
“Nekad nestādiet Latvijā bambusus! Nekad! Nemaz nemēģiniet sākt!” soctīkli atklāj nepatīkamu, dārgu un spēcīgu patiesību 0
Bambusi ir strauji augoši augi, kas dabiski sastopami galvenokārt Āzijā, Austrālijā, Āfrikā, kā arī Dienvidamerikā un Ziemeļamerikas dienvidos. Tie plaukst tropiskos un subtropiskos reģionos, bet dažas sugas pielāgojas arī mērenajam klimatam, piemēram, Ķīnā, Japānā un Eiropas dārzos.
Bambusi mīl saulainas vai daļēji ēnainas vietas ar labi drenētu, mitru augsni. Tie aug gan kalnu nogāzēs, gan upju krastos, gan kā dekoratīvi augi dārzos. Dažas sugas, piemēram, “lucky bamboo”, audzē telpās kā dekorācijas, lai gan tas nav īsts bambuss (dracaena ģints).
Tropiskās sugas (piemēram, Bambusa ģints) iztur temperatūru līdz 0°C, bet aukstumā cieš. Mērenā klimata sugas (piemēram, Phyllostachys vai Fargesia) spēj izturēt līdz -20°C vai pat -30°C (piemēram, Fargesia jiuzhaigou). Šādas sugas piemērotas Latvijas klimatam, ja izvēlas pareizo veidu un nodrošina mulčēšanu ziemā.
Visizturīgākās sugas, piemēram, Phyllostachys aureosulcata, panes sniegu un salu, bet jaunie dzinumi jāaizsargā no stipra vēja.
Lūk, interesanta diskusija izvērtusies vietnē X, kur konta @tasaspasaule2 turētājs atklāj, kādās nedienās iedzīvojies ar bambusiem, proti, tie burtiski lauž un drupina kopā viņa māju. Viņš neiesaka nevienam tos stādīt savā sētā, jo tie esot kā sērga. Tiesa gan, viņš nedzīvo tieši Latvijā, bet konkrētu vietu komentāros neatklāj.
Uz austrumu robežas vislabāk augtu smiltsērkšķi, mežrozes un aveņzemenes. Bambusi viegli laiž cauri, jo nav tik blīva un ērkšķaina biežņa.
— Helmuts 🇱🇻🇩🇪 (@tasaspasaule2) May 20, 2025
Labi, ka varēja atraut un izvilkt ļaunos bambusus cilvēkēdājus!!!
— Helmuts 🇱🇻🇩🇪 (@tasaspasaule2) May 19, 2025
Pie mums vēl -10° nav pat bijis…
— Helmuts 🇱🇻🇩🇪 (@tasaspasaule2) May 19, 2025
Tie tur ir bijuši mūžīgi. Labajā pusē taciņai. Viņi laiž saknes un dzinumus pa visu tuvāko apkārtni un palīda arī zem betona flīzēm un pie mājas pamatiem zem apšuvuma aizgāja uz augšu. Mēs te dzīvojam 10 gadus un to guiņu pamanīju es tikai šodien, apšuvumam deformējoties.
— Helmuts 🇱🇻🇩🇪 (@tasaspasaule2) May 19, 2025