēmumu, bet senatora sacītais ātri tiek paķerts dažādos sociālajos tīklos. Tikmēr no Ķīnas un Krievijas nākuši pretēji (pārsvarā anonīmi) apgalvojumi – it kā vīrusu apzināti radījuši amerikāņi un ieveduši to Ķīnā.

Toties Krievijas propagandas vietnē “Sputnik” marta vidū publicēts sacerējums ar virsrakstu “Koronavīrusu izgudrojuši Latvijā? Kāpēc gan ne”, kur izvirzīta teorija, ka koronavīruss radīts Latvijā, jo te esot daudz talantīgu biologu un farmaceitu.

Šī maldu ziņa guva plašu ievērību un nonāca Eiropas Savienības dezinformācijas apkarošanas projekta “EUvsDisinfo” uzmanības lokā.

Reklāma
Reklāma

Dažādas sazvērestības teorijas tiek paustas par vakcinēšanos pret koronavīrusu, pirms vispār radīta pati vakcīna. Piemēram, pareizticīgo žurnālistu savienība (SPZH.News) izplatījusi, ka Bils Geits esot paziņojis, ka ļoti drīz parādīšoties vakcīna pret koronavīrusu, kura piespiedu kārtā būšot obligāta visiem.

Pēc tam šī ziņa ir papildināta, ka tieši Bils Geits esot vakcīnas izgudrotājs. Savukārt tīmekļa žurnāls “Stratēģiskās kultūras fonds”, kura galvenais redaktors ir Kremļa propagandists Vladimirs Maksimenko, ir izplatījis sazvērestības teoriju, ka koronavīrusa pandēmija varētu tikt izmantota, lai ar vakcīnas palīdzību nodrošinātu “absolūtu sociālo kontroli”.

Vēl tālāk iet prokremliskais “NewsFront”, kurš pauž, ka Covid-19 vakcīna sekmēšot “slepenās valsts” pilna spektra dominanci.

Tiem, kuri par šāda veidojuma rašanos varbūt nav dzirdējuši, paskaidrošu, ka teoriju par “slepeno valsti” ir radījusi sazvērestības teoriju grupa “QAnon”.

Šī “valsts” esot sātana iemiesojums, cilvēku tirgotāji, kuri spīdzina un nogalina bērnus,

lai dzertu viņu asinis. Šo neliešu vidū esot tādas pazīstamas personas kā Baraks Obama, Hilarija Klintone, Džordžs Soross un citi.

Tie paši sazvērnieki paziņojuši, ka Covid-19 vakcīna esot liela krāpšana, kuru organizē Bils Geits kopā ar lielajām farmācijas kompānijām. Savu paziņojumu “NewsFront “argumentē” ar apgalvojumu, ka Covid-19 varot izārstēt ar tradicionālo medicīnu, ka pret šo slimību neesot nepieciešama vakcīna.

“Caur piespiedu vakcinēšanu un cilvēku “čipošanu” Covid-19 pieļaus totālu sabiedrības kontrolēšanu,” draud “NewsFront Spanish”.

“Koronavīrusa pandēmija ir pārspīlējums, lai valstis iedzītu fašistiskā higiēnas diktatūrā,”

uztraucas Kremļa propagandas portāls “Sputnik Germany”. Cits līdzīgs portāls “One World” maldina sabiedrību, ka valdības muļķojot cilvēkus un pārspīlējot nāves gadījumu skaitu. Covid-19 krīze esot mediju radīta (“South Front”).

Eiropas Ārējā dienesta ziņojumā par viltus ziņu izplatīšanu koronavīrusa pandēmijas laikā ir norādīts, ka neesot pietiekami novērtēts tas ļaunums, ko cilvēku veselībai nodara Kremļa propagandas portālu izplatītā dezinformācija.

Ziņojumā ir skaidrots, ka tie, kas atbalsta prokremlisko dezinformāciju, izveido blogus rietumvalstu serveros, kur pauž nepatiesu informāciju angļu valodā, kas pēc tam tiek pārdrukāta Kremļa kontrolētajos ziņu portālos.

Pret koronavīrusu ar hlora dioksīdu, “dzeramo sudrabu” un metanolu

Džordans Saters, kuram ir tūkstošiem sekotāju “Youtube”, ir apgalvojis, ka brīnumlīdzeklis, kuru sauc MMS, var likvidēt koronavīrusu. Šis brīnumlīdzekis satur hlora dioksīdu, ko izmanto kā balinātāju.

Janvārī Saters tvītoja, ka hlora dioksīds ne tikai esot efektīvs vēža šūnu nogalinātājs, bet tas spējot iznīcināt arī koronavīrusu.

ASV Pārtikas un zāļu pārvalde ir brīdinājusi par riskiem, ko šāds brīnumlīdzeklis var nodarīt veselībai. Arī citu valstu veselības pārvaldes iestādes ir aicinājušas cilvēkus būt vērīgiem un neticēt šādām viltus ziņām, kas var novest līdz letālam iznākumam.

“Vairāk nekā 700 cilvēku ir nomiruši Irānā, iedzerot metanolu, jo ticējuši baumām, ka tas palīdz izārstēt koronavīrusu,”

ziņo arābu TV kanāls “Al Jazeera”. Cilvēki domāja, ka tas nostiprinās imunitāti pret koronavīrusu, bet alkohols neiznīcina vīrusu ķermenī, skaidro medicīnas eksperti.

Irānas Veselības ministrija informējusi, ka no metanola alkohola saindējušies 5011 cilvēki, no kuriem apmēram 90 cilvēki zaudējuši redzi vai guvuši pamatīgus redzes bojājumus.

Tūkstošiem sekotāju ir arī viltus ziņām, ka koronavīrusu varot izārstēt ar “dzeramo sudrabu”, jodu, dzeramo sodu, ābolu etiķi, citroniem…

Glābjot tumša āda

Dažādos Āfrikas medijos plašu publicitāti guva viltus ziņa, ka tumšādainie cilvēki esot daudz izturīgāki pret koronavīrusu – to it kā apliecinājis kāds Ķīnas ārsts.
Ekrānuzņēmums no modernsomalia.com

Ļoti daudzi lasījuši arī interneta soctīklos izplatīto melīgo apgalvojumu, ka tumšādainie cilvēki ir daudz izturīgāki pret koronavīrusu nekā cilvēki ar gaišu ādu.

Šīs viltus ziņas avots ir “Zimbabwe News”, kur var lasīt, ka Kamerūnas students, kurš Ķīnā inficējies ar koronavīrusu, ir izārstējies un izrakstīts no slimnīcas.

Ķīnas ārsts it kā apgalvojis, ka viņš palicis dzīvs tādēļ, ka viņam ir tumša āda un ka tumšādainiem cilvēkiem asinīs esot trīsreiz stiprākas antivielas pret koronavīrusu nekā gaišas ādas cilvēkiem.

Studenta draugi šo stāstu ir tālāk izplatījuši sociālajos tīklos, kur centušies pārliecināt sekotājus, ka tumšādainie ir stipri un izturīgi tādēļ, ka viņu ķermeņi ir veidoti no tās pašas substances, no kā veidota zeme. Tumšādainie cilvēki esot šī universa saimnieki, un nekas viņus no tā nenoslaucīšot.

Viens no pasaules respektablākajiem zinātniskajiem žurnāliem “Nature” pilnībā “apgāž” šo apgalvojumu, norādot, ka ASV un Apvienotās Karalistes veselības datu analīze liecina, ka tumš­ādainajiem iedzīvotājiem ir lielāks risks mirt no koronavīrusa nekā baltajiem cilvēkiem.

Īpaši šīs skaitliskās atšķirības ir jūtamas ASV, kur patlaban ir vislielākais inficēšanās un nāves gadījumu skaits. No maija sākuma Ņujorka ziņoja par vairāk nekā divreiz lielāku nāves gadījumu skaitu uz 100 000 iedzīvotāju Āfrikas un Latīņamerikas izcelsmes amerikāņu vidū nekā gaišas ādas amerikāņu pacientu vidū.

“Nature” tas tiek skaidrots ar to, ka daudzviet ASV krāsainie cilvēki strādā maz apmaksātus darbus, piemēram, pārvadā pasažierus, strādā pārtikas ražotnēs, veikalos, kur ir paaugstināts risks inficēties. Šie cilvēki biežāk sirgstot ar tādām kaitēm kā diabēts, aptaukošanās, sirds un asinsvadu slimības…

C vitamīns un hidroksilhlorhinīns atstāj melu orbītu

Kopš parādījās koronavīruss, informācija par to arvien papildinās, jo tas vēl nav līdz galam zinātniski izpētīts.

Ja trūkst stingras pārliecības par procesiem, tad tā ir labvēlīga augsne viltus ziņu izplatībai. Taču gadās, ka viena otra viltus ziņa pamazām iziet no melu orbītas, jo par koronavīrusu parādās jauni pētījumi, kuri līdz galam vēl nav izzināti, tomēr mediķu vidū ir nostiprinājuši viedokli, ka ne viss, kas sākotnēji tika uzskatīts par dez­informāciju, joprojām ir tai pieskaitāms.

Piemēram, pandēmijas izplatības sākumā sociālajos tīklos varēja lasīt, ka pret koronavīrusu palīdz C vitamīna lietošana lielākās terapeitiskajās dozās, nekā to lietojot ikdienā. Pasaules Veselības organizācija brīdināja par šādas dezinformācijas izplatīšanu.

“Tā gan nav viltus ziņa, jo tagad jau ir pētījumi par C vitamīna iedarbību uz koronavīrusa slimniekiem. Tie gan vēl līdz galam nav pabeigti,” skaidro Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Arī latviešu izcelsmes ārsts Pauls Grūbe, kuram ir daudzu gadu pieredze kā reanimatologam anesteziologam un kurš strādā koronavīrusa pandēmijas epicentrā, vienā no Ņujorkas neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīcām, ir pārliecinājies, ka, lietojot C vitamīnu lielos daudzumos, tiek panākts Covid-19 pacientu stāvokļa uzlabojums.

Sākotnēji par viltus ziņu Eiropas Ārējās drošības dienests nodēvējis arī Krievijas valdības finansētā starptautiskā televīzijas tīkla angļu valodā (RT English) izplatīto apgalvojumu, ka “mums nav ko zaudēt, lietojot hidroksilhlorhinīns Covid-19 ārstēšanai bez testēšanas”. Šo preparātu lieto, lai ārstētu sarkano vilkēdi, artrītu un malāriju.

U. Dumpis: “Arī tā nav viltus ziņa, jo šī medikamenta izmantošana Covid-19 ārstēšanā patlaban tiek pētīta Anglijā, un laboratoriski ir noskaidrots, ka zāles nav pilnīgi garām – tās darbojas uz vīrusu, kaut arī tām ir blaknes.

Tiesa, līdz galam vēl nav pierādīta šo zāļu efektivitāte Covid-19 ārstēšanā, bet drīz jābūt zināmiem rezultātiem. Šo preparātu lieto daudzi, tostarp arī ASV prezidents Tramps, kurš šīs zāles ir nodēvējis par brīnumpreparātu. Arī Latvijā šīs zāles ir iepirktas.”

Kā pirmavots šīs informācijas izplatībai tiek uzskatīts franču zinātnieks Didjē Rauls, kurš par zāļu pozitīvo iedarbīgumu, veicot pētījumus, stāstīja “Facebook” demonstrētajā video. Lielākais Francijas laikraksts “Le Monde” viņa viedokli nodēvēja par “daļēju nepatiesību”, jo zāles vēl neesot pietiekami izpētītas, lai sabiedrībai paziņotu, ka tās ir efektīvas koronavīrusa ārstēšanai.

“Tā patlaban ir tāda mode, ka viens otrs zinātnieks izliek internetā savu rak­stu, kas vēl nav recenzēts. Visi grib ātrāk informāciju, ātrāk uzzināt, ka beidzot pret koronavīrusu ir zāles,” secina Uga Dumpis.

Mitoloģiskā domāšana un krāpnieka noķeršana

Bet kāpēc tūkstošiem un pat miljoniem cilvēku seko viltus ziņām, kāpēc nevēlas atzīt, ka tā ir dezinformācija, kura ir viegli atmaskojama, ja palasa, piemēram, kaut vai pašmāju Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapu internetā?

Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas virsārsts Artūrs Utināns skaidro, ka cilvēkiem ir dispozīcija jeb ievirze, ka viņiem labāk saprotams ir tas, kas ir dabisks, ko senči ir mācījuši, nekā tas, ko ir atradusi zinātne.

“Piemēram, cilvēkam ir vieglāk iedomāties, ka visur eksistē kaut kāds nodoms vai ļauni cilvēki, burvji, kosmiskie spēki, nevis ka ir nejaušība, evolūcija, bioķīmija u. tml. Senos laikos pastāvēja sazvērestības teorija, ka malāriju piebur.

Tas nekur nav pazudis un joprojām ir novērojams Polinēzijā, Indonēzijā, Āfrikā, ka cilvēkam, kurš mirst no malārijas, vaicā, kas viņu ir nobūris. Viņš parāda ar pirkstu uz kādu, kurš ir jānogalina, jo viņš, ļaunas gribas vadīts, ir aplipinājis ar malāriju.

Tas pats skar arī vakcīnas – labāk aiziet pie kāda burvja, nevis lietot vakcīnas.

Viena no ievirzēm ir arī mitoloģiskā domāšana, kuras viens no galvenajiem elementiem ir labais un ļaunais. Viss notiek ar kaut kādu nodomu – vai nu tas ir Dieva sods, vai sātana izdarības, vai ļaunie un labie gari. Populisms ir vistīrākā veidā iedarbība uz cilvēku mitoloģisko domāšanu,” saka Utināns.

Kāpēc cilvēki tic vieniem un netic citiem? Utināns stāsta, ka evolūcijas procesā ir izveidojusies tāda dispozīcija, kuru dēvē par krāpnieka noķeršanu. Kas nosaka tos apstākļus, kā mēs izvēlamies tos, kas mūs māna?

Artūrs Utināns: “Patlaban visā pasaulē politiķi tiek uztverti kā ļoti neuzticamas personas. Viņi pieder pie aristokrātijas, kas gadu simtiem ir iedzīvojusies uz tautas rēķina.

Viss, ko saka oficiālās iestādes, tiek uzskatīts par sazvērestības teoriju; tas ir veids, kā mūs apmānīt.

Piemēram, ar vakcinēšanos samazināt cilvēku skaitu, jo daļa cilvēku nomirs. Sazvērestības teorijas piekritēji notic visam, ko nesaka oficiālās iestādes.

Piemēram, notic tam, ka koronavīruss radīts Ķīnas, Krievijas vai ASV specdienestu laboratorijās. Tajā pašā laikā viņi var tikpat aktīvi propagandēt, ka tāds koronavīruss neeksistē.

To izdomājušas “augšas”, lai mūs “čipotu” un turētu savrup vienu no otra. Cilvēks, kurš aizstāv oficiālo viedokli un norāda, ka viņa secinājumi ir balstīti zinātniskajos pētījumos, ir valdības uzpirkts.

Pasaules Veselības organizācija ir šo pasaules vareno ietekmes sfērā. Žurnālisti, ja viņi publicē zinātniski pamatotus datus, ir valdības pusē un uzpirkti.

Kopā ar valdību ir zinātnieki, oficiālā medicīna un žurnālisti. Liela daļa dezinformācijas izplatītāju un viņu sekotāji uzskata, ka tā visa ir sistēma, lai kaut kādā veidā paverdzinātu vai pat iznīcinātu parastos iedzīvotājus.”

Utināns norādīja, ka sabiedrībā ir ne mazums tādu cilvēku, kuri neorientējas noteiktā jomā, bet viņi uzskata, ka to labi saprot, un viņiem nav ne mazāko šaubu, ka viņi varētu kļūdīties. Diezgan izplatīts esot Danninga – Krīgera efekts jeb domāšanas traucējumi, kas saistīti ar to, ka cilvēki ar zemu kvalifikācijas līmeni izdara kļūdainus secinājumus, pieņemot neveiksmīgus lēmumus un vienlaikus nespējot saprast savas kļūdas sava zemā kvalifikācijas līmeņa dēļ.

Cilvēki noticot tad, ja kāds nākot ar lielu pārliecību. Bet par pārliecību tagad esot pētījumi – jo tā ir lielāka, jo lielāka ir iespēja, ka cilvēks kļūdās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.