Nils Muižnieks
Nils Muižnieks
Foto: Edijs Pālens/LETA

Juris Lorencs: Par vēsturisko pieredzi 54

Juris Lorencs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Lasīt citas ziņas

 

Nācis klajā “Amnesty International” ziņojums par Latvijas varasiestāžu izturēšanos pret migrantiem uz robežas ar Baltkrieviju. Klaji tendenciozs, politiski motivēts dokuments, kurā Latvijai tiek pārmesta ne tikai “slikta apiešanās”, bet (kādas šausmas!) arī nevēlēšanās pie sevis redzēt nelikumīgus robežpārkāpējus, tātad faktiski noziedzniekus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Reaģējot uz šo sacerējumu, aizsardzības ministrs Artis Pabriks 13. oktobrī savā tviterī ieraksta: “Tā ir “Amnesty International” degradācija – runāt par cilvēktiesību pārkāpumiem uz robežas ar Baltkrieviju, kas izmanto migrāciju kā hibrīdā uzbrukuma instrumentu pret Latviju. Tajā pašā laikā Baltkrievija ir Krievijas sabiedrotā Krievijas karā, izvarošanās un laupīšanās Ukrainā. Kauns!” (tulk. no angļu val.)

Līdzīgi izteicies ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs: “Jau labu laiku “Amnesty International” ir zaudējusi jebkādu uzticamību, un šis ziņojums vēl vairāk pierāda savulaik respektablas cilvēktiesību organizācijas pilnīgu degradāciju. Latvija šīs viltus apsūdzības noraida [..] mēs netaisāmies diskutēt ar sevi diskreditējošu organizāciju.” Īsi, skaidri un precīzi!

Patiesībā šo novazāto tēmu nebūtu vērts apspriest, ja vien šoreiz tajā nebūtu parādījusies kāda negaidīta detaļa. Proti, “Amnesty International” Eiropas reģiona direktora Nila Muižnieka ieraksts tviterī: “Tas ir parādījies! Skat. mūsu jauno ziņojumu par Latvijas apiešanos ar bēgļiem un migrantiem uz Baltkrievijas robežas. Latvija: Bēgļi un migranti tiek patvaļīgi aizturēti, spīdzināti un spiesti “brīvprātīgi” atgriezties savās valstīs.”

Jūsmīgais teksts samulsināja daudzus. Kā tas var būt! Muižnieks taču nāk no trimdas! Uzaudzis brīvajā pasaulē, kur bija pieejama latviskā audzināšana, svētdienas skola, latviešu organizācijas, baznīca, “Daugavas vanagi”! Kā tas iespējams? Izrādās, ir. Labā ziņa ir tā, ka latvieši kļūst par parastu tautu. Ka vairs nav tādas trimdas, ir diasporā dzīvojoši latvieši ar dažādiem politiskiem uzskatiem.

Arī ar dažādu attieksmi pret Latviju. Lūk, kā Muižnieka rīcību tviterī komentēja Roberts Zīle: “Pirms kāda laika šis kungs lobēja visus latviešus EP, lai viņu virza par ES ombudu. Tur nekas nesanāca, jo daļa jau zināja viņa iepriekšējo darbību un juta, ka var iznākt kā ar Briedi. Bet zīmīgi, ka savas karjeras intereses var likt augstāk par Latvijas.”

Viens no padomju laiku “krievināšanas” politikas stūrakmeņiem bija mērķtiecīga migrantu ieplūdināšana Latvijā. Tieši tas, ko patlaban vēlas “Amnesty International”. Tikai šoreiz aiz šīs politikas nestāv lielkrievu šovinisti ar kompartijas biedra karti kabatā, bet gan dīvainu ideju pārņemti “pasaules pilsoņi” ar vēlmi “taisīt karjeru”.

Arī centīgajiem boļševikiem Pelšem un Pugo Rīga bija vien pieturas punkts pirms augstiem amatiem Maskavā. Tāpat dažam labam tautietim uzturēšanās Latvijā ir tikai līdzeklis, nepieciešams ieraksts CV, lai dabūtu darbu prestižā un labi apmaksātā starptautiskā struktūrā. Patiesībā tajā nav nekā slikta. Nelaime vien tāda, ka dažkārt iedomātas “neatkarības” un “objektivitātes” dēļ šo cilvēku attieksme pret Latviju nav tā pati labvēlīgākā.

Šajās valdības sastādīšanas dienās atklājas dažas interesantas lietas. Iespējams, Amerikā uzaugušais Krišjānis Kariņš droši vien pats neapzinājās, kādas rētas cilvēku atmiņā uzplēš centieni iesaistīt Latvijas valdībā politiķus, kuri iestājušies par vēlēšanu tiesību piešķiršanu nepilsoņiem. Jo pastāv pieredze, par kuru daudzi trimdā dzimušie pat nenojauš. Katram ir savi mīti. Aizbraucējiem – bēgļu laivas Kurzemes krastā, kuģi uz Dancigu, krievu lidmašīnas virs Baltijas jūras. Drēzdenes bombardēšana, dzīve Vācijas bēgļu nometnēs.

Izceļošana uz ASV, Kanādu un Austrāliju, smags darbs, cenšanās izsisties, tikt pie izglītības un turības. Savi stāsti ir arī palicējiem. Es pazinu cilvēkus, kuri 1944. gada vasarā pusi dienas nostāvēja pie bēgļu kuģa Rīgas ostā. Beigās nospļāvās, pagrieza zirgus un devās atpakaļ uz Vidzemi, pretim frontei. 1949. gadā pusi no dzimtas izsūtīja uz Tomskas apgabalu Sibīrijā. Viņu vidū bija arī tie, kuriem uzticība Latvijai neļāva uzkāpt uz kuģa.

Es zinu kādu ģimeni, kurā auga četras meitas. Visas dzimušas Vidzemes jaunsaimnieka ģimenē 20. gados. Četrus gadus, kopš 1949. gada marta izsūtīšanām līdz pat Staļina nāvei, kāda no meitām centās uzturēties lauku mājās kopā ar vecākiem.

Ja gadījumā notiktu jauna izsūtīšana, tad vismaz viens no bērniem varētu pavadīt vecākus Sibīrijas moku ceļā. Tās ir leģendas, kas tiks nodotas no paaudzes uz paaudzi, kamēr vien dzīvos latvieši. Pieredze, kas joprojām šķir tos, kuri aizbrauca, no tiem, kuri palika.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti? 22
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Lasīt citas ziņas
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
1923. gada 8. februāris avīzēs. Par kuģu reģistrēšanu un Latvijas flagas ­patentes izdošanu
23:20
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Pēc 31 gada dienestā izdienas pensijā nolēmis doties VUGD priekšnieks Āboliņš 12
Jaunzeme atklāj, kāpēc nepieņēma darbu, kuru viņai piedāvāja, bet atgriezās VID ģenerāldirektores amatā
“Nacionāļi saudzē savu ietekmīgo biedru,” neizsakās par Helmaņa tikšanos ar ES sankcijām pakļauto krievu oligarhu Avenu
“Mūs jau sadzird Ramšteinā!” Egila Līcīša sauna ar Aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci
Nepietiekamā finansējuma dēļ onkoloģijas pacienti var nesaņemt adekvātu pretvēža terapiju
Nav zināms, vai ugunsgrēks dronu ražotnē ietekmēs piegādes Latvijas armijai, bet darbs ir atsākts
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Kerli Vares: Spēja pielāgoties ietekmēs tālāko attīstību. “Euribor” celšana ir zāles pret augsto inflāciju
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Policistam par 200 eiro kukuļa izspiešanu no šofera piespriež 4,5 gadu cietumsodu
VIDEO. Sirsnīgs stāsts – no automašīnu riepu diskiem lietuviešu brīvprātīgie ražo krāsniņas ukraiņiem
VIDEO. Iesprostots zem zemestrīces gruvešiem, zēns ieraksta sirdi plosošu ziņu 1
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
“Ēdiens vīrietim uz 3 dienām? Un tas ir viss? ” Fotogrāfa Aleksandra Sokolova ēdienkarte daudziem rada patiesu izbrīnu
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem 113
Aizsardzības ministrija pārdomā un no jauna paziņo, kurus jauniešus iesauks valsts aizsardzības dienestā 4
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
Kā pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai? Iesaka agronome
Februāra mēnesis būs izšķirošs: uzbrukuma smailē varētu atrasties Krievijas armijas elites vienības