Pašvaldību vēlēšanām ir pieteikti 324 saraksti, kuros iekļauti 5595 kandidāti.
Pašvaldību vēlēšanām ir pieteikti 324 saraksti, kuros iekļauti 5595 kandidāti.
Foto: Zane Bitere/LETA

Novadi noskaņojas varas maiņai. Kur būs sīvākā sacensība? 5

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirms jūnija sākumā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām tikpat kā nevienā pašvaldībā nav paredzams to iznākums. Jūtama partiju sacensība iesniegto sarakstu skaita ziņā, lai gan daudzviet tie ir nepilni un tajos nav viegli atrast vietējās personības, kas varētu izturēt konkurenci jau jaunā novada teritorijā.

AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 105
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Viktors Ščerbatihs: “Es aizliedzu pirms olimpiādes vakcinēties!” 88
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bokseris Kristaps Zutis uz ielas skarbi “pārmāca” tiktokeri un video ievieto soctīklos 61
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Īsti politisko spēku ietekmi varēs novērtēt tikai pēc vēlēšanām. Pagaidām nekur nav teikts, ka Zaļo un zemnieku savienībai un Latvijas Reģionu apvienībai izdosies savas pozīcijas saglabāt tik pārliecinoši, kā tas notika iepriekš.

Tie ir pirmie iespaidi pēc iepazīšanās ar 5. jūnijā gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās iesniegtajiem sarakstiem. Vēlēšanām ir pieteikti 324 saraksti, kuros iekļauti 5599 kandidāti, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā pieejamā informācija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vairāk nekā 30 sarakstus (tajā skaitā kopā ar citiem politiskajiem spēkiem) iesniegusi Zaļo un zemnieku savienība un tās dalīborganizācijas, Latvijas Reģionu apvienība, “Jaunā Vienotība”, Nacionālā apvienība, Jaunā konservatīvā partija

Tuvu šai robežai ir arī “Latvijas attīstībai” un “Saskaņa”. Interesi par dalību vēlēšanās izrādījušas vairāk nekā 40 partijas, no kurām 18 partijas startē tikai vienā pašvaldībā, liecina “Latvijas Avīzes” apkopotā informācija. Ir viena partija, kas sen jau atstājusi lielo politisko skatuvi, bet vairākās pašvaldībās joprojām darbojas – tā ir LSDSP.

Daudzviet ir veidoti kopīgie saraksti visdažādākajās kombinācijās.

Redzams, ka “Kustība Par” vairāk saskan ar “Jauno Vienotību” (“JV”) un “Progresīvajiem”, nevis ar “Latvijas attīstībai”, kura par partneriem izraudzījusies reģionālās partijas – visvairāk Vidzemes partiju.

Savukārt Latvijas Reģionu apvienība (LRA) saprotas gan ar Nacionālo apvienību (NA), gan ar savu konkurenti Latvijas Zemnieku savienību (LZS).

Kur būs sīvākā sacensība?

Vislielākā konkurence paredzama Ropažu, Ogres, Jēkabpils, Mārupes novadā, kā arī Jūrmalas pilsētā, kur ir vairāk nekā desmit saraksti. Desmit politiskie spēki cīnīsies par iekļūšanu Aizkraukles, Cēsu un Ķekavas novada, kā arī Daugavpils un Jelgavas pilsētas domēs.

Lielā partiju interese varētu veicināt vēlētāju aktivitāti, taču tā arī rada riskus sagaidīt sadrumstalotu domes sastāvu, kuram būs grūti vienoties par vairākumu.

Ir gan izņēmumi, piemēram, 2017. gadā uz Daugavpils domi startēja 13 politiski spēki, bet tajā iekļuva tikai trīs partijas, kurām bija populāri sarakstu līderi.

Tur, kur šādu vietējo personību nav, izredzes samazinās. Šajās vēlēšanās daudzviet saraksti ir veidoti pēc teritoriālā principa – vairāk kandidātu no pašvaldības, kuru pārstāv domes priekšsēdis.

Piemēram, LZS sarakstā Ropažu novadā dominē garkalnieši. Tas var attaisnoties, ja saraksts pārstāv iedzīvotāju skaita ziņā lielāko pašvaldību, bet ne visur tā ir. Iespējams, tāpēc Valmierā valdošā “Valmierai un Vidzemei” ir centusies nodrošināt atbalstu visās pievienotajās teritorijās.

Vēl jūtama tendence ar pirmo numuru likt jaunas sejas, bet pieredzējušie politiķi startē tālākajās vietās, kas varētu iezīmēt arī paaudžu maiņu vietējā politikā.

Īpašu pieeju izvēlējusies Liepājas partija, kas kandidātus izvietojusi alfabēta secībā – kā pirmais sarakstā ir priekšsēža vietnieks Gunārs Ansiņš, nevis bijušais mērs Uldis Sesks, tā, iespējams, sagatavojot vēlētāju arī faktiskajai līderu maiņai.

Tikai pāris pašvaldību vadītāji var būt droši

Daudzmaz droši par iespējām saglabāt varu varētu būt tikai daži vietvalži – iespējams, Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs (“Saskaņa”) un Valkas novada priekšsēdis Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija, kas startē kopā ar “Latvijas attīstībai”).

Taču teju visās pārējās pašvaldībās būtu pārdroši prognozēt vēlēšanu iznākumu. Tas attiecas arī uz Līvānu novadu. Kad tā vadītājs Andris Vaivods pārgāja no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pie “Latvijas attīstībai”, ZZS priekšsēdis Edgars Tavars solīja, ka ZZS liks pretim “īstus Līvānu patriotus”.

Tagad no ZZS kandidē arī Jānis Klaužs, kuru uzskata par lielāko vietējās politikas smagsvaru. J. Klaužs gan nav ar pirmo numuru – ar to startē SIA “RNS – D” valdes priekšsēdis Kaspars Stikāns, kurš ir Latgalē pazīstams uzņēmējs.

Latvijas Zemnieku savienība vēl var cerēt uz lielāku atbalstu Dobeles novadā, kur tās sarakstā ir arī Tērvetes novada priekšsēde Dace Reinika un Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis.

Bijušais LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis arī šoreiz startē Ventspils novadā, kas ir vēl viena pašvaldība, kurā LZS var saglabāt varu, jo tās konkurenti no LRA jau tagad ir koalīcijā.

LZS priekšsēža vietnieks Augusts Brigmanis kandidē Tukuma novadā, kur pieteikti deviņi saraksti un gandrīz katrā ir kāds lokāla mēroga līderis – arī bijušais mērs Juris Šulcs (“Tukuma pilsētai un novadam”).

Tukuma novads ir viens no tiem, kurā līdz ar Engures, Kandavas un Jaunpils pievienošanu var paredzēt ļoti spēcīgu deputātu sastāvu, jo daudzos sarakstos ir pazīstami politiķi.

Spēcīgs ir arī Kuldīgas novada priekšsēdes Ingas Bērziņas veidotais saraksts, taču tam par pozīciju saglabāšanu būs jācīnās sešu partiju konkurencē.

No ministrijas uz novadu

Ne vienā vien vietā priekšsēžu pārstāvēto partiju sarakstā ir pašvaldības iestāžu vadītāji un darbinieki. Tas ir sen praktizēts paņēmiens veidot sarakstu no cilvēkiem, kuri var zaudēt amatus, ja notiek varas maiņa.

Tāpēc viņi būs motivēti papūlēties, lai pārliecinātu balsot par šo sarakstu. Šo komandu uzvaras gadījumā citiem politiskajiem spēkiem panākt pārmaiņas pēc vēlēšanām nav viegli.

Vēl kandidē uzkrītoši daudz vietējo uzņēmēju – arī zemnieku saimniecību īpašnieki.

Valdībā pārstāvētās partijas darbam pašvaldībās piedāvā ministriju pārstāvjus. Tā Balvu novadā no JKP ar pirmo numuru kandidē tieslietu ministra biroja vadītājs Aldis Bukšs, bet Ķekavas novadā – Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs Andris Vītols.

NA Saulkrastu novada komandā ir zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts, bet Valmieras novadā – šīs ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Grasbergs.

Kandidē arī vairāki Saeimas deputāti – Uldis Budriķis (JKP) uz Liepājas domi, Gatis Zamurs (“Latvijas attīstībai”) – uz Jūrmalas domi, Jānis Cielēns (JKP) – Valmieras novada vēlēšanās.

Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis (“KPV LV”) startē Jelgavas novadā, premjera padomnieks Jānis Upenieks (“JV”) – Valmieras novadā.

Partija uztic  savu nosaukumu

Šogad vēlēšanās ne vairs desmitos, bet drīzāk simtos varētu skaitīt tos kandidātus, kas mainījuši savu politisko piederību. Vairāki politiskie spēki, par kuriem maz kas dzirdēts, ir uzticējuši savu nosaukumu vietējiem politiķiem, kas dažādu iemeslu dēļ vairs nevar startēt kopā ar to partiju, no kuras ievēlēti.

Tā Ikšķiles novada atstādinātais priekšsēdis Indulis Trapiņš Ogres novada vēlēšanās kandidē no Nacionālās savienības “Taisnīgums”, jo viņa iepriekš pārstāvētā LZP startē kopā ar viņa oponentu Ogres novada mēru Egilu Helmani (NA).

Ikšķiles novadā dibinātā partija “Apvienība Iedzīvotāji” savukārt devusi iespēju vairākiem vietējiem līderiem, kas iepriekš bija ievēlēti no vēlētāju apvienībām.

Šīs partijas sarakstā Jēkabpils novadā varēs atrast Viesītes novada priekšsēža Alfona Žuka vārdu. Daudzviet savas durvis citu partiju pārnācējiem atvērusi valdībā pārstāvētā “KPV LV”.

No tās Bauskas novadā kandidē arī Aleksandrs Novickis, kurš bija pamanījies sastrīdēties teju ar visiem domē pārstāvētajiem spēkiem.

Partijā “KPV LV” patvērumu atradusi arī Talsu novada deputāte Inga Gluzda, kura vairākkārt mainījusi politisko piederību, kā arī bijušais “Vienotības” biedrs Miervaldis Ziediņš no Jēkabpils novada.

Kā parasti vēlēšanās startē arī populāri sportisti, aktieri un mūziķi. Portālus nesen aplidoja ziņa, ka no Nacionālās apvienības Mār­upes novadā startē aktrise Rēzija Kalniņa.

Īpaši daudz radošo cilvēku vārdu var lasīt Latgalē iesniegtajos sarakstos – Augšdaugavas novadā vairākas konservatīvās partijas kā saraksta līderi pieteikušas grupas “Dabasu durovys” solistu Arni Slobožaņinu.

Rēzeknes novadā no apvienotā saraksta startē Gunārs Igaunis, dzejniece Anna Rancāne, bet “Latvijas attīstībai” sarakstā ir grupas “Galaktika” mūziķis Vitolds Gorņevs, kuru partija iepazina vasarā pirms 13. Saeimas vēlēšanām priekšvēlēšanu braucienos, kuros nodrošināja muzikālo pavadījumu.

SAISTĪTIE RAKSTI

JKP sarakstā Rēzeknē ir Ingars Puncuļs, kurš kļuva pazīstams kā dziedošās Puncuļu ģimenes un grupas “Baritoni” dalībnieks, bet Preiļu novada vēlēšanās no “Apvienības Iedzīvotāji”/LRA un JKP saraksta startē viņa kolēģis Dainis Skutelis.

Pašvaldību vēlēšanas 2021. gadā

Vēlēšanas notiek 5. jūnijā 35 novados un sešās valstspilsētās

Uz 683 deputātu vietām ir pieteikti 5595 kandidāti 324 sarakstos

Visvairāk sarakstu iesniegts:

Ropažu novadā – 14 saraksti

Jūrmalā – 13 saraksti

Ogres novadā – 12 saraksti

Mārupes novadā – 11 saraksti

Aizkraukles novadā, Ķekavas novadā, Cēsu novadā, Daugavpils pilsētā un Jelgavas pilsētā – 10 saraksti katrā pašvaldībā

Vismazāk – trīs saraksti – iesniegti Valkas un Ventspils novadā

Dati: CVK

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 105
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Viktors Ščerbatihs: “Es aizliedzu pirms olimpiādes vakcinēties!” 88
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bokseris Kristaps Zutis uz ielas skarbi “pārmāca” tiktokeri un video ievieto soctīklos 61
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ringolds Balodis par obligāto vakcināciju pedagogiem: “Baidos, ka nebūs labi!!!” 142
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai atkal tuvojas tveice. Cik ļoti uzkarsīs gaiss? 6
6 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents Egils Levits: “Racionāli domājoši un saprātīgi cilvēki vakcinējas!” 18
36 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Sieviete un bērniņš mira pēc dzemdībām. Viena no “skaļākajām” lietām Latvijā: tiesa atsāk skatīt lietu par Pirmās evaņģēliskās Jēzus draudzes darbības izbeigšanu 21
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ringolds Balodis par obligāto vakcināciju pedagogiem: “Baidos, ka nebūs labi!!!” 142
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bokseris Kristaps Zutis uz ielas skarbi “pārmāca” tiktokeri un video ievieto soctīklos 61
10 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar varu mīļš nebūsi – šis tev šodien jāielāgo! Horoskopi 25.jūlijam
21:57
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents Egils Levits: “Racionāli domājoši un saprātīgi cilvēki vakcinējas!” 18
21:38
LE
LETA
Ziņas
Krievijā ar Covid-19 saistīto nāves gadījumu skaits otro reiz sasniedz rekordaugstus rādītājus 5
21:33
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Viktors Ščerbatihs: “Es aizliedzu pirms olimpiādes vakcinēties!” 88
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijai atkal tuvojas tveice. Cik ļoti uzkarsīs gaiss? 6
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Mārtiņš Trons: “Principā mēs esam viena no tām retajām Eiropas valstīm, kurā ir tik liels PVN pārtikas produktiem…” 59
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala: “Divu mēnešu laikā es pārvērtos par ļoti skaistu, “sakačātu” sievieti!” 20
10 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Varam teikt, ka esam pasaules līmenī” Latvijā ražotie disku arkli pieprasīti Kanādā un pat Islandē
7 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Mūs cenšas sanaidot! Saeimas deputāti augstprātīgi dzen cauri likumus, izplatot maldus un naidu!” Varakļānu novada iedzīvotāju atklāta vēstule latgaliešiem 61
13 stundas
KL
Kristīne Liepiņa
Ziņas
Latvijā precējies šobrīd katrs otrais vīrietis. Vai pandēmija mudināja mīt gredzenus? 37
14 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vietās, kur lijis mazāk, koki dārzā un mežā jau cīnās par izdzīvošanu! Kā palīdzēt lielajiem kokiem? 1
9 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Latvijas 3×3 basketbolisti Tokijā olimpiskā turnīra otrajā mačā piekāpjas Beļģijai 2
8 stundas
LE
LETA
Uncategorized
Latvijas riteņbraucējiem Tokijas olimpiskajās spēlēs 22. un 33.vieta grupas braucienā, zelts – ekvadorietim Karapasam 2
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs 18
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs 18
12 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 8
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā degvielas cenas samazinās, Latvijā – pieaug 12
12 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 105
1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Noskaņojums mums ir ļoti profesionāls!” Volejbolistes Graudiņa un Kravčenoka par savām pirmajām olimpiskajām spēlēm 5
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. “Kā uzkāpšana uz septītā mākoņa!” Ostapenko un Čavars dalās emocijās 13
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 97
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ārsti – slepkavas!” Alūksnē pret vakcināciju izplata dezinformācijas skrejlapas; policija ierosina lietu 168
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 227
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna un Kristiāns 1
10 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Ceturto atmodu gaidot: par kolektīvo intelektuālo degradāciju un jaunu vēlēšanu sistēmu, kas varētu mūs izglābt 90
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 303
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 9
2 dienas
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 46
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 28
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Būsi gatavs aizstāvēt savu taisnību, iespējami konflikti ar autoritātēm! Horoskopi no 26. jūlija līdz 1. augustam 3
11 stundas