Pāvilostas novada vadītājs Uldis Kristapsons atzina, ka atteikšanās no vēlētāju apvienībām bijis viens no iemesliem, kāpēc viņš vairs nestartē, jo neesot pieņemami tagad meklēt kādu partiju, ja neviena aktīvi šajā teritorijā nedarbojas.
Pāvilostas novada vadītājs Uldis Kristapsons atzina, ka atteikšanās no vēlētāju apvienībām bijis viens no iemesliem, kāpēc viņš vairs nestartē, jo neesot pieņemami tagad meklēt kādu partiju, ja neviena aktīvi šajā teritorijā nedarbojas.
Foto: Lita Krone/LETA

Pašvaldību vēlēšanās liegts startēt vēlētāju apvienībām. Vairāki vietvalži šā iemesla dēļ vēlēšanās nekandidē vispār 15

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Noraidot Valsts prezidenta Egila Levita priekšlikumu dot iespēju pašvaldību vēlēšanās startēt arī no vēlētāju apvienībām, valdībā pārstāvētie cerēja papildināt savas rindas ar populāriem vietējiem līderiem un nostiprināt lielās partijas.

RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 45
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 108
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 49
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Tagad redzams, ka tikai astoņi no 32 pašvaldību vadītājiem, kas ievēlēti no vēlētāju apvienībām, kandidē kādas valdības partijas sarakstā.

Vēl 12 no apvienībām ievēlētie domju priekšsēži vēlēšanās nestartē, bet pārējie izvēlējušies Latvijas Zemnieku savienības, Latvijas Zaļās partijas vai kāda parlamentā nepārstāvēta politiskā spēka sarakstu, liecina “Latvijas Avīzes” apkopotā informācija, izmantojot Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā pieejamās ziņas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagājušā gada februārī Valsts prezidents E. Levits vēstulē Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijai rakstīja: “Nav pieļaujams faktiski likvidēt vēlētāju apvienību tiesības iesniegt novada domes deputātu kandidātu sarak­stus. Šāds likumdevēja lēmums mazinātu iedzīvotāju iespējas pārstāvēt savas intereses vietējās pašvaldībās un demokrātijas kvalitāti Latvijas sabiedrībā kopumā. Tā vietā rosinu tieši pretēji – paplašināt vēlētāju apvienību iespējas piedalīties vietējo pašvaldību vēlēšanās, piešķirot tām tiesības iesniegt deputātu kandidātu sarakstus visās republikas pilsētās [tagad valstspilsētās] un novados pēc Administratīvi teritoriālās reformas pabeigšanas.”

Saeima ar koalīcijas vairākuma balsīm priekšlikumu noraidīja. Tagad redzams, ka atteikšanās no vēlētāju apvienībām partiju sistēmu, visticamāk, nebūs nostiprinājusi.

Vairāki vietvalži šā iemesla dēļ vēlēšanās nekandidē vispār. Tie, kuri tajās piedalās, arī ne visi gatavi stāties partijā, bet vēl viena daļa izvēlējās politiskos spēkus, kas nav atbildīgi par pašvaldību reformu, kuras gaitā neesot ņemti vērā pašvaldību priekšlikumi.

Nestartē dažādu iemeslu dēļ

No vēlētāju apvienībām ir ievēlēti 32 tagadējie domju priekšsēdētāji. Tiesa, daļa no viņiem jau bija kādas partijas biedri, bet to neafišēja un izmantoja iespēju izvēlēties apvienību.

To 12 pašvaldību vadītāju vidū, kas vairs nekandidē, ir, piemēram, Ērgļu novada priekšsēdis Guntars Velcis, Naukšēnu novada vadītājs Jānis Zuments, Strenču novada priekšsēdis Jānis Pētersons, kā arī Pāvilostas novada vadītājs Uldis Kristapsons, kurš “Latvijas Avīzei” atzina, ka atteikšanās no vēlētāju apvienībām bijis viens no iemesliem, kāpēc viņš vairs ne­startē, jo neesot pieņemami tagad meklēt kādu partiju, ja neviena aktīvi šajā teritorijā nedarbojas.

G. Velcim tas nav bijis noteicošais, jo viņš ir vadījis pašvaldību vairāk nekā 20 gadu un jau bija izlēmis, ka ir pienācis laiks kaut ko mainīt savā dzīvē.

Varakļānu novada priekšsēdis Māris Justs izlaidīs tikai šīs vēlēšanas, jo tās notiek nevis Madonas novadā, ar kuru Varak­ļāni gadiem bijuši saistīti, bet gan Rēzeknes novadā.

M. Justs gaida Satversmes tiesas spriedumu, uzskatot, ka līdz tam varēja atlikt vēlēšanu sarīkošanu.

“Šajā situācijā es neredzu iespēju kandidēt vēlēšanās,” “Latvijas Avīzei” teica M. Justs. Viņu no dalības tajās daļēji attur arī tas, ka nevar vairs startēt no vēlētāju apvienībām, jo pēc tā, kā notikusi pašvaldību reformas apspriešana, neieklausoties iedzīvotāju viedoklī, nācies vilties varas partijās.

“Vietējo kopienu ietekme lielā novada domē nebūs nekāda pat tad, ja tām būs pārstāvniecība tajā,” uzskata M. Justs.

Zināms, ka ir arī vairāki vietvalži, kuru izšķiršanās nestartēt vēlēšanās ir saistīta ar plāniem pāriet darbā uz izpildvaru un, iespējams, vadīt vietējo pārvaldi.

Sēlijas partiju tomēr neizveido

Desmit vietējie līderi, kas ievēlēti no apvienībām, ir izvēlējušies startēt no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) vai tās dalīborganizācijām – Latvijas Zemnieku savienības (LZS) un Latvijas Zaļās partijas (LZP).

Tiesa, piemēram, Pārgaujas novada vadītājs Hardijs Vents, Mazsalacas novada priekšsēdis Harijs Rokpelnis, Tērvetes novada vadītāja Dace Reinika jau bija LZS biedri.

No ZZS vai LZS saraksta kandidēs arī Alsungas novada priekšsēde Daiga Kalniņa un Rugāju novada vadītāja Sandra Kapteine, bet Salas novada vadītāja Irēna Sproģe ir LZP sarakstā.

Viesītes novada priekšsēdis Alfons Žuks pēc Saeimas lēmuma svītrot iespēju kandidēt no vēlētāju apvienībām pat nepieļāva domu pievienoties kādai varas partijai, ņemot vērā, kā tās izturējušās pret pašvaldībām reformas apspriešanas gaitā.

Bijis skaidrs, ka tās nekad nesapratīs lauku pašvaldību intereses un tās neatbalstīs, tagad “Latvijas Avīzei” sacīja A. Žuks. Viņš ar domubiedriem bija nolēmis dibināt jaunu – Sēlijas partiju –, kas varētu pieteikt sevi arī Jēkabpils novada vēlēšanās.

Aizbraukuši pēc pieredzes uz Ikšķiles novadu pie kolēģiem, kas te savulaik izveidoja partiju “Apvienība Iedzīvotāji”.

Covid-19 ierobežojumu dēļ Sēlijas partijas dibināšana bija apgrūtināta, jo dibinātāju paraksti ir arī notariāli jāapstiprina. Tad arī “Apvienība Iedzīvotāji” uzaicinājusi startēt savā sarakstā.

Zināms, ka šīs partijas piedāvājumu Aizkraukles novada vēlēšanās pieņēmusi vēl viena domubiedru grupa Neretas pusē.

“Esmu sava ceļa gājējs. Man nepatīk, ka Rīgas partijas tagad mums diktētu, ko likt sarakstā un kas jādara,” piebilda A. Žuks.

Viņš par netaisnību uzskata arī to, ka Saeimā ievēlētajām partijām, kuras vietējā domē nemaz nav pārstāvētas, kampaņā būs pieejams valsts finansējums, bet reģionu partijām tāda nav.

Ārpusparlamenta partiju izvēlējusies arī Vārkavas novada vadītāja Anita Brakovska, kura uz Preiļu novada domi startēs no LSDSP.

Komanda piemeklē sev partiju

Taču astoņi pašvaldību vadītāji tomēr kandidēs no valdības partiju sarakstiem – Līgatnes novada vadītājs Ainārs Šteins (jau bija biedrs) un Rucavas novada vadītājs Jānis Veits startēs no “Jaunās Vienotības”, Jēkabpils novada priekšsēdis Aivars Vanags izvēlējies Jauno konservatīvo partiju, Skrīveru novada priekšsēdis Andris Zālītis – Vidzemes partijas/”Latvijas attīstībai” sarakstu, Mālpils novada priekšsēde Solvita Strausa – Nacionālās apvienības, Latvijas Reģionu apvienības un LZP sarak­stu Siguldas novada vēlēšanās.

Arī Lubānas novada vadītājs Tālis Salenieks un Mērsraga novada priekšsēdis Roberts Šiliņš aizgāja pie Nacionālās apvienības. No tās uz Madonas novada domi startēs arī Cesvaines novada mērs Vilnis Špats, kurš kopš “Jaunā laika” pirmsākumiem bija un joprojām ir “Vienotības” biedrs.

Viņa izvēle kandidēt no citas partijas šķiet visneparastākā. Viens no skaidrojumiem varētu būt atturīgās attiecības ar “JV” saraksta līderi Andreju Ceļapīteru laikā, kad A. Ceļapīters vēl kā Tautas partijas biedrs vadīja Madonas novadu, ar kuru Cesvainei neizveidojās cieša sadarbība.

V. Špatam arī radies iespaids, ka “Vienotību” lauku politika tik ļoti neinteresē, jo reformas laikā neviens uz Cesvaini neesot atbraucis. Viņš gan arī pats “Vienotībā” aktīvi nedarbojoties, bet izstāties no tās neplāno.

Taču noteicošais bijis kas cits – vairāku topošā Madonas novada pašvaldību vadītāji un deputāti izveidojuši komandu, kas vēlējusies startēt no viena saraksta.

Tā sagatavojusi savu programmu un arī nosacījumus, pēc tam raugoties, ar kuru politisko spēku varēs vienoties par sadarbību. To “Latvijas Avīzei” apstiprināja arī Lubānas novada priekšsēdis T. Salenieks, kurš nav Nacionālās apvienības biedrs, bet kandidēs no tās, jo šis politiskais spēks novērtējot kultūrvēsturiskās tradīcijas, kā arī piekritis, ka attīstības centram ir jābūt ne tikai Madonā, bet tādi centri ir jāveido arī Ērgļos, Lubānā un Cesvainē, ap kuriem notiktu vietējo kopienu dzīve.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Ja visu centralizēs, tad lauki drīz paliks pavisam tukši,” piebilda T. Salenieks. Vislakoniskāk savu politisko izvēli pamatoja Rucavas novada priekšsēdis Jānis Veits.

“”Jaunā Vienotība” taču ir mana partija,” sacīja J. Veits, liekot saprast, ka piederība šoreiz saistīta ar iniciāļu “JV” sakritību partijas nosaukumā un priekšsēža vārdā un uzvārdā. Plašākus komentārus viņš nesniedza.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 45
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 108
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 49
12 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai darba devējs drīkst atlaist tikai tāpēc, ka esi pensionārs?
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 57
15 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 108
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. ASV prezidenta Baidena paziņojums pēc vēsturiskās tikšanās ar Krievijas prezidentu Putinu 32
5 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Tās ir pilnīgas šausmas, kas notiek resorā, kopš tur iestādīts Briseles invazīvais meženis. Egila Līcīša feļetons 4
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šos pabalstus viņiem būtībā samaksāja citi cilvēki.” 500 eiro saņēmušas arī personas, par kurām nav maksāti nodokļi 41
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Itālijas izlase demonstrē stabilu sniegumu un Eiropas čempionātā izcīna jau otro panākumu
00:04
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Kā izpildīt neizpildāmo? Skaidrs, ka VARAM līdz Saeimas brīvdienu beigām nekādas auto ekoloģijas brīnumzāles neatradīs 3
22:51
LE
LETA
Ziņas
Vai ES plāno apstiprināt Krievijas izstrādāto Covid-19 vakcīnu “Sputnik V”? Jaunākā informācija 2
22:22
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas sāksies vismaz nedēļu garš karstuma vilnis 6
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 57
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nosauc pilsētas, kurās jaunu Covid-19 gadījumu skaits atklāts visvairāk 1
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par seksuālu vardarbību, nacistiskām dziesmām un ekstrēmistiskām izdarībām vācu karavīriem liek pamest Lietuvu 18
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Velsas izlase notur pārsvaru un EČ finālturnīra otrajā spēlē uzvar Turciju
4 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Šo rīcību var salīdzināt ar Trešā reiha darbībām!” Kā propagandas mediji no karoga stāsta uztaisa viltus ziņu 98
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 49
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vīrietis sakosts galvā un kaklā: Slovākijā lācis nogalinājis cilvēku 12
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai “AstraZeneca” vakcīna aizsargā no Covid-19 Indijas paveida? 39
15 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītājas vēstule: Vai no naida izpausmēm jāpasargā tikai homoseksuāli cilvēki? Pārējie nē? 17
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais politiķis Jānis Jurkāns jau gandrīz gadu vairs nedzīvo Latvijā 26
13 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā izglābt ķiršu ražu?
12 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 45
17 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Zupa, omlete, salāti: 3 receptes ar spinātiem! Un kā zaļumus uzglabāt līdz ziemai?
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Zaudējam miljonus, bet viņi neparko neatbild. Uzņēmējs par ierēdņu visatļautību 58
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina “nopietni apsvērt” atsevišķu pakalpojumu sniedzējiem noteikt obligātu vakcināciju pret Covid-19 156
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 438
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā vērojams Covid-19 Indijas varianta pieaugums. Nosauc pilsētas un novadus, kur tas reģistrēts 37
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 55
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča atklāti pastāsta par savām jaunajām attiecībām: kā viņas meitas pieņēmušas mīļoto vīrieti? 34
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Vārīt, cept, ietīt? Kā pareizi pagatavot kraukšķīgos sparģeļus: 4 ēdienu receptes
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Teikas un Juglas iedzīvotājus pārsteidz pa ielām klaiņojoši auni 17
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Kāds šodien pret tevi var izturēties ļoti skarbi… Horoskopi 16.jūnijam
1 diena