Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

Paziņo, kad varētu būt pieejama jaunā lietotne “Apturi COVID”. Skaidro, vai izsekos lietotājus1


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Plānots, ka brīvprātīgā kontaktu fiksēšanas lietotne “Apturi COVID” nākamnedēļ ikvienam Latvijas iedzīvotājam būs pieejama brīvprātīgai un bezmaksas lejupielādei savā telefonā, aģentūru LETA informēja “Apturi COVID” Komunikācijas konsultante Silva Aleksa Fridrihsone.

Pēc viņas sacītā, neatklājot lietotāja atrašanās vietu, saslimšanas gadījumā lietotne palīdzētu informēt visus, kuri to izmanto un ar kuriem slimnieks ir bijis kontaktā ilgāk par 15 minūtēm.

Lietotne “Apturi COVID” neievāks GPS datus un neizsekos lietotājus.

Viedtālruņi, kuros tā būs uzstādīta, ar “Bluetooth” palīdzību apmainīsies ar signāliem jeb digitāliem “rokasspiedieniem”, ko uzglabās lietotāja tālrunī šifrētā veidā.

Ja viena tālruņa lietotājs saslims, otrs tiks brīdināts, ka kādā brīdī savās ikdienas gaitās ir saskāries ar Covid-19 inficētu cilvēku. Inficētā persona un vieta, kur noticis kontakts, lietotājam paliks anonīma.

Lietotnes izstrādātāji norāda, ka “Apturi COVID” prakse ir pazīstama un plaši izplatīta arī citās pasaules valstīs, kur līdzīgas lietotnes palīdz apturēt vīrusa izplatību, veikt nozīmīgus pētījumus un ir palīgs iedzīvotājiem rūpēs par viņu veselību.

Kā informēja Fridrihsone, arī Igaunijā un Somijā patlaban tiek izstrādātas lietotnes pēc tāda paša principa kā Latvijā.

Ar tehnoloģijām pret vīrusu: kā mobilās lietotnes visā pasaulē palīdz ierobežot Covid-19, kas turpina izplatīties visā pasaulē, iekams joprojām nav atrasti medikamenti, kas pārliecinoši palīdzētu saslimušajiem.

“Līdz šim Latvijā ir izdevies novērst strauju inficēšanās gadījumu skaita pieaugumu, un eksperti prognozē, ka lietotne varētu sniegt būtisku ieguldījumu, lai pārrautu inficēšanās ķēdi un palīdzētu ierobežot pandēmiju. Tāpat kā Latvijā, arī Eiropā lietotnes galvenokārt ir paredzētas inficēto cilvēku kontaktpersonu apzināšanai un brīdināšanai,” norāda lietotnes Latvijā izstrādātāji.

“Apturi COVID” Komunikācijas konsultante atgādināja, ka Lietuvā izveidotā simptomu pašziņošanas lietotne “Karantinas” atgādina veselīga dzīvesveida dienasgrāmatu, aicinot lietotājus reģistrēt veselības stāvokļa izmaiņas, un rekomendē dažādus profilaktiskus pasākumus, kas ierobežo vīrusa izplatību.

Visas darbības lietotnē “Karantinas” apbalvo ar punktiem, kurus vēlāk lietotāji var pārvērst atlaidēs.

Lietotāji katru dienu saņem arī dažādus veselību veicinošus uzdevumus un informatīvus materiālus.

Tāpat lietotnē ir arī jaunākās ziņas par koronavīrusa izplatību Lietuvā, kā arī informācija par pašizolāciju un palīdzības saņemšanu mājās.

“Karantinas” izstrādātāji tuvākajā laikā plāno ieviest kontaktu fiksēšanas funkciju, lai palīdzētu epidemiologiem vīrusa izplatības ierobežošanā.

LETA jau ziņoja, ka informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) uzņēmumi Latvijā plāno izstrādāt mobilo lietotni Covid-19 kontaktpersonu noteikšanai atbilstoši epidemiologu prasībām.

Lietotne būs praktisks un drošs IKT risinājums, kas būtiski atbalstīs Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologus, ļaujot efektīvāk konstatēt slimnieku kontaktpersonas.

Iedzīvotājiem lietotni būs nepieciešams instalēt viedierīcē, lai tā ar “Bluetooth” signāliem apmēram divu metru attālumā varētu sazināties ar citām ierīcēm, kurām ir šī lietotne.

Lietotnē notiks šifrēta datu apmaiņa, līdz ar to lietotnē kontaktpersonas uzrādīsies anonīmi. Savukārt, ja iedzīvotājs būs saslimis ar Covid-19 vīrusu, viņam tiks izsniegts speciāls kods, kas būs jāievada lietotnē.

Līdz ar koda ievadi izpildīsies mehānisms, kas lokāli mēģinās saprast, vai šī ierīce bijusi kontaktā.

Dati lietotnē uzglabāsies 14 dienas – pēc tam tie automātiski dzēsīsies. Lietotnes īpašnieks būs SPKC.

Lietotnes izstrādē no biznesa sektora piedalās LMT, “Mak IT”, “TestDevLab”, “Zippy Vision”, “ITcentrs” un nevalstiskās organizācijas “TechHub Riga” līdzdibinātājs Andris Bērziņš.

Saistītie raksti

No akadēmiskā un valsts sekota atbalstu sniedz Valsts prezidents un Valsts prezidenta kanceleja, SPKC, Veselības ministrija, DVI, “NATO StratCom” un Latvijas Universitāte.

Savukārt digitālās komunikācijas partneri ir “Nord DDB Riga”, “Deep White”, “Wrong” un “Mobilly”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
“Nasdaq” konsolidē savus centrālo vērtspapīru depozitārijus Eiropā ar galveno mītni Latvijā 1
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Nākotnē aplidos mēnesi un dosies uz Marsu. “SpaceX” veiks savu pirmo pilotējamo lidojumu kosmosā 1
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
Gatis Roze: Stāvvads pagalam, bet kurš tagad maksās? 2
1 diena

Lasītākie

JL
Juris Lorencs
Latvijā
“Bailes ir viens no efektīvākajiem sabiedrību kontrolējošajiem mehānismiem.” Saruna ar mācītāju ­Jāni Bitānu 2
Intervija 9 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Draudēja noslepkavot un gribēja spert manam bērnam!” Sieviete Bolderājā uzbrūk jaunajai māmiņai
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Strupišs nāk ar platu atvēzienu, jo dimbā esam ar to, ko tiesneši savā ķēķī ievārījuši 1
10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Pēc gada mati celsies stāvus!” Lapsa uzskaita apšaubāmus darījumus, kas krīzē “izslīd cauri” nepamanīti 3
11 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Bīstamas mājas vizītes un riskam pakļauta visa ārsta prakse. Kā Covid-19 testus veiks pie ģimenes ārstiem?
5 stundas