Ekonomika
Bizness

Par kavētām deklarācijām VID uzņēmumus plāno sodīt automātiski. Kāpēc tas šausmina uzņēmējus?4


Valsts ieņēmuma dienesta Nodokļu pārvaldes direktora pienākumu izpildītāja Ilze Jankova.
Valsts ieņēmuma dienesta Nodokļu pārvaldes direktora pienākumu izpildītāja Ilze Jankova.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Atskaišu un deklarāciju iesniegšanu Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kavē tūkstošiem uzņēmumu, pamatīgi apgrūtinot dienesta darbu un kaitējot pārējiem uzņēmējiem. Tomēr resursu pietiek, lai sodītu vien nelielu daļu pārkāpēju.

Tāpēc dienests meklē iespējas, kā mainīt situāciju un tiek apspriesta arī iecere uzņēmējus sodīt – automātiski.

Latvijā līdz aptuveni 10% uzņēmēju mēdz kavēt deklarāciju iesniegšanu VID. Tomēr, ņemot vērā kapacitāti un pārkāpumu lietvedības uzsākšanas laikietilpīgo procesu, dienests par kavēšanu var piemērot sodu tikai ap 2%, pārējie izsprūk sveikā.

Tomēr atskaišu kavēšana pamatīgi apgrūtina VID administrēšanas darbu un kaitē arī sabiedrībai kopumā.

“Ir tāds priekšstats: “nu nokavēšu, nu kas tad”, bet tā PVN deklarācija. Atmaksas pārbaude ir saistīta ar darījuma partnera iesniegto informāciju. Tiklīdz darījuma partneris kavē šo deklarācijas iesniegšanu, līdz ar to pārbaudes process arī tiek kavēts konkrētajam nodokļu maksātājam,” saka VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Jankova.

Ja uzņēmējs kavē darba devēja ziņojumu, tad var ciest uzņēmuma darbinieks, kad tas gaida pabalstu, ko aprēķina, ņemot vērā uzņēmuma sniegto informāciju. Lai mazinātu nesodāmības sajūtu, VID rosinājis iespēju uzņēmējus par laikus nesniegtu deklarāciju sodīt automātiski.

Valdība tam jau bija piekritusi, tomēr nesen Saeimas komisijā kļuva skaidrs, ka idejas virzība apstājusies. Finanšu ministrija spiesta visu apturēt, kamēr nav veiktas Tieslietu ministrijas virzītās izmaiņas administratīvo pārkāpumu kodeksa sistēmā.

VID bija cerējis, ka jaunā kārtība stāsies spēkā jau no nākamā gada, tomēr nu atkal jāsāk strādāt pie jauniem citiem risinājumiem. Uzņēmēji tagad rēķinās, ka jautājums par automātisku sodīšanu vai līdzīgu risinājumu atkal aktuāls varētu būt nākamā gada vidū vai pat beigās.

“Nedrīkst zaudēt modrību, īpaši mēs. Ir jāseko līdzi, kā jautājums attīstās,” teic LTRK valdes locekle Katrīna Zariņa.

Uzņēmējus pārstāvošā organizācija asi kritizēja ideju par automātisku sodīšanu, šausminoties par to, ka būs jāmaksā arī tad, ja deklarācijas iesniegšanu, piemēram, tehnisku iemeslu dēļ nokavēs minūti.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola uzsvēra, ka sodi par kavējumu jau tagad ir paredzēti, vienīgi atšķiras dienesta iespējas tos piemērot. Turklāt bija iecerēts, ka VID varēs atcelt sodu vai to nepiemērot, ja kavēšanai bijuši objektīvi iemesli.

Saistītie raksti

“Un drīzāk izņēmums, ja tas netiek piemērots, ja ir attaisnojošs iemels, nevis tā, ka katram individuālam gadījumam, kad pārkāpums bijis, jāskrien pakaļ, jāmēģina apstrādāt, sods jāpiemēro atbilstoši likumam.”

Ministre atzina, ka valdība virzīs uz Saeimu jaunu likumprojektu, kur varētu tikt saglabāta ideja par automātisku sodīšanu deklarācijas neiesniegšanas gadījumā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Šuvajevs: Kamēr “Facebook” un “Amazon” paliek bagātāki, citviet augt nevienlīdzība
15 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Iztirgo “Dzintara” ražotni 1
23 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Igaunijas un Lietuvas tūristi pie mums vēl nedrūzmējas 1
23 stundas

Lasītākie

ML
Māra Libeka
Latvijā
“Vairāk nekā 700 cilvēku nomiruši, iedzerot metanolu”. Informācijas pandēmija, kas nogalina
20 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Neizdodas palaist kosmosā jaunu raķeti
48 minūtes
LE
LETA
Dabā
Šodien gaidāms vasarīgs un saulains laiks, bet lietussargs var noderēt
1 stunda
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
2000. gada 26. maijā. Pamatakmens leģionāru Brāļu kapiem Lestenē
41 minūtes
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Latvija viena no pirmajām pasaulē, kas izmēģinās “Apple” un “Google” Covid-19 izsekošanas lietotni 3
9 stundas