“Pārsteidz, ka vēl joprojām neesam ķērušies pie kovida cēloņiem!” Bergs salīdzina Latvijas un pasaules piemērus 77

“Lielais jautājums – vai no Ķīnas atnāks jauns Covid-19 paveids, kas būs nāvējošāks, nejaukāks un ar liekākām komplikācijām, kā ir šobrīd?” TV24 raidījumā “Kur tas suns aprakts?” viedokli izsaka Normunds Bergs, uzņēmējs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. “Mani, 71 gadu vecu buku, neviens nemācīs!” Drāma ap Andra Bērziņa lomu izrādē vēršas plašumā 1
Krievijas televīzijā parāda karti ar valstīm, kuras Putins varētu apbruņot, lai uzbruktu “jutīgiem mērķiem” Rietumvalstīs 196
Kokteilis
Radošs, īgns, ambiciozs vai egoistisks: ko par tavu raksturu atklāj dzimšanas mēnesis?
Lasīt citas ziņas

“Tā ir taisnība. Lielākā daļa pasaules ir izvēlējušies ignorēt – vārguļi nomirst, lai viņi mirst, kaut gan kopumā ekonomikai tā slimošana un garais kovids, par ko Latvijā vēl maz runā, kopumā nodara milzīgu postu,” Bergs norāda.

Uzņēmējs atklāj, ka viņu pārsteidz, ka vēl joprojām neesam ķērušies pie cēloņiem, jo testēšana un ārstēšana ir sekas. Cēloņi – iekštelpu gaisa kvalitāte.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Es nebeigšu par to runāt, jo lēnām pasaule mainās. Piemēram, Francijā tikko pieņēma jaunus normatīvus vēdināšanā un Co2 monitoringā. Latvijā pagaidām izvēlas risināt problēmu, izliekoties, ka tās nav!” uzņēmējs uzskata.

Jau ziņots, ka Latvijas notekūdeņos konstatētas ASV un Lielbritānijā dominējošā Covid-19 omikrona paveidam raksturīgās mutācijas, aģentūrai LETA sacīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas infektologs Uga Dumpis.

Pēc viņa paustā, patlaban abās valstīs strauji izplatās omikrona paveids XBB1.5, kas, pateicoties divām papildu mutācijām, labāk saistās ar šūnām un tāpēc ir lipīgāks. Tāpat tas veiksmīgi izvairās no iepriekšējas slimošanas vai pirmreizējās vakcinācijas radītās imunitātes.

Šī iemesla dēļ ASV un Lielbritānijā ir vērojams jauns saslimstības un hospitalizācijas vilnis. Dumpis gan norādīja, ka nav pierādījumu, ka šis variants norit smagāk, jo tas ir omikrona atvasinājums. Līdz ar to katastrofālus notikumus gaidīt nevajadzētu, bet ir liela varbūtība, ka drīzumā saslimstība un hospitalizācija Latvijā atkal pieaugs.

Dumpis sacīja, ka XBB1.5 raksturīgās mutācijas jau ir konstatētas Latvijas notekūdeņos. Tas nozīmē, ka tas jau ir ieradies Latvijā un turpinās izplatīties.

“Lai sasniegtu epidēmiskus apmērus, šim vīrusa variantam būs nepieciešams vairāk nekā mēnesis laika. Jo vēlāk šis vilnis sāksies, jo lielāka iespēja, ka sakarā ar pavasara iestāšanos, tā izplatība apstāsies. SARS Cov2 vīrusam ir raksturīga sezonalitāte, un līdz šim katru gadu aprīlī epidemioloģiskā situācija Latvijā ir ievērojami uzlabojusies,” viņš skaidroja.

Reklāma
Reklāma

Omikrona varianti pamatā ir bīstami senioriem un imūnsupresētiem pacientiem. Lai samazinātu hospitalizācijas risku, šīm pacientu grupām būtu jāveic vakcinācija ar bivalento vakcīnu, ja ar slimību nav slimots pēdējā pusgada laikā. Dumpja vērtējumā, tas ir arī vienīgais, ko Latvijā šajā brīdi būtu nepieciešams darīt.

“Mēs ievērojami atpaliekam no vidējās Eiropas Savienības senioru balstvakcinācijas aptveres. Tas nozīmē, ka mums būs vairāk hospitalizēto un mirušo šajā pacientu grupā. Vēl noteikti balstvakcinācija ar bivalento vakcīnu jāveic tiem, kuriem tuvākajā laikā plānota stacionēšanās. Inficēšanās risks slimnīcās ir ļoti augsts,” uzsvēra Dumpis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.