Tjerī Bretons: “Līdz jūlija vidum vajadzētu būt piegādātam vakcīnas dozu daudzumam, kas ir pietiekams 70% eiropiešu vakcinācijai.”
Tjerī Bretons: “Līdz jūlija vidum vajadzētu būt piegādātam vakcīnas dozu daudzumam, kas ir pietiekams 70% eiropiešu vakcinācijai.”
Foto: Karīna Miezāja

“Man radās iespaids, ka Latvijas uzņēmumi spēj ātri reaģēt.” Saruna ar EK komisāru par iespēju Latvijā ražot Covid-19 vakcīnas 8

Ivars Bušmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Vakar Rīgā pēkšņi ieradās Eiropas Komisijas iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bretons. Tikai pirms nedēļas ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs tiešsaistes sarunā ar viņu apliecināja Latvijas gatavību iesaistīties Covid-19 vakcīnu ražošanā, un viņš jau klāt.

 

LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Pēc sarunas ar komisāru un farmācijas nozares uzņēmumu “Grindeks”, JSC “Olainfarm” un “Pharmidea” pārstāvjiem pirmdienas rītā ministrs pauda, ka vakcīnu pret Covid-19 pildīšanu varētu sākt sešu mēnešu laikā, bet 12 līdz 18 mēnešu laikā farmācijas uzņēmumi varētu sākt vakcīnu ražošanu jau pēc esošas receptes.

Pēc tikšanās ar premjerministru Krišjāni Kariņu komisārs Tjerī Bretons sniedza interviju “Latvijas Avīzei”, kurā izvērstāk paskaidroja ar vakcinēšanas politiku saistītos jautājumus.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāds ir jūsu pēkšņās atbraukšanas iemesls? Zinām, ka sūtījāt vēstuli, kurā lūdzāt atsaukties visas dalībvalstis, kuras spētu ražot vakcīnas. Cik zinām, vēl bez Latvijas atsaukusies arī Somija.

T. Bretons: Nu jau ir vairāk valstu pieteikušās. Jā, pagājušonedēļ videotikšanās laikā ar ekonomikas ministru pārrunājām iespēju Latvijai iekļauties Eiropas vakcīnu ražošanas stratēģijā.

Ministrs izskaidroja Latvijas situāciju un minēja farmācijas kompānijas, kuras būtu labas kandidātes. Viņš mani ielūdza, un es nospriedu atbildēt ātri, ierodoties pats, jo vēlējos satikt farmācijas uzņēmumus.

Šodien pārrunājām to spējas ražot, iespējamos apjomus vidējā un ilgākā termiņā. Katrs no uzņēmumiem prezentēja savas iespējas, iespējamo finansējumu, veiktās pārbaudes, speciālistu sagatavošanu universitātēs, zinātnieku iesaisti.

Jums ir pieredzējuši uzņēmumi, kas pastāv vairākus desmitus gadu, – tas parāda farmācijas industrijas lielo mantojumu.

Tāpat arī pārrunājām sadarbības iespējas ar citu valstu farmācijas uzņēmumiem. Tas mani pārliecināja, ka Latvija varētu būt labs kandidāts sadarbības tīklā.

No savas puses izskaidroju ES stratēģiju, kas paredz Eiropai kļūt autonomai vakcīnu ražošanā. Mums jāspēj saražot vakcīnas saviem pilsoņiem. Jā, tagad ir krīze, bet mums ir jāspēj ražot pietiekami daudz vakcīnu nākotnē.

Turklāt pandēmijas gadījumā jābūt spējīgiem reaģēt ātri.

Mēs pārrunājām šīs perspektīvas, un es uzaicināju klātesošo farmācijas uzņēmumu pārstāvjus uz Eiropas Komisijas organizēto tikšanos marta beigās par vakcīnu ražošanu Eiropā.

 

Kāds iespaids jums palika pēc šīs tikšanās – ko tieši un kad mūsu uzņēmumi varētu ražot? Pildīt vakcīnas pudelītēs, ražot sastāvdaļas vai visu vakcīnu? Eiropas mērogā mūsējie ir mazi…

Man radās priekšstats, ka Latvijas uzņēmumi spēj ātri reaģēt, labi uzņēmēji. Kaut vidēja lieluma, bet, kas būtiski, dažiem ir starptautiskā pieredze.

Nav izšķirošs uzņēmumu lielums, bet to spēja veikt apjomīgu ikdienas darbu, un no šī viedokļa spriežu, ka Latvijas uzņēmumi var būt daļa no vakcīnu ražošanas.

Kad runājām par piegādes ķēdēm, tad svarīga ir piemērošanās spēja un piegādes kvalitāte.

 

Latvijā ir mazākais vakcinēto īpatsvars (19. martā 5,42%). Līdzīgi kā Bulgārijā – nedaudz pāri pieciem procentiem, kad citām valstīm ir divreiz, trīsreiz vairāk. Nemaz nerunājot par Apvienoto Karalisti (AK), kur 42,7%. Piecas dalībvalstis, tostarp mūsējā, vēlas, lai vakcīnu sadales jautājums tiktu izskatīts šīs nedēļas ES samitā. Ko saka Eiropas Komisija – vai ir pamats pārmetumiem par nevienādu vakcīnu sadalījumu un saukt pēc solidaritātes?

Šis jautājums varētu tikt diskutēts nākamajā samitā – pēc Lieldienām, ne šajā. Nav nelīdztiesīga sadalījuma, jo visas 27 dalībvalstis nolēma apvienot spēkus un veikt kopīgu iepirkumu, un tad sadalīt vakcīnas proporcionāli iedzīvotāju skaitam.

To, cik daudz no pienākošām vakcīnām katra dalībvalsts paņēma, tas bija pašas dalībvalsts, ne Eiropas Komisijas lēmums.

Taisnība ir tā, ka dažas no šīm vakcīnām netiek piegādātas laikā, kā tas noticis ar “AstraZeneca”. Tas rada atšķirīgus vakcinācijas tempus atkarībā no vakcīnu portfeļa izvēles.

Mums notiek sarunas ar “AstraZeneca”, kurās cenšamies panākt, lai šī farmācijas kompānija pildītu savas līgumsaistības. Mēs brīdinām, ka tām Eiropas kompānijām, kuras nepildīs saistības, neļausim vakcīnas eksportēt.

Mums jābūt tiešai un skaidrai nostājai šai jautājumā, un mēs esam saņēmuši atbalstu no visu dalībvalstu ministriem šādai pozīcijai. Uz likmes ir Eiropas pilsoņu veselība.

Labā ziņa ir tā, ka gaidāms “AstraZeneca” Eiropā ražoto vakcīnu apjoma straujš pieaugums. Labā ziņa ir arī tā, ka citi ražotāji sola piegādāt vairāk, nekā apņēmušies līgumā. Situāciju par vakcīnu piegādēm izskatīs ES Padomē šo ceturtdien.

 

Vai šis variants – apturēt “AstraZeneca” vakcīnu eksportu uz Lielbritāniju – tiek izskatīts nopietni?

Vispirms, AK vakcīnu ražošanā ir ļoti atkarīga no ES.

 

Atvainojiet, briti savukārt teic, ka, ja tiks ierobežota “AstraZeneca”, tad varētu tikt apturētas piegādes “Pfizer” vakcīnu sastāvdaļām…

Jā, bet mēs runājam par to, ka no ES uz Lielbritāniju piegādāti 17 miljoni vakcīnu, kas, protams, ir labi. Savukārt no Lielbritānijas uz Eiropu – nav nevienas. Tas ir fakts.

Jautājums nav tikai par biznesu, bet arī par savstarpējību. “AstraZeneca” ir līgumsaistības gan ar ES, gan ar Apvienoto Karalisti. Mēs iestājamies par to, lai šīs saistības vienādā mērā tiktu pildītas ar abiem.

Šodien redzam, ka “AstraZeneca” ļoti kavē piegādes ES, bet vakcīnas Apvienotajai Karalistei piegādā laikus. Mēs skaidri pieteicām “AstraZeneca”, lai pilda savas saistības. Ja tās nepildīs, mums nāksiet izmantot šo metodi. Es domāju, ka briti to saprot. Man bija saruna ar premjerministru, kuram mūsu pozīcija ir skaidra.

 

Otrs pretrunīgs jautājums saistībā ar vakcinēšanos ir par Krievijas vakcīnas “Sputņik V” iespējamo ražošanu Eiropā. Palasot ziņas, rodas iespaids, ka uz tās izgatavošanu pieteikušās vairāk valstu nekā uz Eiropas vakcīnas ražošanu. Itālija, Spānija, Vācijā, Somija, jūsu valsts Francija… Ko domājat par Krievijas vakcīnas ražošanu Eiropā?

Esmu daudzkārt teicis, ka jautājums ir par to, lai saražotu vakcīnas masveidā no tiem piegādātājiem, ko esam izvēlējušies. Mums ir jāpanāk, lai mūsu ES pilsoņi saņemtu savas dozas turpmāko trīs, piecu mēnešu laikā – lai vasarā visi būtu savakcinēti.

Mēs jau esam kontinents ar vislielāko vakcīnu dažādību, bet, protams, tām visām jābūt Eiropas Zāļu aģentūras apstiprinātām.

Mums nevajag vakcīnu “Sputņik”, mums tikai jāpanāk, lai viss norunātais notiktu tieši tā.

Lai sāktu ražot jaunu vakcīnu, ražošanas līnijas pielāgošana paņem daudz laika. Tāpēc mūsu mērķis ir palielināt esošo rūpnīcu kapacitāti. Mums vajag 300 miljonu dozu līdz jūnija beigām. Eiropā 52 rūpnīcas strādā 24 stundas diennaktī visas septiņas dienas nedēļā, lai to nodrošinātu.

Es neapšaubu zinātnieku atzinumus par vakcīnu efektivitāti, tai skaitā arī par “Sputņik”, bet saku, ka šodien mums vakcīnu ražošanas jaudu pietiek un jāpanāk, lai tās tiktu saražotas un piegādātas.

Starp citu, Krievijā pašā vakcīnu izplatīšana ir viena no zemākajām pasaulē. Visas Eiropas vakcīnu ražotājas tiek pilnā mērā nodarbinātas.

Pat ja Eiropas Zāļu aģentūra apstiprina kādu jaunu vakcīnu un atrodas kāda rūpnīca, kas gatava iesaistīties vakcīnu ražošanā, vismaz 10 mēneši ir vajadzīgi, lai to reāli sāktu.

Eiropai jāspēj saražot divus līdz trīs miljonus dozu dienā, lai varētu apgādāt arī citas valstis, Āfriku.

 

Eiropas Komisija ir aicinājusi dalībvalstis palīdzēt ar vakcīnām pasaules nabadzīgākām valstīm, bet kaut kur nesen pavīdēja ziņa, ka to pati EK diez vai ļaus, kamēr nav savakcinēti eiropieši…

Nē, tā nevarētu būt. Zinu, ka Indijā institūts ražo serumu “AstraZeneca” un tas tālāk jau piegādājis “AstraZeneca” vakcīnu nabadzīgākajām kaimiņ­­valstīm.

 

Jūs esot nospraudis uzdevumu panākt kontinenta imunitāti pret Covid-19 līdz 14. jūnijam – Bastīlijas dienai. Jūs ar to domājat 70% iedzīvotāju vakcināciju?

Jā, līdz jūlija vidum vajadzētu būt piegādātam vakcīnas dozu daudzumam, kas ir pietiekams 70% eiropiešu vakcinācijai. Eiropai jābūt visdrošākajam kontinentam.

 

Mūsu premjerministrs un veselības ministrs gan nesola līdz vasaras vidum sapotēt tik daudz. Viņi runā par trešo ceturksni…

Eiropas Komisija centīsies darīt visu, ko spēs. Bet tālākais atkarīgs no tā, cik veiksmīga loģistika līdz vakcinācijas centriem, kā arī no spējas izskaidrot iedzīvotājiem vakcinācijas nepieciešamību.

 

Pandēmija parādīja Eiropas ievainojamību. Vai rūpniecībā ir noticis pagrieziens uz medikamentu un medicīnisko preču ražošanu šeit, uz vietas?

Mēs palielinām Eiropas industriālo kapacitāti, mums ir rīcības plāns. Stratēģisko produktu ražošanā mums jāpanāk, lai tos ražo uz vietas, un tas ir mans mērķis. Un tāpēc jau arī šodien atbraucu.

 

Vai finansējums šādu ražotņu paātrināšanai būtu arī no Eiropas Atveseļošanas fonda?

Arī to pārspriedu ar jūsu premjerministru un ekonomikas ministru. Jā, daļu finansējuma varētu piešķirt no tā.

 

Vizītkarte. Tjerī Bretons

* Eiropas Komisijas iekšējā tirgus komisārs, arī aizsardzības un kosmosa komisārs

* Dzimis 1955. gada 15. janvārī Parīzē

* Pēc izglītības inženieris, mācījies Hārvarda universitātē, bijis arī tās profesors

* Francijas ekonomikas, finanšu un rūpniecības ministrs no 2005. līdz 2007. gadam Žaka Širaka valdībā

SAISTĪTIE RAKSTI

* No visiem komisāriem vislielākā pieredze privātbiznesā – vadījis franču telekomunikāciju operatoru “France Télécom” (tagad “Orange”), elektronikas ražotāju “Thomson” un pēdējos desmit gadus – “Atos”

* Sarakstījis vai bijis līdzautors trīs zinātniskās fantastikas romāniem – “tehnoloģiju trilleriem” par kiberkaru

* Pazīstams ar to, ka neatzīst e-pastu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
9 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
8 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
3 stundas
LE
LETA
Kokteilis
BBC saņēmusi Lielbritānijas vēsturē lielāko sūdzību skaitu par princim Filipam veltītajām pārraidēm 4
6 stundas
LE
LETA
Veselam
Nedēļas nogalē septiņu pilsētu vakcinācijas centros ar “AstraZeneca” varēs vakcinēties ikviens iedzīvotājs 36
10 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
23:09
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
22:13
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunais Augšdaugavas novads: kuriem būs jāsadzīvo, starp kuriem paredzama sāncensība
21:00
LE
LETA
Ziņas
“Liels šoks!” LFF prezidents Ļašenko par Bezzubova nežēlīgo slepkavību 11
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tarmo, uzdod jautājumu!” Parlamenta deputāts Igaunijā tiešsaistes sēdes laikā atrodas gultā, kūpina elektronisko pīpi un klausās skaļi mūziku 10
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik tūkstošus pagājušajā gadā dividendēs no “Infinity Coffe” saņēma Rīgas mērs Staķis? 14
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
13 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai par atteikšanos vakcinēties pret Covid-19 drīkst atlaist no darba? Komentē zvērināts advokāts 60
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Motokluba bijušajam prezidentam par dalību karadarbībā Doņeckā lūdz piemērot brīvības atņemšanu. Uz cik gadiem? 8
9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Plānās pankūkas ar citrona miziņu: aromātiskas gardēžu vakariņas
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavasaris atgriežas! Cik silts laiks gaidāms nedēļas nogalē? 1
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Purvciemā naktī nodedzināts “BMW X5”. Policija atklāj, vai ir saistība ar futbola aģenta slepkavību 9
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 42
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga saņem vakcīnas pret Covid-19 otro devu 39
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viena veida vakcīna uz mūžu? Vai cilvēks varēs revakcinēties ar citu Covid-19 vakcīnu, skaidro infektoloģe 28
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nav neiespējami, ka premjers varētu padzīt vēl vienu veselības ministru.” Politologs skaidro, ar ko riskē Pavļuts 60
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pusgads bez taustāmiem rezultātiem: vai Pāvela Rebenoka slepkavība tā arī paliks neatklāta? Atbild Ralfs Nemiro 15
14 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Uzbrukumā futbola aģentam izmantotā automašīna atrasta sadedzināta Mežaparkā 27
16 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kur, jūsuprāt, valstij ņemt papildu naudu, lai palielinātu algas mediķiem, skolotājiem, policistiem? 24
15 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Skapis nav atmiņu klade: 7 padomi, kā ieviest kārtību
11 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nenoliegšu, reizēm vajadzīga drosme…” IDB priekšnieks par amatpersonu noziegumiem, politisko spiedienu, policijas vardarbības problēmu 12
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 32
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 53
1 diena