Latvijā
Politika

Nelikumīgi izcirsti un pazuduši koki: VK secinājumi par Latvijas un Krievijas robežjoslu0

Foto: Ivars Soikāns/LETA

Ierīkojot Latvijas un Krievijas robežas joslu, vismaz 7,4 miljoni eiro valsts budžeta līdzekļu un mantas izlietoti prettiesiski, secinājusi Valsts kontrole (VK).

Tāpat VK secinājusi, ka vismaz viens miljons eiro budžeta līdzekļu un mantas prettiesiski izlietoti Latvijas – Igaunijas un Latvijas – Lietuvas robežas joslas uzturēšanā.

VK norāda, ka dažādas neatbilstības un darba izpildes kavējumus valsts austrumu robežas joslas ierīkošanā VK revīzijās konstatējusi jau kopš 2016.gada un ir aicinājusi Iekšlietu ministriju tos novērst.

Tomēr šajā revīzijā, kurā vērtēta robežas joslas infrastruktūrai un uzturēšanai piešķirto valsts budžeta līdzekļu izlietošanas likumība, secināts, ka, lai gan finansējums tiks izlietots pilnībā, būvniecība nav pabeigta plānotajā laikā, proti, līdz pagājušā gada 31.decembrim.

Attiecībā uz valsts austrumu robežu VK konstatējusi, ka nelikumīgi izcirsti un pazuduši koki, kā arī bijusi novēlota un apšaubāma nocirsto kokmateriālu uzskaite. Tāpat nepamatoti palielinātas robežas joslas platības, turklāt, aizstājot koka laipas ar šķeldas klājumu, nav panākta līdzekļu ekonomija. VK arī secinājusi, ka iepirkums bijis viena dalībnieka interesēs.

Jau ziņots, ka valsts robežas joslas ierīkošana pie Latvijas austrumu robežas ir nacionālās drošības un Šengenas zonas ārējās robežas drošības jautājums. Šim mērķim no valsts budžeta līdzekļiem 2015.-2022.gadam piešķirti vairāk nekā 40 miljoni eiro.

Valsts robežsardzē sāk dienesta pārbaudes

Valsts robežsardzē ir sāktas dienesta pārbaudes saistībā ar Valsts kontroles (VK) konstatētajiem pārkāpumiem valsts robežas joslas ierīkošanā un uzturēšanā, šodien žurnālistus informēja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV).

Tāpat tiks veiktas pārbaudes Nodrošinājuma valsts aģentūrā. “Vērtējam VK argumentus. Rīcība sekos,” uzsvēra ministrs.

Ministrs atgādināja, ka Iekšējās drošības birojā (IDB) turpinās izmeklēšana iepriekš sāktajā kriminālprocesā, kurā birojs pērn aizturēja VRS Galvenās pārvaldes Bruņojuma, apgādes un tehnisko resursu pārvaldes priekšnieka vietnieku, bijušo VRS priekšnieku Normundu Garbaru, kā arī divus ceļu būves uzņēmuma pārstāvjus aizdomās par noziegumiem būvniecības procesos, kas veikti robežsardzes un uzņēmuma noslēgto iepirkuma līgumu ietvaros par Latvijas un Krievijas robežas joslas infrastruktūras izbūvi un Latvijas un Baltkrievijas robežu ierīkošanu.

Ģirģens atzīmēja, ka robežas joslas ierīkošana ir notikusi ilgākā laika periodā, līdz ar to lēmumus ir pieņēmušas dažāda līmeņa amatpersonas, dažas no kurām vairs iekšlietu sistēmā nestrādā, taču viņu rīcība noteikti būtu jāizvērtē.

Valsts kontroliere Elita Krūmiņa žurnālistiem apliecināja, ka VK par revīzijā secinājumiem ir informējusi prokuratūru, tāpat VK ir sadarbojusies ar IDB un abas iestādes ir koordinējušas savas darbības.

Viņa informēja, ka sešu mēnešu laikā IeM ir jāizvērtē katras konkrētās amatpersonas atbildība un jāizvērtē iespēja vērst zaudējumu piedziņu pret atbildīgajiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.